Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Folder o św. Janie Kantym

W Kętach można otrzymać bezpłatny folder informacyjny poświęcony św. Janowi Kantemu.

2021-08-30 11:30

[ TEMATY ]

św. Jan Kanty

folder

Urząd Gminy Kęty

Tak wygląda folder o św. Janie Kantym .

Tak wygląda folder o św. Janie Kantym .

Publikację wydano w dwóch językach – polskim i angielskim. Zawiera m.in. barwne fotografie związane z patronem naszej diecezji i Kęt, wskazówki dla turystów do zwiedzania miasta szlakiem Kantego oraz ciekawostki dotyczące jego dzieciństwa, młodości, naukowego i duchowego dorobku życia, legend oraz drogi na ołtarze.

Reklama

Jan Kanty patronuje Polsce i Litwie, Akademii Krakowskiej, nauczycielom akademickim i studentom jak również swojej rodzinnej miejscowości” – podkreślili wydawcy. Podczas spotkania promocyjnego odbył się również spacer śladami patrona.

Spotkanie promocyjne zorganizował Wydział Rozwoju UG Kęty we współpracy z Bractwem św. Jana Kantego i Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego. Odbyło się w otwartym w maju br. Miejscu Aktywności Mieszkańców przy Rynku 13, czyli w odrestaurowanej z pomocą Funduszy Europejskich kamienicy. Tam mieści się siedziba lokalnych kół i stowarzyszeń oraz sala spotkań im. św. Jana Kantego. Wyposażono ją m.in. w plansze zawierające biografię i wizerunki świętego. Jest tam również Punkt Informacji Turystycznej, w którym można otrzymać bezpłatnie wspomniany folder oraz mapy turystyczno-rekreacyjne, zawierające elementy dziedzictwa historycznego oraz sakralnego z podkreśleniem miejsc kultu religijnego. Można je też pobrać ze strony kęty.pl w zakładce: foldery promocyjne.

Wspomniane publikacje wydano w ramach projektu: „Dziedzictwo obok mnie. Szlakiem dziedzictwa lokalnego Gminy Kęty”. Celem projektu realizowanego przez Wydział Rozwoju UG Kęty jest promocja dziedzictwa lokalnego obszaru LGD „Dolina Soły” poprzez organizację wydarzeń i eventów, wydanie materiałów oraz wszechstronną prezentację lokalnego dziedzictwa Kęt.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Paryż: większość Francuzów nie wierzy w Boga

2021-09-23 18:41

[ TEMATY ]

wiara

Bóg

Francja

Moyan_Brenn / Foter.com / CC BY

Sondaż przeprowadzony przez Instytut Badania Opinii i Marketingu (Ifop), a opublikowany 23 września ukazuje, że Francuzi nie tylko coraz mniej wierzą w Boga, ale także w dużej mierze nie interesują się religią i nadają jej mniejszą wiarygodność w debacie publicznej – podaje portal tygodnika Famille chrétienne.

Sondaż przeprowadzono pod koniec sierpnia w reprezentatywnej grupie 1 018 osób w wieku ponad 18 lat. Wynika z niego, że Francuzi są mniej religijni i mniej lubią dyskusje na tematy religijne. Jako ludzie wierzący deklaruje się jedynie 49 proc. mieszkańców Francji, podczas gdy w roku 2004, było to 55 proc. Wiara w Boga jest znacznie powszechniejsza wśród osób w wieku 65 lat i starszych (58 proc. wierzy w Boga), a najmniej wśród osób w wieku 35-49 lat (45 proc. wierzących).

CZYTAJ DALEJ

Dziewica i męczennica o wypróbowanej wierze

Niedziela kielecka 40/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

święta

WD

Św. Tekla z kościoła w Krzyżanowicach

Św. Tekla z kościoła w Krzyżanowicach

Tekla to patronka czczona jako święta Kościoła katolickiego i prawosławnego, uznawana jest za pierwszą męczennicę Kościoła. W Polsce znana jest od wieków. W diecezji kieleckiej jej wezwanie noszą kościoły w Wolicy k. Gór Pińczowskich, w Gnojnie, gdzie patronuje kościołowi razem ze św. Janem, w Piotrkowicach – ze św. Pawłem i w Krzyżanowicach. W tej świątyni każdy odnajdzie ducha i charyzmat św. Tekli, ale i esencję klasycyzmu w architekturze oraz piękne malarstwo epoki stanisławowskiej

Parafia istniała tutaj już na przełomie XII i XIII wieku. Pierwszy kościół ufundował Benedykt Jaksa, ale konsekrowany był dopiero przez bp. Tomasza Oborskiego w 1626 r.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: Zawieszono ruch lotniczy w La Palmie; ewakuacja ludności po nasileniu erupcji wulkanu

2021-09-24 20:28

[ TEMATY ]

Hiszpania

wybuch

wulkan

PAP

Władze Wysp Kanaryjskich nakazały w piątek zawieszenie ruchu powietrznego nad wyspą La Palma, gdzie w niedzielę doszło do wybuchu wulkanu Cumbre Vieja. Nasilona erupcja doprowadziła do ogłoszenia ewakuacji kolejnych miejscowości na hiszpańskiej wyspie.

W opublikowanym w piątek po południu komunikacie rząd regionalny Wysp Kanaryjskich podał, że ruch lotniczy na wyspę został wstrzymany z powodu nasilenia się emisji gazów wydostających się z wulkanu. Sięgają one już wysokości 4500 metrów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję