Reklama

IV Pielgrzymka Trzeźwości na Górę Chełmską

Modlitwa o trzeźwość Narodu

Niedziela Ogólnopolska 34/2003

Eucharystii przy ołtarzu polowym przewodniczy ks. bp Marian Gołębiewski

Eucharystii przy ołtarzu polowym przewodniczy ks. bp Marian Gołębiewski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Słowa Ojca Świętego Jana Pawła II, wypowiedziane 12 czerwca 1987 r. w Apelu Jasnogórskim: „Maryjo, Królowo Polski, bądź nadal natchnieniem tych wszystkich, którzy walczą o trzeźwość swych bliźnich, o trzeźwość siebie samych. O trzeźwość Narodu. Jestem szczególnie wdzięczny tym, którzy podejmują inicjatywy w tej dziedzinie – zwłaszcza w sierpniu. Nie wolno tych inicjatyw ośmieszać i pomniejszać! Nie wolno! Zbyt wysoka jest stawka, o którą chodzi. Wiemy to dobrze z historii”– stanowiły motto IV Pielgrzymki Trzeźwości, która w sobotni ranek 2 sierpnia br. wyruszyła spod kościoła Ducha Świętego w Koszalinie do sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej na Górze Chełmskiej.
Pielgrzymki trzeźwościowe na Górę Chełmską mają już wieloletnią tradycję. Od 1991 r. przez 9 lat miały zasięg diecezjalny, zawsze jednak, uczestniczyli w nich pielgrzymi z innych stron kraju. Od roku 2000 poszerzono ich formułę, nadając charakter ogólnopolski. Organizowane zawsze w pierwszą sobotę sierpnia – miesiąca poświęconego trzeźwości – są jednym z ważniejszych, nie tylko religijnych, wydarzeń w Polsce, promujących życie bez alkoholu. W roku ubiegłym III Pielgrzymka Trzeźwości odbyła się pod patronatem medialnym Tygodnika Katolickiego Niedziela.
Pasterz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej – bp Marian Gołębiewski w swoim zaproszeniu na tegoroczną pielgrzymkę napisał: „Pielgrzymka Trzeźwości na Górę Chełmską jest modlitwą o trzeźwość Narodu, szczególną zadumą nad ludźmi uwikłanymi w nałóg, naszym wynagrodzeniem Bogu za grzechy pijaństwa. Jest radosną manifestacją ludu Bożego pielgrzymującego drogami tej ziemi (...). Niech Matka Boża Trzykroć Przedziwna wyprasza dla nas u swego Syna oczekiwane łaski, byśmy mogli żyć w trzeźwości”.
Wśród kilkuset pielgrzymów byli pątnicy z całego Pomorza, wielu stron kraju, a także z zagranicy, m.in. z Białorusi i Ukrainy. Pielgrzymkę przeżywali ludzie zaangażowani w ruchach trzeźwościowych, uwikłani w problemy alkoholowe i ich najbliższe rodziny. Ale nie tylko osoby, które podjęły dobrowolną abstynencję, lecz także pragnący w ten sposób solidaryzować się z cierpiącymi. Było wielu, którzy nie mają styczności z problemem alkoholowym, uczestniczyli w pielgrzymce, pragnąc złożyć dar serca przez modlitwę, trud fizyczny, bycie z ludźmi cierpiącymi, danie świadectwa, że można żyć bez alkoholu. Widoczny był udział działaczy z blisko trzydziestu organizacji pozarządowych i ruchów trzeźwościowych, radnych i członków samorządowych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, pielgrzymował m.in. prezydent Koszalina Mirosław Mikietyński.
Na trasie 3-kilometrowej wędrówki pielgrzymi odprawili Drogę Krzyżową w intencji codziennej realizacji Ślubów Jasnogórskich. W rozważaniach rozpoczynających nabożeństwo ks. Włodzimierz Bartkowiak, duszpasterz trzeźwości diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, powiedział: „Rozpoczynamy Drogę Krzyżową, która będzie wynagrodzeniem Bogu za grzechy naszego Narodu, szczególnie zaś za niezrealizowanie Ślubów Jasnogórskich. Będziemy się modlić za wszystkich, którzy zmagają się z tym problemem, którzy rozpoczynają, lub są na tej drodze. Aby mieli nadzieję, że jest możliwe zwycięstwo nad własną słabością. Chrystus Pan dał nam przykład, że ofiarowanie się za kogoś jest największym aktem miłości. I w tym duchu miłości dla wszystkich, szczególnie dotkniętych tym problemem, tę Drogę Krzyżową ofiarujemy”.
W samo południe przy ołtarzu polowym, ustawionym na koronie Góry Chełmskiej, została odprawiona uroczysta Eucharystia w intencji otrzeźwienia Narodu, pod przewodnictwem bp. Mariana Gołębiewskiego. „Sanktuarium to miejsce szczególne, gdzie słyszymy głos Boga przemawiającego do człowieka. Przychodzimy tutaj, aby w tym bardzo naturalnym pejzażu, w tej naturalnej świątyni i w tym naturalnym sanktuarium modlić się o trzeźwość Narodu – mówił w homilii Pasterz diecezji. – I dlatego dzisiaj znajdujemy się u stóp Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej, i uciekamy się do Niej, aby wychowywała wszystkich obywateli naszej Ojczyzny do pięknego i godnego życia, oraz wołamy o wynagrodzenie za grzechy pijaństwa, a także upraszamy łaski opamiętania dla tych, którzy tego potrzebują w naszych rodzinach, w naszej diecezji, w naszych parafiach i w całej naszej Ojczyźnie”. Liturgię uświetniła oprawa muzyczna orkiestry i chóru franciszkańskiego z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Koszalinie.
Mszę św. poprzedziła konferencja ks. prał. Henryka Korży, wiceprzewodniczącego i koordynatora Zespołu Apostolstwa Trzeźwości Konferencji Episkopatu Polski. „Już po raz czwarty przychodzimy na tę, od wieków świętą Górę Chełmską. Górę szczególnie umiłowaną przez Maryję, Matkę Chrystusa, ale i naszą Orędowniczkę, Patronkę naszej Ojczyzny i całego Narodu” – powiedział Ksiądz Prałat. Przypomniał też słowa Papieża Pawła VI: „Polskie dzieci, bądźcie wierne Waszej wierze katolickiej. Wierne Waszym tradycjom religijnym i obywatelskim. Wierne Waszej postawie narodu zdrowego i trzeźwego, narodu zjednoczonego, narodu mocnego, bo tylko taki naród może być podstawą wyzwolenia Europy z okowów niewoli satanistycznej i masońskiej”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Niedziela łowicka 11/2005

[ TEMATY ]

Niedziela

krzyż

Wielki Post

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Post to czas, w którym Kościół szczególną uwagę zwraca na krzyż i dzieło zbawienia, jakiego na nim dokonał Jezus Chrystus. Krzyże z postacią Chrystusa znane są od średniowiecza (wcześniej były wysadzane drogimi kamieniami lub bez żadnych ozdób). Ukrzyżowanego pokazywano jednak inaczej niż obecnie. Jezus odziany był w szaty królewskie lub kapłańskie, posiadał koronę nie cierniową, ale królewską, i nie miał znamion śmierci i cierpień fizycznych (ta maniera zachowała się w tradycji Kościołów Wschodnich). W Wielkim Poście konieczne było zasłanianie takiego wizerunku (Chrystusa triumfującego), aby ułatwić wiernym skupienie na męce Zbawiciela. Do dzisiaj, mimo, iż Kościół zna figurę Chrystusa umęczonego, zachował się zwyczaj zasłaniania krzyży i obrazów. Współczesne przepisy kościelne z jednej strony postanawiają, aby na przyszłość nie stosować zasłaniania, z drugiej strony decyzję pozostawiają poszczególnym Konferencjom Episkopatu. Konferencja Episkopatu Polski postanowiła zachować ten zwyczaj od 5 Niedzieli Wielkiego Postu do uczczenia Krzyża w Wielki Piątek. Zwyczaj zasłaniania krzyża w Kościele w Wielkim Poście jest ściśle związany ze średniowiecznym zwyczajem zasłaniania ołtarza. Począwszy od XI wieku, wraz z rozpoczęciem okresu Wielkiego Postu, w kościołach zasłaniano ołtarze tzw. suknem postnym. Było to nawiązanie do wieków wcześniejszych, kiedy to nie pozwalano patrzeć na ołtarz i być blisko niego publicznym grzesznikom. Na początku Wielkiego Postu wszyscy uznawali prawdę o swojej grzeszności i podejmowali wysiłki pokutne, prowadzące do nawrócenia. Zasłonięte ołtarze, symbolizujące Chrystusa miały o tym ciągle przypominać i jednocześnie stanowiły post dla oczu. Można tu dopatrywać się pewnego rodzaju wykluczenia wiernych z wizualnego uczestnictwa we Mszy św. Zasłona zmuszała wiernych do przeżywania Mszy św. w atmosferze tajemniczości i ukrycia.
CZYTAJ DALEJ

Masowa likwidacja szkół wiejskich

2025-04-04 23:53

[ TEMATY ]

korepetycje z oświaty

Red.

Andrzej Sosnowski

Andrzej Sosnowski

Ministerstwo Edukacji Narodowej z jednej strony zapewnia, że szkoły powinny być blisko uczniów, a z drugiej – daje ciche przyzwolenie na ich masowe zamykanie.

Lubelszczyzna stała się symbolem tej politycznej hipokryzji, bo właśnie tam kurator zgodził się na likwidację większej liczby szkół niż rok wcześniej zlikwidowano w całej Polsce. W województwie mazowieckim do Kuratorium Oświaty w Warszawie wpłynęło 13 wniosków o likwidację szkół. Jednocześnie Ministerstwo Edukacji Narodowej ma wdrażać projekty, które mają rzekomo ratować edukację na wsi. Czym jednak jest to całe spóźnione „ratowanie"? Czy zwykłą zasłoną dymną? Czy naprawdę nie dzieje się nic niebywałego? Dla setek uczniów i nauczycieli, którzy właśnie dowiedzieli się, że ich szkoła znika z mapy edukacyjnej, jest to zapewne bardzo pocieszające.
CZYTAJ DALEJ

Polichna. Rekolekcje - czas Bożej miłości

2025-04-06 06:56

Małgorzata Kowalik

W dn. 30 marca – 1 kwietnia w parafii św. Jana Marii Vianneya w Polichnie odbyły się rekolekcje wielkopostne. Czas wchodzenia w tajemnice Bożej miłości parafianie przeżyli pod kierunkiem o. Ryszarda Koczwary z Niepokalanowa.

Chcąc przygotować wiernych do głębokiego przeżycia Wielkiego Tygodnia, rekolekcjonista umacniał ich w cnotach teologalnych, eksponując, że fundamentem duchowości chrześcijańskiej jest wiara, a w jej skład wchodzi poznanie, doświadczenie emocjonalno-wartościujące i moralne działanie. Ukazując wartość Wielkiego Tygodnia, mobilizował do rozwoju wiary, mężnego jej wyznawania w każdych okolicznościach życia. – Trzeba pokazać, że jestem katolikiem, chrześcijaninem i nie wstydzę ani nie boję się wiary – powiedział. Przypomniał, że progresja wiary i wytrwałość w niej, bez względu na różnorodność doświadczeń życia, pozostaje nadrzędnym obowiązkiem chrześcijan, rodziców wobec dzieci i Kościoła wobec wiernych. Pytał więc: - „Co zrobiliśmy z dzieciństwem dzieci, czy mają one jeszcze dzieciństwo? Czy te, które wyjechały za granicę z braku miłości do ziemi, będą miały do kogo/czego wracać?”. Rekolekcjonista uwypuklił, że centrum wiary chrześcijańskiej stanowi Jezus Chrystus. Podkreślił, że „Jezus - centrum, kierownik i wyznacznik mojego życia, może uzdrowić mnie i moich najbliższych”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję