Reklama

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z Unii Europejskiej

Poparcie Parlamentu Europejskiego dla niszczenia embrionów

Znaczną większością głosów Parlament Europejski zaakceptował 19 listopada br. w Strasburgu zwiększenie wydatków Unii Europejskiej na badania na komórkach macierzystych pochodzących z embrionów. Ostateczna decyzja leży teraz w rękach Rady Ministrów UE.
Głębokie zaniepokojenie decyzją PE wyraziła Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej ComECE. W komunikacie ogłoszonym w Brukseli komisja stwierdza, że z moralnego punktu widzenia badania, które zawierają w sobie niszczenie życia ludzkiego, są wysoce problematyczne i dlatego są zabronione w niektórych krajach członkowskich UE, a rządy tych krajów nie chcą, by badania te finansować ze środków unijnych.
Obecnie do 31 grudnia br. obowiązuje moratorium na badania na embrionach, ponieważ w Radzie Ministrów UE panowała rozbieżność poglądów w tej sprawie.

Z USA

Biskupi przeciwko związkom homoseksualnym

„Związki homoseksualne są niezgodne z naturą człowieka i małżeństwa” - stwierdziła Konferencja Biskupów USA podczas odbywającej się w ramach zebrania plenarnego w Waszyngtonie debaty nad przygotowanym przez Komisję ds. Rodziny i Małżeństwa dokumentem o małżeństwie i związkach homoseksualnych. Bp Kevin Boland, przewodniczący Komisji, podkreślił w swoim przemówieniu, że zapis o tym, że małżeństwo jest związkiem między kobietą i mężczyzną, powinien znaleźć się w konstytucji USA (osoby tej samej płci mogą obecnie zawierać związki w kilku stanach USA, otrzymując takie same prawa jak normalne małżeństwa).
Podczas obrad zebrania plenarnego biskupi najwięcej miejsca poświęcili 164-stronicowemu dokumentowi o świętowaniu niedzieli. Według biskupów, coraz większa liczba katolików uznaje rozmaite praktyki religijne, jak np. krótką modlitwę w kościele, za równorzędną niedzielnej Mszy św. „Uczestnictwo w Eucharystii jest głównym elementem świętowania niedzieli i nie może być zastąpione przez inne praktyki” - podkreślili biskupi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Włochy

„Trzeba budować mosty, a nie mury” - do tych słów z apelu Jana Pawła II, wzywającego do pokoju w Ziemi Świętej, nawiązuje włoski dziennik Corriere della Sera z 17 listopada br. Gazeta przypomina, że podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański (16 bm.) Ojciec Święty po raz kolejny zdecydowanie potępił „zgubne dzieło” terroryzmu, ale także stanowczo zaprotestował przeciwko kontynuowanej przez Izrael budowie muru, który ma odgrodzić dwa narody: żydowski i palestyński, i stanowi nową przeszkodę na drodze pokojowego współżycia w świecie. Dziennik zauważa jednocześnie, że Stolica Apostolska zawsze występowała przeciwko tej budowie, ale po raz pierwszy wypowiedział się sam Papież i jego słowa nie mogły być bardziej czytelne w przededniu wizyty w Rzymie izraelskiego premiera Ariela Szarona. „Niech odpowiedzialni za państwa raz jeszcze powrócą na drogę dialogu i negocjacji, dając w ten sposób szansę na wolność i pojednanie na Bliskim Wschodzie. Niech solidarność międzynarodowa i przestrzeganie prawa przeważą nad nienawiścią” - cytuje słowa Ojca Świętego Corriere della Sera.

Pakistan

„Stosunki między muzułmanami a chrześcijanami w Pakistanie są oraz lepsze - powiedział m.in. w wywiadzie dla włoskiej agencji „Fides” abp Lawrence Saldanha, przewodniczący Konferencji Biskupów Pakistanu. - Dzięki zaangażowaniu i interwencjom Jana Pawła II wyznawcy islamu są świadomi, że zależy nam na dobrych stosunkach z nimi” - podkreślił hierarcha. Dodał, że od czasu Świąt Bożego Narodzenia nie zanotowano w Pakistanie żadnego ataku muzułmanów na chrześcijan. Poproszony o ocenę rządów Perveza Musharrafa wyznał, że to właśnie dzięki obecnemu prezydentowi Pakistanu chrześcijanie mają w wyborach takie samo prawo głosu jak muzułmanie. „Teraz prosimy o zniesienie prawa karzącego za bluźnierstwa i muzułmańskich kar, które przewidują m.in. obcięcie rąk czy kamienowanie kobiet” - powiedział.

Białoruś

12 listopada br. diecezja witebska na Białorusi obchodziła uroczystość 380. rocznicy męczeńskiej śmierci swego patrona - połockiego biskupa, św. Jozafata Kuncewicza, który oddał życie w obronie odbudowywanej z wielkim trudem jedności Chrystusowego Kościoła, zapoczątkowanej przez tzw. unię brzeską z 1596 r.
Ogólnodiecezjalne uroczystości odbyły się w Orszy. Przewodniczył im ordynariusz witebski bp Władysław Blin.
Homilię wygłosił wizytator apostolski dla grekokatolików na Białorusi - archimandryta o. Sergiusz Gajek. Podczas uroczystej Liturgii, w której wzięło udział także wielu kapłanów i wiernych grekokatolików z całej Białorusi, wykonano przepiękny kanon ku czci św. Jozafata.
Pierwszym miejscem złożenia relikwii świętego Męczennika była połocka katedra, ale w obawie przed profanacją ze strony władz carskich i przeciwników unii ukrywano w kilku miejscach na Litwie i Białorusi. W 1916 r. relikwie umieszczono w wiedeńskim kościele Bazylianów, a stamtąd w 1949 r. przewieziono do Bazyliki św. Piotra w Rzymie, gdzie spoczywają do dziś.

Ks. Mirosław Skoczylas

Tydzień na świecie

W czasie audiencji ogólnej w Watykanie - 1108. od początku Pontyfikatu, a 44. w tym roku - Jan Paweł II otrzymał honorowe obywatelstwo kilku miast Polski, m.in. Poznania, Kielc, Koszalina, Siedlec i Drohiczyna.

Pod hasłem: „Wyjść na nowo od Chrystusa ku nowemu duszpasterstwu migrantów i uchodźców” odbył się w Rzymie V Światowy Kongres Duszpasterstwa Emigrantów i Uchodźców, zorganizowany przez Papieską Radę Duszpasterstwa Migrantów i Podróżnych.

W stolicy Burkina Faso - Wagadugu odbył się Światowy Kongres „Emmaus”, organizacji humanitarnej założonej przez Abbé Pierre’a. 400 szefów ruchu z 47 krajów dzieliło się swymi doświadczeniami pomocy ubogim w poszukiwaniu nowych inspiracji dla działalności ruchu.

Prezydent USA George Bush oświadczył, że wojska amerykańskie i sojusznicze pozostaną na razie w Iraku. Niezależny od Amerykanów rząd w Bagdadzie ma powstać do końca czerwca 2004 r. W ten sposób władza w Iraku zostanie przekazana Irakijczykom.

Sąd dyscyplinarny w USA zdymisjonował prezesa Sądu Najwyższego stanu Alabama Roya Moore’a za odmowę usunięcia z holu tego trybunału pomnika Dziesięciu Przykazań.

Oskarżony o kilkanaście morderstw John Allen Muhamad - jeden z dwóch snajperów, którzy terroryzowali rok temu Waszyngton i okolice - został uznany za winnego przez ławę przysięgłych w sądzie w Virginia Beach w amerykańskim stanie Wirginia.

Unia Europejska wezwała Izrael do zaprzestania budowy muru oddzielającego Palestyńczyków z Zachodniego Brzegu od Izraela. Ogrodzenie w wielu miejscach wkracza na palestyńskie Ziemie Okupowane od 1967 r., co - zdaniem Palestyńczyków - zapowiada przyszłą aneksję. Ostre oświadczenie UE w tej sprawie wydano po zakończeniu dorocznego spotkania rady stowarzyszeniowej Izraela i UE.

Czterej byli szefowie izraelskich służb bezpieczeństwa Szin Bet skrytykowali politykę rządu Ariela Szarona wobec Palestyńczyków i wezwali do likwidacji osiedli żydowskich na Terytoriach Okupowanych. Na łamach izraelskiej prasy przypomnieli m.in. o cierpieniach narodu palestyńskiego, w stosunku do którego państwo Izrael „zachowuje się haniebnie”.

W wypadku, który wydarzył się przed wodowaniem luksusowego statku pasażerskiego „Queen Mary II”, zacumowanego w stoczni w Saint Nazaire w zachodniej Francji, śmierć poniosło 16 osób, a 30 zostało rannych.

W Serbii nie powiodła się trzecia próba wyboru prezydenta: frekwencja podczas głosowania znów nie przekroczyła wymaganych 50% (głosowała niecała 1/3 uprawnionych).

W 8 lat po zamachu w tokijskim metrze, gdzie śmiertelnie zagazowano sarinem 13 osób, a tysiące zostało hospitalizowanych, sąd skazał na karę śmierci Tomomasa Nakagawę, jednego z przywódców sekty „Najwyższa Prawda”.

Polska pallotynka - s. Weronika Sakowska otrzymała pokojową nagrodę miasta Bremy „Przekraczać progi”, przyznawaną osobom i instytucjom za zaangażowanie na rzecz sprawiedliwości, pokoju i ochronę stworzenia. Pracująca od 10 lat na misjach w Demokratycznej Republice Konga s. Weronika otrzymała nagrodę w kategorii „nieznany pracownik na rzecz pokoju”.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ogólnopolskie Nocne Czuwanie Apostolatu Margaretka na Jasnej Górze

W czwartek 23 maja, w święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, zapraszamy do wspólnej modlitwy w intencji kapłanów oraz o nowe i święte powołania kapłańskie i zakonne.

Jasna Góra jest duchową stolicą Polski, w której od wieków trwa modlitwa, za Kościół, za Ojczyznę, za kapłanów. Szczególną moc ma modlitwa w nocy, wymaga większej ofiary, ponieważ łączy się z umartwieniem pozbawienia snu. Sam Jezus daj nam przykład.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

[ TEMATY ]

litania loretańska

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

KRÓLOWO ANIOŁÓW

CZYTAJ DALEJ

Dziedzictwo religijne Francji przemawia do młodych… i nawraca

2024-05-13 16:42

[ TEMATY ]

młodzież

Karol Porwich/Niedziela

Gotyckie katedry czy romańskie kościoły potrafią skutecznie przemówić do serc współczesnej młodzieży, a wręcz zainteresować ją chrześcijaństwem. We Francji są na to twarde dowody w postaci młodych dorosłych, którzy proszą o chrzest. W tym roku odnotowano tam rekordową liczbę nawróceń na katolicyzm. Okazuje się, że w co trzecim przypadku u początku wiary stało spotkanie z chrześcijańską sztuką sakralną.

Ks. Gautier Mornas zebrał informacje na ten temat we wszystkich francuskich diecezjach. „Skonsultowaliśmy się ze wszystkimi zespołami we Francji, które towarzyszyły dorosłym w ich przygotowaniach do chrztu przez ostatnie pięć lat. Prawie 35 proc. ochrzczonych przyznało, że dziedzictwo religijne było głównym i obiektywnym powodem ich nawrócenia”. W rzeczywistości nie jest to nic nowego. Czyż i Paul Claudel nie wszedł na drogę wiary po wizycie w katedrze Notre-Dame? - pyta kapłan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję