Reklama

Z Watykanu

W Watykanie opublikowano roboczą wersję propozycji końcowych XI zgromadzenia zwyczajnego Synodu Biskupów. Zwyczajowo propozycje objęte były tajemnicą. Benedykt XVI zdecydował, że tym razem będzie inaczej. Tekst składa się z 50 propozycji zebranych w 3 części.

Niedziela Ogólnopolska 45/2005

Grzegorz Gałązka

Podczas audiencji generalnej 26 października 2005 r.

Podczas audiencji generalnej 26 października 2005 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Modlitwa „Anioł Pański”

Zawierzenie orędownictwu nowych świętych

„Niech nowi święci: Zygmunt Gorazdowski i Józef Bilczewski orędują u Boga w Waszych intencjach. Ich święte życie niech umocni Was w wierze, nadziei i miłości” - powiedział Benedykt XVI, pozdrawiając Polaków 23 października podczas modlitwy Anioł Pański w Watykanie. W swoim przemówieniu Papież nawiązał do Synodu Biskupów i Mszy św. kanonizacyjnej, która wieńczy Rok Eucharystii.
Papież podziękował ojcom synodalnym z pracę podczas Synodu. „Ich refleksje, świadectwa, doświadczenia i propozycje na temat Eucharystia źródłem i szczytem życia i misji Kościoła zostały zebrane i będą opracowane w adhortacji posynodalnej, która - biorąc pod uwagę odmienne realia świata - pomoże nakreślić oblicze wspólnoty katolickiej, pragnącej przeżywać w jedności, w pluralizmie kultur, centralną tajemnicę wiary: odkupieńcze Wcielenie, którego żywą obecnością jest Eucharystia” - mówił Benedykt XVI.
„Kto przyjmuje Chrystusa w rzeczywistości Jego Ciała i Krwi, nie może zatrzymywać tego daru dla siebie, lecz popychany jest do dzielenia się nim w odważnym świadectwie Ewangelii, w służbie braciom przeżywającym trudności, w przebaczeniu obrazy. Dla niektórych Eucharystia jest zalążkiem specyficznego powołania, by pozostawić wszystko i iść, aby głosić Chrystusa tym, którzy Go jeszcze nie znają” - mówił Papież.

Audiencja Generalna

Papież podziękował Polakom za modlitwy w jego intencji

Za modlitwy w intencjach Kościoła oraz posługi Piotrowej podziękował Polakom Benedykt XVI podczas audiencji generalnej w Watykanie 26 października. Papież rozważał słowa hymnu św. Pawła z Listu do Filipian: „Chrystus, Bóg-Człowiek, wzorem pokory” (por. Flp 2, 5-11).
Ojciec Święty streścił katechezę i pozdrowił pielgrzymów. Zwracając się do Polaków, powiedział: „Pozdrawiam serdecznie obecnych tu pielgrzymów polskich. Dziękuję Wam wszystkim za modlitwy w intencjach Kościoła oraz mojej posługi Piotrowej. Wzajemnie polecam Was Bogu w modlitwie. Przekażcie moje pozdrowienie Waszym rodzinom i bliskim. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Biały Kruk na audiencji papieskiej

6 października w Watykanie odbyło się spotkanie, na którym Papież Benedykt XVI wręczył Oświęcimską Nagrodę Praw Człowieka im. Jana Pawła II. Tegorocznymi laureatami tego wyróżnienia zostali Stefan Wilkanowicz oraz biskup pomocniczy Pragi Václav Malý.
W spotkaniu z Benedyktem XVI, które odbyło się w Bibliotece Papieskiej, wzięło udział kilkanaście osób, m. in.: Adam Bujak, Hanna Suchocka, prof. Andrzej Zoll. Papieski fotograf Adam Bujak wręczył Papieżowi najnowszy album Wydawnictwa Biały Kruk pt. Pokolenie J.P. II - pierwszy na świecie album o pontyfikacie Benedykta XVI. Ojciec Święty przyjął album z radością i długo rozmawiał z Adamem Bujakiem. Ogromnie cieszył się przede wszystkim z bogatej relacji z tegorocznego Dnia Młodzieży w Kolonii. Z nieskrywanym zadowoleniem zwracał również uwagę na okładkę, na której widnieje zarówno jego fotografia, jak i fotografia Jana Pawła II. Wcześniej każdy album Białego Kruka otrzymywał Ojciec Święty Jan Paweł II. Spotkanie trwało ok. 40 min.

Propozycje Synodu Biskupów

Część pierwsza nosi tytuł: Lud Boży wychowywany do wiary w Eucharystię i rozpoczyna się od refleksji teologicznej. Zachęca kapłanów do podejmowania wszelkich starań, aby wierni mieli możliwość uczestnictwa w Mszach św. Ojcowie synodalni zachęcają również do organizowania adoracji eucharystycznych. Dostrzegają potrzebę odnowionej pedagogii nawrócenia, która przywróciłaby praktykę częstszej, indywidualnej spowiedzi. Ojcowie synodalni potwierdzili znaczenie celibatu w praktyce Kościoła łacińskiego i potrzebę wyjaśnienia jej wiernym.
Wiele miejsca poświęcono duszpasterstwu powołaniowemu. Proponuje się m.in. szczególną opiekę duchową nad ministrantami, upowszechnienie adoracji eucharystycznej w intencji powołań, organizowanie w poszczególnych diecezjach centrów powołaniowych i niższych seminariów duchownych.
Zauważono, że na nowo należy przemyśleć właściwy wiek, w którym udzielany jest sakrament bierzmowania, oraz to, czy w obrządku łacińskim I Komunia św. nie powinna następować po nim.
Druga część dotyczy udziału w Eucharystii. Zasugerowano bardziej aktywne uczestnictwo wiernych w liturgii. Trzeba przy tym jednoznacznego przeciwdziałania ze strony biskupów nadużyciom w sprawowaniu Eucharystii, w postaci np. zastępowania tekstów liturgicznych innymi treściami. Synod ze szczególnym naciskiem podkreśla rolę niedzieli jako dnia Pańskiego.
Trzecia część tekstu zaproponowanego przez ojców synodalnych nosi tytuł: Misja ludu Bożego karmionego Eucharystią. Znajdujemy tu wyrazy wdzięczności dla kapłanów, diakonów i wszystkich osób pomagających w przygotowaniu i celebrowaniu Mszy św. Księżom zaleca się codzienne jej odprawianie, nawet gdy brakuje wiernych. Gdy chodzi o rozwiedzionych, którzy zawarli powtórne związki, nie mogą oni być dopuszczeni do Komunii, jednak należą do Kościoła. Kolejna propozycja dotyczy dopuszczenia do Komunii chrześcijan innych wyznań. Całkowicie wyklucza się ekumeniczną koncelebrację. Natomiast pod pewnymi, ściśle określonymi warunkami, dopuszczenie chrześcijan spoza Kościoła katolickiego do sakramentów Eucharystii, pokuty i namaszczenia chorych jest możliwe i nawet wskazane.
Na podstawie propozycji Ojciec Święty ogłosi dokument posynodalny.

Nowi święci Kościoła

Do miłości Jezusa w Eucharystii, dzięki której Kościół będzie coraz bardziej latarnią światła, prawdziwej radości i nadziei oraz znakiem i narzędziem jedności całego rodzaju ludzkiego - wezwał 23 października Benedykt XVI podczas Mszy św. na Placu św. Piotra w Watykanie. Ojciec Święty w obecności prawie 100 tys. wiernych z całego świata wyniósł na ołtarze pięciu nowych świętych, wśród nich dwóch Polaków: abp. Józefa Bilczewskiego i ks. Zygmunta Gorazdowskiego.
Uroczystość kanonizacji stanowiła jednocześnie zakończenie Roku Eucharystii oraz zgromadzenia zwyczajnego Synodu Biskupów poświęconego tajemnicy eucharystycznej w życiu i misji Kościoła.
Benedykt XVI scharakteryzował nowych świętych. Po polsku powiedział: „Św. Józef Bilczewski był człowiekiem modlitwy. Msza św., Liturgia Godzin, medytacja, Różaniec i inne praktyki religijne wyznaczały rytm jego dni. Szczególnie wiele czasu poświęcał adoracji eucharystycznej. Również św. Zygmunt Gorazdowski zasłynął swoją pobożnością opartą na sprawowaniu i adoracji Eucharystii. Przeżywanie Ofiary Chrystusa prowadziło go ku chorym, biednym i potrzebującym”.
Benedykt XVI przybliżył także sylwetki chilijskiego nowego świętego Alberta Hurtado Cruchagi, św. Kajetana Catanoso i św. Feliksa z Nikozji.
Papież nawiązał również do Światowego Dnia Misyjnego, obchodzonego 23 października, i jego hasła: Misja: Chleb łamany dla życia świata, oraz wezwał do zaangażowania na rzecz świata sprawiedliwszego i bardziej braterskiego.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święta Mama

Niedziela Ogólnopolska 17/2019, str. 12-13

[ TEMATY ]

św. Joanna Beretta Molla

Ewa Mika, Św. Joanna Beretta Molla /Archiwum parafii św. Antoniego w Toruniu

Jest przykładem dla matek, że życie dziecka jest darem. Niezależnie od wszystkiego.

Było to 25 lat temu, 24 kwietnia 1994 r., w piękny niedzielny poranek Plac św. Piotra od wczesnych godzin wypełniał się pielgrzymami, którzy pragnęli uczestniczyć w wyjątkowej uroczystości – ogłoszeniu matki rodziny błogosławioną. Wielu nie wiedziało, że wśród nich znajdował się 82-letni wówczas mąż Joanny Beretty Molli. Był skupiony, rozmodlony, wzruszony. Jego serce biło wdzięcznością wobec Boga, a także wobec Ojca Świętego Jana Pawła II. Zresztą często to podkreślał w prywatnej rozmowie. Twierdził, że wieczności mu nie starczy, by dziękować Panu Bogu za tak wspaniałą żonę. To pierwszy mąż w historii Kościoła, który doczekał wyniesienia do chwały ołtarzy swojej ukochanej małżonki. Dołączył do niej 3 kwietnia 2010 r., po 48 latach życia w samotności. Ten czas bez wspaniałej żony, matki ich dzieci, był dla niego okresem bardzo trudnym. Pozostawiona czwórka pociech wymagała od ojca wielkiej mobilizacji. Nauczony przez małżonkę, że w chwilach trudnych trzeba zwracać się do Bożej Opatrzności, czynił to każdego dnia. Wierząc w świętych obcowanie, prosił Joannę, by przychodziła mu z pomocą. Jak twierdził, wszystkie trudne sprawy zawsze się rozwiązywały.

CZYTAJ DALEJ

Wzór pracowitości i pobożności

Niedziela sosnowiecka 18/2021, str. IV

[ TEMATY ]

św. Zyta

Piotr Lorenc/Niedziela

Wizerunek św. Zyty w sosnowieckiej bazylice katedralnej

Wizerunek św. Zyty w sosnowieckiej bazylice katedralnej

Święta Zyta jest znana w diecezji z przepięknego ołtarza w sosnowieckiej bazylice katedralnej, którego konserwacja jest właśnie na ukończeniu.

Neobarokowy, drewniany ołtarz św. Zyty jest polichromowany i złocony. Między dwoma kolumnami znajduje się obraz św. Zyty. W środku zwieńczenia nastawy jest ozdobny kartusz z monogramem Matki Bożej. Po bokach są ustawione dwie figury: św. Barbary i św. Łucji. Ołtarz jest dziełem Pawła Turbasa i powstał w latach 1904–1906. – Od ponad roku ołtarz przechodzi kapitalny remont. Zdemontowane elementy snycerki trafiły do krakowskiej pracowni Aleksandra Piotrowskiego „Rearte”, gdzie zostały poddane gruntownej konserwacji. Natomiast mensa ołtarza pozostała w katedrze i była odnawiana na miejscu. Mieliśmy takie założenie, że remont miał być zakończony na Wielkanoc 2020 r., ale z powodu pandemii i kwarantanny, którą przechodzili kolejni pracownicy, tempo prac uległo nieznacznemu opóźnieniu – wyjawia kulisy renowacji ks. Jan Gaik, proboszcz parafii katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu.

CZYTAJ DALEJ

10. rocznica kanonizacji dwóch Papieży – czcicieli Matki Bożej Jasnogórskiej

2024-04-27 15:16

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rocznica

Adam Bujak, Arturo Mari/„Jan Paweł II. Dzień po dniu”/Biały Kruk

Eucharystię młodzieży świata na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło nocne czuwanie modlitewne, podczas którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż, ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

Eucharystię młodzieży świata
na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło
nocne czuwanie modlitewne, podczas
którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż,
ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

10. rocznica kanonizacji dwóch wielkich papieży XX wieku, która przypada 27 kwietnia, jest okazją do przypomnienia, że nie tylko św. Jan Paweł II był człowiekiem oddanym Matce Bożej Jasnogórskiej i pielgrzymował do częstochowskiego sanktuarium. Był nim również św. Jan XXIII.

Angelo Giuseppe Roncalli, późniejszy papież Jan XXIII, od młodości zaznajomiony z historią Polski, zwłaszcza poprzez lekturę „Trylogii”, upatrywał w Maryi Jasnogórskiej szczególną Orędowniczkę. Tutaj pielgrzymował w 1929 r. Piastując godność arcybiskupa Areopolii, wizytatora apostolskiego w Bułgarii ks. Roncalli 17 sierpnia 1929 r. przybył z pielgrzymką na Jasną Górę. Okazją było 25-lecie jego święceń kapłańskich. Późniejszy papież po odprawieniu Mszy św. przed Cudownym Obrazem zwiedził klasztor i sanktuarium, a w Bibliotece złożył wymowny wpis w Księdze Pamiątkowej: „Królowo Polski, mocą Twojej potęgi niech zapanuje pokój obfitości darów w wieżycach Twoich”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję