Reklama

Kościół

Abp Jędraszewski: niedopuszczanie wymiaru świętości do życia społecznego to ateizowanie państwa

Postulat, ażeby do życia społecznego i państwowego w żaden sposób nie dopuszczać wymiaru świętości, jest postulatem ateizowania państwa - mówił abp Marek Jędraszewski podczas wtorkowej mszy św. w katedrze wawelskiej w Krakowie.

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Archidiecezja Krakowska

Metropolita krakowski przewodniczył mszy św. odprawionej w 41. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych.

Abp Jędraszewski podkreślił w niej, że Bóg "chce swoją świętością ogarnąć nie tylko poszczególnego człowieka, ale również całe rodziny i inne ludzkie wspólnoty, również całe narody i społeczeństwa".

Reklama

Dlatego, w ocenie metropolity, "postulat neutralności światopoglądowej służy głównie w tym zakresie, że państwo powinno chronić wolność sumienia i wyznania wszystkich swoich obywateli, niezależnie od tego, jaką religię i światopogląd oni wyznają". Jednak, jego zdaniem, "postulat, ażeby do życia społecznego i państwowego w żaden sposób nie dopuszczać wymiaru świętości, jest postulatem ateizowania państwa i życia społecznego". "I niewiele ma wspólnego ze światopoglądową neutralnością" - dodał.

Abp Marek Jędraszewski wskazał, że "potrzeba wiele wzajemnej życzliwości i dobrej woli, ażeby się dopracować takich form obecności tego, co święte w życiu społecznym i państwowym, które nikogo nie będą raniły i nikogo nie uczynią obcym we własnej ojczyźnie".

Podziel się cytatem

"A tego niestety doświadczaliśmy przez kilkadziesiąt ostatnich lat. Doświadczyliśmy tego wielkiego, katolickiego getta - getta na miarę narodu. Zarazem więc my, katolicy, prosimy o wzięcie pod uwagę naszego punktu widzenia; (tego), że bardzo wielu spośród nas czułoby się nieswojo w państwie, z którego struktur by wyrzucono Boga; a to pod pozorem światopoglądowej neutralności" - podkreślił duchowny.

Reklama

Ponadto wskazał, że w przestrzeni publicznej dziś znów pojawią się głosy, nawołujące do tego, żeby ze szkół usunąć nauczanie religii, a katolików "sprowadzić do mniejszości". Zdaniem metropolity, by ocalić własną tożsamość - zarówno osobistą, jak i narodową, należy pamiętać o tym, "jakie na nas spoczywa wielkie zobowiązanie, płynące z minionych wieków, wobec nas i tego, co zrobimy z naszą wolnością, przekazując jej przesłanie przyszłym pokoleniom".

Arcybiskup odwołał się też do homilii, którą podczas I Zjazdu NSZZ "Solidarność" wygłosił ks. Józef Tischner, mówiąc wtedy o wartości pracy, i do przemówienia Jana Pawła II na forum UNESCO z 1980 roku.

"Solidarność była wspólnym dziełem narodu" – wskazał abp Jędraszewski, podkreślając konieczność czuwania dzisiaj "nad czystością polskiego życia". Metropolita krakowski dodał, że powinno to być czuwanie nad: Polską, czystością języka, prawdą, symbolami "Solidarności", chrześcijańskimi korzeniami narodu, niedzielą oraz solidarnością społeczną i narodową, która gwarantuje wolność religii i wyznania.


Podziel się cytatem

"Kiedy patrzymy na wypadki także ostatnich dni, rozumiemy najpierw, co znaczy czuwanie nad Polską: żeby Polska była Polską i żeby Polska była polska" – mówił abp Jędraszewski. Mówiąc o czuwaniu nad pięknem słowem metropolita zauważył, że wiele jest "brutalności, wulgaryzmów, próby poniżania drugiego człowieka i mieszania go z błotem". "Znamy te hasła niektórych polityków ostatnio, którzy mówią, że można wygrać wybory jedynie przez kłamstwo. I szerzy się ono, i zatruwa polską duszę. I stąd taka konieczność czuwania nad prawdą, aby to, co mówimy, było prawdą obiektywną, a nie mamieniem i próbą zniewolenia drugiego człowieka, podporządkowania jego umysłu sobie" – podkreślił duchowny. "Trzeba czuwać nad prawdą" – dodał.

"Trzeba czuwać nad chrześcijańskimi korzeniami naszego narodu, od których tyle sił zewnętrznych i wewnętrznych tak usilnie pragnie nas odciąć" – wzywał metropolita. Abp Jędraszewski mówił też, że trzeba czuwać nad niedzielą jako dniem wolnym od pracy, i musi to być "czuwanie bardzo intensywne". "Czuwanie nad niedzielą jest czuwaniem nad człowiekiem złączonym z Bogiem. Gdzie Boga nie ma, tam zanika człowiek. Gdzie nie ma niedzieli, nie ma miejsca ani dla Boga, ani dla człowieka" – zauważył.(PAP)

2021-09-01 07:15

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

By strzec i upowszechniać dziedzictwo

Niedziela małopolska 39/2021, str. VI

[ TEMATY ]

sanktuarium

abp Marek Jędraszewski

Nowy Targ

MFS/Niedziela

Metropolita krakowski wręcza ks. proboszczowi dekret ustanawiający sanktuarium

Metropolita krakowski wręcza ks. proboszczowi dekret ustanawiający sanktuarium

To w archidiecezji krakowskiej drugie diecezjalne sanktuarium św. Jana Pawła II, a pierwsze na Podhalu, które polski papież tak ukochał.

W sobotnie popołudnie 11 września w kościele na nowotarskiej Równi Szaflarskiej zebrali się parafianie i zaproszeni goście, w tym liczne grono kapłanów, sióstr zakonnych oraz przedstawiciele władz samorządowych, aby uczestniczyć w ogłoszeniu, przez metropolitę krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego, sanktuarium św. Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Watykan: dwie nominacje w Kurii Rzymskiej

2022-01-26 14:15

Monika Książek

Nowym przewodniczącym Urzędu Pracy Stolicy Apostolskiej został bp Giuseppe Sciacca – dotychczasowy sekretarz Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej, którego miejsce zajmie dotychczasowy podsekretarz Kongregacji ds. Duchowieństwa prał. Andrea Ripa, mianowany jednocześnie przez Franciszka biskupem tytularnym Cerveteri. Obie nominacje papieskiej ogłosiło 26 stycznia watykańskie Biuro Prasowe.

Bp Giuseppe Sciacca urodził się 23 lutego 1955 w Katanii na Sycylii. Po studiach teologicznych w swym mieście rodzinnymi na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim uzyskał dyplomy: z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu i filozofii na Uniwersytecie Państwowym w Katanii. Święcenia prezbiteratu przyjął 7 października 1978 jako kapłan diecezji Acireale. W mieście tym pracował duszpastersko oraz jako nauczyciel filozofii i historii w szkołach i jako wykładowca prawa kanonicznego w miejscowym Instytucie Teologicznym. Pracował też w trybunałach kościelnych dla diecezji Palermo i całej Sycylii. 25 marca 1999 został audytorem Trybunału Roty Rzymskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję