Reklama

Świat

Nie ma usprawiedliwienia dla wykorzystywania dzieci

[ TEMATY ]

ONZ

dziecko

Yann Forget / www.pl.wikipedia.org

Nie ma usprawiedliwienia dla jakichkolwiek form przemocy i wykorzystywania dzieci - powiedział abp Silvano Tomasi na forum Komitetu Narodów Zjednoczonych ds. Praw Dziecka w Genewie. Podczas obrad uczestnicy 65. sesji dyskutowali na temat okresowego raportu Stolicy Apostolskiej o stosowaniu Konwencji Praw Dziecka. Swe relacje przedstawiają także Rosja, Niemcy, Portugalia, Kongo i Jemen.

Przedstawiając raport Stolicy Apostolskiej jej stały obserwator przy agendach ONZ w Genewie zaznaczył, że takich przestępstw nigdy nie można usprawiedliwić, bez względu na to, czy doszło do nich w domu, szkole, w ramach zajęć sportowych, czy też w organizacjach i strukturach religijnych. - Taka jest stała polityka Stolicy Apostolskiej - zaznaczył abp Tomasi, odwołując się do słów i działań ostatnich papieży: Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka.

Jan Paweł II określał nadużycia wobec młodych ludzi mianem zła, zbrodni i „potwornego grzechu w oczach Boga”. Benedykt XVI przemawiając do biskupów Irlandii w 2006 r. podkreślił, że są one jeszcze bardziej tragiczne, gdy sprawcą jest duchowny. Trzeba w takich przypadkach ustalić prawdę o tym, co się zdarzyło, podjąć działania prewencyjne na przyszłość, w pełni zachować zasadę sprawiedliwości i pomóc w uzdrowieniu ofiar. Na konieczność wspierania ofiar na ich „bolesnej drodze uzdrowienia” zwraca szczególną uwagę Franciszek. Zapowiedział on utworzenie komisji ds. ochrony małoletnich, której celem będzie proponowanie nowych inicjatyw tworzenia bezpiecznego środowiska dla dzieci, a także duszpasterskiej troski o ofiary nadużyć na całym świecie - przypomniał abp Tomasi.

Reklama

Powołując się na „szokujące dane szacunkowe” Światowej Organizacji Zdrowia z 2006 r. wskazał, że 150 mln dziewcząt i 73 mln chłopców na świecie doświadczyło przymusowych stosunków seksualnych lub innych form przemocy seksualnej, związanej z kontaktem fizycznym. Sprawcy tych czynów wywodzili się z najbardziej szanowanych grup zawodowych, w tym także „niestety spośród duchowieństwa i innych pracowników kościelnych”.

- Stawiając czoło tej rzeczywistości Stolica Apostolska starannie nakreśliła politykę i procedury, mające pomóc w eliminacji takich nadużyć i w podjęciu współpracy z odpowiednimi władzami państwowymi w zwalczaniu tego przestępstwa. Stolica Apostolska zaangażowała się również we wnikliwe słuchanie ofiar nadużyć i zajęła się wpływem tych sytuacji na ofiary nadużyć i ich rodziny - powiedział obserwator przy agendach ONZ. Dodał, że „skandaliczne przestępstwa nadużyć wobec dzieci zostały słusznie osądzone i ukarane przez kompetentne władze cywilne poszczególnych krajów”.

Stolica Apostolska podjęła działania na trzech obszarach. Po pierwsze, jako suweren Państwa Miasta Watykańskiego, wprowadziła na jego terytorium ustawodawstwo wynikające z międzynarodowych zobowiązań prawnych. Po drugie, na szczeblu międzynarodowym, Stolica Apostolska ratyfikowała nie tylko Konwencję Praw Dziecka w 1990 r., ale także - dziesięć lat później - dołączone do niej protokoły, dotyczące handlu dziećmi, dziecięcej prostytucji i pornografii (OPSC) oraz zaangażowania dzieci w zbrojne konflikty (OPAC). Po trzecie, jako centralny organ Kościoła katolickiego, Stolica Apostolska sformułowała wskazania dla Kościołów lokalnych, mające ułatwić im przyjęcie skutecznych środków działania, zgodnych zarówno z prawem kanonicznym jak i z prawem krajowym. Przykłady odpowiednich dokumentów, w tym Kartę Ochrony Dzieci i Młodzieży, przyjętą przez episkopat USA, można znaleźć w paragrafie 99 raportu. Ponadto Papieski Uniwersytet Gregoriański w Rzymie wraz z Uniwersytetem Monachijskim zorganizowały, metodą e-learningu, kursy prewencji nadużyć. Promowane są także dobre praktyki organizacji pozarządowych o inspiracji katolickiej w tej kwestii.

Reklama

Zdaniem abp. Tomasiego, właściwe wprowadzanie w życie tej struktury wspólnych działań, podejmowanych przez Kościoły lokalne i Stolicę Apostolską, „pomoże wyeliminować zjawisko nadużyć seksualnych wobec dzieci przez duchownych i innych pracowników Kościoła”. - Biorąc pod uwagę szczególny status Stolicy Apostolskiej we wspólnocie międzynarodowej i obecność Kościołów lokalnych w tak wielu częściach świata, Kościół katolicki chce stać się przykładem najlepszej praktyki w tych ważnych staraniach, jak tego wymagają najwyższe wartości i ideały zawarte w Konwencji i jej protokołach - oświadczył przedstawiciel Stolicy Apostolskiej.

2014-01-17 07:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

ONZ wzywa do szybkiego otwarcia szkół po kryzysie związanym z koronawirusem

2020-08-05 19:47

[ TEMATY ]

szkoła

ONZ

koronawirus

Adobe.Stock

Organizacja Narodów Zjednoczonych wydała przewodnik, który ma przyczynić się do jak najszybszego ponownego otwarcia szkół po kontroli na koronawirusa. Ma on pomóc rządom poszczególnych krajów w realizacji planów oświatowych – oznajmił sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres 4 sierpnia w Nowym Jorku.

Według niego pandemia doprowadziła do największego w historii załamania się system oświatowego. W ponad 160 krajach zamknięto wszystkie placówki oświatowe, co oznaczało przerwanie nauki przez miliard uczniów. „Obecnie stoimy w obliczu katastrofy pokoleniowej, która może zmarnować niewyobrażalny potencjał ludzki, osłabić dziesięciolecia postępu i pogłębić głęboko zakorzenione nierówności” – ostrzegł sekretarz generalny ONZ.

Oświadczył, że dziś najważniejszą sprawą jest uznanie edukacji za priorytet polityki przez poszczególne państwa. Przekonywał, że decyzje, które teraz będą podejmowały rządy i ich partnerzy, „będą miały trwały wpływ na miliony młodych ludzi i perspektywy rozwoju krajów w nadchodzących dziesięcioleciach”.

CZYTAJ DALEJ

Dwóch księży i raper parodiują znany hit "Przejmujemy jutuby"

2020-08-07 10:30

[ TEMATY ]

muzyka

muzyka chrześcijańska

youtube.com/wzn

"Przejmujemy jutuby" po katolicku? Teraz to możliwe!

Heres i Piotrek z grupy Wyrwani Z Niewoli wraz z dwoma księżmi Adamami nagrali katolicką wersję znanego hitu. Jak brzmi on z chrześcijańskimi wartościami na pierwszym planie? Posłuchajcie!

Jak piszą twórcy przeróbki:

Stworzenie oryginału piosenki „Przejmujemy jutuby”: jej nagranie, teledysk i montaż zajęło 24h. My podjęliśmy się wyzwania stworzenia parodii, która w całości zajęła nam 10h, ale jakby wiadomo nam było łatwiej.

Mamy nadzieję, że ta PARODIA dostarczy Wam uśmiechu i trochę przemyśleń.

Pax et bonum. Dzięki, że jest Was coraz więcej

Kocham Boga! Jezu dziękuje za to,że stworzyłeś takich wspaniałych ludzi!! - czytamy w komentarzach pod utworem

CZYTAJ DALEJ

Papież: radość bycia z Panem przyciąga i jest zaraźliwa

2020-08-08 14:46

[ TEMATY ]

Franciszek

papież Franciszek

Małe Siostry Franciszkanki od Najświętszego Serca

Grzegorz Gałązka

„Powinniśmy pozwolić Panu, aby zawsze był z nami zjednoczony. W ten sposób będzie nas przemieniał dzień po dniu, czyniąc nasze serca coraz bardziej podobnymi do swojego Serca” – tymi słowami Papież Franciszek zwrócił się w specjalnym przesłaniu do zgromadzenia Małych Sióstr Franciszkanek od Najświętszego Serca.

Dokładnie za rok będzie ono obchodziło 100-lecie śmierci swojej założycielki bł. Marii Margherity Caiani. To właśnie ona w 1902 roku dała początek temu zgromadzeniu. Dzisiaj siostry rozpoczęły rok jubileuszowy jej poświęcony. Pełnią posługę szczególnie na rzecz dzieci i młodzieży we Włoszech, Brazylii, Egipcie, na Sri Lance oraz w Betlejem.

Ojciec Święty w swoim przesłaniu zatrzymał się na znaczeniu nazwy zgromadzenia. Słowo: „Małe” zwraca uwagę na tajemnicę stylu życia zgromadzenia. Chodzi o „styl małości”. Siostry żyją w szkole św. Franciszka, aby bardziej naśladować Pana, który jako pierwszy stał się mały, wybierając tę drogę. To wąska i wymagająca ścieżka, ale jeśli podąża się nią na serio staje się bardzo owocna – podkreślił Papież. Nazwa zgromadzenia wyróżnia sie ponadto określeniem „Najświętsze Serce”, aby zakorzenić się u źródła Miłości Jezusa. Ona jest konkretna i wierna, wyraża się w bliskości poprzez gesty, które podnoszą oraz dają godność i zaufanie. Określenie „Najświętsze Serce” w nazwie zgromadzenia nie jest jedynie uzupełnieniem, ale mówi znacznie więcej, wskazuje na przynależność. Wyraża się ona przede wszystkim w modlitwie. Całe wasze życie jest wezwaniem, aby poprzez łaskę Ducha Świętego stać się modlitwą – zauważył Franciszek.

Ojciec Święty życzył siostrom, aby pobudzane przez Najświętsze Serce były matkami dla ludzi, których spotykają „od kołyski po grób”, jak mawiała założycielka. Zachęcał, aby głosiły z radością, że Pan patrzy na nas zawsze z miłosierdziem i ma miłosierne serce. Papież zwrócił uwagę, że charyzmat zgromadzenia ma również charakter „naprawczy”. „Poprzez wasze modlitwy i wasze małe gesty zasiewacie na polu świata ziarno miłości Boga, która wszystko czyni nowym. Ziarno, które wpada w ziemię nie robi hałasu. Te dzieła są w stanie uczynić świat piękniejszym, oświetlić go promieniem miłości Boga” – powiedział na zakończenie Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję