Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: rozpoczęło się spotkanie Rady Biskupów Diecezjalnych

Tradycyjnie w przeddzień święta Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze odbywa się spotkanie Rady Biskupów Diecezjalnych. Jej główne tematy to: październikowa wizyta Ad Limina w Rzymie, Synod biskupów oraz beatyfikacja kard. Wyszyńskiego i Matki Czackiej.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Jasna Górą

Episkopat News

- Wizyta Ad Limina to wydarzenie niezwykle ważne i mamy nadzieję, że pandemia nie przeszkodzi nam, by razem z papieżem, u Grobów Apostolskich zawierzyć Kościół a zwłaszcza ten w Polsce - podkreślił bp Artur Miziński, sekretarz generalny Episkopatu Polski. Zapewnił, że biskupi są przygotowani, z radością i na modlitwie oczekują na spotkanie z Ojcem Świętym.

- Jedziemy na spotkanie z Ojcem i Głową Kościoła zapewniając o jedności, bo przecież papież jest znakiem jedności Kościoła, zapewnieniem o modlitwie i synowskiej wierności, wobec tego, który został wybrany przez Boga na to, aby w tym niełatwym czasie przewodzić Kościołowi i Łodzi Piotrowej na tym wzburzonym morzu - powiedział bp Miziński.

Reklama

Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski wyjaśnił, że zwykle taka wizyta składana jest co 5 lat przez biskupów poszczególnych Konferencji Episkopatów, ale „nasza Konferencja na takiej wizycie ostatni raz była w roku 2014, bo z powodu pandemii czas pomiędzy wizytami został wydłużony”.

Centralne wydarzenia każdej pielgrzymki biskupów do Rzymu to audiencja u Ojca Świętego, wizyta w poszczególnych dykasteriach Kurii Rzymskiej i celebracje Eucharystii.

Polscy biskupi będą uczestniczyć w wizycie Ad Limina w czterech grupach, podzielnych według prowincji kościelnych. Pierwsza delegacja KEP rozpoczyna wizytę 4 października.

Reklama

Bp Miziński podkreślił, że wizyta Ad Limina będzie też okazją do wyrażenia wdzięczności papieżowi za nowych polskich błogosławionych kard. Wyszyńskiego i Matki Róży Czackiej.

- Przygotowania do beatyfikacji właściwie już dobiegły końca – powiedział kard. Kazimierz Nycz i zauważył, że będzie ona skromna, ale godna i będzie znakiem czasu.

- Odbędzie się w obecności mniej więcej 9 tys. osób, bo tyle zmieści się w kościele i na zewnątrz. Myślę, że będzie godna i uroczysta na miarę warunków pandemicznych, ale przez to będzie pewnym symbolem czasów – powiedział metropolita warszawski.

- Aby tych dwoje nowych błogosławionych, stało się patronami na ten trudny czas, który przeżywamy teraz i ten który będzie po pandemii - powiedział kard. Nycz.

Polscy pasterze omawiają też przygotowania do październikowego Synodu biskupów, który, jak przypomniał ks. Leszek Gęsiak, rzecznik Episkopatu będzie miał zupełnie nową formułę.

- Księża biskupi zastanawiają się jak połączyć nowe elementy, ponieważ wiemy, że Synod będzie dużym wyzwaniem dla Kościoła. Ma nową formułę, a zatem trzeba procedować wokół nowych, nieznanych kryteriów i dróg. - To stanowi ważny punkt obrad. Chodzi, by każdy z etapów, czyli diecezjalny, kontynentalny i okołokościelny przygotować tak, żeby był jak najowocniejszy wobec wielu problemów, które mamy w Kościele w Polsce, i które wymagają szerokiej konsultacji z wiernymi - powiedział ks. Gęsiak.

Synod biskupów w Watykanie Ojciec Święty otworzy w dniach 9-10 października. Otwarcie w Kościołach partykularnych będzie miało miejsce 17 października.

Jutro biskupi wezmą udział w głównych uroczystościach Matki Bożej Jasnogórskiej i jak podkreślają, będzie to też okazja, by przez wstawiennictwo Maryi zawierzać Kościół i papieża Franciszka.

2021-08-25 14:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: ojcowie paulini zapraszają do wspólnego przeżywania uroczystości beatyfikacji kard. Wyszyńskiego i Matki Czackiej

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Jasna Górą

Karol Porwich/Niedziela

Beatyfikacja Prymasa Wyszyńskiego i Matki Róży Czackiej upływać będzie na Jasnej Górze w duchowej łączności z wiernymi zgromadzonymi w świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Dzięki specjalnym telebimom na placu przed Szczytem, utworzony zostanie TELEMOST. Uroczystość poprzedzi już od godz. 9.00 radosne oczekiwanie z udziałem polskich artystów a niemal zaraz po zakończeniu ogłoszenia nowych błogosławionych w Kaplicy Matki Bożej odprawiona zostanie dziękczynna Msza św.

W odpowiedzi na apel komitetu organizacyjnego beatyfikacji Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Czackiej paulini zapraszają do wspólnego przeżywania dzisiejszej uroczystości.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Adwent czy Ogrójec?

2021-12-03 08:18

[ TEMATY ]

duchowość

o. Leon Knabit

Karol Porwich

Skąd taki tytuł? Zaraz wyjaśnię. Ale najpierw parę wspomnień z przeszłości…

Adwent to były przede wszystkim Roraty. Msza odprawiana świtem adwentowym już w dawnej Polsce przy udziale licznych wiernych, w tym także króla i jego dworu. Słowa łacińskiej antyfony na wejście: Rorate coeli posłużyły do nazwania całej mszy. Roraty lub też msza roratnia, odprawiana była zawsze w białym kolorze, śpiewana, a czytania były zawsze takie same: o królu Achazie, który nie chciał kusić Pana Boga i doczekał się tego, Bóg sam dał znak – oto Panna pocznie i porodzi Syna. A Ewangelia mówiła o Zwiastowaniu. Chociaż wszystko było po łacinie, łatwo było przez powtarzanie nauczyć się tekstu mszy na pamięć.

CZYTAJ DALEJ

12 uchodźców zostanie przewiezionych z Cypru do Rzymu

„Na znak troski Ojca Świętego o rodziny i osoby migrantów, 12 uchodźców zostanie w najbliższych tygodniach przewiezionych do Rzymu. Liczba ta najwyraźniej nie wyklucza, że później przybędzie ich więcej. Papież spotkał się z niektórymi z nich dziś po południu” – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

W piątek 3 grudnia, podczas swojej wizyty na Cyprze papież Franciszek uczestniczył w ekumenicznej modlitwie z migrantami w kościele Świętego Krzyża w Nikozji. – Wasze świadectwa są jak „zwierciadło” dla nas, wspólnot chrześcijańskich – mówił papież.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję