Reklama

Między dawnymi a nowymi laty

Niedziela Ogólnopolska 13/2006, str. 14

Bp Zygmunt Pawłowicz, obok stoją Urszula Kliszkowiak i Budzimira Wojtalewicz-Winke
Ewa Górska

Bp Zygmunt Pawłowicz, obok stoją Urszula Kliszkowiak i Budzimira Wojtalewicz-Winke<br>Ewa Górska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zapisali jedną z najpiękniejszych kart polskiego patriotyzmu - obywatele Wolnego Miasta Gdańska, z których wielu oddało życie tylko dlatego, że byli Polakami. Pamiętają o nich bliscy, którzy od ponad pół wieku spotykają się na modlitwie 22 marca, w kolejne rocznice drugiej masowej egzekucji w lesie w Stutthofie.
Wśród 67 Polaków rozstrzelanych w Wielki Piątek 1940 r. byli księża (obecnie błogosławieni): ks. Marian Górecki - prefekt Gimnazjum Polskiego w Gdańsku i duszpasterz Polaków w Nowym Porcie oraz ks. Bronisław Komorowski - rektor pierwszego polskiego kościoła św. Stanisława Biskupa Męczennika w Gdańsku Wrzeszczu, profesorowie Gimnazjum Polskiego, lekarze, dziennikarze, pracownicy banków i kolei, działacze związków zawodowych.
Wówczas zginął również Antoni Lendzion - poseł na Sejm Gdański, który był w obozie razem z synem Leonem. To właśnie Leon Lendzion po wojnie, którą przeżył w obozach koncentracyjnych, bardzo zaangażował się w utrwalanie pamięci o tamtych czasach i ludziach, współorganizując m.in. zjazdy absolwentów Gimnazjum, sympozja dotyczące Wolnego Miasta, obchody bolesnych rocznic.
Podobnie czyni Budzimira Wojtalewicz-Winke, której ojciec Feliks Muzyk - pracownik British and Poland Bank i wieloletni, zasłużony dyrygent Towarzystwa Śpiewaczego „Lutnia” - też został rozstrzelany 66 lat temu. Budzimira Wojtalewicz-Winke wykorzystuje każdą okazję, by mówić i pisać o tragicznych losach gdańskiej Polonii zarówno w Polsce, jak i w Niemczech, gdzie ostatnio mieszka. Może to sprawi, że nasi zachodni sąsiedzi wysiedlenia i wypędzenia, o których tak często mówią, ujrzą w nieco innej perspektywie, w świetle eksterminacji. Oczywiście przyjedzie na Mszę św., która zostanie odprawiona o godz. 18.00 pod przewodnictwem bp. Zygmunta Pawłowicza, również ucznia Gimnazjum Polskiego. Jej organizacją w dawnym polskim kościele Chrystusa Króla zajmuje się szkolna koleżanka Księdza Biskupa - Urszula Kliszkowiak.
W budynku tej szkoły (przy ul. Jana Augustyńskiego) obecnie znajduje się Centrum Kształcenia Ustawicznego, którego nauczyciele i uczniowie na różne sposoby starają się utrzymywać więź międzypokoleniową. W otwartej w 1984 r. szkolnej Sali Tradycji gromadzone są pamiątki sprzed wojny, a w centralnym miejscu wmurowano tablicę z nazwiskami 72 wychowawców i wychowanków Gimnazjum Polskiego, którzy w latach 1939-45 ponieśli śmierć za ojczyznę. Pieczę nad Salą sprawuje polonistka Maria Wiśniowska. Cztery lata temu, w 80. rocznicę powstania Gimnazjum Polskiego, szkole przywrócono imię Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego (nosiła je w latach 1935-39). Na tego rodzaju obchody zjeżdżają się absolwenci niemal z całego świata. Ci, którzy nie opuścili rodzinnego miasta, spotykają się też na corocznych opłatkach organizowanych z duszpasterzem gdańskiej Polonii - ks. prał. Cezarym Annusewiczem i, niestety, coraz częściej na cmentarzach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włochy: święta jak w stajence, tylko dzieci brak, same zwierzęta

2025-12-21 18:38

[ TEMATY ]

dzieci

Włochy

Adobe.Stock

W wielu włoskich rodzinach przy świątecznym stole ponownie zabraknie dzieci. Ich miejsca zajmują zwierzęta. Jak podał urząd statystyczny, od 2006 r. odsetek bezdzietnych par w wieku poniżej 65 lat posiadających zwierzęta domowe wzrósł o 10 punktów procentowych: z 38 do 47,9 proc. Zwierzęta domowe to jedyna populacja, która wzrosła w ciągu ostatnich 10 lat we Włoszech.

Wielokrotnie przestrzegał przed tym Franciszek: „Istnieje kultura, w której przedkłada się posiadanie psów i kotów nad posiadanie dzieci” – mówił przed rokiem argentyński papież.
CZYTAJ DALEJ

Matka ubogich

2025-12-15 13:00

Niedziela Ogólnopolska 51/2025, str. 20

[ TEMATY ]

patron tygodnia

pl.wikipedia.org

Papież Jan XXIII nazwał ją matką powszechnego miłosierdzia.

Maria Małgorzata przyszła na świat w Varennes, w prowincji Quebec w Kanadzie. Kiedy miała zaledwie 7 lat, umarł jej ojciec. Rodzina żyłaby w skrajnej nędzy, gdyby nie pomoc pradziadka – Pierre’a Voucher. To on sfinansował jej wyjazd do szkoły urszulanek w Quebec. 12 sierpnia 1722 r. Małgorzata wyszła za mąż za Francois’a d’Youville. Niedługo po ślubie mąż przestał interesować się rodziną i zaczął znikać z domu – zajmował się nielegalnym handlem alkoholem wśród Indian. Zmarł, gdy miał zaledwie 30 lat. Małgorzata została sama z dwojgiem dzieci. Żeby spłacić ogromne długi, które zaciągnął mąż, i zarobić na utrzymanie siebie i synów, otworzyła niewielki sklepik. Pomagała też każdemu, kto potrzebował pomocy, wszystkim dzieliła się z biedniejszymi od siebie. Z biegiem lat jej dwaj synowie zostali kapłanami.
CZYTAJ DALEJ

Spotkanie z dziećmi

2025-12-23 08:51

Biuro Prasowe AK

– Cieszę się, że mogę być tego wieczoru z wami, bo to jest tak, jak powinno być, że biskup jest najpierw z tymi, którzy są najmniejsi. Taki jest Pan Jezus. I taki powinien być Kościół, ma to zadane – mówił kard. Grzegorz Ryś podczas świątecznego spotkania Stowarzyszenia „Siemacha”.

Tego wieczoru prezes stowarzyszenia ks. Andrzej Augustyński CM został kawalerem Orderu Uśmiechu przyznawanego przez dzieci całego świata.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję