Reklama

Wiadomości z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Anioł Pański” z papieżem

Jan Paweł II w ostrych słowach potępił działania terrorystyczne, zwłaszcza te, które miały miejsce w ostatnich dniach w Iraku i w Turcji, a także w Ziemi Świętej. Przemawiając 16 listopada przed niedzielną modlitwą Anioł Pański, zapewnił o modlitwie za rodziny opłakujące swoich zmarłych i wyraził solidarność ze wszystkimi, którzy „poświęcają się, by leczyć rany i zaradzić wyrządzonym zniszczeniom”.
Nikomu nie wolno poddać się pokusie zniechęcenia ani zemsty - apelował Papież. Dodał, że „szacunek dla życia, międzynarodowa solidarność i przestrzeganie prawa powinny stanąć ponad nienawiścią i przemocą”.
Jednocześnie Ojciec Święty zauważył zaniepokojenie spowolnieniem procesu pokojowego w Ziemi Świętej. „Budowa murów między narodami izraelskim i palestyńskim jest przez wielu postrzegana jako kolejna przeszkoda na drodze do pokojowego współistnienia. Ziemia Święta bardziej niż murów potrzebuje mostów, gdyż bez pojednania umysłów i serc pokój jest niemożliwy”. Jan Paweł II zachęcił osoby odpowiedzialne do ponownego podjęcia dialogu, „otwierając tym samym drogę ku Bliskiemu Wschodowi pojednanemu w sprawiedliwości i pokoju”.

Jan Paweł II do Polaków

„Witam pielgrzymów z Polski i innych krajów. W sposób szczególny pozdrawiam przedstawicieli władz samorządowych Poznania, Kielc, Koszalina, Siedlec i Drohiczyna. Dziękuję Wam za życzliwość i oddanie, których wyrazem jest nadanie mi honorowego obywatelstwa Waszych miast.
Myślą i modlitwą obejmuję dziś młodzież. Wczoraj obchodziliśmy wspomnienie bł. Karoliny Kózkówny, męczennicy czystego serca. Jej opiece powierzam Waszą młodość, aby była ona dobra i święta.
Zawieźcie moje pozdrowienie Waszym rodzinom i bliskim. Niech Bóg wszystkim błogosławi!”
Oto streszczenie papieskiej katechezy:
„Dzisiaj rozważaliśmy Kantyk św. Pawła z Listu do Filipian, który odczytujemy w Nieszporach. W tych kilku zdaniach Apostoł zawarł całą tajemnicę Chrystusa: Jego uniżenie i wywyższenie. On, Syn Boży, uniżył siebie, gdy stał się człowiekiem i gdy podjął dzieło cierpienia i zbawczej ofiary. Dzięki temu ostatecznemu uniżeniu, aż do śmierci krzyżowej, dokonało się Jego wywyższenie. Oto «zmartwychwstał, wstąpił na niebiosa, siedzi po prawicy Ojca» - jak wyznajemy w Credo apostolskim. Przez chrzest wszyscy zostaliśmy zaproszeni i usposobieni do udziału w tym wywyższeniu Syna Bożego i w Jego chwale”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Audiencja generalna 19 listopada 2003 r.

Kondolencje po zamachu w Stambule

Na wiadomość o zamachu na synagogę w Stambule Jan Paweł II wystosował telegram kondolencyjny do rządu Turcji. W depeszy, podpisanej przez sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej - kard. Angelo Sodano, Ojciec Święty zapewnił, iż prosi Boga o „przyjęcie zmarłych, opiekę nad rannymi, ich rodzinami oraz wszystkimi ludźmi dobrej woli, którzy głęboko zostali dotknięci tym zamachem”.
W zamachu na synagogę w Stambule 15 listopada zginęły 23 osoby, a 242 zostały ranne. Według opinii L’Osservatore Romano z 16 listopada, zamachowcy wybrali szczególny dzień, jakim jest sobota, kiedy to Żydzi zbierają się na modlitwie. „To - zdaniem watykańskiego dziennika - jeden z najboleśniejszych sposobów, jaki można było wybrać dla spowodowania jak największej liczby ofiar, a tym samym określenie nowej, wyraźnej «strategii»: uderzać w każdym miejscu, starając się spowodować możliwie największą liczbę ofiar” - zaznacza dziennik.
„Kobiety i mężczyźni na całym świecie muszą zmobilizować wysiłki na rzecz pokoju i przeciw terroryzmowi, w szacunku dla wolności wyznania i przekonań religijnych” - podkreślił Ojciec Święty. Zaapelował również, „żeby nigdy więcej wiara religijna nie była źródłem konfliktów, które wykrwawiają i niszczą całą ludzkość”.

Wdowa po żołnierzu włoskim u papieża

Wdowa po sierżancie Giuseppe Coletta, jednej z 19 ofiar zamachu na kwaterę włoskiego kontyngentu w Nasirii w Iraku z 12 listopada br., znalazła się wśród uczestników audiencji Jana Pawła II dla stowarzyszenia UNITALSI w Auli Pawła VI w Watykanie 15 listopada. Jan Paweł II objął ją oraz przez chwilę z nią rozmawiał.
Spotkanie z młodą kobietą która trzymała na ręku małą córeczkę, zrobiło ogromne wrażenie na ośmiu tysiącach pielgrzymów. M. Coletta ujawniła potem, że prosiła Ojca Świętego o modlitwę w intencji rodzin wszystkich zabitych w zamachu w Iraku.
Audiencja dla UNITALSI związana była ze stuleciem istnienia tego stowarzyszenia, zajmującego się przewozem chorych i niepełnosprawnych do sanktuariów maryjnych. Wśród pielgrzymów obecni byli jego ogólnokrajowy przewodniczący: dr Antonio Diella, który powitał i pozdrowił Papieża, oraz asystent kościelny abp Luigi Moretti. „Początek Waszej działalności wiąże się z sanktuarium w Lourdes - powiedzial Jan Paweł II w przemówieniu. - Naśladując Tę, która, przyjąwszy do swego łona «Słowo, które stało się ciałem», wyruszyła do Elżbiety - bądźcie gotowi świadczyć wszelką pokorną i prostą posługę. Matka Boża nie omieszka przyjść Wam z pomocą i być dla Was wsparciem w każdej sytuacji”.

Reklama

Pogrzeb Włochów zabitych w Iraku

Ofiary zamachu na kwaterę włoskiego kontyngentu w Iraku z 12 listopada br. - 12 karabinierów, 5 żołnierzy i 2 cywilów - „zgodziły się ryzykować życie, służąc narodowi i niosąc światu pokój” - powiedział 18 listopada kard. Camillo Ruini w kazaniu podczas Mszy św. żałobnej, której przewodniczył w Bazylice św. Pawła za Murami.
Przewodniczący Episkopatu Włoch stwierdził, że - zgodnie z zapowiedzią Jezusa - „podstawowym kryterium, według którego zostaniemy osądzeni, jest czynna miłość, która potrafi rozpoznać Jego tajemniczą obecność w najmniejszym i najbardziej potrzebującym z naszych braci w człowieczeństwie (....). Z ogromnym wzruszeniem słuchaliśmy więc wdowy po jednym z poległych, która po odczytaniu podobnych słów z Ewangelii, w których Jezus zachęca nas, byśmy miłowali także naszych nieprzyjaciół, oświadczyła z całą prostotą, że dla niej i jej męża słowa te były regułą życia. Jest to wielki skarb, którego nie powinniśmy pozwolić sobie wyrwać z naszych sumień i naszych serc terrorystom-mordercom”.
Ksiądz Kardynał zwrócił uwagę, że nowy wiek i nowe tysiąclecie rozpoczęły się od tragedii wielu narodów, i przypomniał o niedawnym zamachu na synagogę w Stambule. „Prośmy Boga, by umocnił w naszych sercach przekonanie i pewność, że dobro jest silniejsze od zła i że nawet na naszym świecie, naznaczonym grzechem, przy Jego pomocy możliwa jest budowa wolności, sprawiedliwości i pokoju” - podkreślił, prosząc Boga, by błogosławił i otoczył opieką naród i żołnierzy włoskich.

Przesłanie do uczestników konferencji nt. Depresji

„W depresję człowieka wpędzić mogą również media lansujące konsumpcjonizm, natychmiastowe zaspokojenie pragnień i pościg za coraz większym dobrobytem materialnym” - powiedział Jan Paweł II do uczestników międzynarodowej konferencji na temat tej choroby, zorganizowanej w Watykanie przez Papieską Radę ds. Duszpasterstwa Pracowników Służby Zdrowia.
Ojciec Święty zauważył, że depresja prowadzi do „kryzysu egzystencjalnego i duchowego, który wyraża się utratą sensu życia”, i obnaża „kruchość człowieka, psychologiczną i duchową”. Jan Paweł II zwrócił uwagę na potrzebę odkrycia „nowych dróg, na których każdy mógłby zbudować swoją własną osobowość, pielęgnując życie duchowe - fundament dojrzałej egzystencji”. Podał przykład Światowych Dni Młodzieży, których uczestnicy „poszukują Kogoś, kto mógłby oświecić ich codzienną drogę, wskazać rację życia i pomóc pokonywać trudności”.
Papież wyraził przekonanie, że „depresja jest zawsze próbą duchową”, dlatego „należy wyciągnąć rękę do chorych, dać im odczuć czułość Boga, włączyć ich do wspólnoty wiernych”. Zalecił lekturę i rozważanie Psalmów, „których autor wyraża w modlitwie swoje radości i niepokoje”, odmawianie Różańca, który „pozwala odnaleźć w Maryi kochającą Matkę, uczącą, jak żyć w Chrystusie”, oraz udział w Eucharystii, stanowiącej źródło wewnętrznego pokoju.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

2024-04-16 13:32

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 15, 9-17.

Wtorek, 14 maja. Święto św. Macieja, apostoła

CZYTAJ DALEJ

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z Fatimy?

[ TEMATY ]

Fatima

Maryja

Karol Porwich/Niedziela

Zapewne każdy z nas słyszał o objawieniach Matki Bożej w Fatimie, ale czy tak naprawdę wiemy, co wtedy Maryja chciała nam przekazać? Czy orędzie fatimskie to tylko historia, wydarzenie, sensacja? Co ono oznacza dla mnie, dla mojego życia?

Dziś Fatima jest jednym z największych sanktuariów maryjnych świata. Rocznie odwiedza ją około 4 milionów pielgrzymów i turystów, przy czym największe nasilenie tego ruchu przypada na 13 maja i 13 października, w rocznicę rozpoczęcia i zakończenia objawień.

CZYTAJ DALEJ

Papież: nie skazujmy starszych na samotność

2024-05-14 12:52

[ TEMATY ]

papież Franciszek

pixabay

Papież Franciszek

Papież Franciszek

„Nie omieszkajmy okazać czułości dziadkom i starszym z naszych rodzin, odwiedźmy tych, którzy są zniechęceni i nie mają już nadziei, że inna przyszłość byłaby możliwa. Przeciwstawmy postawie egoistycznej, prowadzącej do zniechęcenia i samotności, otwarte serce i radosną twarz tych, którzy mają odwagę powiedzieć „Nie opuszczę cię!”, i obrać inną drogę” - apeluje Ojciec Święty w opublikowanym dziś Orędziu na IV Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. W tym roku będzie on obchodzony w niedzielę po wspomnieniu liturgicznym świętych Joachima i Anny - 28 lipca.

ORĘDZIE OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA
na IV Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych
28 lipca 2024 r.
„W czasie starości nie opuszczaj mnie” (por. Ps 71, 9)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję