Reklama

Niedziela Częstochowska

"Miejsca bezdomne" na Jasnej Górze

Z okazji 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce częstochowskie Stowarzyszenie Wspólnota Gaude Mater przygotowało patriotyczny projekt pt. „Miejsca bezdomne. 40-lecie stanu wojennego”.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Marian Florek /Niedziela

Jego pierwszą odsłoną był koncert na Jasnej Górze. Artyści muzycy Urszula Borzęcka (sopran), Stanisław Dudą (baryton), Gabriela Potępa (klarnet) i Katarzyna Sałapa (skrzypce) pod kierunkiem Grzegorza Majki, kompozytora i sonorysty przedstawili poemat muzyczny pt. „Miejsca bezdomne” do słów poety Tadeusza Szymy. Dopełnieniem wydarzenia była prezentacja albumu „Miejsca bezdomne. 40-lecie stanu wojennego” z wierszami Tadeusza Szymy i fotografiami Stanisława Markowskiego.

Koncert w jasnogórskiej bazylice był rodzajem artystycznej zadumy nad narodową traumą wywołaną przez wprowadzenie 13 grudnia 1981 r. stanu wojennego w Polsce.

Reklama

Symptomatycznym jest fakt iż kompozytor dzieła Grzegorz Majka urodził się właśnie w roku wprowadzenia stanu wojennego. Kompozytor, dyrygent i teoretyk muzyki należy do współczesnego pokolenia strażników pamięci. 16 listopada 2019 roku w Bazylice Jasnogórskiej w Częstochowie miał swój koncert kompozytorski, zorganizowany w ramach programu „Niepodległa’. Słuchacze mogli uczestniczyć w prawykonaniu utworu „Testament ran” na sopran, baryton, dwa akordeony i realizatora-sonorystę do słów Tadeusza Szymy. Wydarzenie to zostało nagrodzone nagrodą Stowarzyszenia Wydawców Katolickich „Feniks 2020”.

Koncert został bardzo uważnie nie tylko wysłuchany ale i przeżyty. Forma dzieła operująca oszczędnymi efektami sonorystycznymi przemówiła do słuchaczy. Jeszcze raz, ci którzy przeżyli traumę stanu wojennego, poczuli grozę i ból tamtych czasów. Dzieło Grzegorza Majki nie miało elementów przypadkowych i efekciarskich. Oszczędna forma instrumentalno-wokalna trafnie oddała treść i ducha poezji Tadeusza Szymy.

W słowie na koniec wydarzenia abp Wacław Depo, metropolita częstochowski zwrócił uwagę na ważność kultury, która nie może być unieważniana w imię ideologicznych projektów. Podkreślił, że dzisiejsze wydarzenie muzyczne jest ważne ze względu na miejsce i treść.

Podziel się cytatem

Reklama

Projekt związany z 40. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, na który składają się koncerty i wydawnictwo albumowe, został zrealizowany w ramach Programu Fundusz Patriotyczny, ogłoszonego przez Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, pod auspicjami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizatorem koncertu i wydawcą albumu jest Stowarzyszenie Wspólnota Gaude Mater w Częstochowie.

Patronat medialny nad koncertem i wydawnictwem sprawują: „Niedziela”, Katolicka Agencja Informacyjna, Portal eKAI oraz Radio Jasna Góra.

Album jest dostępny pod adresem: wspolnota.gaudemater@gmail.com

2021-11-27 21:10

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa za młodych przy znakach ŚDM

Modlitwie za młodych i o dobre przygotowanie do ich spotkania z papieżem w Lizbonie za dwa lata towarzyszą dziś na Jasnej Górze znaki Światowych Dni Młodzieży: krzyż i ikona Matki Bożej. Mszy św. o godz. 7.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu przewodniczył ks. Mariusz Wilk, dyrektor krajowy Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży. Symbole będą obecne podczas głównej Sumy odpustowej o godz. 11.00 na jasnogórskim Szczycie.

- To już piaty raz kiedy te znaki są z nami. Za każdym razem chcemy, żeby to była okazja, by młodzi ludzie znaleźli czas dla Jezusa, Jego Matki, adorować, oddać Im swoje problemy, ale i swoje radości. Po prostu być z sobą, być z młodymi, być w Kościele – mówiła rzeczniczka Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży w Polsce Klaudia Kołodziejczyk.

CZYTAJ DALEJ

Warto pięknie żyć - 5. rocznica śmierci Helenki Kmieć

2022-01-22 22:13

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Archidiecezja Krakowska

- Była gotowa oddać życie za wiarę. To podstawa, by po 5 latach myśleć o jej procesie beatyfikacyjnym – uważa bp Jan Zając.

CZYTAJ DALEJ

Bracia grekokatolicy u Matki Bożej Chełmskiej

2022-01-26 13:27

Tadeusz Boniecki

W sanktuarium Matki Bożej Chełmskiej 23 stycznia została odprawiona Msza św. w obrządku greckokatolickim. Modlitwie we wspomnienie Błogosławionych Męczenników Podlaskich z Pratulina przewodniczył ks. mitrat Stefan Batruch z Lublina. W koncelebrze uczestniczyli też ks. Bogdan Pańczak i ks. Roman Storoniak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję