Bramki: 0:1 Breel Embolo (49), 1:1 Kieffer Moore (74).

Żółta kartka - Walia: Kieffer Moore. Szwajcaria: Fabian Schaer, Kevin Mbabu.

Sędzia: Clement Turpin (Francja). Widzów 10 000.

Walia: Danny Ward - Connor Roberts, Chris Mepham, Joe Rodon, Ben Davies - Joe Allen, Joe Morrell, Gareth Bale, Aaron Ramsey (90+3. Ethan Ampadu), Daniel James (75. David Brooks) - Kieffer Moore.

Szwajcaria: Yann Sommer - Kevin Mbabu, Nico Elvedi, Fabian Schaer, Manuel Akanji, Ricardo Rodriguez - Remo Freuler, Granit Xhaka, Xherdan Shaqiri (66. Denis Zakaria) - Breel Embolo, Haris Seferovic (84. Mario Gavranovic).

Szwajcar chorwackiego pochodzenia Mario Gavranovic mógł zostać bohaterem sobotniego meczu z Walią (1:1) w mistrzostwach Europy. W 85. minucie, chwilę po wejściu na boisko w Baku, strzelił gola, ale francuski arbiter Clement Turpin - po konsultacji z zespołem VAR, w którego skład wchodził Paweł Gil - nie uznał go, bowiem 31-letni zawodnik był na spalonym.

W doliczonym czasie gry napastnik Dinama Zagrzeb miał kolejną okazję na zdobycie zwycięskiej bramki, ale świetnie spisał się bramkarz Danny Ward. Ale gdyby nawet pokonał Walijczyka, trafienie też nie zostałby zaliczone, a powód ten sam - Gavranovic znajdował się na spalonym.

Wcześniej swoje przysłowiowe pięć minut miał i wykorzystał Breel Embolo. Szwajcarski napastnik w 49. minucie przeprowadził indywidualną akcję, jednak uderzył w środek bramki i Ward nie dał się zaskoczyć. Po chwili po rzucie rożnym Embolo wygrał pojedynek z Connorem Robertsem i strzałem głową zdobył gola na 1:0.

W 52. minucie znów w roli głównej zaprezentował się Embolo, który wypracował sytuację Kevinowi Mbabu, ale ten nie zdołał podwyższyć prowadzenia. Kolejny raz Embolo dał o sobie znać w 65. minucie, kiedy strzelił minimalnie obok słupka.

I gdy wydawało się, że kwestią czasu będzie drugi gol dla Szwajcarii, po rozegraniu rzutu rożnego głową do siatki tej drużyny trafił Kieffer Moore. Sprytnie uwolnił się spod opieki rywali i wyrównał na 1:1.

W 84. minucie plac gry opuścił Haris Seferovic, a jego miejsce zajął wspomniany Gavranovic. Dwoił się i troił, lecz albo dwukrotnie sędzia odgwizdywał spalonego, albo uderzał niecelnie (88. minuta). Losy spotkania mógł rozstrzygnąć później jeszcze Embolo. Ward pokazał jednak, że zna się na swoim fachu.

Druga połowa była zdecydowanie lepsza od pierwszej, w której nie było wielu sytuacji podbramkowych. Ze strony Walii najbliższy powodzenia był Moore w 15. minucie (świetnie obronił Yann Sommer), zaś wśród rywali szanse mieli Fabian Schaer w 20. i Seferovic w 45. Ten drugi był bardzo aktywny w tej części rywalizacji w azerskiej stolicy, oddając kilka strzałów z dystansu.

To było drugie spotkanie gr. A. W piątek na inaugurację turnieju Włochy wygrały w Rzymie z Turcją 3:0.

W środę Włosi podejmą w swojej stolicy Szwajcarię, a Turcja zmierzy się w Baku z Walią. Ostatnia kolejka odbędzie się w niedzielę 20 czerwca - Szwajcaria zagra z Turcją w Azerbejdżanie, a Włosi znów na Stadionie Olimpijskim w Rzymie spotkają się z Walią.(PAP)

giel/ cegl/

2021-06-12 18:37

ME 2021 – Hiszpanie w czołówkach statystyk

Euro 2020

PAP/EPA/Friedemann Vogel

123 gole w 44 spotkaniach, co daje średnią 2,8 bramki w meczu piłkarskich mistrzostw Europy. Najwięcej trafień odnotowali Hiszpanie, którzy są w czołówce też wielu innych statystyk. Najczęściej piłka wpadała do siatki w pierwszym kwadransie drugiej połowy.

W tegorocznym Euro, licząc rundę grupową i 1/8 finału, strzelono 123 gole, co daje średnią 2,8. Najskuteczniejsi są Hiszpanie – 11 goli, a za nimi Duńczycy i Włosi – po 9. Zespół trenera Luisa Enrique ma też najwięcej bramek zdobytych z pola karnego – 9. Z kolei spoza "16" najczęściej trafiają Duńczycy – 3.

Pogrzeb bez Mszy św. w czasie Triduum Paschalnego

duszpasterstwo

pogrzeb

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

Nie wolno celebrować żadnej Mszy świętej żałobnej w Wielki Czwartek - przypomina liturgista ks. Tomasz Herc. Każdego roku pojawiają się pytania i wątpliwości dotyczące sprawowania obrzędów pogrzebowych w czasie Triduum Paschalnego i oktawie Wielkanocy.

Ks. Tomasz Herc przypomniał, że w Wielki Czwartek pogrzeb odbywa się normalnie ze śpiewem. Nie wolno jednak tego dnia celebrować żadnej Mszy Świętej żałobnej. W kościele sprawuje się liturgię słowa i obrzęd ostatniego pożegnania. Nie udziela się też uczestnikom pogrzebu Komunii świętej.

USA: nowy program nauczania uniwersyteckiego – studiowanie dorobku św. Jana Pawła II

2024-03-28 19:24

Archiwum Archidiecezji Łódzkiej

Jan Paweł II w Łodzi

Katolicki Uniwersytet Św. Tomasza w Houstonie w stanie Teksas rozpoczyna 30-godzinny cykl wykładów online, poświęcony życiu św. Jana Pawła II i jego nauczaniu o „godnosci osoby ludzkiej w nawiązaniu do innych ludzi i ostatecznie w odniesieniu do Boga”. Uwieńczeniem kursu będzie uzyskanie stopnia magisterskiego (Master of Arts). Celem nowego programu jest też poznawanie „ojczyzny świętego: kultury i historii Polski”. Na zakończenie przewidziano dwutygodniowy pobyt w naszym kraju, po którym przewodnikami mają być polscy naukowcy, badający dzedzictwo świętego papieża.

Nowy kierunek studiów przeznaczony jest zwłaszcza dla formatorów w różnych zakonach, nauczycieli szkół katolickich i innych specjalistów. Do poznawania życia i dorobku Ojca Świętego zachęca kard. Daniel DiNardo - metropolita Galvestonu-Houstonu, archidiecezji, na której terenie znajduje się uniwersytet. Podkreślił on, że „program ten stwarza wspaniałą okazję do badania spuścizny po świętym Janie Pawle II, głoszonej przezeń obrony godności człowieka i wartości tego, czym jest wolność religijna”. Swoje poparcie dla nowego programu studiów wyrazili też m.in emerytowany arcybiskup Filadelfii Charles Chaput i George Weigel - znany na całym świecie autor książek o papieżu Wojtyle.