Dla duszpasterzy w całej Polsce będzie to czas refleksji nad realizacją wskazań zawartych posynodalnej adhortacji apostolskiej Franciszka „Amoris Laetitia”, poświęconej miłości w rodzinie. Dokument został wydany w 2016 roku.
Rok Rodziny Amoris Laetitia zostanie zainaugurowany 19 marca br., w uroczystość św. Józefa. Pierwszym ogólnopolskim akcentem tej inicjatywy będzie zawierzenie tego dnia polskich rodzin Matce Bożej na Jasnej Górze przez przedstawicieli rodzin. Akt zawierzenia dokona się 19 marca także w katedrach i w kościołach parafialnych w Polsce.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
„W łączności z papieżem Franciszkiem wszystkie sprawy polskich rodzin powierzymy dobremu Bogu – zapowiedział dziś bp Wiesław Śmigiel. Dodał, że Rada ds. Rodziny nie organizuje w najbliższym czasie jakiegoś szczególnego wydarzenia, zwłaszcza o charakterze masowym, bowiem w obecnej sytuacji trudno podejmować takie plany.
„Jeśli to tylko będzie możliwe, to ogólnopolska pielgrzymka małżeństw i rodzin na Jasną Górę, organizowana corocznie pod koniec września, będzie też centralnym akcentem obchodów Roku Rodziny” – zapowiedział ordynariusz toruński.
W dniach od 19 do 25 marca odbędzie się ogólnopolska nowenna w obronie życia. Jest to odpowiedź na apel Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia.
Reklama
Obchody Roku Rodziny mają się zakończyć spotkaniem z papieżem Franciszkiem, podczas Światowego Dnia Rodzin w Rzymie, w marcu przyszłego roku. „Chcemy, żeby w tym wydarzeniu uczestniczyła duża delegacja polskich rodzin i duszpasterzy” – powiedział bp Śmigiel.
Duchowny podkreślił, że rodzina powinna być nieustannie w centrum zainteresowania Kościoła. „Myślę, że ten rok Rodziny będzie dla nas okazją, żebyśmy sobie o tym przypominali” – dodał.
Jednym z wyzwań, jak zadań, jak zaznaczył bp Śmigiel, jest przygotowanie do życia małżeńskiego i sakramentu małżeństwa a także umacnianie rodzin, którym wiedzie się dobrze oraz pomoc i wspieranie tych, które przeżywają różnego rodzaju trudności.
Dla duszpasterstwa rodzin będzie to czas refleksji nad realizacją wskazańadhortacji „Amoris Laetitia”.
Ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin wskazywał w rozmowie z KAI na coraz lepszą markę katolickich poradni rodzinnych – zgłasza się do nich o 40 proc. więcej osób niż przed rokiem. W całej Polsce działa około 120 takich placówek.
Specjalistyczne poradnie oferują pomoc prawników, psychologów, księży, terapeutów uzależnień, seksuologów. Najczęstsze problemy, z którymi zgłaszają się osoby szukające porady dotyczą uzależnień dorosłych i dzieci oraz brak komunikacji.
„Powoli odchodzimy od małych poradni parafialnych, w których było praktycznie tylko szkolenie narzeczonych na rzecz poradni większych, systemowych, bardziej profesjonalnych” – powiedział duchowny. Taka placówka będzie oferowała szeroki wachlarz różnych specjalizacji.