Reklama

Wiadomości

Pakistan: chrześcijanie ucierpieli przez lockdown

Według badań Pakistańskiej Inicjatywy Partnerstwa (PPI) 70 procent chrześcijan, głównie robotników, straciło pracę bądź zredukowano im dochody z powodu lockdownu. „Kościoły nie są gotowe i wyszkolone do reagowania na takie sytuacje kryzysowe. Około 80 procent duchownych znalazło się w kłopotliwym położeniu” – czytamy w raporcie.

[ TEMATY ]

Pakistan

COVID‑19

lockdown

Vatican News

Według danych tej chrześcijańskiej organizacji z siedzibą w Islamabadzie, pt. „Wpływ Covid-19 na źródła utrzymania chrześcijan w Pakistanie”, około 25 procent z nich zagrożona była utratą pracy, 70 procent odnotowało spadek miesięcznych dochodów, a 80 procent firm upadło podczas lockdownu. 60 procent firm zgłosiło brak oszczędności. Dochody kościołów spadły nawet o 80 procent. Badanie przeprowadzono na podstawie wywiadów z organizacjami kościelnymi, członkami społeczności, pastorami i beneficjentami pomocy humanitarnej w 10 okręgach w całym kraju. Drastycznie obniżone zostało finansowanie organizacji wyznaniowych (FBO), ze względu na surowe przepisy rządowe i ograniczony przepływ środków ze społeczności międzynarodowej.

„Pozyskanie zezwoleń wymagane przez rząd do uzyskania finansowania zagranicznego, a także do podjęcia działalności w dowolnej części kraju, jest procesem długotrwałym, niejasnym i czasochłonnym” – czytamy w raporcie.

Reklama

Jak napisano w raporcie, „spowolnienie wzrostu gospodarczego i cięcia w budżetach rozwojowych oznaczają dla chrześcijan ograniczone możliwości gospodarcze i małe szanse zatrudnienia. Kościoły nie są gotowe i wyszkolone do reagowania na takie sytuacje kryzysowe. Około 80 procent pastorów znalazło się w kłopotliwym położeniu”.

„Około 35 procent członków społeczności chrześcijańskiej jest piśmiennych. Edukacja i zdrowie to podstawowe obszary finansowania FBO, na najbliższe 12-18 miesięcy. Wystosowano wiele podań o szkolenia dotyczące nowych sposobów pracy, które przygotowują na wypadek sytuacji kryzysowych oraz biznes online i zapewnienie podstawowego utrzymania” – napisano.

Szacuje się, że w Pakistanie jest około 10 000 kościołów i 300 organizacji chrześcijańskich. Kościoły zostały zamknięte 15 marca 2020 r., jeszcze zanim premier Imran Khan ogłosił lockdown. Pandemia przyniosła blisko 300 tys. zakażeń, w tym 6288 śmiertelnych.

Reklama

Według Ashrafa Malla, dyrektora naczelnego organizacji PPI, ponad połowa społeczności chrześcijańskiej w Pakistanie jest uzależniona od muzułmanów. „Piśmienni członkowie społeczności poprosili o możliwość prowadzenia biznesu online. Inni zwracali się o dotację pieniężną. Czasem padają ofiarą pożyczek o wysokim oprocentowaniu” – powiedział.

Organizacje praw człowieka twierdzą, że w Pakistanie, gdzie 60 procent chrześcijan, stanowiących 1,6 procenta populacji, żyje poniżej granicy ubóstwa, mniejszości religijne nie otrzymywały często dostaw żywności. Jedna z grup charytatywnych spotkała się z oskarżeniami, że rodziny niemuzułmańskie zostały wykluczone z dystrybucji żywności. W kwietniu ponad 100 rodzin chrześcijańskich z okręgu Kasur w Pendżabie zostało wykluczonych z pomocy żywnościowej rozdawanej przez komitet wiejski złożony z muzułmanów.

Bp Kościoła Pakistańskiego z Peszawaru, Humphrey Sarfaraz Peters stwierdził, że docenia raport PPI za działanie w celu zjednoczenia Kościoła jako wspólną reakcję w celu uzyskania większego wpływu na poziomie krajowym.

„Podczas gdy Covid-19 przyniósł rozpacz, teraz mamy również nadzieję na współpracę i przezwyciężenie kryzysu. Potrzebny jest wspólny i dobrze zaplanowany wysiłek ze strony wszystkich, by przywrócić ludziom życie” – dodał hierarcha.

Federalny Minister ds. Religii Noor-ul-Haq Qadri w swoim przemówieniu do dyplomatów i przywódców mniejszości Qadri powiedział, że docenia rolę Kościoła podczas pandemii. „Premier Imran Khan na każdym posiedzeniu gabinetu wzywa do wsparcia mniejszości. Program pomocowy rządu Ehsaas pomógł wszystkim obywatelom bez jakiejkolwiek dyskryminacji. Mniejszości mogłyby skorzystać więcej dzięki pomocy rządowej gdyby jeszcze bardziej się zmobilizowały” – powiedział.

2021-10-28 16:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pakistan: Sąd Najwyższy prowincji Sindh uznał za zgodne z prawem poślubianie dziewczynek

[ TEMATY ]

ślub

sąd

Pakistan

dziewczynki

Wikipedia/Kashif Mardani

Jeśli dziewczynka przeszła już pierwsze w życiu miesiączkowanie, może wyjść za mąż i można ją zmusić do przejścia na islam – takie zaskakujące orzeczenie, z powołaniem się na prawo islamskie, wydał 3 lutego Sąd Najwyższy pakistańskiej prowincji Sindh.

Była to odpowiedź na skargę złożoną w październiku ub.r. przez Tabassuma Yousafa, adwokata rodziny 14-letniej chrześcijanki Humy Younus, uprowadzonej kilka dni wcześniej i zmuszonej do poślubienia muzułmanina.

CZYTAJ DALEJ

Prośba o modlitwę w intencji abp. Stanisława Nowaka

2021-11-24 10:19

[ TEMATY ]

abp Stanisław Nowak

abp senior Stanisław Nowak

Karol Porwich /Niedziela

Ze względu na pogarszający się stan zdrowia Arcybiskupa Seniora Stanisława NOWAKA, zwracam się z gorącą prośbą o modlitwę w jego intencji. - piszą biskupi archidiecezji częstochowskiej.

‼ Prośba o modlitwę. Ze względu na pogarszający się stan zdrowia Arcybiskupa Seniora Stanisława NOWAKA, zwracam się z gorącą prośbą o modlitwę w jego intencji. Niech Najświętsza Maryja Panna, Ta, której Arcybiskup Stanisław zawierzył całe swoje życie i kapłaństwo, a której wstawiennictwa wzywamy jako Uzdrowienie Chorych wyprosi mu u Boga ulgę w cierpieniu.

CZYTAJ DALEJ

Adwentowe czuwanie modlitewne

2021-11-28 01:19

Ks. Kamil Szybowski

Wierni mieli możliwość namaszczenia dłoni olejkiem

Wierni mieli możliwość namaszczenia dłoni olejkiem

Światło świec, chleb i wino, księga słowa Bożego i namaszczenie olejem różanym. Te cztery elementy stanowiły podstawę nabożeństwa prowadzającego w Adwent w parafii pw. Opatrzności Bożej we Wrocławiu - Nowym Dworze.

Czuwanie modlitewne rozpoczęło się poświęcenia wieńca adwentowego oraz pierwszych Nieszporów I Niedzieli Adwentu. W psalmach, hymnach i pieśniach pełnych ducha wierni wysławiali Boga, a w krótkim słowie do czytania, prowadzący liturgię godzin, ks. Łukasz Romańczuk przybliżył tematykę adwentu, zwracając uwagę, że jest to czas czuwania i oczekiwania na przyjście Chrystusa. - Życie człowieka podobne jest do chodzenia po cienkim lodzie. W każdej chwili wszystko może się załamać. Szczególnie wtedy, gdy stracimy czujność. Mając otwarte oczy i umysł jesteśmy w stanie pokonać wszelkie przeciwności - powiedział kapłan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję