Reklama

Kościół

Abp Jędraszewski: niedopuszczanie wymiaru świętości do życia społecznego to ateizowanie państwa

Postulat, ażeby do życia społecznego i państwowego w żaden sposób nie dopuszczać wymiaru świętości, jest postulatem ateizowania państwa - mówił abp Marek Jędraszewski podczas wtorkowej mszy św. w katedrze wawelskiej w Krakowie.

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Archidiecezja Krakowska

Metropolita krakowski przewodniczył mszy św. odprawionej w 41. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych.

Abp Jędraszewski podkreślił w niej, że Bóg "chce swoją świętością ogarnąć nie tylko poszczególnego człowieka, ale również całe rodziny i inne ludzkie wspólnoty, również całe narody i społeczeństwa".

Reklama

Dlatego, w ocenie metropolity, "postulat neutralności światopoglądowej służy głównie w tym zakresie, że państwo powinno chronić wolność sumienia i wyznania wszystkich swoich obywateli, niezależnie od tego, jaką religię i światopogląd oni wyznają". Jednak, jego zdaniem, "postulat, ażeby do życia społecznego i państwowego w żaden sposób nie dopuszczać wymiaru świętości, jest postulatem ateizowania państwa i życia społecznego". "I niewiele ma wspólnego ze światopoglądową neutralnością" - dodał.

Abp Marek Jędraszewski wskazał, że "potrzeba wiele wzajemnej życzliwości i dobrej woli, ażeby się dopracować takich form obecności tego, co święte w życiu społecznym i państwowym, które nikogo nie będą raniły i nikogo nie uczynią obcym we własnej ojczyźnie".

Podziel się cytatem

"A tego niestety doświadczaliśmy przez kilkadziesiąt ostatnich lat. Doświadczyliśmy tego wielkiego, katolickiego getta - getta na miarę narodu. Zarazem więc my, katolicy, prosimy o wzięcie pod uwagę naszego punktu widzenia; (tego), że bardzo wielu spośród nas czułoby się nieswojo w państwie, z którego struktur by wyrzucono Boga; a to pod pozorem światopoglądowej neutralności" - podkreślił duchowny.

Reklama

Ponadto wskazał, że w przestrzeni publicznej dziś znów pojawią się głosy, nawołujące do tego, żeby ze szkół usunąć nauczanie religii, a katolików "sprowadzić do mniejszości". Zdaniem metropolity, by ocalić własną tożsamość - zarówno osobistą, jak i narodową, należy pamiętać o tym, "jakie na nas spoczywa wielkie zobowiązanie, płynące z minionych wieków, wobec nas i tego, co zrobimy z naszą wolnością, przekazując jej przesłanie przyszłym pokoleniom".

Arcybiskup odwołał się też do homilii, którą podczas I Zjazdu NSZZ "Solidarność" wygłosił ks. Józef Tischner, mówiąc wtedy o wartości pracy, i do przemówienia Jana Pawła II na forum UNESCO z 1980 roku.

"Solidarność była wspólnym dziełem narodu" – wskazał abp Jędraszewski, podkreślając konieczność czuwania dzisiaj "nad czystością polskiego życia". Metropolita krakowski dodał, że powinno to być czuwanie nad: Polską, czystością języka, prawdą, symbolami "Solidarności", chrześcijańskimi korzeniami narodu, niedzielą oraz solidarnością społeczną i narodową, która gwarantuje wolność religii i wyznania.


Podziel się cytatem

"Kiedy patrzymy na wypadki także ostatnich dni, rozumiemy najpierw, co znaczy czuwanie nad Polską: żeby Polska była Polską i żeby Polska była polska" – mówił abp Jędraszewski. Mówiąc o czuwaniu nad pięknem słowem metropolita zauważył, że wiele jest "brutalności, wulgaryzmów, próby poniżania drugiego człowieka i mieszania go z błotem". "Znamy te hasła niektórych polityków ostatnio, którzy mówią, że można wygrać wybory jedynie przez kłamstwo. I szerzy się ono, i zatruwa polską duszę. I stąd taka konieczność czuwania nad prawdą, aby to, co mówimy, było prawdą obiektywną, a nie mamieniem i próbą zniewolenia drugiego człowieka, podporządkowania jego umysłu sobie" – podkreślił duchowny. "Trzeba czuwać nad prawdą" – dodał.

"Trzeba czuwać nad chrześcijańskimi korzeniami naszego narodu, od których tyle sił zewnętrznych i wewnętrznych tak usilnie pragnie nas odciąć" – wzywał metropolita. Abp Jędraszewski mówił też, że trzeba czuwać nad niedzielą jako dniem wolnym od pracy, i musi to być "czuwanie bardzo intensywne". "Czuwanie nad niedzielą jest czuwaniem nad człowiekiem złączonym z Bogiem. Gdzie Boga nie ma, tam zanika człowiek. Gdzie nie ma niedzieli, nie ma miejsca ani dla Boga, ani dla człowieka" – zauważył.(PAP)

2021-09-01 07:15

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Marek Jędraszewski na Wawelu: niech obudzi się duch polskiego narodu

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

diecezja.pl

– Zgromadzeni dzisiaj, w tym świętym dla Kościoła i dla polskiego narodu miejscu, w katedrze na Wawelu, wołamy więc do naszego Ojca, aby zesłał Ducha Świętego i sprawił, aby obudził się duch naszego narodu, aby ten duch zaczął żyć nowym życiem – życiem wolności Bożych dzieci – i z nadzieją w zwycięstwo, podjął walkę o to, by naszej polskiej, chrześcijańskiej ziemi zostały przywrócone jej prawa – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski 18 czerwca podczas Mszy św. za dusze śp. Marii i Lecha Kaczyńskich oraz wszystkich ofiar katastrofy pod Smoleńskiem.

W homilii arcybiskup przypomniał traktat św. Cypriana, biskupa Kartaginy z pierwszej połowy III wieku „De dominica oratione”: – Św. Cyprian pisze, że nasz sposób zwracania się do Boga poprzez słowo „Ojcze” wynika z nakazu samego Chrystusa. „Ojciec” z „Modlitwy Pańskiej” jest w swej istocie Ojcem Jezusa Chrystusa. To w Niego mamy wierzyć i Jego mamy czcić – zaznaczył metropolita i zacytował słowa, które Jezus wypowiedział do Nikodema: „Tak Bóg umiłował świat, że Syna Swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne”.

CZYTAJ DALEJ

Piękny jubileusz

2021-12-03 12:30

Ks. Wojciech Kania

Dnia 2 grudnia, siostra Czesława Skura, Służka Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej świętowała swoje setne urodziny.

Bp Krzysztof Nitkiewicz złożył jubilatce życzenia i podarował jej ikonę Matki Bożej. Następnie sprawował w intencji siostry Mszę św. w kaplicy Domu Prowincjalnego w Sandomierzu. Razem z biskupem modliła się cała wspólnota zakonna z Przełożoną Prowincjalną s. Ewą Janek oraz rodzina jubilatki.

CZYTAJ DALEJ

Wieliczka i Malbork – śladami zabytków na Liście UNESCO

2021-12-04 00:03

organizatorzy wystawy

Obraz Anny Czajkowskiej

Obraz Anny Czajkowskiej

    Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na wystawę „Wieliczka i Malbork – śladami zabytków na Liście UNESCO”.

    Na ekspozycji znalazły się prace powstałe w czasie Pleneru Malarskiego Artystów Niepełnosprawnych w Wieliczce, Malborku i Kwidzyniu, który został zorganizowany we wrześniu br. Wystawę można oglądać do 31 marca 2022 r. w Muzeum na III poziomie Kopalni Soli w Wieliczce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję