Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Anioł Pański” z Papieżem

Spotkanie z patriarchą ekumenicznym Konstantynopola Bartłomiejem I oraz wspólne obchody 40. rocznicy historycznego spotkania Pawła VI i patriarchy Atenagorasa zapowiedział Jan Paweł II w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański w niedzielę 27 czerwca.
Ojciec Święty stwierdził, że wraz z patriarchą Bartłomiejem I chce uczcić historyczne spotkanie papieża Pawła VI i patriarchy Atenagorasa I, którzy ponad 40 lat temu wymienili niezapomniany uścisk braterstwa i pokoju w Jerozolimie. Nastąpiło to podczas pielgrzymki, którą Paweł VI odbył w styczniu 1964 r., gdy trwał Sobór Watykański II, a w listopadzie ojcowie soborowi przyjęli Dekret o ekumenizmie, potwierdzający uroczyście, że wspieranie jedności między wszystkimi chrześcijanami jest jednym z głównych pragnień Soboru - powiedział Papież.
Po odmówieniu modlitwy Jan Paweł II przypomniał, że 26 czerwca obchodzony był Światowy Dzień Walki z Torturami i życzył, aby wspólne zaangażowanie instytucji i obywateli mogło przyczynić się do całkowitego wykorzenienia tego niemożliwego do zaakceptowania przejawu łamania praw człowieka, zupełnie sprzecznego z godnością człowieka.
Ojciec Święty pozdrowił też małych Izraelczyków i Palestyńczyków, którzy wraz z rodzinami przebywają obecnie w Neapolu. „Wspólnie chcą oni powiedzieć, że pragną pokoju i pojednania dla Ziemi Świętej. Mówią to z siłą tym większą, im bardziej ich rodziny, zarówno palestyńskie, jak i izraelskie, padają ofiarami trwającego konfliktu” - powiedział. Dodał, że wszyscy mają obowiązek uczynić wszystko, aby nie zawieść tych młodych i pomóc im wzrastać w ufności Bogu i wobec innych.

Jan Paweł II do Polaków

„Serdecznie pozdrawiam moich rodaków. Witam nowych polskich arcybiskupów metropolitów: Władysława Ziółka z Łodzi i Mariana Gołębiewskiego z Wrocławia, którzy wczoraj otrzymali paliusze. Pozdrawiam osoby im towarzyszące i podlegające im wspólnoty wiernych.
Mam też dzisiaj okazję, by zwrócić się do polskich rolników, ludzi ciężkiej, często niedocenianej pracy, bez której nie można żyć. Pozdrawiam przedstawicieli Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych oraz Gospodyń Wiejskich. Na wzór Ojców szanujcie Boży dar - ziemię, która została Wam powierzona. Niech wydaje ona dobre plony, które staną się pożywieniem i źródłem pomyślności wszystkich w ojczyźnie. Polskim rolnikom i wszystkim tu obecnym z serca błogosławię. Szczęść Boże!”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Audiencja generalna, 30 czerwca 2004 r.

Telegramy gratulacyjne do przywódców Iraku

Z okazji przekazania władzy tymczasowemu rządowi Iraku depesze gratulacyjne do nowego prezydenta i premiera wysłał w imieniu Jana Pawła II sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej - kard. Angelo Sodano.
W telegramie do prezydenta Iraku, szejka Ghazi al-Jawara, kard. Sodano zapewnił, że Ojciec Święty modli się o to, by wraz z rozpoczęciem nowego rozdziału w życiu narodu spełniły się wkrótce nadzieje irackiej ludności na pokój, wolność i dobrobyt.
„Jego Świątobliwość zawsze był głęboko zaniepokojony cierpieniem narodu irackiego” - napisał kard. Sodano. Przypomniał, że przy wielu okazjach Papież wyrażał solidarność z Irakijczykami, także dzięki stałej obecności wśród nich swego osobistego wysłannika, nuncjusza apostolskiego. „Teraz, gdy obejmuje Pan urząd prezydenta, Kościół katolicki na całym świecie oferuje Panu wszelką pomoc i wsparcie w zadaniu budowy nowego Iraku” - czytamy.
Kard. Sodano podkreśla, że Irak, „niegdyś ojczyzna Abrahama, jest teraz domem dla bogatej różnorodności tradycji religijnych. Ojciec Święty ufa, że wszystkie grupy religijne w kraju będą wysłuchane i odegrają należną im rolę w procesie rozwoju nowego społeczeństwa, oddanego idei prawdziwej wolności sumienia, sprawiedliwości dla wszystkich i pokojowego dialogu”.
Telegram podobnej treści kard. Sodano wystosował do premiera Iraku - Ijada Alawiego, a szef watykańskiej dyplomacji - abp Giovanni Lajolo do ministra spraw zagranicznych - Hoshyara Zebariego.

Reklama

Audiencja dla patriarchy Bartłomieja I

„Prośmy więc razem, aby Pan dziejów oczyścił naszą pamięć z wszelkiego uprzedzenia i urazy oraz pozwolił nam swobodnie podążać drogą jedności” - życzenie to wyraził Jan Paweł II w czasie spotkania z patriarchą ekumenicznym Bartłomiejem I 29 czerwca.
Patriarcha ekumeniczny Konstantynopola przebywał z czterodniową wizytą w Watykanie.
„Wspomnienie spotkania papieża Pawła VI i patriarchy Atenagorasa niech sprzyja postępowi w dialogu i umocnieniu wzajemnych braterskich stosunków” - powiedział Ojciec Święty, wyrażając nadzieję, że najszybciej jak to będzie możliwe wznowi działalność komisja mieszana zajmująca się dialogiem teologicznym obu Kościołów. „Ponagla nas na tej drodze stare i zawsze nowe przykazanie miłości. «W miłości braterskiej nawzajem bądźcie życzliwi. W okazywaniu czci jedni drugich wyprzedzajcie»” (Rz 12, 10) - podkreślił Jan Paweł II.
Nawiązując do obecnej rocznicy, Ojciec Święty stwierdził, że „w ciągu tych 40 lat Kościoły nasze w swych stosunkach przeżywały ważne okazje, które sprzyjały duchowi wzajemnego pojednania”. Przypomniał w tym miejscu swoją wizytę w Fanarze w 1979 r. i podjętą wspólnie z patriarchą Dymitriosem I decyzję o podjęciu dialogu ekumenicznego. Wspomniał też wizytę Dymitriosa w Rzymie w 1987 r. i pierwszy pobyt Bartłomieja I w Wiecznym Mieście dziewięć lat temu. „Wiele jest znaków wspólnego zaangażowania na rzecz kontynuowania podjętej drogi, ażeby jak najprędzej mogła się wypełnić wola Chrystusa: Ut unum sint!” - powiedział Papież.

Uroczystość Świętych apostołów Piotra i pawła w watykanie

„Żadna przeszkoda nie powinna nas zatrzymywać na drodze ku jedności, którą razem pragniemy osiągnąć” - z takim apelem wystąpił do wszystkich chrześcijan Jan Paweł II w kazaniu podczas Mszy św., której przewodniczył na Placu św. Piotra 29 czerwca br. w obecności patriarchy ekumenicznego Konstantynopola Bartłomieja I, który również wygłosił homilię.
Nawiązując do Piotrowego wyznania wiary: „Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego” (Mt 16, 16), Papież podkreślił, że potwierdza ono „niezawodny fundament naszej drogi ku pełnej komunii”. Chrystus jest bowiem punktem wyjścia do wszelkich działań na rzecz jedności Jego uczniów. Nie jest ona „jakąś niewyraźną relacją dobrego sąsiedztwa, ale nierozerwalną więzią wiary teologalnej, przez którą jesteśmy przeznaczeni nie do podziału, ale do wspólnoty” - stwierdził Ojciec Święty.
Zaznaczył, że rozbicie tej jedności w ciągu wieków budzi dzisiaj wielki ból wśród chrześcijan, toteż obecne spotkanie obu hierarchów w Watykanie „nie jest tylko gestem uprzejmości, ale stanowi odpowiedź na wezwanie Pana do jedności”.
Papież wspomniał następnie o innym ważnym wydarzeniu tego dnia, jakim jest nałożenie paliuszy nowym metropolitom. Zwrócił uwagę, że są one znakiem komunii, łączącej ich z apostolskim świadectwem Piotra i Pawła oraz z Biskupem Rzymu, Następcą Piotra, powołanym do pełnienia szczególnej służby kościelnej w stosunkach z całym Kolegium Biskupim.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

[ TEMATY ]

książka

Marcin Zieliński

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Renata Czerwicka: Dlaczego tak mocno skupiłeś się na modlitwie o uzdrowienie? Nie ma ważniejszych tematów w Kościele?

Marcin Zieliński: Jeśli mam głosić Pana Jezusa, który, jak czytam w Piśmie Świętym, jest taki sam wczoraj i dzisiaj, i zawsze, to muszę Go naśladować. Bo pojawia się pytanie, czemu ludzie szli za Jezusem. I jest prosta odpowiedź w Ewangelii, dwuskładnikowa, że szli za Nim, żeby, po pierwsze, słuchać słowa, bo mówił tak, że dotykało to ludzkich serc i przemieniało ich życie. Mówił tak, że rzeczy się działy, i jestem pewien, że ludzie wracali zupełnie odmienieni nauczaniem Jezusa. A po drugie, chodzili za Nim, żeby znaleźć uzdrowienie z chorób. Więc kiedy myślę dzisiaj o głoszeniu Ewangelii, te dwa czynniki muszą iść w parze.

Wielu ewangelizatorów w ogóle się tym nie zajmuje.

To prawda.

A Zieliński się uparł.

Uparł się, bo przeczytał Ewangelię i w nią wierzy. I uważa, że gdyby się na tym nie skupiał, to by nie był posłuszny Ewangelii. Jezus powiedział, że nie tylko On będzie działał cuda, ale że większe znaki będą czynić ci, którzy pójdą za Nim. Powiedział: „Idźcie i głoście Ewangelię”. I nigdy na tym nie skończył. Wielu kaznodziejów na tym kończy, na „głoście, nauczajcie”, ale Jezus zawsze, kiedy posyłał, mówił: „Róbcie to z mocą”. I w każdej z tych obietnic dodawał: „Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych” (por. Mt 10, 7–8). Zawsze to mówił.

Przecież inni czytali tę samą Ewangelię, skąd taka różnica w punktach skupienia?

To trzeba innych spytać. Ja jestem bardzo prosty. Mnie nie trzeba było jakiejś wielkiej teologii. Kiedy miałem piętnaście lat i po swoim nawróceniu przeczytałem Ewangelię, od razu stwierdziłem, że skoro Jezus tak powiedział, to trzeba za tym iść. Wiedziałem, że należy to robić, bo przecież przeczytałem o tym w Biblii. No i robiłem. Zacząłem się modlić za chorych, bez efektu na początku, ale po paru latach, po którejś swojej tysięcznej modlitwie nad kimś, kiedy położyłem na kogoś ręce, bo Pan Jezus mówi, żebyśmy kładli ręce na chorych w Jego imię, a oni odzyskają zdrowie, zobaczyłem, jak Pan Bóg uzdrowił w szkole panią woźną z jej problemów z kręgosłupem.

Wiem, że wiele razy o tym mówiłeś, ale opowiedz, jak to było, kiedy pierwszy raz po tylu latach w końcu zobaczyłeś owoce swojego działania.

To było frustrujące chodzić po ulicach i zaczepiać ludzi, zwłaszcza gdy się jest nieśmiałym chłopakiem, bo taki byłem. Wystąpienia publiczne to była najbardziej znienawidzona rzecz w moim życiu. Nie występowałem w szkole, nawet w teatrzykach, mimo że wszyscy występowali. Po tamtym spotkaniu z Panem Jezusem, tym pierwszym prawdziwym, miałem pragnienie, aby wszyscy tego doświadczyli. I otrzymałem odwagę, która nie była moją własną. Przeczytałem w Ewangelii o tym, że mamy głosić i uzdrawiać, więc zacząłem modlić się za chorych wszędzie, gdzie akurat byłem. To nie było tak, że ktoś mnie dokądś zapraszał, bo niby dokąd miał mnie ktoś zaprosić.

Na początku pewnie nikt nie wiedział, że jakiś chłopak chodzi po mieście i modli się za chorych…

Do tego dzieciak. Chodziłem więc po szpitalach i modliłem się, czasami na zakupach, kiedy widziałem, że ktoś kuleje, zaczepiałem go i mówiłem, że wierzę, że Pan Jezus może go uzdrowić, i pytałem, czy mogę się za niego pomodlić. Wiele osób mówiło mi, że to było niesamowite, iż mając te naście lat, robiłem to przez cztery czy nawet pięć lat bez efektu i mimo wszystko nie odpuszczałem. Też mi się dziś wydaje, że to jest dość niezwykłe, ale dla mnie to dowód, że to nie mogło wychodzić tylko ode mnie. Gdyby było ode mnie, dawno bym to zostawił.

FRAGMENT KSIĄŻKI "Znam Kościół, który żyje". CAŁOŚĆ DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

CZYTAJ DALEJ

XV Jubileuszowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka rozstrzygnięty

2024-04-24 13:04

[ TEMATY ]

konkurs

konkurs plastyczny

konkurs literacki

konkurs fotograficzny

Szymon Ratajczyk/ mat. prasowy

XV Jubileuszowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka rozstrzygnięty. Laura Królak z I Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu z nagrodą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy.

Do historii przeszedł już XV Jubileuszowy Międzynarodowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka pt. Całej ziemi jednym objąć nie można uściskiem. Liczba uczestników pokazuje, że konkurs wciąż się cieszy dużym zainteresowaniem. Przez XV lat w konkursie wzięło udział 15 tysięcy 739 uczestników z Polski, Australii, Austrii, Belgii, Białorusi, Chin, Czech, Hiszpanii, Holandii, Grecji, Kazachstanu, Libanu, Litwy, Mołdawii, Niemiec, Norwegii, RPA, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Włoch. Honorowy Patronat nad konkursem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda. Organizowany przez Fundację Pro Arte Christiana konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży od 3 do 20 lat i podzielony na trzy edycje artystyczne: plastyka, fotografia i recytacja wierszy Włodzimierza Pietrzaka. Konkurs w tym roku zgromadził 673 uczestników z Polski, Belgii, Hiszpanii, Holandii, Litwy, Mołdawii, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych.

CZYTAJ DALEJ

Konferencja naukowa „Prawo i Kościół” w Akademii Katolickiej w Warszawie

2024-04-24 17:41

[ TEMATY ]

Kościół

prawo

konferencja

ks. Marek Paszkowski i kl. Jakub Stafii

Dnia 15 kwietnia 2024 roku w Akademii Katolickiej w Warszawie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Prawo i Kościół”. Wzięło w niej udział ponad 140 osób. Celem tego wydarzenia było stworzenie przestrzeni do debaty nad szeroko rozumianym tematem prawa w relacji do Kościoła.

Konferencja w takim kształcie odbyła się po raz pierwszy. W murach Akademii Katolickiej w Warszawie blisko czterdziestu prelegentów – nie tylko uznanych profesorów, ale także młodych naukowców – prezentowało owoce swoich badań. Wystąpienia dotyczyły zarówno zagadnień z zakresu kanonistyki i teologii, jak i prawa polskiego, międzynarodowego oraz wyznaniowego. To sprawiło, że spotkanie miało niezwykle ciekawy wymiar interdyscyplinarny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję