Reklama

Z naszej kuchni

Kabaczek

Jest niezwykle cennym surowcem kulinarnym o delikatnym smaku, zawiera spore ilości prowitaminy A i niewiele kalorii, czyli jest to wymarzona jarzyna dla osób z nadwagą lub tych, którzy bardzo dbają o figurę.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kabaczek w sosie koperkowym

(Przepis na 4 porcje)

1 łyżka masła, 1 łyżka mąki, 1 szklanka pełnego mleka, 1/2 szklanki kwaśnej śmietany, 2 kopiaste łyżki siekanego koperku (może być mrożony), sól i pieprz, 1 duży kabaczek, tłuszcz i tarta bułka do formy.

Obrany kabaczek dzielimy na 4 części, usuwamy miąższ oraz pestki, każdą część dzielimy na połowę, obgotowujemy przez 3 min (nie dłużej) w lekko osolonej wodzie, wyjmujemy cedzakową łyżką na sito - odstawiamy do odsączenia.
Sos: Masło zasmażamy z mąką, uważając, by się nie zrumieniła, ale straciła smak surowizny, zasmażkę rozprowadzamy zimnym mlekiem, zagotowujemy - cały czas mieszając, by nie było grudek. Puszysty, gęsty sos zestawiamy z ognia, lekko doprawiamy do smaku, łączymy ze spienioną śmietaną i dodajemy koperek.
W naczyniu do zapiekania, wysmarowanym tłuszczem i oprószonym tartą bułką, układamy porcje ugotowanego kabaczka, zalewamy gorącym sosem i wstawiamy na 10 min do wygrzanego do 2000 C piekarnika. Potrawa nie powinna się zrumienić.
Podajemy z ryżem ugotowanym na sypko i białym mięsem lub z jajkami w koszulkach i ziemniakami purée. Kabaczek wyśmienicie smakuje z dodatkiem chrupiących krokietów z kaszy lub z cienkimi, chrupiącymi frytkami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kabaczek faszerowany

(Przepis na 2 porcje)

1 dorodny kabaczek.
Farsz: 20 dag mięsa mielonego (wieprzowego lub drobiowego), 1 jajko, 1/2 szklanki tartej bułki, 1 cebula, 1 ząbek czosnku, 2 łyżeczki keczupu, sól, pieprz, mielona słodka papryka, 1/2 szklanki śmietany, 1/2 szklanki utartego żółtego sera, tłuszcz do wysmarowania formy, zielenina.

Obrany ze skórki kabaczek kroimy wzdłuż, ostrą łyżeczką usuwamy miąższ i pestki, kładziemy do naczynia z wrzącą, lekko osoloną wodą na 3-4 min. Wyjmujemy cedzakową łyżką, lekko oprószamy solą i pieprzem - odstawiamy w chłodne miejsce.
Farsz: W mleku moczymy tartą bułkę. Posiekaną cebulę i czosnek lekko zasmażamy - składniki powinny się tylko zeszklić. Do mięsa dodajemy spulchnioną tartą bułkę, cebulę, keczup, jajko, przyprawy - wyrabiamy na jednolitą masę i farszem napełniamy „z czubem” przygotowane części kabaczka.
Naczynie do zapiekania smarujemy tłuszczem, układamy kabaczki, lekko kropimy po wierzchu tłuszczem i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 1800 C. Po 15-20 min (czas zapiekania zależy od wielkości kabaczka) polewamy porcje lekko spienioną śmietaną połączoną z utartym żółtym serem i raz jeszcze wstawiamy do piekarnika na 10-12 min.
Podajemy, gdy ser lekko się zrumieni, z ziemniakami purée lub chrupiącymi frytkami i zieloną sałatą.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bardo. 60 lat koronacji. Abp Mieczysław Mokrzycki o największym darze Chrystusa

2026-07-03 19:00

[ TEMATY ]

koronacja

Bardo

abp Mieczysław Mokrzycki

Strażniczka Wiary

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Abp Mieczysław Mokrzycki, Metropolita Lwowa

Abp Mieczysław Mokrzycki, Metropolita Lwowa

O Maryi jako „najpiękniejszej perle” podarowanej Kościołowi przez umierającego Chrystusa, odpowiedzialności za życie, zaufaniu Bożej woli oraz modlitwie o pokój mówił abp Mieczysław Mokrzycki 3 lipca, podczas jubileuszu 60-lecia koronacji cudownej figury Strażniczki Wiary Świętej.

Dokładnie 60 lat po koronacji cudownej figurki Matki Bożej Bardzkiej sanktuarium Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny stało się miejscem wielkiego dziękczynienia. Centralnym punktem jubileuszu była uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem abp. Mieczysława Mokrzyckiego, metropolity lwowskiego, który w przypomniał, że najcenniejszym darem pozostawionym przez Chrystusa jest Jego Matka.
CZYTAJ DALEJ

Muzyka satanistyczna – dlaczego subkultura jawnie obrażająca Boga i wierzących cieszy się zainteresowaniem wielu młodych ludzi?

2026-07-02 21:09

[ TEMATY ]

satanizm

Adobe Stock

Muzyka towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Potrafi budzić wzruszenia, inspirować, jednoczyć i prowadzić ku głębi. Może jednak także zwodzić, niszczyć i oddziaływać na sferę duchową w sposób, który nie zawsze jest od razu widoczny.

W ostatnich dziesięcioleciach szczególnie niepokojącym zjawiskiem stał się rozwój muzyki satanistycznej, która nie tylko prowokuje, ale bardzo często wprost oddaje cześć złym duchom. Nie jest to jedynie forma artystycznego buntu. To często świadoma strategia, która ma na celu podważenie wiary, rozmycie pojęć dobra i zła, a także wzbudzenie fascynacji tym, co mroczne i demoniczne.
CZYTAJ DALEJ

Komunikat Metropolity Katowickiego dotyczący statusu kanonicznego Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X

2026-07-04 11:59

[ TEMATY ]

lefebryści

Arch. Katowicka

Komunikat dotyczący statusu kanonicznego Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X (FSSPX) oraz jego działalności na terenie archidiecezji katowickiej.

W związku z wydarzeniami mającymi miejsce w Écône w Szwajcarii dnia 1 lipca 2026 roku, w czasie ceremonii podczas której doszło do konsekracji biskupiej czterech prezbiterów Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X (FSSPX) bez papieskiego zlecenia, wbrew woli Ojca Świętego oraz z jawnym naruszeniem prawa kanonicznego – w ślad za Dekretem Kardynała Prefekta Dykasterii Nauki Wiary z dnia 2 lipca 2026 roku, załączoną do niego Notą wyjaśniającą oraz Procedurami pojednania księży i świeckich wywodzących się z ww. Bractwa – informuję, że:
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję