Reklama

USA

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biskupi o prześladowaniu chrześcijan w Pakistanie

Konferencja Biskupów USA wystosowała listy w sprawie prześladowania chrześcijan w Pakistanie. Skierowano je do: prezydenta George´a
W. Busha, ambasadora Pakistanu w USA - Maleeha Lodhi oraz abp. Lawrence Saldanha - ordynariusza diecezji Lahore w Pakistanie. W listach biskupi wyrażają ubolewanie Kościoła katolickiego USA po tragicznym ataku 28 października br. na kościół św. Dominika w Bahawalpur, w wyniku którego zginęło 16 wiernych, a kilkanaście osób zostało rannych.
List do prezydenta Busha napisał bp Joseph Fiorenza, przewodniczący Konferencji Biskupów USA. Zwraca się w nim z prośbą o podjęcie dyplomatycznych działań, mających skłonić władze pakistańskie do zapewnienia bezpieczeństwa mniejszościom religijnym. Chrześcijanie w Pakistanie byli dyskryminowani na długo przed atakiem terrorystycznym na USA. Zgodnie z prawem pakistańskim, bardzo łatwo jest oskarżyć chrześcijan o bluźnierstwo przeciwko Mahometowi, które karane jest śmiercią.

Protesty przeciwko obrazie krucyfiksu

Falę protestów i oburzenia wywołał udział w programie Porta a porta - pierwszego kanału włoskiej telewizji publicznej RAI - niejakiego Adela Smitha, przewodniczącego nikomu bliżej nie znanej "Unii włoskich muzułmanów", który nazwał krucyfiks "miniaturowym trupkiem straszącym dzieci" i oświadczył, że nie wierzy w zarzuty stawiane Osamie bin Ladenowi. Przeciwko tym wypowiedziom zaprotestował przede wszystkim dziennik biskupów włoskich Avvenire, według którego odpowiedzialność za incydent ponosi również prowadzący program dziennikarz Bruno Vespa.
"Pełne przejęcia i boleści oburzenie" wypowiedzią Adela Smitha wyraził prezes agencji prasowej Episkopatu Włoch - ks. Giuseppe Cacciami. "Razem z licznymi chrześcijanami oczekuję, że ci, którzy występują jako koryfeusze dialogu bez prawdy, zaprotestują jednoznacznie i potępią wystąpienie przedstawiciela islamu" - napisał m.in. ks. Cacciami.
Od wypowiedzi Adela Smitha odcięły się już najważniejsze organiza-cje islamskie we Włoszech, sugerując - jak Unia wspólnot islamskich UCOII - że umyślnie zaproszono Smitha do telewizji, by w jak najgorszym świetle pokazać wyznawców islamu.
Adel Smith "nawrócił się" na islam już jako człowiek dorosły.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Modlitwa za kard. Wyszyńskiego w katedrze paryskiej

11 listopada katedra br. paryska Notre Dame wypełniła się po brzegi wiernymi różnych narodowości, wśród których przeważali Polacy i Francuzi polskiego pochodzenia znad Sekwany. O godz. 18.30 miała miejsce koncelebrowana Msza św. pod przewodnictwem kard. Jean-Marie Lustigera. W słowie wstępnym Arcybiskup Paryża powiedział, że podczas gdy Fran-cja czci w tym dniu w sposób szczególny św. Marcina i rocznicę zakończenia I wojny światowej, Polska obchodzi swoje święto narodowe, bowiem w tym dniu po 123 latach rozbiorów odzyskała swoją niepodległość. W trudnych czasach powojennych o tę niepodległość walczył Kościół z Prymasem Stefanem Wyszyńskim i kard. Karolem Wojtyłą. W homilii Ksiądz Kardynał nawiązał do tekstów biblijnych mówiących o życiu i przedstawił sylwetkę Księdza Prymasa Wyszyńskiego jako obrońcy życia człowieka i życia narodu. Spontaniczną modlitwę wiernych zakończył również modlitwą Księdza Prymasa z okresu pobytu w więzieniu. W koncelebrze wziął udział także kard. Bernard AgreM z Abidżanu (Wybrzeże Kości Słoniowej) i piszący te słowa, który wrócił z sesji plenarnej Konferencji Biskupów Francji, obradującej w minionym tygodniu w Lourdes, oraz 26 kapłanów z Polskiej Misji Katolickiej we Francji. Władze RP reprezentował Ambasador Polski we Francji. Polskie i łacińskie śpiewy wykonał chór z Polskiej Misji Katolickiej w Paryżu, a na zakończenie wszyscy zgromadzeni zaśpiewali po polsku i po francusku Czarną Madonnę.
Warto dodać, że 7 listopada br. w Instytucie Katolickim w Paryżu miał miejsce dzień studiów poświęconych Prymasowi Wyszyńskiemu, zorganizowany przez ten Instytut, przez Uniwersytet Paryski - Sorbonę i Ambasadę Polską. Wśród mówców byli profesorowie francuscy i zaproszeni goście z Polski.

Reklama

Bp Ryszard Karpiński

Każdy wierzący kontrolowany przez policję

"W Turkmenistanie nie ma wolności religijnej i do najpilniejszych potrzeb kraju należy jej przywrócenie" - stwierdził w wywiadzie dla agencji prasowej Keston News b. minister spraw zagranicznych tego kraju, Borys Szichmuradow, przebywający na emigracji w Rosji. Jego zdaniem, Turkmenistan ma najbardziej represyjne ustawodawstwo wyznaniowe ze wszystkich byłych republik radzieckich. Wszelkie decyzje, w tym również dotyczące religii, podejmowane są osobiście przez dożywotniego prezydenta kraju - Saparmurada Nijazowa. "Każdy wierzący kontrolowany jest przez policję polityczną" - stwierdził Szichmuradow.

AFGANISTAN

Uwolniono pracowników międzynarodowej organizacji humanitarnej Shelter Now International (SNI), aresztowanych 5 sierpnia br. przez talibów. Ośmioro obcokrajowców oskarżanych o prozelityzm zaraz po odzyskaniu wolności opuściło Afganistan i zostało przewiezionych amerykańskim helikopterem wojskowym do bazy lotniczej w Islamabadzie. Natomiast przedstawiciele misji ONZ w Afganistanie poinformowali, że uwolniono również pozostałych 16 pracowników SNI pochodzenia afgańskiego.
Według oświadczenia Pentagonu, pracowników SNI zabrały trzy amerykańskie helikoptery używane do specjalnych operacji w pobliżu Ghazni, ok. 80 km na południowy wschód od Kabulu.
Zostali oni aresztowani na początku sierpnia i oskarżeni o propagowanie chrześcijaństwa. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, rozprawa toczyła się przy drzwiach zamkniętych. Według afgańskiej policji, która dokonała rewizji w mieszkaniach aresztowanych czterech Niemców, dwóch Amerykanów i dwóch Australijczyków, znaleziono u nich materiały na temat chrześcijaństwa w lokalnych językach.
Prawo islamskie - szarijat, obowiązujące w Afganistanie od 1995 r., przewiduje karę śmierci zarówno dla propagujących prozelityzm, jak i dla tych, którzy przechodzą z islamu na inną religię.

Reklama

NIEMCY

Metropolita Kolonii, kard. Joachim Meisner, w wywiadzie dla popularnego magazynu niemieckiego Bunte stwierdził, iż terrorystę Osamę bin Ladena należałoby schwytać i postawić przed sądem, ale gdyby to okazało się niemożliwe, pozostaje ostatnia możliwość - tyranobójstwo. " Problem, czy Bóg pozwala na wykonanie wyroku śmierci na terroryście takim jak bin Laden, można porównać ze sprawą zamachu na Hitlera 20 lipca 1944 r. - Ileż byłoby nam oszczędzone, gdyby zamach ten okazał się skuteczny" - powiedział Kardynał. Zwrócił uwagę, że chodzi tu o kluczową kwestię - czy należy "chronić ludzkość przed takim potworem, który niesie tylko śmierć, nienawiść i zniszczenie".
Zagrożenie ze strony fundamentali-zmu muzułmańskiego musi stać się, zdaniem Księdza Kardynała, wyzwaniem dla chrześcijan do moralnego oporu. "Niemieckie społeczeństwo wiele zrobiło, by stworzyć wśród muzułmanów złe wyobrażenie o chrześcijanach. Kiedy atakuje się Boga, kiedy gazety publikują zdjęcia nagich kobiet, kiedy dokonuje się zabiegów aborcji, a homoseksualistom zezwala się na małżeństwa, oznacza to dla muzułmanów, że: ´oni´ nie są już istotami ludzkimi, to zwierzęta" - powiedział kard. Meisner.

UKRAINA

Ponad 3 tys. wiernych pożegnało w Gródku Podolskim na Ukrainie zmarłego ks. Władysława Wanagsa, marianina, społecznika, heroicznego obrońcę Kościoła i polskości na Ukrainie. Wraz ze stu kapłanami żałobną Mszę św. koncelebrowało sześciu biskupów.
Ks. Wanags został pochowany na cmentarzu w pobliżu kościoła.
Pochodzący z Łotwy ks. Wanags był laureatem pierwszej edycji nagrody TOTUS - przyznawanej przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia. Zbudował lub odzyskał i wyremontował
19 spośród zagrabionych przez komunistów świątyń. Przeżył próbę podpalenia kościoła oraz usiłowanie zabójstwa w zainscenizowanym wypadku samochodowym i przez otrucie. Jednemu z funkcjonariuszy, który ubolewał, że mimo wielu lat walki z Księdzem nie udało się władzom z nim wygrać, ks. Wanags odpowiedział z prostotą: "Pan Bóg strzeże tego, kto Mu służy".

JEDNYM ZDANIEM

"Broń nuklearna jest nie do pogodzenia z pokojem, do którego dążymy w XXI wieku" - oświadczył abp Renato Martino, stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ, podczas nowojorskiej konferencji poświęconej ratyfikacji traktatu o całkowitym zakazie doświadczeń z bronią nuklearną. Przypomniał on, iż Watykan udzielił moralnego poparcia traktatowi, aby zachęcić całą wspólnotę międzynarodową do wzmożenia wysiłków na rzecz wcielenia w życie tego traktatu.

Konferencja Biskupów Katolickich USA wybrała na swojego przewodniczącego bp. Wiltona D. Gregory´ego. Jest to pierwszy czarnoskóry biskup w historii amerykańskiego Kościoła katolickiego, który będzie kierował Konferencją Episkopatu.

Izba Reprezentantów Kongresu USA przyjęła ustawę o potrzebie rozszerzenia

NATO i przyznała na ten cel 55 mln dol. Prawdopodobnie podczas przyszłorocznego szczytu w Pradze przyjęte do Sojuszu będą: Litwa, Łotwa, Estonia, Słowenia i Słowacja.

Z oficjalną wizytą w USA przebywał prezydent Rosji Władimir Putin. Rozmowy z prezydentem George´em W. Bushem dotyczyły zniszczenia większości głowic nuklearnych obu państw oraz przyjęcia Rosji do Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Samolot Airbus A-300 z 246 pasażerami i 9 członkami załogi na pokładzie runął na mieszkalną część nowojorskiej dzielnicy Queens. Eksperci wykluczyli tezę, że katastrofa ta była aktem terroru.

Przedstawiciele Kościoła katolickiego i Kościołów protestanckich w Pakistanie wydali wspólny komunikat potępiający terroryzm. "Porzućmy nasze rozbieżności, stańmy się jednym narodem, bez względu na różnice kast, klas, kolorów skóry czy przekonań" - napisano m.in. w komunikacie.

Hiszpańska policja ujawniła, iż udaremniła zamach terrorystów baskijskich z ETA, którzy planowali w 1999 r. wysadzenie wieżowca Picasso w Madrycie, gdzie pracuje ok. 5 tys. osób.

Służby francuskiego kontrwywiadu potwierdziły wiadomość o aresztowaniu w Strasburgu 5 Algierczyków, którzy przygotowywali zamach w pobliżu miejscowej katedry. Potężny ładunek miał eksplodować przed ubiegłorocznym Bożym Narodzeniem w trakcie tradycyjnego jarmarku. Zatrzymani należą do al-Kaidy, organizacji Osamy bin Ladena i przeszli szkolenie w Afganistanie.

Francuski parlament zajął się ponownie ustawą o Cywilnym Pakcie Solidarności Społecznej (PACS), który nadaje status prawny parom m.in. homoseksualnym. Wnioskodawcy z

Partii Socjalistycznej chcą, aby osoby takie miały prawo do adopcji dzieci.

Jugosłowiański parlament zniósł karę śmierci w tym państwie.

Trwa zwycięski marsz sił afgańskiej opozycji. Sojusz Północny zajął już stolicę Afganistanu - Kabul.

W Afganistanie zginęło troje dziennikarzy z Europy Zachodniej. Wpadli oni w zasadzkę talibów.

Według organizacji Amnesty International, w Chinach wykonuje się najwięcej wyroków śmierci. Chińska polityka "twardej ręki" doprowadziła do tego, że między kwietniem a lipcem br. skazano na śmierć 1800 osób - więcej niż na całym świecie przez minione 3 lata.

We wspólnym dokumencie, wydanym przez grupy czuwające nad przestrzeganiem praw człowieka, po raz kolejny zwrócono uwagę, że w Izraelu, pomimo zakazu wydanego w 1999 r. przez Sąd Najwyższy, stale stosowane są tortury wobec aresztowanych, głównie Palestyńczyków.

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

[ TEMATY ]

Wielki Czwartek

Pio Si/pl.fotolia.com

Od Wielkiego Czwartku Kościół rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego będzie wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W Wielki Czwartek liturgia uobecnia Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie przez Jezusa Eucharystii oraz kapłaństwa służebnego.

Wielki Czwartek jest szczególnym świętem kapłanów. Rankiem, jeszcze przed wieczornym rozpoczęciem Triduum Paschalnego, ma miejsce szczególna Msza św. Co roku we wszystkich kościołach katedralnych biskup diecezjalny wraz z kapłanami (nierzadko z całej diecezji) odprawia Mszę św. Krzyżma. Poświęca się wówczas krzyżmo oraz oleje chorych i katechumenów. Przez cały rok służą one przy udzielaniu sakramentów chrztu, święceń kapłańskich, namaszczenia chorych, oraz konsekracji kościołów i ołtarzy. Namaszczenie krzyżem świętym oznacza przyjęcie daru Ducha Świętego.. Krzyżmo (inaczej chryzma, od gr. chrio, czyli namaszczać, chrisis, czyli namaszczenie) to jasny olej z oliwek, który jest zmieszany z ciemnym balsamem.

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego trzeba spowiadać się przed kapłanem?

2024-03-27 08:03

[ TEMATY ]

spowiedź

Magdalena Pijewska

Skąd wzięła się spowiedź w Kościele? Dlaczego trzeba spowiadać się przed kapłanem? Na czym polega dobrze przeżyta spowiedź? Na te i inne pytania odpowiada nowa książka „Dar przebaczenia. O spowiedzi dla wątpiących” wydana nakładem Wydawnictwa Serafin.

„Dar przebaczenia. O spowiedzi dla wątpiących” to książka wielu autorów. Bogata jest w teksty doświadczonych duchownych: ks. Przemysława Artemiuka, ks. Mariusza Rosika, o. Kazimierza Fryzła CSSR, br. Adama Gęstwy OFMCap, br. Błażeja Strzechmińskiego OFMCap, br. Luisa Dri OFMCap. Nie zabrakło także spojrzenia osoby świeckiej - swoim doświadczeniem podzieliła się publicystka Magdalena Urbańska. Poniżej przedstawiamy fragment książki:

CZYTAJ DALEJ

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie został wyprodukowany

2024-03-28 22:00

[ TEMATY ]

całun turyński

Adobe.Stock

Całun Turyński

Całun Turyński

W Turynie we Włoszech zachowało się prześcieradło, w które według tradycji owinięto ciało zmarłego Jezusa - Święty Całun. W ostatnich latach tkanina ta została poddana licznym, nowym badaniom naukowym. Rozmawialiśmy o tym z prof. Emanuelą Marinelli, autorką wielu książek na temat Całunu - niedawno we Włoszech ukazała się publikacja „Via Sindonis” (Wydawnictwo Ares), napisana wspólnie z teologiem ks. Domenico Repice.

- Czy może pani profesor wyjaśnić tytuł swojej nowej książki „Via Sindonis”?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję