Reklama

KANADA

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rozpoczęło się "odliczanie"

do Światowego Dnia Młodzieży w Toronto
Już za rok w dniach 22-28 lipca Toronto będzie gościło uczestników XVII Światowych Dni Młodzieży. Z tej okazji 30 lipca br. tysiące młodych ludzi - delegatów z Ontario, Quebec, New Brunswick i Brytyjskiej Kolumbii, a także przedstawicieli USA, Argentyny, Francji, Szwajcarii i Włoch - zgromadzonych na Nathan Phillips Square w Toronto, rozpoczęło "odliczanie" do spotkania z Ojcem Świętym.
Papież chce spotkać się z młodymi w Toronto w dniach 27-28 lipca 2002 r. Spotkanie, w którym uczestniczyć będzie ponad 500 tys. osób, będzie największym zgromadzeniem w historii Kanady. Uczestnicy spotkania na Nathan Phillips Square otrzymali specjalny prezent od Jana Pawła II w postaci fragmentów przesłania do młodzieży na Światowe Spotkanie Młodych 2002 (ogłoszonego w całości 31 lipca br. w Rzymie).

Dziesięć przykazań w szkołach

Parlament Nowej Karoliny (USA) przyjął ustawę, która zaleca wywieszanie dziesięciu przykazań we wszystkich szkołach na terenie całego stanu. W uzasadnieniu parlamentarzyści powołali się na Deklarację Niepodległości USA, a także napisali, że Dekalog ma historyczne znaczenie dla powstania Stanów Zjednoczonych i powinien być "wywieszony" we wszystkich szkołach.
Ustawę zaakceptował senat Nowej Karoliny, a obecnie oczekuje się podpisu pod nią gubernatora stanu. Ustawa zezwala na wywieszanie w klasach szkolnych tekstu Dekalogu "bądź innych tekstów związanych z religią, a które mają znaczenie historyczne i wpłynęły na system prawny i organizację państwa amerykańskiego".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Krytyka szczytu G8 w Genui

Biskupi katoliccy Włoch skrytykowali stosowanie przemocy przez policję w Genui w czasie szczytu przywódców 7 najbogatszych państw świata i Rosji. Apel, podpisany m.in. przez biskupów Luigiego Betazziego, Giuseppe Casale i Antonio Riboldiego, przedrukował dziennik La Repubblica 30 lipca br. Jego sygnatariusze oświadczyli m.in., że w posiadaniu Kościoła znajdują się wiarygodne dowody, iż policja stosowała przemoc również wobec osób niepełnosprawnych, ludzi starych i zakonników. - "Kościół i chrześcijanie nie mogą milczeć, kiedy prawa człowieka są przez kogokolwiek deptane" - napisali autorzy apelu.
Jednocześnie z surową krytyką szczytu G8 wystąpił w Radiu Watykańskim o. Gino Barsella, redaktor naczelny wydawanego przez kombonianów miesięcznika Nigrizia, zajmującego się problemami Trzeciego Świata. - "To, że w Genui mówiło się w ogóle o problemie ubóstwa, jest zasługą wyłącznie antyglobalistów" - stwierdził m.in. o. Barsella.

Reklama

Protesty przeciw ustawie zezwalającej na małżeństwa homoseksualne

1 sierpnia br. w Niemczech weszła w życie ustawa zrównująca w prawach z małżeństwami zarejestrowane związki par homoseksualnych. " Kościół jest oburzony; ustawa jest niezgodna zarówno z katolickim, jak też z konstytucyjno-prawnym pojęciem rodziny" - powiedział rzecznik prasowy Konferencji Biskupów Niemieckich, dr Rudolf Hammerschmidt. Zapowiedział, że Episkopat Niemiec wyda oficjalne oświadczenie po zajęciu stanowiska przez sąd, który jeszcze nie podjął ostatecznej decyzji w sprawie skargi wniesionej przeciwko ustawie.
Już w marcu 2000 r. Episkopat Niemiec wydał oświadczenie, w którym odrzucił "wszelkie próby stworzenia instytucji prawnych dla partnerów żyjących w związkach homoseksualnych i nadawania im praw podobnych do małżeństw, lub wręcz zrównujących ich w prawach z małżeństwami".

FRANCJA

Premier Francji Lionel Jospin zapowiedział podjęcie kampanii przeciw prawu państwa - miasta Watykanu do bicia własnych monet euro. W myśl postanowień Unii Europejskiej, od przyszłego roku jedyną monetą w krajach "piętnastki" będzie euro, ale każdy kraj otrzymał prawo umieszczania na jednej stronie własnych elementów narodowych. Tymczasem szef rządu francuskiego - socjalista wywodzący się z rodziny hugenockiej ( protestanckiej) - oświadczył, że sprzeciwi się, aby Watykan bił monety " z wizerunkami świętych lub papieży". Jospin, będący jednym z najzacieklejszych zwolenników świeckości państwa, a zarazem przeciwników obecności religii w życiu publicznym, powiedział w rozmowie z paryskim dziennikiem Le Figaro, że umieszczanie na monetach euro podobizn świętych i papieży stanowi "zagrożenie dla państwa świeckiego w domu europejskim".

Reklama

USA

Arcybiskup Sarajewa - kard. Vinko Puljić, w przemówieniu wygłoszonym przed Komisją ds. Stosunków Międzynarodowych Izby Reprezentantów Kongresu USA, stwierdził m.in., że Chorwaci są rozczarowani, iż funkcjonariusze międzynarodowi w Bośni i Hercegowinie nie chcą uznać wyników ostatnich demokratycznych wyborów w tym kraju i wywrzeć skutecznego nacisku na władze Republiki Serbskiej, aby 230 tys. Chorwatów bezpiecznie mogło powrócić do swoich domostw. Wyjście z trudnej sytuacji kraju Chorwaci widzą w nowym podziale administracyjnym Bośni i Hercegowiny - powiedział kardynał.

WŁOCHY

Od 10 lat młodzi ludzie - wolontariusze z różnych krajów europejskich należący do stowarzyszenia "Sztuka i wiara" - w okresie wakacji poświęcają się ewangelizowaniu przez kulturę. Oprowadzają po florenckich świątyniach turystów zagranicznych i opowiadają o historii i znaczeniu miejsc świętych. Młodych przewodników z całej Europy przygotowują rówieśnicy z kurialnego wydziału "Katechezy przez sztukę". Organizowane są dla nich specjalne kursy poświęcone wierze i sztuce.

HISZPANIA

26 lipca br. w klasztorze Encarnación (Wcielenia) w Madrycie setki wiernych były świadkami niezwykłego zjawiska wzburzenia się krwi św. Pantaleona. Od 1673 r. cud ten powtarza się tuż przed wspomnieniem męczeńskiej śmierci tego Świętego. Całkowity proces dekoagulacji następuje zawsze 27 lipca, po czym stopniowo zjawisko się cofa, aż do całkowitego ponownego ścięcia się krwi następnego dnia.
Warto przypomnieć, że podobne zjawisko, tyle że mające znacznie dłuższą historię, powtarza się od wielu wieków w Neapolu z krwią św. Januarego. Święty ten był rówieśnikiem św. Pantaleona, zwłaszcza co do daty śmierci - 305 r. Cud św. Januarego, którego relikwie przechowywane są w katedrze neapolitańskiej od końca XV w., powtarza się zwykle 19 września, a czasami także w inne dni i miesiące, m.in. w maju.

JEDNYM ZDANIEM

Jan Paweł II będzie obecny na światowej prapremierze filmu Jerzego Kawalerowicza Quo vadis. Informację tę potwierdziła Prefektura Domu Papieskiego. Producenci fakt ten podali na premierowych zaproszeniach: "Jego Świątobliwość Jan Paweł II dnia 30 sierpnia 2001 r. o godzinie 18.00 w Auli Pawła VI zaszczyci swoją obecnością projekcję filmu Quo vadis Jerzego Kawalerowicza na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza, produkcja Chronos Film". Rzymska prapremiera odbędzie się w Auli Pawła VI, zbudowanej w miejscu byłych ogrodów Nerona. W Polsce premiera planowana jest na 9 września.

W Meksyku trwa debata na temat obecności wizerunków religijnych w urzędach. Arcybiskup stolicy kraju, Miasta Meksyk, kard. Norberto Rivera Carrera oświadczył w związku z tym, że Kościół pragnie jedynie " prawdziwej wolności religijnej i nie narzucania przez państwo żadnej religii, bo byłoby to absurdem".

W stolicy Bułgarii, Sofii, stanie przed miejscową katedrą pw. św. Józefa pomnik papieża Jana XXIII (kard. Angelo Giuseppe Roncalli, przyszły Jan XXIII, przez 10 lat był nuncjuszem apostolskim w Bułgarii).

Zdecydowaną większością głosów Izba Reprezentantów Kongresu USA przyjęła ustawę całkowicie zakazującą klonowania ludzkich istot. Izba poparła zakaz uznający za przestępstwo również klonowanie zarodków do celów medycznych. Prezydent George W. Bush zapowiedział podpisanie ustawy. Konieczna jest jednak aprobata Senatu, w którym przewagę mają demokraci.

Wbrew protestom lekarzy kanadyjskie ministerstwo zdrowia zadecydowało, że nieuleczalnie chorzy Kanadyjczycy mogą legalnie produkować i "zażywać" marihuanę.

Alejandro Toledo został zaprzysiężony na prezydenta Peru. Jest on pierwszym indiańskim przywódcą w historii kraju.

Komisja Europejska wezwała Niemcy, by zaprzestały dyskryminowania firm budowlanych z innych krajów Unii Europejskiej (polskie przedsiębiorstwa zatrudniają tam 20 tys. pracowników).

Po interwencji szefa dyplomacji Unii Europejskiej Javiera Solany oraz sekretarza generalnego NATO Georga Robertsona w Macedonii udało się uratować pokój. Doszło do zawarcia porozumienia o zawieszeniu broni. Albańscy rebelianci wycofali się w góry, a macedońska armia opuściła wsie w rejonie Tetova.

Jugosłowiańscy intelektualiści utworzyli Komisję Współpracy, której celem będzie zbadanie, jak mogło dojść do zbrodni wojennych na Bałkanach w ciągu ostatnich 10 lat. - Naszym celem jest zmiana prawnego, politycznego i moralnego podejścia do minionych wydarzeń - podali w komunikacie członkowie komisji.

W czasie wizyty w Wilnie prezydent Francji Jacques Chirac, odnosząc się do planów rozszerzenia NATO, ostrzegł Litwinów przed ryzykiem nowego podziału kontynentu europejskiego - "przesunięcia na Wschód dawnego pęknięcia". Chirac stwierdził, iż rozumie dążenie krajów bałtyckich do przystąpienia do Sojuszu, lecz - jak podkreślił - należy także brać pod uwagę zastrzeżenia Rosji w tej sprawie.

Przebywający z wizytą w Chinach sekretarz stanu USA Colin Powell przekonał przywódców komunistycznych Chin do wznowienia dialogu na temat przestrzegania praw człowieka. Rozmowy Powella w Pekinie dotyczyły m.in. problemu Tajwanu - najbardziej drażliwej kwestii w stosunkach chińsko-amerykańskich - oraz planowanego na październik br. spotkania na szczycie prezydentów obu mocarstw.

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pierwszy laureat Nagrody św. Jana Pawła II: uczymy się od niego sprawiedliwości społecznej

2024-05-20 17:20

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Karol Porwich/Niedziela

„Od św. Jana Pawła II uczymy się wdrażania w praktykę zasad sprawiedliwości społecznej” - mówi ks. Leonard Olobo kierujący Centrum Pokoju i Sprawiedliwości w stolicy Ugandy. To właśnie temu ośrodkowi Watykańska Fundacja Jana Pawła II przyznała pierwszą w historii nagrodę imienia swego świętego patrona. Ma być ona nadawana co dwa lata w celu promowania wiedzy na temat myśli i działalności św. Jana Pawła II oraz jego wpływu na życie Kościoła oraz świata. Jej pomysłodawcy wzorowali się na prestiżowej Nagrodzie Ratzingera.

Zakony na rzecz pokoju i sprawiedliwości

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Działacze Opozycji Antykomunistycznej i Osoby Represjonowane pielgrzymowali do Rokitna

2024-05-20 11:38

[ TEMATY ]

opozycja antykomunistyczna

osoby represjonowane

pielgrzymka do Rokitna

Marek Budniak

W pielgrzymce do Rokitna wzięło udział ok. 200 osób z naszego województwa

W pielgrzymce do Rokitna wzięło udział ok. 200 osób z naszego województwa

Działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane z przyczyn politycznych województwa lubuskiego 19 maja odbyli swoją III Pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie.

Pierwszym punktem programu był wykład prof. dr. hab. Jana Żaryna na temat „Potrzeby dumy narodowej z naszej historii, kultury i wiary, które współtworzyły nasze ponadtysiącletnie dziedzictwo”. W swojej konferencji prelegent przypomniał m.in. słowa ks. Piotra Skargi o tym, że „Każdy, kto ojczyźnie służy, sobie służy” oraz Romana Dmowskiego, który powiedział, że „Wszystko co polskie jest moje […] więc muszę też przyjąć upokorzenia”. Profesor podkreślił, że my Polacy mamy to szczęście, iż nie musimy wstydzić się naszych przodków, powinniśmy być dumni nie tylko z wielkich ich zwycięstw, ale także z tego jak przyjmowali gorycz klęski oraz potrafili mądrze wybierać zaczynając na przyjęciu chrztu w obrządku łacińskim. Postawił pytanie retoryczne czy potrafimy jako pokolenie przeciwstawić się idącej od Zachodu nowej rewolucji marksistowskiej? Zachęcał do zorganizowania w naszych miastach 13 października Narodowego Marszu Papieskiego.

CZYTAJ DALEJ

Lublin. Zapraszamy na Marsz dla Życia i Rodziny

2024-05-21 05:56

Ks. Krzysztof Czajka

Na marsz zapraszają ks. Jerzy Krawczyk, Marika Mierzejewska i abp Stanisław Budzik

Na marsz zapraszają ks. Jerzy Krawczyk, Marika Mierzejewska i abp Stanisław Budzik

Rodzina jest najwspanialszym miejscem do tego, aby życie mogło się rodzić i rozwijać - powiedział abp Stanisław Budzik.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję