Reklama

Dzieci Komunijne - Dzieciom Misji

Niedziela Ogólnopolska 18/2003

W Białym Tygodniu jeden dzień poświęcony jest modlitwie za misje.

W Białym Tygodniu jeden dzień poświęcony jest modlitwie za misje.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Każde dziecko jest radością nie tylko rodziców, ale także radością Kościoła i całego społeczeństwa. Pan Jezus w szczególny sposób ukochał dziecko i postawił je jako wzór dla nas wszystkich. "Jeśli się nie odmienicie i nie staniecie jak dzieci, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego" (Mt 18, 3). Na świecie wiele dzieci doświadcza ogromnych cierpień i podlega różnorodnym zagrożeniom. Cierpią głód i nędzę - pisze Ojciec Święty - umierają z powodu chorób i niedożywienia, są ofiarami wojen i przemocy. Sytuacja ta zmusza do ciągłego niepokoju o ich los. Z pomocą tym dzieciom przychodzi Dzieło Świętego Dziecięctwa, dziś Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci (PDMD), które już 160 lat służy Kościołowi.
Dzieło to założył w Nancy - we Francji - w 1843 r. bp Karol de Forbin-Janson. Od tego czasu pod hasłem: Dzieci pomagają dzieciom trwa nieustanna pomoc duchowa i materialna dla dzieci najbardziej potrzebujących. Do Polski Dzieło dotarło w 1858 r., a w 1922 r. papież Pius XI nadał mu tytuł "Papieskie", tym samym czyniąc je uniwersalnym, powszechnym. W tym roku mija 160. rocznica powstania Dzieła. Jan Paweł II z tej okazji wydał specjalne przesłanie do małych misjonarzy, w którym zaprasza wszystkie dzieci do włączenia się w szeregi Dzieła.
W Polsce stało się już tradycją, że w okresie I Komunii św. na katechezie dzieci zapoznają się z ideą PDMD, a także z wielkim zadaniem - bycia małymi misjonarzami. W Białym Tygodniu jeden dzień poświęcony jest modlitwie za misje. W tym dniu cała oprawa liturgiczna ma wymiar misyjny. Dzieci modlą się za swoich rówieśników z krajów misyjnych i dzielą się darem materialnym, składanym w specjalnie przygotowanych na ten cel kopertach z napisem: "Mój dar dla dzieci z krajów misyjnych". W ten sposób poszerzają Misyjny Łańcuch Otwartych Serc. Na pamiątkę tego dnia dzieci otrzymują obrazek z modlitwą, który będzie im przypominał o udziale w misyjnym dziele Kościoła. Nie jest to tylko gest jednorazowy, chodzi tutaj o rozpalenie ducha misyjnego i otwarcie dziecięcych serc na swoich rówieśników. W okresie Białego Tygodnia dzieci przyjmowane są do PDMD, otrzymują wówczas indeks i legitymację. W ten sposób rozpoczynają czteroletnią formację "studia misyjne dla najmłodszych". W odbyciu tych studiów pomaga im czasopismo pt. Świat Misyjny. Na czas przygotowania dnia misyjnego w Białym Tygodniu i włączenia dzieci do PDMD Centrala Krajowa PDM przygotowuje dla katechetów i animatorów specjalne materiały oraz plakat, koperty i obrazki.
Działalność misyjna, jaką podejmują dzieci, pomaga im samym wzrastać w wierze, przybliża ich do Chrystusa i czyni radosnymi uczniami Zbawiciela świata.
Ojciec Święty w orędziu z okazji 160. rocznicy Dzieła pokłada ogromną ufność w duszpasterzach, jak również w katechetach, animatorach, rodzicach i nauczycielach, wierząc, że wezmą sobie do serca ideę Dzieła i będą ją rozpowszechniać. Udział dzieci w PDMD i ich pracę na rzecz swoich rówieśników nazywa Papież prawdziwym cudem miłości Bożej, rozległym i cichym, pozostawiającym ślad w świecie.
Warto wiedzieć, że dzieci należące do PDMD w ubiegłym roku zebrały 912 906,60 zł, w tym 515 667,16 zł pochodzi właśnie od dzieci komunijnych. Wszystkie ofiary są przekazywane do dyspozycji Ojca Świętego, który rozdziela je wśród dzieci najbardziej potrzebujących.
W szeregach tego Dzieła jest miejsce dla każdego polskiego dziecka. Pomóżmy naszym dzieciom stać się małymi misjonarzami ogarniającymi cały świat modlitwą i ofiarą.
Adres Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci: Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa, tel. (0-22) 838-29-44, fax (0-22) 838-00-08, e-mail: pdmd@missio.org.pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowe ostrzeżenia przed intensywnym śniegiem i dużym mrozem

2026-01-06 13:02

PAP

Zima daje się we znaki nie tylko kierowcom

Zima daje się we znaki nie tylko kierowcom

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I i II stopnia przed intensywnymi opadami śniegu dla południowo-wschodniej Polski. Alerty w związku z silnym mrozem dla północno-wschodnich regionów kraju i części Sudetów wciąż obowiązują.

Ostrzeżenia II stopnia przed intensywnymi opadami śniegu obowiązują dla południa woj. podkarpackiego i powiatu gorlickiego w woj. małopolskim. Prognozuje się tam opady śniegu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym, powodujące przyrost pokrywy śnieżnej od 15 cm do 25 cm, a na obszarach położonych powyżej 600 m n.p.m. do 35 cm. Najintensywniejsze opady śniegu wystąpią między godz. 3 a godz. 8. Lokalnie mogą pojawić się zawieje śnieżne. Ostrzeżenie potrwa od wtorku godz. 19 do środy godz. 13.
CZYTAJ DALEJ

Wrocław-Karłowice. Wspólne kolędowanie alumnów diecezji świdnickiej i legnickiej

2026-01-05 21:45

[ TEMATY ]

spotkanie opłatkowe

wsd świdnica

Wrocław ‑ Karłowice

alumni diecezji świdnickiej

Stanisław Bałabuch

Bp Marek Mendyk podczas kolędy w domu formacyjnym we Wrocławiu-Karłowicach.

Bp Marek Mendyk podczas kolędy w domu formacyjnym we Wrocławiu-Karłowicach.

W domu formacyjnym we Wrocławiu-Karłowicach w poniedziałek 5 stycznia odbyło się kolędowe spotkanie alumnów Wyższego Seminarium Duchownego diecezji świdnickiej i legnickiej. Spotkanie zgromadziło kleryków, przełożonych oraz biskupów obu diecezji: bp. Marka Mendyka, bp. Adama Bałabucha, bp. Andrzeja Siemieniewskiego oraz bp. Piotra Wawrzynka.

Wspólne kolędowanie rozpoczęło się Nieszporami w seminaryjnej kaplicy. Homilię wygłosił bp Marek Mendyk, który, odwołując się do treści uroczystości Objawienia Pańskiego oraz Listu św. Pawła Apostoła do Efezjan, podkreślił znaczenie „objawienia” jako odsłonięcia Bożej tajemnicy, nie tylko o samym Bogu, ale również o człowieku. Biskup zwrócił uwagę, że to, co najważniejsze w człowieku, często pozostaje zakryte dla ludzkich oczu i wymaga spojrzenia wiary.
CZYTAJ DALEJ

Wenezuela: Problemy lokalnego Kościoła po wprowadzeniu stanu wyjątkowego

Władze archidiecezji Merida, na zachodzie Wenezueli, odstąpiły od organizacji we wtorek, w dniu obchodzonego w Kościele Objawienia Pańskiego, popularnej wśród wiernych pielgrzymki do sanktuarium Dzieciątka Jezus w miejscowości Zea. Decyzję swoją uzasadniły obowiązującym od soboty w kraju stanem wyjątkowym.

W wydanym oświadczeniu władze kościelne sprecyzowały, że peregrynacja związana ze świętem Trzech Króli została odwołana w związku z
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję