Reklama

Papieżowi-Poecie - poeci

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Słusznie chyba pisze poeta ks. Wacław Buryła, że jedynie w kategoriach cudu można patrzeć na to, co wydarzyło się 16 października 1978 r. Wtedy cały świat usłyszał tę nieprawdopodobną wiadomość, która dosłownie rzucała na kolana: Mamy Papieża! Tym Papieżem Jest Polak - Kardynał Karol Wojtyła z Krakowa! W tamtej chwili rzeczywistość przerosła marzenia. Stał się cud. To marzenie, ten cud trwa już 25 lat i z każdym dniem, z każdym rokiem nabiera barw, głębi, obrasta piękną treścią.
Ks. Wacław Buryła wpadł na pomysł, aby zorganizować pielgrzymkę poetów do Papieża-Poety. Chodziło o to, aby złożyć hołd temu, który pisze wiersze, ale który przede wszystkim całe swoje życie uczynił hymnem ku czci Boga i człowieka, który całe swoje życie uczynił wierszem, najwspanialszą poezją. Chodziło o to, aby spotkać się z Człowiekiem, który stał się inspiracją dla bardzo wielu piszących. Niestety, z braku pieniędzy pielgrzymka nie doszła do skutku. Wówczas pojawiła się myśl, aby przygotować antologię, w której mogłyby znaleźć się wiersze o Ojcu Świętym lub jemu dedykowane. Chociaż sami poeci nie mogli pojechać na spotkanie z Papieżem, pojechałyby ich wiersze. Komunikaty w tej sprawie publikowała m.in. Niedziela. Odzew był imponujący. Nadeszło bardzo wiele wierszy od poetów z kraju i spoza jego granic. Dzięki temu powstała książka będąca wyrazem hołdu, czci, uszanowania, a jednocześnie znakiem solidarności i poparcia, jakiego polscy poeci udzielili Papieżowi Polakowi. W antologii znalazły się nie tylko prace poetyckie, ale także plastyczne. W październiku 2003 r. z okazji 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II grupa poetów z ks. Wacławem Buryłą udała się do Rzymu, by wręczyć Ojcu Świętemu antologię wierszy ku jego czci, zatytułowaną Cud, który trwa. Chętnych do jej nabycia odsyłamy do jej redaktora i wydawcy:
Ks. Wacław Buryła, ul. Polna 2,
56-320 Krośnice.
Cena za egz. 30 zł.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czym jest Święto Miłosierdzia Bożego?

[ TEMATY ]

miłosierdzie

Boże Miłosierdzie

św. Faustyna Kowalska

Karol Porwich/Niedziela

Święto Miłosierdzia Bożego obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, zwaną obecnie Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Święto to, choć jest jednym z najmłodszych w kalendarzu liturgicznym, ukazuje jedną z najważniejszych prawd chrześcijaństwa. Można powiedzieć, że zostało ustanowione na prośbę samego Jezusa, przekazaną w objawieniach s. Faustynie Kowalskiej.

Wybór pierwszej niedzieli po Wielkanocy nie jest przypadkowy – na ten dzień przypada oktawa Zmartwychwstania Pańskiego, która wieńczy obchody Misterium Paschalnego Chrystusa. Ten okres w liturgii Kościoła ukazuje tajemnicę miłosierdzia Bożego, która najpełniej została objawiona właśnie w męce, śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa. Inaczej mówiąc – nie byłoby dzieła odkupienia, gdyby nie było miłosierdzia Boga.
CZYTAJ DALEJ

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa/Narodowy Marsz Życia: "Tu jest Polska!"

2025-04-27 14:10

[ TEMATY ]

Warszawa

marsz dla życia i rodziny

PAP/Albert Zawada

Z placu Zamkowego w Warszawie wyruszył Narodowy Marsz Życia pod hasłem "Tu jest Polska!". Organizatorzy chcą przypomnieć, że Konstytucja RP gwarantuje prawną ochronę ludzkiego, a także upamiętnić 1000-lecie Królestwa Polskiego.

Narodowy Marsz Życia poprzedziły Msza św. w intencji ochrony życia w bazylice archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela i eucharystia w bazylice katedralnej pw. św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję