Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

USA

Narodowa Modlitwa w Obronie Życia

Z udziałem ok. 7 tys. osób, w większości młodych, odbyły się w Waszyngtonie centralne uroczystości Narodowej Modlitwy w Obronie Życia - w związku z przypadającą 22 stycznia br. 30. rocznicą wydania przez Sąd Najwyższy USA orzeczenia o dopuszczalności przerywania ciąży. Te coroczne spotkania religijne odbywają się we wszystkich diecezjach w Stanach Zjednoczonych.
Uroczystości rozpoczęły się 21stycznia wieczorną Mszą św., której w stołecznym sanktuarium - bazylice Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny przewodniczył metropolita Baltimore - kard. William Keeler. Wygłosił on kazanie, w którym wezwał wiernych do refleksji i wyciągnięcia wniosków z faktów będących następstwem wprowadzenia przed 30 laty w USA aborcji. W ramach całonocnego czuwania modlono się na różańcu w intencji życia.
22 stycznia ulicami stolicy USA przeszedł największy na świecie Marsz w obronie życia i przeciw wszelkim zamachom na nie.

Austria

Protest przeciw eksperymentom na życiu

Reklama

Arcybiskup Wiednia - kard. Christopher Schönborn oraz jego poprzednik - kard. Franz König podpisali inicjatywę „Akcji Życie” w sprawie bioetyki. 26 stycznia br. w Wiedniu obaj hierarchowie podkreślili, że pragną poprzeć żądanie obywateli, by ochrona embrionów była bardziej obwarowana przepisami ustawodawstwa austriackiego.
Inicjatywa obywatelska w dziedzinie biomedycyny „Akcja Życie” zatytułowała swój dokument O godność człowieka, przeciwko eksperymentom na życiu. Jej celem jest nie tylko skuteczny zakaz klonowania, ale także m.in. zaprotestowanie przeciwko diagnostyce genetycznej na sztucznie wytworzonych embrionach w celu ich selekcji. Kard. Schönborn podkreślił m. in., że w kontekście biomedycyny używa się tylko argumentu pomocy, natomiast niedostatecznie ukazywane są opinii społecznej negatywne strony tych badań.
Kard. König z zadowoleniem skonstatował, że w ostatnich latach daje się zauważyć większe uwrażliwienie na życie ludzkie w jego początkowym stadium. Również opinia publiczna zdaje się odkrywać, że „chodzi tu o problem dotyczący nas wszystkich” - dodał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ukraina

W rocznicę wskrzeszenia struktur Kościoła

22 stycznia br. w lwowskiej archikatedrze została odprawiona Msza św. dziękczynna do Miłosierdzia Bożego, z okazji zbliżającej się rocznicy wskrzeszenia struktur Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie, którego dokonał Ojciec Święty Jan Paweł II. Było to także dziękczynienie za mianowanie w 1991 r. kard. Mariana Jaworskiego arcybiskupem metropolitą lwowskim. Głównymi koncelebransami, obok Księdza Kardynała, byli bp Marian Buczek oraz bp Leon Mały. Około stu kapłanów, klerycy z Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego, siostry z różnych zgromadzeń zakonnych, pracujących na terenie lwowskiej archidiecezji oraz licznie zgromadzeni wierni dziękowali Bogu za dzieła Jego Miłosierdzia.
Kard. Marian Jaworski w swojej homilii wyraził dziękczynienie Panu Bogu za wszystkie Jego dobrodziejstwa. Powiedział m.in.: „Starsi z Was pamiętają te czasy, kiedy niewiele kościołów było otwartych, kiedy posługa kapłańska była bardzo ograniczona. Po ludzku patrząc, wydawało się, że nie ma już żadnej perspektywy. Oto Bóg, który jest Panem historii i dziejów człowieka, okazał nam swoje wielkie Miłosierdzie”.
Po Mszy św., zgodnie z tradycją, zgromadzeni wierni pod przewodnictwem koncelebransów, na czele z Księdzem Kardynałem, uczestniczyli w nabożeństwie do Miłosierdzia Bożego i procesji eucharystycznej.

Maria Basza

Chiny

Katolickie czasopismo dla Chińczyków na całym świecie

Reklama

Na Tajwanie ukazał się pierwszy numer katolickiego miesięcznika przeznaczonego dla Chińczyków na całym świecie. Poinformowało o tym 27 stycznia br. w Monachium międzynarodowe dzieło pomocy „Kirche in Not/Ostpriesterhilfe”. Pismo adresowane jest przede wszystkim do odbiorców otwartych na wartości chrześcijańskie. Jednocześnie stanowi odpowiedź na podkreślaną przez wielu chrześcijan potrzebę publikacji, która stanowiłaby forum dialogu między chrześcijaństwem a świecką kulturą chińską.
Wydawcą magazynu Renlai jest o. Benoit Vermander, jezuita, dyrektor Instytutu Ricciego Tajpej w stolicy Tajwanu. Pierwszy numer zawiera m.in. wywiad z czołowym katolickim filozofem chińskim Vincentem Shen oraz omówienie książki żyjącego we Francji laureata literackiej Nagrody Nobla Gao Xingjiangiem. („Kirche in Not” podała, że na założenie czasopisma Renlai przekazała 40 tys. euro).

Brazylia

Uroczystą Mszą św. w katedrze w Sao Paulo uczczono 25 stycznia br. 450. rocznicę założenia miasta przez „apostoła Brazylii” - ks. José de Anchieta. Z tej okazji Jan Paweł II przesłał na ręce tamtejszego metropolity - kard. Cláudio Hummesa specjalny list.
Anchieta - jezuicki misjonarz, pochodzący z baskijskiej rodziny z Teneryfy - w czasie swojej działalności misyjnej ochrzcił ponad 20 tys. Indian. Zmarł w 1592 r. w opinii świętości, a papież Paweł VI w 1980 r. pozwolił go czcić jako błogosławionego. Przez 6 minionych miesięcy jego relikwie peregrynowały po 13 brazylijskich miastach, w których misjonarz działał.

Włochy

Na dorocznym spotkaniu najważniejszych organizacji międzynarodowych zajmujących się opieką lekarską i walką z biedą w Wenecji podano, że każdego roku na świecie umiera z powodu biedy i chorób 10 mln dzieci, przy czym najczęstszymi przyczynami zgonów są: biegunka, zapalenie płuc, odra i zakażenia poporodowe. W tej liczbie aż 99% stanowią dzieci z Trzeciego Świata.

Hiszpania

Ok. 90 mln dzieci na świecie żyje na ulicy, najwięcej - w Ameryce Łacińskiej (40 mln), w Azji (w samych Indiach powyżej 18 mln) i Afryce (10 mln). Setki tysięcy „dzieci ulicy” to sieroty po rodzicach, którzy zmarli na AIDS. Również w krajach rozwiniętych na ulicach wielkich miast coraz częściej można spotkać dzieci proszące o wsparcie, czyszczące buty czy myjące szyby samochodowe - aby zarobić na chleb.

Szwecja

„Wspólnota międzynarodowa rozporządza już odpowiednimi dokumentami i instytucjami prawnymi, by zapobiegać zbrodni ludobójstwa, należy je jednak w pełni wcielać w życie” - zwrócił uwagę przewodniczący delegacji Stolicy Apostolskiej - abp Celestino Migliore na kończącym się 28 stycznia br. w Sztokholmie IV Międzynarodowym Forum Zapobieganie ludobójstwu: wyzwania i odpowiedzialność. „Okazuje się jednak, że narzędzia te nie zabezpieczyły ludzkości przed nowymi aktami ludobójstwa” - stwierdził m.in. stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ. Zdaniem arcybiskupa, wśród przyczyn tego stanu rzeczy są: pojawienie się nowych zbrodniczych strategii w ideologiach państwowych i brak woli politycznej do wcielenia w życie wspomnianych dokumentów prawa międzynarodowego.

Ukraina

W stolicy Ukrainy - Kijowie poświęcono pierwszą od rewolucji bolszewickiej (1917 r.) nowo wybudowaną świątynię katolicką. Kościół pw. Maryi Matki Kościoła konsekrował bp Stanisław Szyrokoradiuk. Jest to pierwsza i jak na razie jedyna o współczesnej architekturze świątynia katolicka w Kijowie. Przy kościele dynamicznie rozwija się duszpasterstwo młodzieży i osób dorosłych. Temu celowi służy Szkoła Życia Chrześcijańskiego i Ewangelizacji, do której na zajęcia regularnie przyjeżdża ponad 100 osób z całego Kijowa. W stolicy Ukrainy działa obecnie 7 parafii.

Tydzień na świecie

„Pochodzący z Włoch dyplomata watykański - prał. Vito Rallo został mianowany stałym obserwatorem Stolicy Apostolskiej przy Radzie Europy w Strasburgu. Jak poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej, pracował on dotychczas w nuncjaturach apostolskich w Korei Południowej, Senegalu, Meksyku, Kanadzie, Libanie i Hiszpanii.

Jan Paweł II mianował Josepha Cheng Tsaifa nowym arcybiskupem Tajpej na Tajwanie.

Z okazji 51. Światowego Dnia Trędowatych kard. Javier Lozano Barragan przypomniał o losie ok. 1 mln osób cierpiących na tę chorobę. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia wystosował specjalne orędzie do odpowiedzialnych za tę dziedzinę duszpasterstwa w konferencjach episkopatów na całym świecie (Światowy Dzień Trędowatych obchodzony jest od 1954 r., z inicjatywy francuskiego pisarza i podróżnika Raoula Follereau).

Kard. Stanisław Nagy objął swój kościół tytularny Santa Maria della Scala w Rzymie. W Mszy św. uczestniczyli m. in.: kard. Zenon Grocholewski, arcybiskupi: Józef Kowalczyk, Stanisław Ryłko i Edward Nowak oraz ambasador Hanna Suchocka. Podczas uroczystości karmelitańską świątynię zaprezentował jej rektor - o. Dominik Nirmalkumar OCD.

W Gwinei Bissau odbyło się spotkanie przewodniczących konferencji biskupich krajów języka portugalskiego (Portugalii, Brazylii, Gwinei Bissau, Timoru Wschodniego, Angoli, Zielonego Przylądka i Mozambiku), reprezentujących wspólnotę liczącą ponad 150 mln wiernych. Obrady były poświęcone m.in. rozwojowi rozgłośni katolickich w tym języku.

Według szefa Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (IAEA) - Mohameda el Baradeia, jeszcze nigdy ryzyko wojny atomowej nie było tak wielkie jak dziś. Ostrzegł on przed czarnym rynkiem broni jądrowej. 35 do 40 państw na świecie jest w stanie zbudować bombę atomową - twierdzi szef IAEA.

„Polska jest naszym przyjacielem, ale nie możemy zrobić dla Polaków wyjątku w polityce wizowej. Rząd USA nie może też wtrącać się w przyznawanie kontraktów w Iraku” - powiedziała m.in. Condolezza Rice, doradca Georgea W. Busha ds. bezpieczeństwa narodowego i najbliższy współpracownik prezydenta USA ds. zagranicznych.

Żydzi w USA mają lepszą opinię o Polsce niż np. o Francji i Niemczech - wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez Komitet Żydów Amerykańskich.

Rada Ministrów Republiki Francuskiej zatwierdziła kontrowersyjny projekt ustawy nt. świeckości, zakazujący m.in. noszenia „ostentacyjnych znaków religijnych” w szkołach publicznych (oznak i treści, które w sposób ostentacyjny wskazują na przynależność religijną uczniów). Prezydent Jacques Chirac zapowiedział, że pragnie przegłosowania nowej ustawy w parlamencie.

Prezydent Niemiec Johannes Rau sprzeciwił się zakazowi noszenia chust islamskich w szkołach. „Byłby to pierwszy krok na drodze ku laickiemu państwu, które chce pozbyć się religijnych znaków i symboli z życia publicznego” - powiedział m.in. Rau w przemówieniu wygłoszonym w Wolfenbüttel.

Przebywający z wizytą w Moskwie sekretarz stanu USA Colin Powell upomniał władze na Kremlu, żeby nie ulegały pokusom imperialnym, nie dławiły suwerenności swoich sąsiadów, szanowały demokrację i rządy prawa. Rosyjskie władze, jak i media udały, że krytyki amerykańskiego gościa nie słyszą.

Michaił Saakaszwili został zaprzysiężony na prezydenta Gruzji (zastąpił obalonego w ub. r. Eduarda Szewardnadzego).

Korea Północna zgodziła się zamknąć swój reaktor jądrowy Jongbion - który może wytwarzać pluton, niezbędny do produkcji broni atomowej - jeśli Stany Zjednoczone zrekompensują jej straty.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: XVII niedziela zwykła

2025-07-25 12:09

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

BP KEP

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedzielę w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Bóg rzekł do Abrahama: «Głośno się rozlega skarga na Sodomę i Gomorę, bo występki ich mieszkańców są bardzo ciężkie. Chcę więc zstąpić i zobaczyć, czy postępują tak, jak głosi oskarżenie, które do Mnie doszło, czy nie; dowiem się». Wtedy to dwaj mężowie odeszli w stronę Sodomy, a Abraham stał dalej przed Panem. Podszedłszy do Niego, Abraham rzekł: «Czy zamierzasz wygubić sprawiedliwych wespół z bezbożnymi? Może w tym mieście jest pięćdziesięciu sprawiedliwych; czy także zniszczysz to miasto i nie przebaczysz mu przez wzgląd na owych pięćdziesięciu sprawiedliwych, którzy w nim mieszkają? O, nie dopuść do tego, aby zginęli sprawiedliwi z bezbożnymi, aby stało się sprawiedliwemu to samo, co bezbożnemu! O, nie dopuść do tego! Czyż Ten, który jest sędzią nad całą ziemią, mógłby postąpić niesprawiedliwie?» Pan odpowiedział: «Jeżeli znajdę w Sodomie pięćdziesięciu sprawiedliwych, przebaczę całemu miastu przez wzgląd na nich». Rzekł znowu Abraham: «Pozwól, o Panie, że jeszcze ośmielę się mówić do Ciebie, choć jestem pyłem i prochem. Gdyby wśród tych pięćdziesięciu sprawiedliwych zabrakło pięciu, czy z braku tych pięciu zniszczysz całe miasto?» Pan rzekł: «Nie zniszczę, jeśli znajdę tam czterdziestu pięciu». Abraham znów odezwał się tymi słowami: «A może znalazłoby się tam czterdziestu?» Pan rzekł: «Nie dokonam zniszczenia przez wzgląd na tych czterdziestu». Wtedy Abraham powiedział: «Niech się nie gniewa Pan, jeśli rzeknę: może znalazłoby się tam trzydziestu?» A na to Pan: «Nie dokonam zniszczenia, jeśli znajdę tam trzydziestu». Rzekł Abraham: «Pozwól, o Panie, że ośmielę się zapytać: gdyby znalazło się tam dwudziestu?» Pan odpowiedział: «Nie zniszczę przez wzgląd na tych dwudziestu». Na to Abraham: «Niech mój Pan się nie gniewa, jeśli raz jeszcze zapytam: gdyby znalazło się tam dziesięciu?» Odpowiedział Pan: «Nie zniszczę przez wzgląd na tych dziesięciu».
CZYTAJ DALEJ

Bezimienne mogiły

Niedziela warszawska 44/2012, str. 2-3

[ TEMATY ]

Wszystkich Świętych

Artur Stelmasiak

Socjalne mogiły na Cmentarzu Komunalnym Południowym

Socjalne mogiły na Cmentarzu Komunalnym Południowym

Ciała bezdomnych często chowane są w anonimowych grobach. Zmienić to postanowiła Warszawska Fundacja Kapucyńska. To pierwszy taki pomysł w kraju

Choć każdy z nas po śmierci może liczyć na takie same mieszkanie w Domu Ojca, to na ziemi panują inne zasady. Widać to doskonale na cmentarzu południowym w Antoninie, gdzie są całe kwatery, w których nie ma kamiennych pomników. Dominują skromne ziemne groby z próchniejącymi drewnianymi krzyżami. Wiele z nich zamiast imienia i nazwiska ma na tabliczce napisaną jedynie datę śmierci, numer identyfikacyjny oraz dwie litery N.N. - O tym, że przybywa takich bezimiennych mogił dowiedziałem się od przyjaciół. Wówczas postanowiliśmy rozpocząć akcję rozdawania bezdomnym nieśmiertelników, czyli blaszek podobnych do tych, które noszą wojskowi. Na każdej z nich wygrawerowane jest imię i nazwisko właściciela - mówi kapucyn br. Piotr Wardawy, inicjator akcji nieśmiertelników wśród bezdomnych. O skuteczność tej akcji przekonamy się w przyszłości. Jednak pierwsze skutki już poznaliśmy, gdy jeden z kapucyńskich „nieśmiertelnych” zmarł na Dworcu Centralnym. - Dzięki metalowym blachom na szyi policja wiedziała, jak on się nazywa oraz skontaktowali się klasztorem kapucynów przy Miodowej. Tu bowiem był jego jedyny dom - mówi Anna Niepiekło z Fundacji Kapucyńskiej. Kapucyni zorganizowali zmarłemu pogrzeb z udziałem braci, wolontariuszy oraz innych bezdomnych. Msza św. z trumną została odprawiona na Miodowej, a później pochowano go z imieniem i nazwiskiem na cmentarzu południowym w Antoninie. - Dla całej naszej społeczności była to bardzo wzruszająca uroczystość - podkreśla Niepiekło.
CZYTAJ DALEJ

We wspomnienie św. Joachima i św. Anny

2025-07-27 20:05

Uniwersytecka Kolegiata św. Anny w Krakowie

- Rodzina jest darem i jednocześnie zadaniem. W rodzinie przychodzimy na świat i dorastamy w atmosferze, którą może zapewnić tylko rodzina – wspólnota bliskich i kochających się osób. Nikt i nic nie zastąpi dziecku takiej wspólnoty – mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas uroczystości odpustowych w krakowskiej parafii św. Anny.

W dniu wspomnienia św. Joachima i św. Anny, rodziców Najświętszej Maryi Panny, kard. Stanisław Dziwisz przewodniczył Mszy św. wieńczającej uroczystości odpustowe w Uniwersyteckiej Kolegiacie św. Anny w Krakowie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję