Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Istebniańskie Betlejem

Wyjątkowa stajenka po raz pierwszy znalazła się w parku na placu przykościelnym w Istebnej.

2022-01-07 20:58

Jacek Kohut

Ks. Jerzy Mrukwa pobłogosławił Istebniańskie Betlejem.

Ks. Jerzy Mrukwa pobłogosławił Istebniańskie Betlejem.

Dzieło jest w całości rzeźbione z litego drewna. Postacie nawiązują wyglądem do pasterzy z Trójwsi Beskidzkiej. Mają stroje regionalne, istebniańskie. Znajdują się w niej również ruchome elementy, jak np. bydło poruszające głowami. Wykonał ją Paweł Jałowiczor z Jaworzynki, który wyrzeźbił również figurki do szopki w kościele franciszkanów w Katowicach Panewnikach. Jak podkreśla artysta, w rzeźby wkłada swojego ducha i serce.

W wielu gminach i miastach w centralnych miejscach znajdują się takie stajenki. Marzyłam, by w naszej chrześcijańskiej gminie również taka była. Mamy jednego z najlepszych artystów, który potrafi wyrzeźbić postacie z motywami góralskimi, dlatego podpowiedziałam mu ten pomysł. Zgodził się, zaznaczając że ona się po prostu naszej gminie należy. To pierwszy etap prac – mówi wójt Łucja Michałek.

Reklama

Szopkę poświęcił rezydent parafii Dobrego Pasterza ks. Jerzy Mrukwa. – W stajence było brudno i mizernie. Świętej Rodzinie brakowało tam wszystkiego. Kto na nią spojrzy, uświadamia sobie, gdzie i w jakich warunkach narodził się Pan Jezus – Król naszych serc. Wszyscy jesteśmy braćmi i siostrami Chrystusa. Otwórzmy nasze ręce i serca dla matek oczekujących swojego dziecka, które są ofiarami przemocy, albo zmagają się z chorobą swoją i dziecka, odtrąceniem i niezrozumieniem, rozważając nawet aborcję. Okażmy im pomoc, przekażmy darowiznę, pamiętając, że miłość jest większa niż strach i cierpienie – zaapelował ks. J. Mrukwa.

Poświęcając stajenkę, modlił się o otwartość na Bożą miłość dla każdego człowieka, o pokój serc, wewnętrzne odrodzenie dla skrzywdzonych, załamanych i udręczonych oraz o ducha wdzięczności, że Chrystus został z nami w Najświętszym Sakramencie. Przy tej okazji kapłan pobłogosławił również bus, który przekazano narciarskiemu Międzyszkolnemu Klubowi Sportowemu Istebna na czele z prezesem Tadeuszem Krężelokiem. Dofinansowanie pozyskano dzięki staraniom wójt Łucji Michałek i ministra Stanisława Szweda oraz darczyńców. Wniosek napisała Wioleta Golik.

Samochód posłuży wspaniałej młodzieży, która będzie jeździć na zawody. W kadrze narodowej są zawodnicy z Istebnej, zdobywają medale, więc jest się z czego cieszyć – powiedział S. Szwed. Wydarzeniu towarzyszył koncert kolęd w wykonaniu Mateusza Mijala.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Współpracownicy św. Pawła

2022-01-18 11:57

Niedziela Ogólnopolska 4/2022, str. VIII

Adobe Stock

Święci Tymoteusz i Tytus, biskupi

Święci Tymoteusz i Tytus, biskupi

Byli jednymi z najbliższych współpracowników Apostoła Narodów. Należą do pierwszego pokolenia biskupów, którzy byli uczniami Apostołów.

Tymoteusz, którego imię greckie oznacza „tego, kto czci Boga”, przyjął chrzest z rąk św. Pawła. Urodził się w Listrze z matki Żydówki i ojca Greka (por. Dz 16, 1). Święty Paweł w swoim Liście do Tymoteusza przekazuje nam imiona jego matki – Eunice oraz babki – Lois (por. 2 Tm 1, 5). Apostoł Narodów wybrał Tymoteusza na swego towarzysza podróży misyjnych – Tymoteusz przemierzył razem z Pawłem i Sylasem Azję Mniejszą, aż po Troadę, skąd przeszli do Macedonii. Spotykamy go w Atenach, w Tesalonice. Był w Koryncie. Sam św. Paweł doceniał zaangażowanie Tymoteusza w dziele misyjnym i ewangelizacyjnym. Napisał o nim w swoim Liście do Filipian: „Nie mam bowiem nikogo równego mu duchem, kto by się szczerze zatroszczył o wasze sprawy” (Flp 2, 20). Tymoteusza odnajdujemy również w Efezie podczas trzeciej podróży apostolskiej Pawła. Benedykt XVI w jednej ze swoich katechez podkreślił, że „Tymoteusz jawi się jako wielki pasterz”. Według Historii kościelnej Euzebiusza, Tymoteusz był pierwszym biskupem Efezu.

CZYTAJ DALEJ

Św. Tymoteusz i Tytus

Niedziela Ogólnopolska 52/2006, str. 4-5

wikipedia.org

Św. Tymoteusz

Św. Tymoteusz

Drodzy Bracia i Siostry!

CZYTAJ DALEJ

Bracia grekokatolicy u Matki Bożej Chełmskiej

2022-01-26 13:27

Tadeusz Boniecki

W sanktuarium Matki Bożej Chełmskiej 23 stycznia została odprawiona Msza św. w obrządku greckokatolickim. Modlitwie we wspomnienie Błogosławionych Męczenników Podlaskich z Pratulina przewodniczył ks. mitrat Stefan Batruch z Lublina. W koncelebrze uczestniczyli też ks. Bogdan Pańczak i ks. Roman Storoniak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję