Reklama

Królowa z Dankowa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

25 maja 2002 r. na stałe wpisze się w kronikę parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Dankowie, jako niezwykła i historyczna data. Tego dnia abp Stanisław Nowak, wraz z biskupami pomocniczymi Antonim Długoszem i Janem Wątrobą dokonał aktu koronacji koronami biskupimi słynącego łaskami obrazu Matki Bożej Dankowskiej. To szczególne wydarzenie, znak hołdu i czci dla Maryi, jest ukoronowaniem wyjątkowej obecności Matki Boga w dankowskim sanktuarium.

Przygotowanie do uroczystości koronacyjnej rozpoczęło się 29 sierpnia 2001 r. dziewięciomiesięczną nowenną. Prowadzili ją ojcowie redemptoryści z Tuchowa. Od 19 maja br. w sanktuarium trwały misje święte przed koronacją.

Na uroczystość koronacyjną przybyli do Dankowa abp Stanisław Nowak, bp Antoni Długosz, bp Jan Wątroba, ks. inf. Zenon Janyszek, a także kapituły: katedralna, radomszczańska, wieluńska i zawierciańsko-żarecka wraz ze swoimi księżmi prepozytami. Przybyło także Wyższe Seminarium Duchowne z rektorem, ks. dr. Włodzimierzem Kowalikiem, księżmi przełożonymi i profesorami. Obecni byli także księża naszej archidiecezji, zakonnicy i zakonnice. W tej doniosłej chwili nie zabrakło w Dankowie władz państwowych i samorządowych: wojewody śląskiego Marka Sztolcmana, starosty kłobuckiego Jerzego Kułaczka, wójta gminy Lipie Stanisława Sieji, burmistrzów i wójtów powiatu kłobuckiego, a także przedsta-

wicieli służby zdrowia i policji, OSP z dekanatu krzepickiego i wiernych. Uroczystość koronacji uświetnił śpiew chóru Wyższego Seminarium Duchownego, kwartet z Opery Narodowej w Warszawie i chór parafialny z Dankowa. Nie zabrakło także zespolonej orkiestry strażackiej z Krzepic, Starokrzepic i Zajączek.

Uroczystość rozpoczęła się w piękny sobotni dzień 25 maja o godz. 10.30 procesją z obrazem Matki Bożej Dankowskiej z kościoła do ołtarza koronacyjnego na wałach dankowskich. Na początku Mszy św. kustosz sanktuarium, ks. kan. Czesław Chwał, powitał dostojnych gości, podziękował za przybycie i poprosił Księdza Arcybiskupa o koronację obrazu, wszystkich zaś wiernych o gorącą modlitwę podczas tej wyjątkowej liturgii. Następnie ks. inf. Zenon Janyszek odczytał Dekret Koronacyjny. W homilii Ksiądz Arcybiskup wskazał na znaczenie koronacji, która jest wyrazem wdzięczności ludu ziemi krzepickiej, ludu Jury Częstochowsko-Wieluńskiej za wielowiekową opiekę i orędownictwo Bogurodzicy. "Danków, podobnie jak Jasna Góra - powiedział Ksiądz Arcybiskup - to znak zwycięstwa Polaków. Te miejsca oparły się potopowi szwedzkiemu. Mogło się to dokonać dzięki pomocy Maryi, która jest tam obecna w cudownych obrazach. Ta obronna ziemia to symbol siły wiary ludzi tutaj żyjących. Maryja w tutejszym cudownym Wizerunku nieustannie wspiera miejscowy lud i wyprasza u Boga potrzebne mu łaski". Ksiądz Arcybiskup wskazał także na symbolikę tego obrazu, będącego wierną kopią Czarnej Madonny Jasnogórskiej. Mówił, że "Maryja w tym wizerunku pokazuje swoją dłonią na Jezusa, daje Go nam. Maryja w tej ikonie wciąż przypomina, że należymy do Chrystusa i dlatego Chrystus jest dla nas najważniejszy. W XXI w. nadal chcemy należeć do Jezusa, bo tylko On daje nam nadzieję na przyszłość, potrafi zaspokoić nasze najgłębsze pragnienia".

Następnie Arcypasterz wraz z Biskupami Pomocniczymi dokonał aktu koronacji. "Boże, wejrzyj łaskawie na tych, którzy wieńczą koroną wizerunek Matki Twojego Syna, wyznają, że Twój Syn jest Królem Wszechświata, i wzywają opieki Najświętszej Dziewicy jako Królowej. Idąc śladami Jezusa i Maryi - mówił Ksiądz Arcybiskup - niech służą Tobie, a wypełniając przykazanie miłości, spieszą sobie wzajemnie z pomocą. Niech przez pokorne życie na ziemi zasłużą na wywyższenie w niebie, gdzie Ty wieńczysz koroną chwały tych, którzy Tobie wiernie służą".

Kustosz sanktuarium - ks. kan. Czesław Chwał dokonał następnie wobec nowo ukoronowanej ikony Maryi aktu przyrzeczenia i ślubowania. " Przyrzekam i ślubuję stać wiernie na straży tego sanktuarium, czynić wszystko, by świątynia dankowska była godnym miejscem kultu należnego Matce Bożej i pilnie strzec łaskami słynącego obrazu Matki Bożej, od przeszło 350 lat czczonego i otaczanego miłością przez pokolenia wiernych parafii dankowskiej. Przyrzekam też wraz z całą wspólnotą parafialną dołożyć wszelkich starań, aby Matka Boża Dankowska była czczona w naszej archidiecezji częstochowskiej".

Na zakończenie tej pięknej uroczystości wszystkim przybyłym podziękował Ksiądz Proboszcz i wójt gminy Lipie Stanisław Sieja. W ten sposób archidiecezja częstochowska otrzymała kolejny znak szczególnej obecności Bogurodzicy na naszej ziemi. Niech to będzie zachęta do pogłębienia pobożności maryjnej i ufnego uciekania się o pomoc do Matki Boga, a zarazem Matki każdego z nas. Kiedy zaś będziemy odwiedzać okolice Jury Częstochowsko-Wieluńskiej, nie zapomnijmy udać się do Sanktuarium Matki Bożej Dankowskiej, by prosić Ją o opiekę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

[ TEMATY ]

Matka Boża

Maryja

nabożeństwo majowe

loretańska

Majowe

nabożeństwa majowe

litania loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

W tym miesiącu przyroda budzi się z zimowego snu do życia. Maj to miesiąc świeżych kwiatów i śpiewu ptaków. Wszystko w nim wiosenne, umajone, pachnące, czyste. Ten właśnie wiosenny miesiąc jest poświęcony Matce Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Wy jesteście przyjaciółmi moimi

2024-04-26 13:42

Niedziela Ogólnopolska 18/2024, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

o. Waldemar Pastusiak

Adobe Stock

Trwamy wciąż w radości paschalnej powoli zbliżając się do uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Chcemy otworzyć nasze serca na Jego działanie. Zarówno teksty z Dziejów Apostolskich, jak i cuda czynione przez posługę Apostołów budują nas świadectwem pierwszych chrześcijan. W pochylaniu się nad tajemnicą wiary ważnym, a właściwie najważniejszym wyznacznikiem naszej relacji z Bogiem jest nic innego jak tylko miłość. Ona nadaje żywotność i autentyczność naszej wierze. O niej także przypominają dzisiejsze czytania. Miłość nie tylko odnosi się do naszej relacji z Bogiem, ale promieniuje także na drugiego człowieka. Wśród wielu czynników, którymi próbujemy „mierzyć” czyjąś wiarę, czy chrześcijaństwo, miłość pozostaje jedynym „wskaźnikiem”. Brak miłości do drugiego człowieka oznacza brak znajomości przez nas Boga. Trudne to nasze chrześcijaństwo, kiedy musimy kochać bliźniego swego. „Musimy” determinuje nas tak długo, jak długo pozostajemy w niedojrzałej miłości do Boga. Może pamiętamy słowa wypowiedziane przez kard. Stefana Wyszyńskiego o komunistach: „Nie zmuszą mnie niczym do tego, bym ich nienawidził”. To nic innego jak niezwykła relacja z Bogiem, która pozwala zupełnie inaczej spojrzeć na drugiego człowieka. W miłości, zarówno tej ludzkiej, jak i tej Bożej, obowiązują zasady; tymi danymi od Boga są, oczywiście, przykazania. Pytanie: czy kochasz Boga?, jest takim samym pytaniem jak to: czy przestrzegasz Bożych przykazań? Jeśli je zachowujesz – trwasz w miłości Boga. W parze z miłością „idzie” radość. Radość, która promieniuje z naszej twarzy, wyraża obecność Boga. Kiedy spotykamy człowieka radosnego, mamy nadzieję, że jego wnętrze jest pełne życzliwości i dobroci. I gdy zapytalibyśmy go, czy radość, uśmiech i miłość to jest chrześcijaństwo, to w odpowiedzi usłyszelibyśmy: tak. Pełna życzliwości miłość w codziennej relacji z ludźmi jest uobecnianiem samego Boga. Ostatecznym dopełnieniem Dekalogu jest nasza wzajemna miłość. Wiemy o tym, bo kiedy przygotowywaliśmy się do I Komunii św., uczyliśmy się przykazania miłości. Może nawet katecheta powiedział, że choćbyśmy o wszystkim zapomnieli, zawsze ma pozostać miłość – ta do Boga i ta do drugiego człowieka. Przypomniał o tym również św. Paweł Apostoł w Liście do Koryntian: „Trwają te trzy: wiara, nadzieja i miłość, z nich zaś największa jest miłość”(por. 13, 13).

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli ocalić siebie i swoją tożsamość

2024-05-05 18:59

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

I dawne, i niezbyt odległe, i współczesne pokolenia, jeśli chcą ocalić siebie i swoją tożsamość, muszą nieustannie zwracać się do Chrystusa, który jest naszą skałą, kamieniem węgielnym, na którym budujemy wszystko - mówił abp Marek Jędraszewski w czasie wizytacji kanonicznej w parafii św. Sebastiana w Skomielnej Białej.

W czasie pierwszej Mszy św. proboszcz ks. Ryszard Pawluś przedstawił historię parafii w Skomielnej Białej. Sięga ona przełomu XV i XVI w. Pierwsza kaplica pod wezwaniem św. Sebastiana i św. Floriana powstała w 1550 r., a w XVIII w. przebudowano ją na kościół. Drewnianą budowlę wojska niemieckie spaliły w 1939 r. a już dwa lata później poświęcono tymczasowy barokowy kościół, a proboszczem został ks. Władysław Bodzek, który w 1966 r. został oficjalnie potwierdzony, gdy kard. Karol Wojtyła ustanowił w Skomielnej Białej parafię. Nowy kościół oddano do użytku w 1971 r., a konsekrowano w 1985 r. - Postawa wiary łączy się z zatroskaniem o kościół widzialny - mówił ksiądz proboszcz, podsumowując zarówno duchowy, jak i materialny wymiar życia wspólnoty parafialnej w Skomielnej Białej. Witając abp. Marka Jędraszewskiego, przekazał mu ciupagę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję