Reklama

Niedziela Wrocławska

Byli dzielni w swym wysiłku

Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19, po raz XV odbył się Dolnośląski Dzień Treningowy Programu Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych organizowany przez Klub Olimpiad Specjalnych „Radośni Dobroszyce”, działający przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Caritas Archidiecezji, oraz Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne Polska- Dolnośląskie.

ks. Łukasz Romańczuk

Do Dobroszyc przybyło ok. 80 osób z niepełnosprawnościami z wielu miejsc województwa dolnośląskiego z Wrocławia, Milicza, Miłkowa, Trzebnicy, Pola Legnickiego, Szarocina, Wojcieszowa, Kątów Wrocławskich. Obecny był także zespół gospodarzy z Dobroszyc.

Dzień ten ringowy na hali sportowej w Dobroszycach był dla wielu sprawdzianem nawet całorocznej pracy osób z niepełnosprawnością, która wiąże się często z zaburzeniami ruchu lub zaburzeniami sensorycznymi. Zawodnicy brali udział w różnych konkurencjach: m.in.: zbieranie przedmiotów do pojemnika, rzucanie woreczkami, robienie obrotów na materacu, strzał piłką do bramki, łapanie i odrzucanie piłki. Nad bezpieczeństwem czuwali wolontariusze, wśród których byli studencki Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.

Reklama

Otwarcie Olimpiady było bardzo uroczyste. Przedstawione zostały wszystkie drużyny,oraz wciągnięciem na maszt flag Olimpiad Specjalnych. Flaga została wniesiona przez zawodników gospodarzy, po czym słowa przysięgi Olimpiad Specjalnych, w imieniu wszystkich zawodników wypowiedział Jakub Kołodziński. - „Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku”.

Podczas otwarcia głos zabrała Justyna Kądziela-Doktor, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w Dobroszycach: - Cieszę się, że sytuacja epidemiczna pozwoliła nam spotkać się w Dobroszycach. [..] Życzę wszystkim niezapomnianych przeżyć, pokonania własnych słabości, zaliczenia wszystkich konkurencji i zdobycia złotego medalu. Dziękuję wszystkim ludziom dobrej woli i sponsorów, dzięki którym każdy uczestnik otrzyma zasłużoną nagrodę. [...] Jak powiedział znany brazylijski siatkarz [Giba - przyp. red.]: „Sport pozwala pokazać wielu osobom piękną stronę życia”.

Reklama

Na tym wydarzeniu sportowym obecna była także Katarzyna Matys, wiceprezes ds. finansów dolnośląskiego oddziału Olimpiad Specjalnych. Wyraziła ona swoją radość z powodu możliwości organizacji tych zawodów

- W tym roku nasi zawodnicy dopytywali się, czy tym razem wydarzenie się odbędzie. Cieszymy się, że mogliśmy przyjechać dzięki wspaniałej organizacji gospodarzy z Dobroszyc - mówiła K. Matys.

Po uroczystym otwarciu dokonanym przez Krzysztofa Gawrońskiego, kierownika Warsztatu Terapii Zajęciowej w Dobroszycach i Sycowie, każdy z uczestników był wzywany do wykonania swojego zadania.

Te zadania, choć wydają się łatwe, dla osób z niepełnosprawnością są wyzwaniem.- Dzień treningowy, to nie są zawody. To dzień, kiedy nasi podopieczni mają okazję pokazać efekty swojej całorocznej pracy nad swoich ciałem, niepełnosprawnością czy chorobami. Tak naprawdę to my się od nich uczymy, że nasze codziennie trudności są czymś niewielki. Dla nich wielkim sukcesem jest, że mogą się przewrócić z boku na bok lub odpowiednio posortować klocki- mówił Paweł Trawka rzecznik wrocławskiej Caritas.

Takie spotkanie jest także wielkim wydarzeniem dla rodziców i opiekunów. - Rodzice osób z niepełnosprawnością są bardzo dumni ze swoich dzieci. - W swoich domach mają ściany obwieszone medalami. I dla nich wielką radością jest fakt, że ich dzieci odnoszą sukces - zaznacza rzecznik Caritas.

Wysiłek fizyczny to tylko jeden aspekt. Ważne też jest bycie razem- Zawsze czekamy na to, aby budować kulturę spotkania, o której mówi regularnie papież Franciszek w kontekście osób z niepełnosprawnościami - podkreślił Paweł Trawka.

2021-10-28 17:36

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Galbas: Najgorzej jak ksiądz nie ma dla ludzi serca, żyje wtedy w niewidocznym więzieniu własnego egoizmu

2021-11-26 08:32

[ TEMATY ]

ksiądz

Adobe Stock

„Najgorzej jak ksiądz nie ma dla ludzi serca, żyje wtedy w niewidocznym więzieniu własnego egoizmu” – mówił bp Adrian Galbas, biskup pomocniczy diecezji ełckiej podczas święceń diakonatu, które odbyły się 25 listopada w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Ełku. Są to już drugie w tym roku święcenia diakonatu w diecezji. Święcenia w stopniu diakonatu przyjął jeden akolita.

Biskup w homilii wskazał św. Józefa jako wzór zawierzenia siebie Bogu, przykład posłuszeństwa i wierności. Zwracając się do diakona zachęcał, aby na wzór św. Józefa uczynił ze swego życia służbę drugiemu człowiekowi. Zaznaczył przy tym, że aby ta służba była owocna nowy diakon musi żyć blisko Chrystusa i z Chrystusem.

CZYTAJ DALEJ

Mężczyzna – otwarty na Boga i wolny wobec świata

2021-11-27 09:15

Magdalena Lewandowska

Każdy mężczyzna, jeżeli chce naprawdę rodzić, nie tylko zapładniać, musi zjednoczyć się z Bogiem i z Boga zabrać to wszystko, czego dziecko potrzebuje - mówił o. prof. Kazimierz Lubowicki

 Każdy mężczyzna, jeżeli chce naprawdę rodzić, nie tylko zapładniać, musi zjednoczyć się z Bogiem i z Boga zabrać to wszystko, czego dziecko potrzebuje - mówił o. prof. Kazimierz Lubowicki

– Jeśli masz zrobić w życiu coś najpobożniejszego, to bądź ojcem. Wszystko inne ktoś może zrobić. Za ciebie ojcem dla twoich dzieci nikt nie będzie – mówił do mężczyzn o. prof. Kazimierz Lubowicki.

Konferencja odbyła się w parafii Świętej Trójcy we Wrocławiu w ramach cyklu „Rola i autorytet ojca w rodzinie”, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Matek Katolickich. O. prof. Kazimierz Lubowicki OMI – teolog duchowości małżeństwa i rodziny, kierownik Katedry Teologii Małżeństwa i Rodziny Papieskiego Wydziału Teologicznego, założycie Wspólnoty Rodzin Katolickich „Umiłowany i umiłowana” – mówił o ojcostwie w nauczaniu św. Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Nabożeństwo wprowadzające w Adwent

2021-11-27 21:39

Fot. Grzegorz Kryszczuk

W wigilię pierwszej niedzieli Adwentu w parafii św. Trójcy we Wrocławiu rozpoczęło się nabożeństwo wprowadzające w piękny czas przygotowania do Bożego Narodzenia.

Oparte było o liturgię poświęcenia kościoła i ołtarza. Ks. Jakub Deperas przypomniał na wstępie, że na mocy Chrztu otrzymaliśmy niezwykłą godność Dzieci Bożych i każdy z nas stanowi świątynię Boga. Następnie poświęcił wieniec adwentowy i zapalił pierwszą świecę. W pierwszej części czytane było Słowo Boże i wyśpiewany psalm.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję