Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 21/2005

Krzysztof Świertok

Młodzież akademicka podąża w procesji na Jasną Górę

Młodzież akademicka podąża w procesji na Jasną Górę

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Festiwalowe spotkania

Reklama

W ramach 15. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” na Jasnej Górze odbyły się:
- 4 maja w Bazylice - koncert muzyki ze zbiorów jasnogórskich dla uczczenia 300-lecia urodzin o. Eryka Briknera, jasnogórskiego kompozytora. Zebrani wysłuchali Completorium jego autorstwa oraz oratorium Christiani poenitentes ad sepulchrum Domini Jana Tomasza Żebrowskiego w wykonaniu Chóru Kameralnego „Sine Nomine”, solistów oraz Zespołu Muzyki Dawnej Concerto Polacco.
- 4 maja w Sali Rycerskiej - spektakl plenerowy pt. Wielki Teatr Świata, wyreżyserowany przez Henryka Adamka. Wystąpili aktorzy Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie.
- 5 maja w Domu Pielgrzyma - sympozjum naukowe poświęcone o. Briknerowi. Nad spotkaniem czuwali podprzeorowie: o. Nikodem Kilnar i o. Sebastian Matecki. Wykłady przedstawili: o. Dariusz Cichor, paulin; dr hab. Remigiusz Pośpiech z Uniwersytetu Opolskiego; dr Wojciech Marchwica z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz ks. dr Piotr Tarliński z Uniwersytetu Opolskiego.
- 5 maja w Bazylice - koncert muzyki polskiej w 350. rocznicę obrony Jasnej Góry. Zabrzmiały prawykonania: Alma Redemptoris Mater Józefa Świdra; Hymnus Mariana Borkowskiego; Canticum sapientiale Mariae Marka Jasińskiego oraz Te Deum Stanisława Moryto. Wystąpili: Polski Chór Kameralny „Schola Cantorum Gedanensis”; Akademicki Chór Politechniki Częstochowskiej „Collegium Cantorum” i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej.
- 6 maja w Bazylice - koncert finałowy Festiwalu: oratorium Quo vadis? Feliksa Nowowiejskiego w wykonaniu solistów oraz Chóru Polskiego Radia w Krakowie i Madrygalistów „Capelli Cracoviensis”. Zagrała Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Rzeszowskiej.

Ogólnopolska Pielgrzymka Strażaków

Ponad 100 tys. strażaków zawodowej i ochotniczej Straży Pożarnej przybyło 7 maja przed Szczyt. Mszy św. przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź - biskup diecezji warszawsko-praskiej, koncelebrowało 115 kapelanów. „Jesteście wspaniałym świadectwem Ojczyzny - mówił Ksiądz Arcybiskup - poprzez Wasz mundur, Waszą godność, Wasze zespolenie w wymiarze całej Polski”. Strażacy odnowili swoje ślubowania. Zagrało 126 orkiestr pod batutą Mariana Chmielewskiego. Śpiewał Kameralny Chór „Cantus” z Połczyna Zdroju. Wystawiono ok. 2 tys. pocztów sztandarowych oraz 8 kompanii honorowych OSP i PSP. Obecni byli m.in.: Ryszard Kalisz - minister MSWiA, Waldemar Pawlak - prezes Zarządu Głównego Związku OSP RP, gen. Teofil Jankowski - komendant główny PSP. Pielgrzymkę zorganizowali: Komenda Główna PSP RP, Zarząd Główny Związku OSP RP, kapelan strażaków - ks. Jerzy Kołodziejczak oraz Państwowa Główna Szkoła Pożarnictwa w Częstochowie z komendantem Elżbietą Rakowską. Pielgrzymka zakończyła obchody 1700. rocznicy śmierci patrona strażaków - św. Floriana oraz była hołdem dla Jana Pawła II.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W poszukiwaniu mądrości

69. Ogólnopolska Pielgrzymka Akademicka zgromadziła w dniach 6-8 maja ok. 5 tys. studentów, ponad 200 rektorów i profesorów, ok. 70 duszpasterzy oraz 25 pocztów sztandarowych. Centralnej Mszy św. w sobotę wieczorem na Szczycie przewodniczył bp Edward Dajczak z Zielonej Góry, a koncelebrował bp Marek Jędraszewski - delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Akademickiego. Przybyłych powitał przeor Jasnej Góry - o. Bogdan Waliczek OSPPE. Bp Dajczak w homilii wezwał młodzież do odwagi: „Chcę Wam powiedzieć, byście byli Jezusem i mocą Ducha odważni. Strach zawęża spojrzenie. To nie jest postawa mądrości”. Mszę św. poprzedziła procesja z archikatedry z obrazem Matki Bożej Sedes Sapientiae - Stolicy Mądrości oraz Apel, któremu przewodniczył bp Jan Wątroba z Częstochowy. W programie pielgrzymki znalazły się m.in.: procesja eucharystyczna prowadzona przez bp. Dajczaka, koncerty, prelekcje zaproszonych gości i nocne czuwanie. W niedzielę Mszę św. w Bazylice odprawił bp Marek Jędraszewski. Młodzież ponowiła ślubowanie. Organizatorem pielgrzymki był ks. Bogdan Bartołd - sekretarz Ogólnopolskiego Kolegium Duszpasterstwa Akademickiego w Polsce.

Modlitwa Sybiraków i kombatantów

1,5 tys. osób przybyło na 16. Ogólnoświatową Pielgrzymkę Sybiraków 7 i 8 maja, wraz z ks. prał. Edmundem Cisakiem - krajowym kapelanem. W pielgrzymce wzięło udział 12 harcerzy seniorów, tzw. piątaków poznańskich, wraz z hm. Zenonem Wechmanem, którzy przybyli w swojej 22. pielgrzymce, oraz 2 uczestników bitwy pod Monte Cassino - była to ich 53. pielgrzymka.
Mszę św. 8 maja odprawił bp Jan Kopiec z Opola. „Przychodzimy, aby wypowiedzieć swoje bardzo ważne słowo pamięci o tych losach, które - pełne dramatyzmu, pełne tragicznych wydarzeń - mają jednak przypomnieć o wielkim sensie, w którym odnajdujemy naszą tożsamość” - mówił Ksiądz Biskup. Eucharystię poprzedził Apel Poległych pod pomnikiem o. Kordeckiego, który poprowadził o. ppłk Jan Golonka OSPPE. Odczytano też pozdrowienie od o. płk. Adama Studzińskiego OP - kapelana 2. Korpusu Polskiego. Apelowi towarzyszyła Orkiestra Jasnogórska pod dyr. Marka Piątka.

W skrócie

4 maja o. Jan Golonka OSPPE odprawił Mszę św. dla uczestników Uczniowskiego Sejmiku Szkół Podstawowych Częstochowy z okazji Jubileuszu 350-lecia obrony Jasnej Góry. Organizatorem była SP nr 52 w Częstochowie oraz Urząd Miasta;

4 maja w nocnym czuwaniu modliło się ok. tysiąca wiernych diecezji kieleckiej wraz z biskupami: Kazimierzem Ryczanem, Marianem Florczykiem i Kazimierzem Gurdą oraz rektorem WSD - ks. Jerzym Ostrowskim. Pielgrzymi dziękowali za 200-lecie istnienia diecezji;

5 maja odbyło się spotkanie nowo mianowanego przeora Jasnej Góry - o. Bogdana Waliczka OSPPE z mediami. O. Waliczek objął urząd 6 maja.

Zapowiedzi

26 maja - Procesja z archikatedry na Jasną Górę - Boże Ciało

27-28 maja - 25. Pielgrzymka Stowarzyszenia „Civitas Christiana”

28 maja - 7. Pielgrzymka Młodych Słuchaczy Radia Maryja

28 maja - Pielgrzymka Telekomunikacji Polskiej

28 maja - Archidiecezjalny Kongres Misyjny Dzieci

29 maja - 7. Pielgrzymka Stowarzyszeń Uwłaszczeniowych

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Przybylski do nauczycieli na zakończenie roku szkolnego: Dziękujemy, że jesteście ludźmi sumienia i poświęcenia

2026-06-22 11:42

[ TEMATY ]

nauczyciele

BP KEP

Abp Andrzej Przybylski

Abp Andrzej Przybylski

Dziękujemy Wam za to, że w tych wszystkich uwarunkowaniach Waszej posługi wciąż jesteście ludźmi sumienia i poświęcenia – napisał delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Nauczycieli abp Andrzej Przybylski w Słowie na zakończenie roku szkolnego 2025/2026. Zaprosił również na Ogólnopolską Pielgrzymkę Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę, która odbędzie się w dniach 1-2 lipca br.

Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Nauczycieli przyznał, że „tempo zmian programowych, przepisów, a niekiedy wręcz eksperymentów w edukacji nie zawsze sprzyja systematycznej i zaplanowanej na lata pracy wychowawczej”. „Sprzeczne oczekiwania różnych środowisk i uwikłanie edukacji w spory ideologiczne i polityczne wymaga od Was wielkiej mądrości i wierności obiektywnym wartościom i sprawdzonym działaniom pedagogicznym” – wskazał.
CZYTAJ DALEJ

Jan Paweł II patronem Europy i doktorem Kościoła?

2026-06-21 19:16

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

BP KEP

Jan Paweł II

Jan Paweł II

We włoskiej miejscowości Roccaporena zorganizowano międzynarodową konferencję naukową zatytułowaną: „Św. Jan Paweł II – kandydat na Patrona Europy i Doktora Kościoła” w ramach X Kongresu Ruchu Europa Christi. Podczas obrad w niedzielę 21 czerwca wystąpili naukowcy, m.in. z KUL-u, PAN-u, Papieskiej Akademii Życia, a także przedstawiciele archidiecezji Spoleto-Norcia i sanktuarium św. Rity w Roccaporena.

Ks. prof. Mirosław Sitarz, moderator Ruchu Europa Christi, przedstawił zarys bogatej działalności polskiego Papieża. Podkreślił, że „największym dokonaniem ustawodawczym Jana Pawła II jest kompleksowa reforma prawa kanonicznego zgodna z wytycznymi II Soboru Watykańskiego przeprowadzona w latach 1978-1990, której efektem są dwa kodeksy prawa kanonicznego dla wiernych Kościoła łacińskiego i Kościołów wschodnich”.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV do osób walczącym z głodem: Wiem, że narażacie życie

2026-06-22 14:59

[ TEMATY ]

Leon XIV

Vatican Media

Wiem, że wielu z was dosłownie naraża swoje życie, aby być tam, gdzie pracujecie. Chcę zapewnić was wszystkich o modlitwie i wsparciu Kościoła katolickiego – mówił Leon XIV do osób zajmujących się na świecie dostarczaniem żywności ludziom zmagającym się z klęską głodu. Papież wskazał, że również kryzys migracyjny powodowany jest przez głód.

Słowa te wypowiedział Ojciec Święty na marginesie spotkania w siedzibie Światowego Programu Żywnościowego w Rzymie, gdzie wygłosił przemówienie 22 czerwca 2026 r.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję