Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Odszedł niespodziewanie. Pożegnali proboszcza i gwardiana z Harmęż

W wieku 63 lat, w 41. roku życia zakonnego oraz w 35. roku kapłaństwa odszedł do Pana proboszcz i gwardian klasztoru w Harmężach o. Krzysztof Janas.

2021-11-10 20:23

[ TEMATY ]

pogrzeb

Harmęże

ostatnie pożegnanie

franciszkanin

gwardian

MJscreen

Liczni kapłani żegnali zmarłego proboszcza w Harmężach.

Liczni kapłani żegnali zmarłego proboszcza w Harmężach.

Kapłan zmarł nagle 27 października, w czasie trwania rekolekcji zakonnych. W piątek wprowadzono trumnę do kościoła w Harmężach i modlono się na Mszy św. W sobotę 30 października była sprawowana Msza św. żałobna z udziałem licznych kapłanów, rodziny, wiernych, pocztów sztandarowych i delegacji oraz chóru Maksymalni, który uświetnił uroczystość śpiewem.

Franciszkanin o. Arkadiusz Bąk przywitał zebranych, a o. Jan Maria Szewek przybliżył historię życia zmarłego. Wikariusz generalny ks. Marek Studenski odczytał list kondolencyjny bp. Romana Pindla, w którym hierarcha podkreślił, że mile wspomina spotkania z o. Krzysztofem.

Reklama

Eucharystii przewodniczył wikariusz prowincji franciszkanów konwentualnych o. Mariusz Kozioł, który w kazaniu zaznaczył, że o. Krzysztof miał w sobie coś z wiernego sługi: gościnnego, życzliwego i pełnego pokoju, który ceni swoje powołanie. – W opiniach wychowawców powtarzało się zdanie: „lubiany przez współbraci”. Był człowiekiem spokojnym, braterskim, zrównoważonym i z poczuciem humoru. Był też osobą refleksyjną, wrażliwą duchowo. Jeszcze przed wstąpieniem do zakonu, jako młodzieniec, w liście do jednego z ojców pisał tak: „Człowiek ma wielkie zadanie do spełnienia na ziemi: żyć zgodnie z wolą Ojca, Który jest w niebie” – cytował kaznodzieja.

Po Eucharystii przewieziono zmarłego do Jasła, gdzie 3 listopada sprawowano Mszę św. pogrzebową. Kapłana pochowano na Starym Cmentarzu w grobowcu franciszkanów.

O. Krzysztof Janas urodził się 7 października 1958 r. w Trzcinicy k. Jasła. Po maturze wstąpił do zakonu franciszkanów, gdzie złożył śluby wieczyste 8 grudnia 1985 r. Święcenia kapłańskie przyjął 23 maja 1987 r. w Krakowie. Posługiwał m.in. w Kowarach jako katecheta i ekonom, w Niższym Seminarium Duchownym w Legnicy, w klasztorze franciszkanów w Chęcinach jako przełożony (1991-1996), a także jako gwardian i proboszcz w Jaśle (1996-2000), Kowarach (2000-2008), Krośnie (2012-2020) i od 2020 r. – w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach.

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Sarah: papież Franciszek nie dąży do wyparcia liturgii trydenckiej

2021-11-27 11:49

[ TEMATY ]

Franciszek

kard. Robert Sarah

Msza trydencka

Michał Firlej/www.missa.pl

Celem papieża Franciszka „nie jest absolutnie wyparcie dawnej liturgii" - powiedział kardynał Robert Sarah w wywiadzie dla francuskiego dziennika „Le Figaro” udzielonym z okazji publikacji swej najnowszej książki o kapłaństwie, odnosząc się do motu proprio „Traditionis custodes".

Były prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wskazał, że papież Franciszek jasno wyjaśnił swoje intencje rozmawiając z biskupami francuskimi i polskimi przybywającymi w ramach wizyt ad limina Apostolorum.

CZYTAJ DALEJ

Nocny Festiwal Młodzieży w Sobótce

2021-11-27 05:58

Natalia Kowcz

W spotkaniu wzięło udział ok. 100 osób

W spotkaniu wzięło udział ok. 100 osób

U stóp Ślęży po raz trzeci odbył się Nocny Festiwal Młodzieży. W tym roku spotkanie nosiło hasło „Noc Nikodema – USŁYSZ”.

Data wydarzenia nie jest przypadkowa, ponieważ łączy się ona z rozpoczynającym się już wkrótce Adwentem. Inicjatorem Festiwalu jest ks. Jakub Bartczak wraz ze swoją wspólnotą Ślęża-góra Tabor Młodych. Kolejny raz w organizację włączyła się również 10. Ślężańska Drużyna „Szlak”, Domowy Kościół oraz Fundacja Harcerska Leśni. Festiwal w tym roku zgromadził około 100 osób z całej archidiecezji.

CZYTAJ DALEJ

Zjazd rad parafialnych archidiecezji wrocławskiej

2021-11-27 21:00

Magdalena Lewandowska

Na spotkaniu rad parafialnych archidiecezji obecny był abp Józef Kupny.

Na spotkaniu rad parafialnych archidiecezji obecny był abp Józef Kupny.

Dziś odbył się pierwszy zjazd rad parafialnych naszej archidiecezji. Rozmawiano o funkcjonowaniu rad duszpasterskich, ale też o zadaniach związanych z trwającym synodem, o wyzwaniach współczesnego Kościoła.

- Cieszę się, że jest nas tak dużo, ponad 1/3 parafii archidiecezji wrocławskiej jest reprezentowana – mówił ks. Arkadiusz Krziżok, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii. – Od kilku lat rady duszpasterskie są stałym elementem w życiu parafii. Zdajemy sobie sprawę, że nie zawsze i wszędzie rady parafialne funkcjonują tak, jak powinny, ale jest okazja do tego, abyśmy mogli określić ich zadania, bo Synod, który zwołał papież Franciszek, jest ku temu dużą pomocą.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję