W Hodyszewie na Podlasiu znajduje się cudowny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, datowany na ok. 1630 rok. Znana jest legenda o zjawieniu ikony Matki Bożej na drzewie i o ufundowaniu dla niej kaplicy. Miejsce to przyciąga rzesze pielgrzymów.
- Chcemy zawierzać nas, Kościół i całą Ojczyznę potężnej opiece Matki Najświętszej i wstawiennictwu św. Józefa, wypraszając nam wszelkie potrzebne łaski – mówi ks. Krystian Strycharski, wikariusz parafii św. Jana Kantego w Warszawie i zapalony motocyklista.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Łaskami słynący wizerunek Matki Boskiej Hodyszewskiej został namalowany techniką olejną na trzech sklejonych deskach. Pierwotnie była to ikona umieszczona w ikonostasie miejscowej cerkwi unickiej, w latach 1875-1914 prawosławnej. Wizerunek ten był już wówczas uważany za cudowny i otaczany kultem przez wiernych prawosławnych, greckokatolickich i rzymskokatolickich.
Reklama
Przedstawia Maryję, której postać jest lekko zwrócona w prawo. Na jej lewym ręku spoczywa Jezus nieco zwrócony ku Matce, który w lewej dłoni trzyma zamkniętą księgę, podczas gdy prawą unosi w geście błogosławieństwa. Palce obu bosych stóp Chrystusa, ułożonych obok siebie i skierowanych prostopadle do dolnej krawędzi obrazu, są widoczne spod szat. Matka i Syn lekko pochylają się ku sobie. Obie postacie noszą wysokie korony. Otwartą koronę Jezusa wieńczy krzyż grecki. Warto zwrócić uwagę na odcień karnacji – jasny i chłodny, z łagodnym zaróżowieniem policzków, odmienny niż oblicza świętych z wizerunków powstających w kręgu tradycji bizantyjskiej.
Cały obraz okrywa wykonana w złoconym drewnie sukienka, odsłaniająca tylko twarze i dłonie postaci oraz stopy Jezusa. Na sukience nieznany autor odtworzył szaty Matki i Syna, ozdobione ornamentem wici i kwiatów. Obraz został koronowany koronami papieskimi w 1980 r. przez kard. Franciszka Macharskiego.
Opiekę nad sanktuarium w Hodyszewie sprawują księża pallotyni. Nieodłącznym elementem hodyszewskiego sanktuarium jest niezwykłe miejsce, nazywane potocznie Krynicą. Według tradycji to właśnie tam objawiła się cudowna ikona Matki Bożej i po dzień dzisiejszy bije tam źródło, a liczni pielgrzymi doświadczają działania łask.
Sanktuarium w Hodyszewie słynie także jako centrum pojednania, przyciągające liczne pielgrzymki. Największe z nich to Łapska Piesza Pielgrzymka oraz Zambrowska Piesza Pielgrzymka do Hodyszewa.
Dekretem biskupa łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego z 9 lutego 2021 r. świątynia została ustanowiona jako jeden z 20 kościołów stacyjnych Papieskiego Roku św. Józefa w diecezji łomżyńskiej, w tym również w ramach pierwszego etapu przygotowań do obchodów uroczystości 100-lecia ustanowienia diecezji, które odbędą się za cztery lata.
Jednodniowa pielgrzymka warszawskich motocyklistów rozpocznie się 1 maja. Zbiórka o godz. 8.45 przy Wola Parku, ul. Górczewska 124 – na parkingu przed Castoramą. Punktem kulminacyjnym będzie Msza św. w sanktuarium w Hodyszewie. Więcej informacji uzyskać można pod numerem tel.: 509 130 824 lub pisząc na adres: malydzon4@gmail.com.