Reklama

Kościół

Grupa 150 młodych Polaków z abp. Rysiem przybyła do wioski Taizé

W tym tygodniu do położonej w Burgundii wioski Taizé przybyła rekordowo duża grupa 150 młodych Polaków z metropolitą łódzkim arcybiskupem Grzegorzem Rysiem, by przeżyć tygodniowe rekolekcje - poinformował brat Maciej z Taizé.

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Taize

Maciej Biłas / photo on flickr

Jak zaznaczył brat Maciej, od wielu lat na wzgórze Taizé przyjeżdżają liczne grupy młodych ludzi z całego świata, by przeżyć tygodniowe rekolekcje obok wspólnoty monastycznej braci.

"Dla pielgrzymów zostały stworzone budynki, w których mogą się zatrzymać. Mamy też olbrzymie pole namiotowe oraz całoroczne namioty, w których odbywają się spotkania, wykłady, warsztaty i wprowadzenia biblijne" - wyjaśnił.

Reklama

Poinformował, że obecnie w wiosce Taizé przebywa ok. 800 młodych z całego świata, jednak Polacy są najliczniej reprezentowanym krajem. "Jest bardzo duża grupa z Łodzi, która przybyła razem z abpem Grzegorzem Rysiem, są duże grupy z Gdańska, z Warszawy, z Krakowa i mniejsze grupy z Poznania, z Wrocławia, z Białegostoku, z rejonu Mazur, ze Śląska i z Katowic" - wymienił.

Dlatego - jak wyjaśnił - w wiosce "króluje język polski". "Słyszymy go podczas wydawania jedzenia, podczas spotkań w małych grupach, czy wieczorem, gdy młodzi spotykają się, żeby chwilę odetchnąć, pośmiać się, pograć i potańczyć. Nikt tego nie planował, ale ten czas stał się +polskim tygodniem w Taizé" - ocenił.

Brat Maciej podkreślił, że osoby przyjeżdżające do Taizé na rekolekcje reprezentują różne wyznania chrześcijańskie, ponieważ Wspólnota Taizé jest ekumeniczna. "Są młodzi z Kościoła Rzymskokatolickiego, są grekokatolicy, są luteranie, kalwiniści, baptyści, ewangelicy. Przekrój jest bardzo duży, a my przyjmujemy wszystkich. Jest też wiele osób poszukujących, którzy być może byli ochrzczeni w którejś z denominacji, ale nie czują się już z nią związani, poszukują, zadają pytania. Są też osoby, które deklarują się jako ateiści" - wyjaśnił.

Reklama

Zdaniem brata Macieja, młodzież dzisiaj "poszukuje czegoś prawdziwego, co można nazwać spotkaniem z żywym Bogiem". "Te pytania osób niewierzących czy poszukujących, one prowadzą do głębszej refleksji, do odnajdywania odpowiedzi na pytania, których my, wierzący, sami sobie nie zadajemy, bo wszystko wydaje nam się takie ewidentne, proste i oczywiste. Okazuje się jednak, że podstawy naszej wiary musimy sobie na bieżąco przypominać. Że u podstaw naszej wiary jest spotkanie z Jezusem, a nie litera prawa" - podkreślił.

Wyjaśnił, że w centrum rekolekcji organizowanych przez braci są trzy modlitwy dziennie. "Młodzi modlą się z nami w Kościele Pojednania o 8:15, 12:20 i o 20:20. To są modlitwy ekumeniczne. W związku z tym są to modlitwy psalmami, kanonami, a w centrum każdej modlitwy jest Słowo Boże oraz ok. 10 minut ciszy" - zastrzegł brat Maciej.

Zaznaczył, że dla młodych doświadczenie ciszy jest "czymś niesamowitym". "Proponujemy im także rekolekcje polegające na spędzeniu całego tygodnia lub trzech dni w całkowitej ciszy. Dla nich to jest coś innego. Brak interakcji, rozrywki, jedynie poszukiwanie czegoś, co jest we mnie. Młodzi wśród trzech rzeczy, które wymieniają jako najpiękniejsze w Taizé, na końcu swojego pobytu, mówią: międzynarodowość spotkań, otwartość i cisza" - powiedział.

Oprócz modlitwy w programie rekolekcji znajdują się codzienna Msza św., warsztaty i wykłady. "Księża codziennie spowiadają do późnych godzin wieczornych. Są dla młodych, po to, żeby ich słuchać i z nimi rozmawiać" - dodał brat Maciej.

Podziel się cytatem

Konferencje i warsztaty koncentrują się głównie wokół tematyki biblijnej, ale są też warsztaty poruszające takie tematy jak: ekologia, miejsce kobiet w Kościele czy problem wykorzystywania w Kościele.

Wspólnota z Taizé, założona przez brata Rogera w 1940 r., to wspólnota monastyczna licząca ponad stu braci z ponad trzydziestu narodowości, katolików i pochodzących z różnych Kościołów protestantów, związanych ślubami zakonnymi składanymi na całe życie.

Położona w Burgundii wioska Taizé to miejsce pielgrzymkowe, odwiedzane przez ludzi z całego świata oraz zwierzchników Kościołów. Wspólnota gościła m.in. papieża Jana Pawła II, patriarchę Konstantynopola Bartłomieja, metropolitów prawosławnych, arcybiskupów Canterbury i wielu biskupów oraz innych duchownych katolickich, prawosławnych i protestanckich z różnych stron świata.

Od 1978 r. bracia z Taizé organizują na przełomie mijającego i nadchodzącego roku w różnych miastach Europy spotkania młodych ludzi z całego kontynentu w ramach tzw. Pielgrzymki Nadziei przez Ziemię. Coroczne wydarzenie ma przybliżać do siebie młodych Europejczyków przez wspólne modlitwy, spotkania dyskusyjne w małych grupach, a także warsztaty poświęcone kwestiom religijnym, kulturalnym i społecznym.

Impreza stanowi też okazję do poznania realiów życia chrześcijan w różnych częściach Starego Kontynentu i świata, a także do wspólnej modlitwy o pokój.(PAP)

2021-08-13 07:46

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Ryś na ICE 2016: Bóg kocha rozmawiać z człowiekiem

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Episkopat.pl

Bp Grzegorz Ryś

Bp Grzegorz Ryś

„Bóg nie potrafi istnieć inaczej niż jak Słowo dla człowieka. Bóg kocha rozmawiać z człowiekiem” – mówił bp Grzegorz Ryś komentując niedzielne Słowo Boże w czasie Eucharystii sprawowanej dla uczestników Międzynarodowego Centrum Ewangelizacji ICE 2016 w Krakowie.

W ramach Międzynarodowego Centrum Ewangelizacji ICE 2016 na ulicach i placach Krakowa trwa ewangelizacja mieszkańców i turystów. Przed południem w kampusie przy ul. Piastowskiej Eucharystię dla ewangelizatorów sprawował i homilię wygłosił bp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Dziecko uratowane przed aborcją w Białymstoku

2021-12-03 17:43

[ TEMATY ]

Białystok

aborcja

dziecko

Karol Porwich

Dziecko uratowane dzięki wyrokowi TK. Szpital w Białymstoku odmówił aborcji, której przeprowadzenie miał uzasadniać zły stan psychiczny matki. W swoim stanowisku szpital powołał się na opinię Instytutu Ordo Iuris.

Aktualnie środowiska proaborcyjne próbują bezprawnie „zastąpić” przesłankę eugeniczną przerywania ciąży przesłanką ratowania zdrowia kobiety, zwracając uwagę na pogorszenie zdrowia psychicznego. "Kobietę i dziecko należałoby teraz objąć kompleksową opieką oferowaną przez hospicja" - czytamy w komunikacie prasowym Ordo Iursi.

CZYTAJ DALEJ

Wstrząs w kopalni Bielszowice - nie ma kontaktu z dwoma górnikami

2021-12-04 11:16

[ TEMATY ]

górnicy

Karol Porwich /Niedziela

Po wstrząsie, do którego doszło w sobotę rano w kopalni Bielszowice, nie ma kontaktu z dwoma pracującymi pod ziemią górnikami; trwa akcja ratownicza - przekazał Wyższy Urząd Górniczy.

Dyspozytor Wyższego Urzędu Górniczego powiedział PAP, że do wstrząsu doszło przed godz. 9. w tzw. ruchu Bielszowice - części kopalni Ruda, należącej do Polskiej Grupy Górniczej, w rejonie jednej ze ścian wydobywczych 780 metrów pod ziemią.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję