Reklama

Polska muzyka sakralna na płytach CD (29)

Marcin Józef Żebrowski - kompozytor jasnogórski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzisiejszy odcinek naszego cyklu poświęcony jest muzyce jednego z najwybitniejszych kompozytorów polskich doby klasycyzmu - Marcina Józefa Żebrowskiego. Płyta, którą pragnę Państwu przedstawić, wydana została przez Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater w Częstochowie i zawiera Nieszpory wspomnianego kompozytora. Nagranie zrealizowane zostało w Bazylice Jasnogórskiej w 1994 r., a wykonawcami byli soliści: Bożena Harasimowicz-Haas (sopran), Katarzyna Sus-Zagórska (alt), Krzysztof Szmyt (tenor), Jerzy Gruszczyński (bas) oraz zespoły -
Częstochowski Chór Kameralny, przygotowany przez Janusza Brawatę i Orkiestra Kameralna Filharmoników Częstochowskich. Całość poprowadził Jerzy Kosek - ówczesny dyrektor artystyczny Filharmonii Częstochowskiej.
A oto kilka słów o samym kompozytorze. Marcin Józef Żebrowski urodził się w 1702 r. w Magnuszewie, zm. 29 czerwca 1770 r. w Wieluniu. Związany był w latach 1748-65 z Kapelą Jasnogórską jako kompozytor, skrzypek, śpiewak i pedagog. Tworzył utwory instrumentalne (sonaty " pro processione") i wokalno-instrumentalne (m.in. msze - Pastoritia, Pastoralis, Magnificat, Nieszpory, arie, Mittit ad Virginem). Styl jego utworów zalicza się do wczesnego klasycyzmu z elementami włoskiego baroku, na co wskazuje wirtuozostwo wokalne i chętne posługiwanie się polifonią. Nawiązywał ponadto do polskiego folkloru muzycznego, np. przez zastosowanie cech charakterystycznych krakowiaka lub użycie cytatów polskich pieśni religijnych. W zbiorach Biblioteki Jasnogórskiej przechowywanych jest 31 jego utworów.
Muzyka Żebrowskiego warta jest rozpowszechnienia. Zaczątkiem jej odkrywania może być niniejsza płyta. Miejmy nadzieję, że dzieła jasnogórskiego twórcy doczekają się kiedyś solidnego opracowania naukowego, wydania drukiem i nagrania.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania różańcowe bł. Honorata Koźmińskiego

2025-10-12 20:54

[ TEMATY ]

różaniec

Adobe Stock

Uwielbiam Cię, Jezu! Uwielbiam Ciebie, który będąc Bogiem, raczyłeś stać się Człowiekiem, ażeby nas upodobnić do Siebie. Odciskaj przez żywą wiarę, coraz głębiej i wyraźniej pieczęć podobieństwa swojego Boskiego Oblicza w naszych duszach.
CZYTAJ DALEJ

Kontynuacja Fatimy, czyli mało znane objawienia w Tui

2025-10-13 19:17

[ TEMATY ]

Fatima

Łucja Dos Santos

siostra Łucja

objawienia w Tui

Adobe Stock

Tui to hiszpańskie miasto leżące blisko granicy z Portugalią, w regionie Galicja, nad rzeką Miño, naprzeciwko portugalskiego miasta Valença. To tam 13 czerwca 1929 r. s. Łucja dos Santos, jedna z wizjonerek fatimski, miała niezwykłe objawienie, o którym mało się mówi. Z okazji 108. rocznicy objawienia Maryi 13 października 1917 r. oraz zakończonego Jubileuszu Duchowości Maryjnej przypominamy to zdecydowanie mniej znane wydarzenie z 1929 r.

W roku 1929 s. Łucja przebywała w klasztorze właśnie w Tui. Co tydzień, za zgodą przełożonej, modliła się od 23:00 do północy w nocy z czwartku na piątek. 13 czerwca tamtego roku kaplicę, gdzie przebywała, nagle wypełniła niezwykła jasność. Zakonnica dostrzegła rozświetlony krzyż wznoszący się od ołtarza do sufitu. W górnej partii krzyża zauważyła mężczyznę widocznego do talii z gołębicą na piersiach. Nieco niżej do krzyża przybity był inny mężczyzna.
CZYTAJ DALEJ

Chiny zatrzymały dziesiątki członków kościoła podziemnego

2025-10-14 12:15

[ TEMATY ]

prześladowania chrześcijan

aresztowania

kościół podziemny

Adobe Stock

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

Jako „najrozleglejsze i najbardziej skoordynowane prześladowania Kościoła podziemnego ostatnich 40 lat” określił najnowsze działania władz chińskich przeciw niekontrolowanym przez partię komunistyczną strukturom protestanckim przebywający w Stanach Zjednoczonych pastor Bob Fu. Jest on założycielem China Aid – organizacji pomocy chrześcijanom prześladowanym w Chinach.

Powodem tak dramatycznej wypowiedzi była fala aresztowań członków kierownictwa protestanckiego Kościoła Syjonu (Zion Church) z jego charyzmatycznym założycielem i przywódcą „Ezrą” Jin Mingri na czele. Sam Kościół powstał w Pekinie w 2007 i stosunkowo szybko stał się jedną z największych i najprężniej działających „domowych” struktur chrześcijańskich, nieuznawanych przez tzw. Ruch Trzech Autonomii – protestancki odpowiednik Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich. Kościół Syjonu miał kilka filii w różnych miastach i rejonach kraju, gromadząc niekiedy nawet ponad tysiąc osób na nabożeństwach weekendowych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję