Reklama

Policjanci na Jasnej Górze

2 października przybyli na Jasną Górę ludzie, którzy pełniąc na co dzień trudną służbę pilnowania porządku i zapewnienia nam bezpieczeństwa, stykają się zarówno z przejawami zła, jak i z osobami często zagubionymi na poboczach życia. Podczas IV Jasnogórskiego Spotkania Środowiska Policyjnego dziękowano Maryi za dotychczasową pomoc, prosząc o Jej dalszą opiekę w trudnej pracy, także o zrozumienie w społeczeństwie. Mszę św. w intencji środowiska policjantów odprawił bp Marian Duś - Krajowy Duszpasterz Policjantów. Była to okazja do zadania Księdzu Biskupowi kilku pytań nt. duszpasterstwa tej grupy zawodowej i jej duchowych potrzeb.

Niedziela Ogólnopolska 42/2005

Krzysztof Świertok

Pielgrzymka Policji, 2 października 2005 r.

Pielgrzymka Policji, 2 października 2005 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z bp. Marianem Dusiem - Krajowym Duszpasterzem Policjantów - rozmawia Wojciech Mścichowski

Wojciech Mścichowski: - Ksiądz Biskup pełni funkcję Krajowego Duszpasterza Policji. Jest to jedno z duszpasterstw wchodzących w skład prac Konferencji Episkopatu Polski. Od kiedy datuje się jego powstanie i co podyktowało taką potrzebę?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bp Marian Duś: - Zmiany ustrojowe, jakie nastąpiły w 1989 r., zrodziły potrzebę powołania duszpasterstwa policjantów na wzór istniejących już duszpasterstw różnych środowisk społeczno-zawodowych. Specyfika środowiska policyjnego wymagała oddzielnego podejścia duszpasterskiego. Pierwsze rozmowy na temat posługi kapelanów w Policji miały miejsce po 6 kwietnia 1990 r., czyli zaraz po powołaniu przez Sejm III Rzeczypospolitej Policji w miejsce Milicji Obywatelskiej. Wtedy to Konferencja Episkopatu Polski zleciła mi obowiązki Krajowego Duszpasterza Policji. W tym czasie nastąpiła weryfikacja środowiska policyjnego i z szeregów policji odeszła blisko jedna trzecia ludzi dotychczas zatrudnionych. Na to miejsce przyszły osoby, którym jako warunek wstępny nie stawiano areligijności. Także z myślą o nich rozważano problem powołania duszpasterstwa policjantów.

- Jaką rolę spełnia ono w duszpasterstwie ogólnym?

- Duszpasterstwo policjantów nie ma jakiegoś szczególnego wyróżnika. Jest posługą duszpasterską dla ludzi mundurowych, pełniących trudną służbę wobec społeczeństwa i państwa. Tacy ludzie potrzebują kontaktu z kapłanem, który ich rozumie, który rozumie ich pracę i trudności z nią związane i może im przyjść z pomocą w zakresie spraw dotyczących sumienia. Policjanci, podobnie jak wszystkie inne służby, potrzebują kapelana, który będzie z nimi w chwilach radosnych, a więc w czasie różnych uroczystości, ale także w chwilach trudnych i smutnych. Można powiedzieć, że duszpasterstwo Policji ma charakter uzupełniający w stosunku do duszpasterstwa ogólnego.

Reklama

- Jak licznie policjanci przybywają na Jasną Górę?

- Oblicza się, że na Jasną Górę, z racji święta patronalnego św. Michała Archanioła, przybywa ok. 3-4 tys. policjantów i ich rodzin. Trzeba jednak pamiętać, że policjanci pracują przez całą dobę i muszą być zawsze dyspozycyjni. Na nasze uroczystości przybywają więc zazwyczaj delegacje ze wszystkich województw. W uroczystym spotkaniu środowiska policyjnego z Matką Najświętszą w Sanktuarium Jasnogórskim biorą także udział najwyższe władze Policji z Komendantem Głównym na czele.

- Jacy ludzie zgłaszają się dziś do służby w Policji i co robić, aby policjant nie był uważany, jak w minionym systemie, wyłącznie za „zbrojne ramię władzy”?

- Do służby w Policji zgłaszają się młodzi ludzie, którzy widzą się w tej pracy, chcą służyć obywatelom i Ojczyźnie oraz charakteryzują się odpowiednim zdrowiem. Oprócz walorów fizycznych, ważne są określone walory moralne. Kandydat do pracy w Policji nie może tkwić w szponach nałogu alkoholowego czy narkotycznego, nie może być podatny na przekupstwo i nieuczciwość. W Policji potrzebni są ludzie, którzy potrafią się poddać osądowi poprawnie uformowanego sumienia. Pomocą w tym względzie może służyć Kodeks Etyki Policjanta i posługa kapelanów. Policjant stoi na straży porządku w państwie, na straży obowiązującego prawa, ma się troszczyć o wszystkich obywateli, o ich mienie i życie. Ludzie dzisiaj potrzebują policjanta, nie tyle jako „pana władzę”, ale jako człowieka stojącego na straży pewnych zasad, norm i przepisów, których przestrzeganie jest konieczne dla dobra wspólnego.

- Czy społeczeństwo docenia pracę Policji?

- Środki masowego przekazu informują nas niekiedy o negatywnych zachowaniach policjantów, jak np. spowodowanie wypadku drogowego po pijanemu, nie w pełni uzasadnione użycie broni itp. I chociaż takie zachowania policjantów się zdarzają, to jednak trzeba pamiętać, że w policji pracuje ok. 100 tys. ludzi. Mimo że są to osoby wybierane pod względem przydatności do niełatwego zawodu, to mogą się znaleźć w szeregach Policji ludzie słabi, uwikłani w nałogi czy afery, zbyt emocjonalni w reakcjach, podatni na łapówki, a więc w jakimś sensie niezdatni do pracy w tym resorcie. O ile wiem, chociaż policjantów brakuje, to jednak Policja rozstaje się z takimi funkcjonariuszami bez żalu. Trzeba jednak spojrzeć na środowisko i na pracę Policji sprawiedliwym okiem i dostrzec także osiągnięcia, zwłaszcza w zakresie walki ze zorganizowaną przestępczością i chuligaństwem. Myślę, że sukcesy w tym zakresie napełniają radością nie tylko samych policjantów, ale także całe nasze społeczeństwo.

- Czego Ksiądz Biskup chciałby życzyć policjantom w dobie nowych zagrożeń w kraju i na świecie?

- Chciałbym życzyć policjantom w dniu ich święta i spotkania na Jasnej Górze z Matką Bożą, aby zaczerpnęli z tego miejsca dla siebie i swoich rodzin dużo sił i mocy w pełnieniu służby obywatelom i Ojczyźnie. I żeby każdy policjant odczuł, że społeczeństwo widzi w nim obrońcę i przyjaciela.

- Dziękuję za rozmowę.

Podczas pielgrzymki wdowie po Marku Papale, komendancie głównym Policji, wręczono Honorowy Medalion Pamięci „Pieta Miednoje 1940”, nadany przez Kapitułę Warszawską Stowarzyszenia Rodzin Policyjnych 1939.
2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Śp. ks. Tadeusz Kasperek - proboszcz, jakich mało

2024-05-20 22:29

Katarzyna Dybeł

Ks. prałat Tadeusz Kasperek w czasie diecezjalnej pielgrzymki do Ziemi Świętej - 12 marca 2010, Góra Błogosławieństw

Ks. prałat Tadeusz Kasperek w czasie diecezjalnej pielgrzymki do Ziemi Świętej - 12 marca 2010, Góra Błogosławieństw

    Emerytowany proboszcz parafii pw. św. Piotra w Wadowicach i honorowy obywatel Miasta Wadowice ks. prałat Tadeusz Kasperek zmarł 17 maja br. w krakowskim szpitalu.

    Charyzmatyczny kapłan, ksiądz z powołania, ceniony i lubiany, obdarzony licznymi talentami, mocną osobowością i determinacją w posługiwaniu tym, których Bóg stawiał na jego drodze. Pełen niewyczerpanej energii i wciąż nowych pomysłów, zawsze otwarty i gościnny, rozmodlony i umiejący rozmodlić innych, gotowy rozmawiać z każdym niezależnie od jego poglądów, twórczy, kochający Kościół – proboszcz jakich mało. Wyjątkowy gospodarz i organizator, dla wielu przyjaciel, duchowy ojciec, spowiednik i mistrz ewangelicznego słowa. Serce i czas miał dla wszystkich, ale w centrum jego duszpasterskiej troski były dzieci i osoby chore, starsze, zmagające się z cierpieniem i niezrozumieniem. Przez ostatnie lata swego życia doświadczył krzyża ciężkiej choroby i kalectwa, który niósł w heroiczny sposób, ofiarując wiele z tego cierpienia w intencji swoich parafian.

CZYTAJ DALEJ

Pierwszy laureat Nagrody św. Jana Pawła II: uczymy się od niego sprawiedliwości społecznej

2024-05-20 17:20

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Karol Porwich/Niedziela

„Od św. Jana Pawła II uczymy się wdrażania w praktykę zasad sprawiedliwości społecznej” - mówi ks. Leonard Olobo kierujący Centrum Pokoju i Sprawiedliwości w stolicy Ugandy. To właśnie temu ośrodkowi Watykańska Fundacja Jana Pawła II przyznała pierwszą w historii nagrodę imienia swego świętego patrona. Ma być ona nadawana co dwa lata w celu promowania wiedzy na temat myśli i działalności św. Jana Pawła II oraz jego wpływu na życie Kościoła oraz świata. Jej pomysłodawcy wzorowali się na prestiżowej Nagrodzie Ratzingera.

Zakony na rzecz pokoju i sprawiedliwości

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Kard. Müller: samobójstwo dla chrześcijan nie jest opcją

2024-05-21 14:30

[ TEMATY ]

pielgrzymowanie

samobójstwo

Kard. Müller

Karol Porwich/Niedziela

Bóg nie unika kontaktu z nami. On nas dotyka i obejmuje – powiedział kard. Müller

Bóg nie unika kontaktu z nami. On nas dotyka i obejmuje – powiedział kard. Müller

Samounicestwienie przez samobójstwo, narkotyki i alkohol lub powiedzenie «nie» naszej męskiej lub kobiecej seksualności nie są opcjami dla chrześcijan - stwierdził na zakończenie tradycyjnej pielgrzymki do Chartres były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Gerhard Müller. Przewodniczył on w Poniedziałek Wielkanocny w tym sanktuarium Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego z udziałem 18 tys. wiernych. Wśród młodych, którzy przybyli w poniedziałek do katedry w Chartres, było także 1500 zagranicznych pielgrzymów, głównie z Niemiec, Austrii i Szwajcarii, ale także z USA i wielu innych krajów. Trzydniowa pielgrzymka, odbywająca się od 1983 roku przyciągnęła w tym roku rekordową liczbę pątników.

W swoim kazaniu kardynał Müller odniósł się do tegorocznego hasła pielgrzymki „Chcę zobaczyć Boga” i porównał ludzkie życie i historię Kościoła do pielgrzymki: „Aby zobaczyć Boga, musimy podążać za Chrystusem na drodze naszego życia, aż dotrzemy do celu w naszym wiecznym domu” - zaznaczył. Przypomniał, że światłem na tej drodze jest Logos, Jezus Chrystus, który „prowadzi nas bezpiecznie do sensu i celu naszego życia, kiedy widzimy Boga twarzą w twarz”. Cytując konstytucję dogmatyczną Lumen gentium Soboru Watykańskiego II zaznaczył, że „Kościół wśród prześladowań świata i pociech Bożych podąża naprzód w pielgrzymce, głosząc krzyż i śmierć Pana, aż przyjdzie” (n.8).

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję