Reklama

Niedziela Legnicka

Złoty jubileusz kapłaństwa w Bolesławcu

W niedzielę 30 maja 2021 r., w bolesławieckiej parafii pw. Św. Cyryla i Metodego, Złoty Jubileusz Kapłaństwa obchodził ks. prał. płk Wojciech Mroszczak. To w tej parafii spędził większość swego kapłańskiego życia (36 lat), zaczynając od jej organizacji, a potem budowy nowego kościoła.

[ TEMATY ]

Bolesławiec

złoty jubileusz

ks Wojciech Mroszczak

ks. Piotr Nowosielski

Góralskie korzenie

Ks. Wojciech Mroszczak urodził się w 1946 r. na Podhalu w wielodzietnej rodzinie. Było to więc zarazem jego dziękczynienie za 75 lat życia. Po Maturze skierował jednak swoje kroki do Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, a po święceniach prezbiteratu przyjętych 29 maja 1971 r. w katedrze wrocławskiej z rąk kard. Bolesława Kominka, swoją posługę duszpasterską spełniał na terenie Dolnego Śląska.

Reklama

Związki z rodzinną miejscowością zachował jednak przez całe życie, czego owcem była też wyraźnie naznaczona obecność jego rodziny i znajomych z Podhala, w tradycyjnych strojach góralskich oraz kapeli.

Kapelan

Ponadto, obok duchowieństwa, parafian, przybyłych gości, obecny był także poczet sztandarowy z jednostki wojskowej, stacjonującej na terenie parafii. Było to zarazem przypomnieniem, że Jubilat jako kleryk, został wcielony na dwa lata do odbycia Zasadniczej Służby Wojskowej. Po latach, kiedy przyszedł czas przemian w Polsce, doświadczenie wojskowe sprawiło, że podjął się służby także jako kapelan wojskowy, dla żołnierzy, oficerów i personelu wspomnianej jednostki, której charakter zmieniał się na przestrzeni lat. To posługiwanie zakończył w stopniu pułkownika.

Reklama

Proboszcz

Uroczystość ubogacona była także momentami poświęcenia niedawno zamontowanej przy kościele windy, która ma pomóc osobom starszym, a także rodzinom z małymi dziećmi w wózkach w dotarciu do kościoła, do którego z racji ukształtowania terenu, wiedzie dość duża ilość schodów, oraz pamiątkowej tablicy, poświęconej wszystkim zaangażowanym w budowę kościoła w latach 1986-91, oraz funkcjonowanie parafii. Poświęcenia dokonał Jubilat.

Po procesji wejścia z udziałem kapeli góralskiej, został powitany przez przedstawicieli parafian, którzy złożyli mu także okolicznościowe życzenia.

Jubilat

Podczas liturgii, homilię wygłosił pochodzący z parafii ks. prał. dr Jan Adamarczuk, obecnie proboszcz parafii MB Miłosierdzia we Wrocławiu. Przypomniał w niej drogę życia Jubilata, a także zadania które ciągle stają przed wszystkimi kapłanami na przestrzeni mijających lat.

- Odkrywaj w dalszym ciągu swoim życiu, przez swoją kapłańską posługę, gorliwość, tajemnicę kapłańskiego powołania, tajemnicę sakramentu kapłaństwa i dalej głoś Ewangelię Jezusa Chrystusa. W imię Trójcy Przenajświętszej udzielając sakramentów, posługując codziennym swoim kapłańskim życiem tym wszystkim, którzy do ciebie przychodzą, o sakramenty proszą, a Pan Bóg niech dalej obdarza Ciebie potrzebnymi łaskami, niech daje radość kapłaństwa – chociaż już po 50 latach – które ciągle jest tajemnicą twej duszy, powołania, tajemnicą Chrystusa.

Dziękczynienie

Sam Jubilat dziękował wszystkim za przybycie, a szczególnie przez udział w Eucharystii, która jest jednym wielkim dziękczynieniem składanym Bogu za wszystko co nas spotyka.

On sam składał ją za dar życia, za chrześcijaństwo, za Wiarę i Miłość, za kapłaństwo poprzedzone powołaniem i za wszystkie dobrodziejstwa które przeżył w ciągu tych 50 lat. Za wszystkich spotkanych ludzi, za to wszystko co dzięki Bożej łasce udało się mu w życiu dokonać.

Odpowiadając na słowa składanych życzeń zacytował słowa z Psalmu 34: „Uwielbiajcie ze mną Pana, wspólnie wywyższajmy Jego imię” (Ps 34,4). Niech imię Pana będzie błogosławione! - mówił Jubilat.

Księdzu prał. Wojciechowi Mroszczakowi składamy także nasze serdeczne życzenia Bożego błogosławieństwa i opieki świętych Patronów na dalszy czas jego kapłańskiej posługi.


  


2021-05-31 11:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Raport u dominikanów dla kogo i czemu ma służyć?

2021-09-22 07:48

Niedziela Ogólnopolska 39/2021, str. 12-13

[ TEMATY ]

raport

dominikanie

Adobe.Stock

Raport komisji w sprawie Pawła M. to pewnego rodzaju studium przypadku, brutalnego, patologicznego, ale jednak przypadku. Nie może on obciążać całego zakonu i Kościoła.

Na początku jestem winien pewne uściślenie. Po pierwsze – nie będę powtarzał treści raportu, gdyż jest on publiczny i każdy może się z nim zapoznać, ale jeśli nawet akcydentalnie pewne teksty zostaną przytoczone, to jedynie dla wzmocnienia konkretnej tezy. Po drugie – zdaję sobie sprawę, że w przypadku uczestnika komisji eksperckiej zachodzi pewna okoliczność, dla niektórych niepokonalna, która wypływa z dewizy nemo iudex in causa sua (łac. nikt nie może być sędzią w swojej sprawie), ale chcę bardzo wyraźnie podkreślić, że zgadzam się z całością raportu, więc jeśli ktoś oczekuje na tekst polemiczny z jego tezami, to proszę przerwać czytanie i nie tracić niepotrzebnie czasu. Po trzecie od początku pracy w komisji większość członków, a może i wszyscy zetknęli się z bolesnymi oskarżeniami „rozwalania, niszczenia Kościoła”, co dla nas – jako ludzi wierzących i właśnie ludzi Kościoła – było wysoce niesprawiedliwe i w pewnym sensie obciążające. Proszę zatem przyjąć ten tekst jako ogólną refleksję dotyczącą bardzo wrażliwych spraw, które często są pomijane.

CZYTAJ DALEJ

Mazowieckie: Kobieta zaczęła rodzić przed szpitalem; poród odebrał policjant

2021-09-23 09:48

[ TEMATY ]

noworodek

Karol Porwich

Policjant z Kozienic (Mazowieckie) odebrał poród. Pomógł kobiecie, która nie zdążyła dotrzeć do szpitala na czas i zaczęła rodzić w samochodzie na parkingu tuż przed lecznicą - poinformowała w czwartek rzeczniczka kozienickiej policji asp. Ilona Tarczyńska.

W środę wieczorem 30-letni st. sierż. Ireneusz Iwańczyk wykonywał obowiązki służbowe przed szpitalem w Kozienicach, gdy nagle usłyszał krzyk kobiety. Natychmiast wybiegł z radiowozu i podbiegł do auta stojącego na parkingu. Była tam przyszła matka, która właśnie zaczęła rodzić, i towarzyszący jej mąż.

CZYTAJ DALEJ

Wenezuela: zmarł na Covid-19 kardynał Jorge Urosa Savino

2021-09-24 07:16

[ TEMATY ]

kardynał

Episkopat.pl

W wieku 79 lat zmarł 23 września w jednej z klinik w Caracas arcybiskup-senior stolicy kard. Jorge Liberato Urosa Savino – podało 23 bm. biuro prasowe stołecznej archidiecezji. Od 27 sierpnia przebywał w szpitalu, gdyż stwierdzono u niego Covid-19. W trakcie jego choroby w mediach społecznościowych pojawiło się kilka fałszywych wiadomości (fake newsów), które obiegły kraj i były dementowane przez wenezuelskie media kościelne. Teraz jednak wiadomości o zgonie powszechnie szanowanego purpurata pokazały się prawdziwe.

Przyszły kardynał urodził się 28 sierpnia 1942 w Caracas. Filozofię studiował w stołecznym seminarium duchownym a teologię – w seminarium św. Augustyna w Toronto. Od 1965 uzupełniał naukę na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, uzyskując w 1971 doktorat z teologii dogmatycznej. W międzyczasie 15 sierpnia 1967 w Caracas przyjął święcenia kapłańskie z rąk metropolity stolicy kard. José Humberto Quintero (arcybiskup Caracas). Studia uzupełniał też w Papieskim Kolegium Latynoamerykańskim w stolicy Włoch.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję