Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Podarowali sztukę. Wyjątkowa wystawa chłopców z DPS-u

Chłopcy z Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci w Strumieniu wystawili swoje świąteczne prace w galerii.

2022-01-07 21:13

[ TEMATY ]

sztuka

dom pomocy społecznej

Archiwum Urzędu Miejskiego w Strumieniu

Autorzy prac wraz z opiekunami i gośćmi wystawy.

Autorzy prac wraz z opiekunami i gośćmi wystawy.

Placówkę prowadzi Zgromadzenie Sióstr Szkolnych de Notre Dame. Mieszka w niej 70 chłopców, którzy nieraz wykazali się różnymi talentami, także plastycznymi. Ich prace można oglądać do 10 stycznia na wystawie: „Dobrze podarować sztukę” w strumieńskiej Galerii Pod Ratuszem.

Jest podzielona na dwie części. W pierwszej znalazły się dzieła nawiązujące do tematyki Bożonarodzeniowej. Znalazły się tam szopki Betlejemskie, przystrojone choinki, kartki świąteczne oraz informacje o samym DPS-e. W drugiej umieścili prace o różnorodnej tematyce. Przy wejściu na salę znajdują się plansze informujące o działalności DPS-u.

Reklama

Sztukę tworzyli nasi mieszkańcy pod niezastąpionym okiem pani Elżbiety Kurcius, która prowadzi pracownię rękodzieła, oraz przy wsparciu pozostałych terapeutów, m.in. Wiolety Perz czy siostry Margaret. Nasz dom działa od 66 lat. Cieszymy się z owocnej współpracy ze społecznością lokalną oraz samorządem z panią burmistrz Anną Grygierek na czele. Jednym z tych owoców jest wystawa w murach ratusza – mówi dyrektor DPS-u dla Dzieci w Strumieniu Anna Sławińska. – Zwróciłem szczególną uwagę na fotografie. Są umiejętnie zaaranżowane, naturalne i mówią o tym, że to wszystko ma głęboki sens, pokazują cierpliwość, wytrwałość tych, którzy pracują i terapeutów – zauważa zastępca burmistrza Włodzimierz Cybulski.

Proboszcz tutejszej parafii św. Barbary ks. Jacek Kobiałka zauważa, że aż trudno uwierzyć, że takie piękne prace wykonały dzieci, tym bardziej że trzeba cierpliwości ze strony wykonawców i wychowawców.

Także oglądający wystawę są pełni uznania. – Przepiękne pomysły i cudowne prace – napisała p. Paulina w mediach społecznościowych. Pani Brygida nabyła kartki świąteczne wykonane z sercem przez wychowanków DPS-u i wysłała je z życzeniami do swoich krewnych. Pani Jiryna z Czech podkreśliła, że chłopcy są wspaniali i każdy, kto troszczy się o nich z miłością, zasługuje na ogromny szacunek.

Reklama

Przełożona zgromadzenia w Strumieniu siostra Emanuela Małgorzata Marek przypomina, że w 2021 r., 17 października, minęło 145 lat, jak władze miasta zaprosiły zgromadzenie na ten teren.

W odpowiedzi na tę prośbę zostały wysłane dwie siostry, które tu rozpoczęły pracę wychowawczą wśród dziewcząt. Stopniowo powstało przedszkole, szkoła powszechna i podstawowa, aż do momentu wybuchu wojny. Po uzyskaniu niepodległości, od 1955 r. siostry rozpoczęły pracę z dziećmi upośledzonymi – mówi przełożona.

Wystawa, to nie jedyna forma sprawienia radości niepełnosprawnym dzieciom. Niespodziankę dla nich przygotowała Fundacja „Zostań Aniołem”, która otacza opieką tutejszych chłopców. Uruchomiła w internecie na siepomaga.pl świąteczną skarbonkę „I ty możesz zostać Aniołem na te święta”. Dochód przeznaczyli na zakup prezentów pod choinkę dla podopiecznych. – Tych dzieci los nie oszczędził, a ich jedyną rodziną są pracownicy i przyjaciele Domu Pomocy Społecznej. Są to dzieci i młodzież z niepełnosprawnością intelektualną oraz z niepełnosprawnościami złożonymi – podkreślają pracownicy Fundacji. Wśród osób, które wsparły akcję, są znani artyści: Michał Wiśniewski, Beathris i Radosław Palacz.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sztuka życia

Mówiono, że ma serce równie wielkie jak on sam. Aktor legenda, aktor symbol. Kojarzony głównie z rolą Janosika, a wcześniej z młodym Nowowiejskim z „Pana Wołodyjowskiego” czy Malutkim z „Kolumbów”

Marek Perepeczko. Właśnie mija 10 lat od jego śmierci. Zapewne niewiele osób wie, że w ostatnich latach życia, przed swoim nagłym odejściem, związany był z Częstochową. Tutaj pełnił przez 6 lat funkcję dyrektora Teatru im. Adama Mickiewicza. Tutaj, w reprezentacyjnej III Alei, stoi dedykowana aktorowi ławeczka. O aktorze tej klasy wie się zazwyczaj sporo, nawet ci, którzy nie interesują się filmem czy teatrem, rozpoznają charakterystyczną sylwetkę Janosika czy późniejszą komendanta z „13 Posterunku”.

CZYTAJ DALEJ

Czarnek: Wraca nauka zdalna

2022-01-25 18:56

[ TEMATY ]

Przemysław Czarnek

PAP

Uczniowie klas V-VIII podstawówek i uczniowie szkół ponadpodstawowych wszystkich klas przechodzą na naukę zdalną od czwartku do końca ferii zimowych, czyli do 27 lutego – powiedział we wtorek szef MEiN Przemysław Czarnek.

"Wsłuchując się w apele i w głos służb sanitarnych, analizując dane z dnia wczorajszego i z dzisiaj musieliśmy podjąć decyzję o ograniczeniu nauki stacjonarnej i wprowadzeniu nauki zdalnej na okres do końca ferii zimowych" – powiedział we wtorek szef MEiN Przemysław Czarnek.

CZYTAJ DALEJ

Papież ma stan zapalny w kolanie

2022-01-26 14:24

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek ma problemy z chodzeniem. Podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie 85-latek przeprosił, że tym razem nie mógł indywidualnie pozdrowić pielgrzymów. Powiedział, że ma stan zapalny w prawym kolanie i dlatego nie może dobrze chodzić. "Lekarze powiedzieli mi, że tylko starzy ludzie na to chorują, więc nawet nie wiem, dlaczego mam to teraz" - powiedział z uśmiechem Ojciec Święty.

Już we wtorek wieczorem podczas nieszporów ekumenicznych w bazylice św. Pawła za Murami na zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan zauważono, że papież ma problemy z chodzeniem, co jednak często się zdarza z powodu dobrze znanej rwy kulszowej na którą cierpi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję