Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

W górach było wszystko, co kochał

Książka ze zdjęciami i wspomnieniami jest pokłosiem wystawy zdjęć Pawła Mendrocha.

[ TEMATY ]

książka

wystawa

Monika Jaworska

Tę publikację można otrzymać w Muzeum św. Jana Sarkandra.

Tę publikację można otrzymać w Muzeum św. Jana Sarkandra.

W styczniu br. w Muzeum św. Jana Sarkandra w Skoczowie były prezentowane zdjęcia wykonane przez Pawła Mendrocha, lektora z tutejszej parafii Świętych Apostołów Piotr i Pawła, który zginął w ub.r. w Tatrach. Rodzice wybrali najciekawsze górskie zdjęcia swojego syna wykonane aparatem analogowym i wystawili w muzeum.

Od samego początku mam jeden obraz w głowie – widzę scenę z pasji Mela Gibsona, kiedy po biczowaniu Jezusa Maryja upada na ziemię i chustą z głowy ściera z ziemi krew Syna. Tak się czuję. Przytulam plecak Pawła, w którym odbył swoją ostatnią wędrówkę. Patrzę na ślady krwi, urwane paski, sprzączki, wyrwane fragmenty materiału i czuję to, co Maryja po śmierci Chrystusa: „A Twoje serce miecz przeniknie” – mówi Barbara Mendroch.

Wystawa miała wymiar charytatywny – podczas zwiedzania można było złożyć darowiznę na leczenie młodszego brata Pawła – Franciszka.

Reklama

Wdzięczni za ten dar rodzice, we współpracy ze stowarzyszeniem Panorama Sztuki Chrześcijańskiej „Musica Sacra”, wydali publikację pt. „W górach jest wszystko co kocham”, którą jest darem dla osób wspierających leczenie chłopca. Zawiera ona zdjęcia Pawła oraz teksty napisane przez p. Barbarę.

Przesłanie, jakie niosła wystawa, pełne mądrości, piękna, wiary i rodzinnego ciepła, jest w dzisiejszym świecie nieocenione. Dlatego chcieliśmy utrwalić to niezwykłe wydarzenie w pamięci osób, które w nim uczestniczyły – podkreśla prezes stowarzyszenia Andrzej Bacza.

Publikację można otrzymać nieodpłatnie w muzeum.

Natomiast wystawa obecnie gości w Zespole Szkół Technicznych i Handlowych im. Franciszka Kępki w Bielsku-Białej, gdzie Paweł uczył się i zdobył tytuł mechanika lotniczego.

2022-03-17 19:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ponad 40 lat „Encyklopedii Katolickiej” - ukazał się XX - ostatni - tom

Ponad 2,3 tys. haseł opracowanych przez 545 autorów, w tym życiorysy świętych i błogosławionych, biogramy polskich biskupów czy zagadnienia dotyczące kultury chrześcijańskiej liczy ostatni, dwudziesty tom „Encyklopedii Katolickiej”. O ponad 40-letniej historii tego wielkiego przedsięwzięcia leksykograficznego, które współtworzyli wybitni polscy naukowcy, rozmawiano w czwartek w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

Zdaniem rektora KUL ks. prof. Antoniego Dębińskiego, „Encyklopedia Katolicka” jest dziełem, którego walorów nie można porównać z żadną inną publikacją powstałą w środowisku naukowym lubelskiej uczelni. – Trzeba pamiętać, że powstawała ona mimo przeszkód wynikających z funkcjonowania autorytarnego państwa, w tym cenzury, ale i z wyzwań związanych z działaniem gospodarki rynkowej – podkreślił.

CZYTAJ DALEJ

Rozwód, aborcja, masturbacja, alkoholizm... - Kiedy wierny nie dostanie rozgrzeszenia?

2023-05-29 13:16

[ TEMATY ]

spowiedź

pokuta

Karol Porwich/Niedziela

W sakramencie pokuty i pojednania, katolicy mają możliwość doświadczenia Bożego przebaczenia i uzyskania rozgrzeszenia za swoje grzechy. Sakrament ten jest dla wierzących wyjątkowo ważny, ponieważ pomaga wkroczyć na drogę nawrócenia oraz umożliwia zbudowanie głębszej relacji z Bogiem. Istnieją jednak pewne okoliczności, w których wierny może napotkać trudności w uzyskaniu rozgrzeszenia.

Sakrament pokuty i pojednania jest zawsze spotkaniem z miłosiernym Bogiem i przystępując do spowiedzi należy zawsze o tym pamiętać. Przede wszystkim petent powinien być szczery i konkretny w wyznawaniu grzechów, co pomaga w głębszym zrozumieniu ich natury i skutków. Wyznanie przewinień jest ważnym elementem, który umożliwia oczyszczenie sumienia i otrzymanie rozgrzeszenia.

CZYTAJ DALEJ

Trzy imiona Boga

2023-06-03 22:59

[ TEMATY ]

Ewangelia

fot. s. Amata J. Nowaszewska CSFN

Trójca Święta, ołtarz z XV w.

Trójca Święta, ołtarz z XV w.

1. Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję