Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Muzyczna posługa na Bożą chwałę. Poprowadzą śpiew na ŚDM w diecezji

Diakonia Muzyczna Ruchu Światło-Życie zorganizowała pierwszą w tym roku Szkołę Animatora Muzycznego. A 21 listopada poprowadzi śpiew na obchodach Światowych Dni Młodzieży w wymiarze diecezjalnym w kościele św. Maksymiliana Kolbego w Aleksandrowicach.

2021-11-17 13:11

[ TEMATY ]

ŚDM

Diakonia Muzyczna Ruchu Światło‑Życie

warsztaty muzyczne

Anna Rzyman

Uczestnicy doskonalili umiejętność gry na gitarze.

Uczestnicy doskonalili umiejętność gry na gitarze.

Szkoła Animatora Muzycznego jest inicjatywą, która ma na celu zebrać i wspomóc osoby, które posługują jako animatorzy muzyczni w parafiach i na rekolekcjach wakacyjnych, przygotowują się do podjęcia takiego zadania lub po prostu lubią grać, śpiewać i w przyszłości chcieliby podjąć tę posługę. W diecezji organizowana jest od kilku lat i obejmuje zazwyczaj trzy spotkania w ciągu roku o charakterze warsztatowym.

Staramy się dostarczyć muzycznym przydatnej wiedzy, jak i po prostu podzielić się własnym doświadczeniem oraz tworzyć wspólnotę i środowisko muzyczne w naszej diecezji – mówi organizatorka szkoły Anna Cwynar, która poprowadziła warsztaty w kościele św. Pawła w Bielsku-Białej na os. Polskich Skrzydeł razem z moderatorem Diecezjalnej Diakonii Muzycznej ks. Piotrem Niemczykiem, Anną Rzyman, Eweliną Knopek, Magdaleną Przemyk i Janem Kamińskim.

Reklama

Zaczęli od części teoretycznej, na której uczestnicy dowiedzieli się, jak poprowadzić z grupą dobrą rozśpiewkę, czym i po co jest muzyka w Liturgii oraz jak poprawnie dobierać pieśni na Mszę Świętą. Przybliżyli też podstawy teorii muzyki i czytania nut, czyli umiejętności ułatwiające pracę animatora muzycznego.

Najważniejszym punktem naszego spotkania była wspólna Eucharystia, po której nastąpiła część warsztatowa, gdzie uczestnicy, w trzech różnych grupach zaawansowania, doskonalili swoje umiejętności gry na gitarze – od tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tym instrumentem i ćwiczyli podstawy, aż do tych, którzy radzą sobie już doskonale i chcą wzajemnie dzielić się sposobami i pomysłami na upiększanie swojej gry – wspomina Anna Cwynar. Przez lata posługiwała jako animatorka muzyczna w swojej wspólnocie parafialnej, a od 2015 roku – na rekolekcjach wakacyjnych.

Mniej więcej od wtedy również działam w Diecezjalnej Diakonii Muzycznej, za którą od tego roku podjęłam odpowiedzialność u boku księdza moderatora Piotra. To daje mi wiele radości z dawania siebie. Bardzo cieszy mnie, że poprzez to mogę pomagać innym się modlić. Czuję się potrzebna, a trwanie we wspólnocie jest doświadczeniem bardzo zbliżającym do Boga. W Diakonii Muzycznej razem posługujemy, razem się modlimy i formujemy, co jest bardzo ważne w moim życiu – zapewnia.

Reklama

Następna Szkoła Animatora Muzycznego planowana jest na wiosnę. A tymczasem diakonia organizuje w dniach 19-21 listopada Warsztaty Muzyczne w kościele św. Pawła w Bielsku-Białej. (Informacje i zapisy w mediach społecznościowych Ruchu Światło-Życie Diecezji Bielsko-Żywieckiej).

Następnie uczestnicy poprowadzą śpiew na obchodach Światowych Dni Młodzieży w wymiarze diecezjalnym 21 listopada w kościele św. Maksymiliana Kolbego w Aleksandrowicach. – Przede wszystkim będziemy razem we wspólnocie z Jezusem, a jest to też wspaniała okazja, żeby spotkać się ze sobą nawzajem, zwłaszcza w tym czasie pandemicznym, kiedy jest głód spotkań – podkreśla diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Kamil Kuchejda.

Decyzją papieża Franciszka od tego roku diecezjalne obchody ŚDM będą się odbywać w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, a wcześniej miały miejsce w Niedzielę Palmową.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wolontariat ŚDM

Niedziela sandomierska 39/2016, str. 4-6

[ TEMATY ]

ŚDM

Ks. Adam Stachowicz

Procesja z darami

Procesja z darami

Słowo „wolontariat” przez ostatni rok odmieniane było przez wszystkie przypadki. Podczas przygotowań do Dni w Diecezji z racji Światowych Dni Młodzieży szkolono setki osób w różnych miejscach. Osoby te poznawały się ze sobą, zżywały, a nawet niektórzy wchodzili nawet w trwalsze relacje. Można było mówić o wolontariacie na różnych poziomach: muzycznym, liturgicznym, porządkowym, a nawet językowym. Trwała również systematyczna modlitwa i liczne adoracje Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie w intencji dobrego przygotowania i owocnego przeżycia spotkania młodych. Diecezjalni wolontariusze organizacyjnie i duchowo mieli być jak najlepiej przygotowani na przyjęcie zagranicznych rówieśników.

CZYTAJ DALEJ

Bp Galbas: Najgorzej jak ksiądz nie ma dla ludzi serca, żyje wtedy w niewidocznym więzieniu własnego egoizmu

2021-11-26 08:32

[ TEMATY ]

ksiądz

Adobe Stock

„Najgorzej jak ksiądz nie ma dla ludzi serca, żyje wtedy w niewidocznym więzieniu własnego egoizmu” – mówił bp Adrian Galbas, biskup pomocniczy diecezji ełckiej podczas święceń diakonatu, które odbyły się 25 listopada w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Ełku. Są to już drugie w tym roku święcenia diakonatu w diecezji. Święcenia w stopniu diakonatu przyjął jeden akolita.

Biskup w homilii wskazał św. Józefa jako wzór zawierzenia siebie Bogu, przykład posłuszeństwa i wierności. Zwracając się do diakona zachęcał, aby na wzór św. Józefa uczynił ze swego życia służbę drugiemu człowiekowi. Zaznaczył przy tym, że aby ta służba była owocna nowy diakon musi żyć blisko Chrystusa i z Chrystusem.

CZYTAJ DALEJ

Adwentowe czuwanie modlitewne

2021-11-28 01:19

Ks. Kamil Szybowski

Wierni mieli możliwość namaszczenia dłoni olejkiem

Wierni mieli możliwość namaszczenia dłoni olejkiem

Światło świec, chleb i wino, księga słowa Bożego i namaszczenie olejem różanym. Te cztery elementy stanowiły podstawę nabożeństwa prowadzającego w Adwent w parafii pw. Opatrzności Bożej we Wrocławiu - Nowym Dworze.

Czuwanie modlitewne rozpoczęło się poświęcenia wieńca adwentowego oraz pierwszych Nieszporów I Niedzieli Adwentu. W psalmach, hymnach i pieśniach pełnych ducha wierni wysławiali Boga, a w krótkim słowie do czytania, prowadzący liturgię godzin, ks. Łukasz Romańczuk przybliżył tematykę adwentu, zwracając uwagę, że jest to czas czuwania i oczekiwania na przyjście Chrystusa. - Życie człowieka podobne jest do chodzenia po cienkim lodzie. W każdej chwili wszystko może się załamać. Szczególnie wtedy, gdy stracimy czujność. Mając otwarte oczy i umysł jesteśmy w stanie pokonać wszelkie przeciwności - powiedział kapłan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję