Reklama

O Ekumenicznym Święcie Biblii i Dniach Biblijnych

Niedziela warszawska 18/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

IRENA ŚWIERDZEWSKA: - Od kilku już lat w maju obchodzimy Święto Biblii i Dni Biblijne. Jak zrodziła się inicjatywa?

KS. PRAŁ. JERZY BANAK: - W Kościele katolickim idea niedziel czy tygodni biblijnych sięga ojca Piusa Parscha, wielkiego liturgisty, apostoła Biblii, który już w latach dwudziestych ubiegłego wieku zabiegał o organizowanie specjalnych spotkań z Pismem Świętym. Dalszy impuls tym poczynaniom dał katolicki ruch biblijny powstały w Stuttgarcie w 1933 r. Tu jednak chcemy mówić o ekumenicznej inicjatywie, by wszyscy chrześcijanie gromadzili się przy jednej Biblii. I właśnie tegoroczne Ekumeniczne Święto Biblii i Dni Biblijne obchodzimy już po raz dziewiąty. W zimie 1994 r. w gronie trzech zaledwie osób ( ewangeliczka - Barbara Enholc-Narzyńka, dyrektor Towarzystwa Biblijnego w Polsce, śp. ks. prof. Witold Benedyktowicz, metodysta i ówczesny przewodniczący Komitetu Krajowego Towarzystwa oraz ja, jego zastępca, katolik) dyskutowaliśmy możliwość podjęcia i zaistnienia Święta Biblii w Polsce.

Nawiązaliśmy do obchodzonego w niektórych krajach anglosaskich - przeważnie po Zesłaniu Ducha Świętego - tygodnia modlitw pentekostalnych o jedność chrześcijan. Inspiracją był też tzw. Tydzień Biblii (Bible Week), znany z kolei w środowiskach amerykańskich Towarzystw Biblijnych, w którym od dawna już urządzano swego rodzaju promocję Biblii czy - lepiej powiedzieć - kampanię reklamową dla jej nabywania. Jednakże nam przyświecało głównie pragnienie, by w środowiskach chrześcijańskich Kościołów w Polsce bardziej uczulać wierzących na znaczenie Biblii w osobistym życiu duchowym. Nie jest przecież tajemnicą, że znajomość Pisma Świętego nie jest u nas ani dogłębna, ani powszechna.

Początkowo problemy były z samą nawet onomastyką (nazewnictwem - przyp. red.). Zastanawiano się czy ma to być Dzień Biblii, Święto Biblii, Światowy Dzień Biblii czy Niedziela Biblijna. W końcu wykrystalizował się następujący porządek: w dniu 9 maja będzie zawsze, jak na całym świecie, Ekumeniczne Święto Biblii, otwierające Ekumeniczne Dni Biblijne i trwające różnie w różnych środowiskach, nawet do końca maja. Z kolei pierwsza niedziela po 9 maja będzie zawsze obchodzona jako tzw. Ekumeniczna Niedziela Biblijna.

Podjęte w tym wąskim gronie ustalenia zostały jeszcze w marcu 1994 r. przedstawione bp. Kazimierzowi Romaniukowi oraz Zwierzchnościom Kościołów Chrześcijańskich. Pomysł przyjęto z aprobatą i w ten sposób ta ekumeniczna inicjatywa uzyskała zielone światło. Brakowało już jednak czasu na jej pełniejsze rozwinięcie w 1994 r. Stąd I Ekumeniczne Dni Biblijne ograniczyły się właściwie do kilku zaledwie nabożeństw w Warszawie i okolicy.

- Znamy już zatem początki. A jak przebiegały Dni Biblijne i Święto Biblii w następnych latach?

- Z każdym rokiem idea Ekumenicznych Dni Biblijnych rozrastała się i przenosiła z Warszawy do nowych miejsc i ośrodków, a także przybierała różne formy. Podejmowano ją w kolejnych diecezjach różnych Kościołów. Dziś Święto Biblii i Dni Biblijne to nie tylko wspólne nabożeństwa, ale sympozja, konferencje, wystawy, prelekcje, odczyty. Można powiedzieć, że świętowanie biblijne wyszło z kościołów i przeniosło się też do domów kultury, a nawet miejskich ratuszów. Ideę Święta Biblii podejmuje się nawet na szczeblach samorządów lokalnych. W książce zatytułowanej Łódź Biblijna czytamy np. podziękowanie " Przewodniczącemu Rady Miejskiej w Łodzi prof. Grzegorzowi Matuszakowi, który dzięki swej nigdy nie wygasającej życzliwości dla organizatorów Dni Biblii i ich pomysłów jest sprawcą całej naukowej części tego wydarzenia, w tym również niniejszej publikacji" (Łódź Biblijna. Materiały zebrane podczas Dni Biblii w Łodzi, Łódź 1999, s. 114).

Tak tedy Ekumeniczne Dni Biblijne stają się poniekąd wspólną własnością społeczną. I jest to nie do przecenienia. Biblia wraca do świadomości ogółu jako fundament naszej zachodniej cywilizacji. Lata komunizmu okaleczyły nasze myślenie. Cenzura zabraniała drukowania Biblii. Osobiście pamiętam - wysyłany przez śp. ks. prof. St. Grzybka - długie godziny wyczekiwania i upokorzeń w Departamencie Wydawnictw na łaskawe, wielkopańskie przyzwolenie pani naczelnik w sprawie podniesienia nakładu o 500 egzemplarzy. Biblia nie jest dla nikogo groźna, lecz pomocna i pożyteczna dla wszystkich, także niewierzących, bowiem jak żadna z wielkich ksiąg ludzkości, precyzyjnie wykreśla granice pomiędzy dobrem a złem. Broni godności człowieka i harmonijnych relacji pomiędzy osobą ludzką a całym otaczającym ją światem. Biblia - jak zauważył to kiedyś A. Wajda - po prostu nas wychowuje. O niezastąpionej roli Biblii pięknie mówi dokument Katolickiej Federacji Biblijnej z Bogoty, z 1990 r.: "Biblia musi stać się księgą dla świata, ponieważ nie potrafimy zrozumieć Biblii, jeśli pominiemy potrzebę zbawienia, która naprawdę tkwi w człowieku, jak i nie potrafimy zrozumieć ludzkiej rzeczywistości, ignorując Biblię".

- W kolportowanym plakacie na tegoroczne Dni Biblijne czytamy słowa wyjęte z Ap 2, 7: "Ten, kto ma uszy niech usłyszy, co Duch mówi do kościołów". Czy znaczy to, że jest to jakiś temat czy hasło na ten rok?

- Rzeczywiście tak jest. Ekumeniczne Dni Biblijne odbywają się zawsze pod jakimś hasłem, które jest cytatem z Pisma Świętego. W związku z wybranym tekstem biblijnym Towarzystwo nasze przygotowuje każdego roku Posłanie do wszystkich uczestników nabożeństw oraz imprez okolicznościowych, które odbywają się podczas majowych Dni Biblijnych.

Każdego roku orędzie to przygotowuje któryś z jedenastu Kościołów zrzeszonych w Towarzystwie Biblijnym. Tekst zostaje uzgodniony i zaaprobowany przez przedstawicieli wszystkich Kościołów na krajowym posiedzeniu Komitetu Ekumenicznych Dni Biblijnych, które odbywa się zawsze w lutym każdego roku. By to zobrazować przypomnijmy program Ekumenicznego Święta Biblii z ostatnich lat. Wyglądał on następująco:

1996: "Wstanę i pójdę do Ojca mego" (Łk 15, 18). Posłanie przygotował Kościół Adwentystów Dnia Siódmego

1997: "Bóg powierzył nam Słowo pojednania" (2 Kor 5, 19). W świątyniach wszystkich wyznań czytane było orędzie Kościoła katolickiego

1998: "Ożyw mnie Panie według Słowa Twego" (Ps 119, 107) . Słowo Towarzystwa Biblijnego opracował Kościół zielonoświątkowy

1999: "Mów Panie, bo sługa Twój słucha" (1 Sm 3, 10). Tekst zredagował Kościół ewangelicko-reformowany

2000: "A Słowo ciałem się stało" (J 1, 14). Opracowanie odezwy w Roku Jubileuszowym powierzone zostało Kościołowi prawosławnemu

2001: "Słowo twoje jest pochodnią dla nóg moich" (Ps 119, 105). Posłanie opracował Kościół ewangelicko-augsburski.

W tym roku Słowo naszego Towarzystwa zredagował Kościół chrześcijan baptystów. Dobrej współpracy wszystkich przedstawicieli Kościołów w Komitecie EDB towarzyszy przychylność i błogosławieństwo władz Kościołów. Z wdzięcznością należy odnotować słowa listu kard. Franciszka Macharskiego skierowanego do nas: "... do tej ekumenicznej inicjatywy odnoszę się z pełnym życzliwości szacunkiem i wdzięcznością dla Organizatorów. Modlę się, aby Duch Święty dawał zapał i wytrwanie na drodze ekumenicznej i biblijnej ku Trzeciemu Millenium Chrześcijaństwa" . W Warszawie główne nabożeństwo Święta Biblii odprawia się zawsze w katedrze praskiej w Niedzielę Biblijną, czyli pierwszą po 9 maja. Celebruje je zawsze bp Kazimierz Romaniuk i nie zdarzyło się, by w którymś roku był nieobecny. Z tejże katedry w Niedzielę Biblijną 12 maja 1996 r. do Ojca Świętego zostało skierowane Pismo przedstawicieli jedenastu Kościołów, w którym czytamy m.in.: "Poprzez Ekumeniczne Majowe Dni Biblijne chcemy ufnie zmierzać do celu wytyczonego przez Zbawiciela w modlitwie arcykapłańskiej: aby stanowili jedno" (J 17, 22).

- Czy można w skrócie powiedzieć jaki jest główny cel urządzania Ekumenicznych Dni Biblijnych?

- Po pierwsze: wspólne w czasie Dni Biblijnych pochylenia chrześcijan rozmaitych denominacji nad Biblią mają wszystkim uzmysłowić, że Biblia nas łączy a nie dzieli. Dni te mają budzić w Kościołach odpowiedzialność za powierzone nam przez Boga Jego Słowo, mają przyczyniać się do budzenia miłości i czci dla Pisma Świętego, mają być zachętą do codziennych spotkań ze Słowem Bożym. Ekumeniczne Dni i Niedziele Biblijne pozwalają wszystkim radować się jednością sprzed podziałów, pozwalają przeżywać prawdę, że Biblia nie rozbija, lecz jednoczy chrześcijan. Jak słusznie stwierdza bp Kazimierz Romaniuk: "nad rolą Biblii w dialogu ekumenicznym nie ma potrzeby szczególnie się rozwodzić. Biblia stanowi bowiem najdoskonalszy punkt wyjścia dla ekumenicznego spotkania". Biblijne świętowanie ma nam przypominać, że w mrokach, które niekiedy nas ogarniają, Bóg spieszy nam na ratunek poprzez Swoje Słowo. Rzecz w tym, żebyśmy nieustannie rozbudzali w sobie głód tego Słowa, żeby czytanie Biblii stało się naszym chrześcijańskim przyzwyczajeniem. Nade wszystko zaś, byśmy rzeczywiście uwierzyli, że nie samym chlebem żyje człowiek, ale wszelkim Słowem, które pochodzi z ust Bożych (Mt 4, 4). W zagonieniu dnia codziennego musimy znaleźć choć chwilę na pochylenie się nad Biblią. Wielki pisarz francuski J. Green (nie mylić z G. Greenem) powiedział kiedyś: "Dzień, w którym nie biorę do ręki Biblii, to dzień stracony".

Niechaj kolejne, dziewiąte już tegoroczne Dni Biblijne przybliżają nas do tej "Księgi nad księgami". Uczyńmy swoimi słowa modlitwy św. Augustyna z Hippony (354-430): "Panie! Niech czystą będzie dla mnie radość czerpania z Twojego Pisma. Niechaj sam się nie mylę i drugich w błąd nie wprowadzam. Panie, usłysz i zlituj się. Panie, Boże mój, światło niewidomych i siło słabych, spojrzyj na mnie i usłysz wołającego z głębokości. Użycz nam czasu na wgłębianie się w tajniki Twego Słowa i nie zamykaj Go przed pukającymi do Niego" .

- Dziękuję za rozmowę

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy zauważam Boga wokół siebie?

2024-04-15 13:48

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 14, 6-14.

Poniedziałek, 6 maja. Święto świętych Apostołów Filipa i Jakuba

CZYTAJ DALEJ

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

2024-05-06 20:10

[ TEMATY ]

śmierć

PAP/Łukasz Gągulski

W poniedziałek zmarł Jacek Zieliński - wieloletni członek krakowskiej grupy Skaldowie - podała w mediach społecznościowych Piwnica pod Baranami. Miał 77 lat.

W wieku 77 lat zmarł polski muzyk Jacek Zieliński. Był polskim kompozytorem, trębaczem, skrzypkiem oraz członkiem zespołu Skaldowie, a prywatnie - młodszym bratem Andrzeja Zielińskiego.

CZYTAJ DALEJ

Pogrzeb ks. Jerzego Witka SBD

2024-05-07 16:42

ks. Łukasz Romańczuk

Msza św. pogrzebowa ks. Jerzego Witka SDB

Msza św. pogrzebowa ks. Jerzego Witka SDB

Rodzina Salezjańska pożegnała ks. Jerzego Witka SDB. Na Mszy świętej modliło się ponad 100 księży, wspólnoty neokatechumenalne oraz wierni świeccy dziękujący za posługę tego kapłana.

Msza święta pogrzebowej sprawowana była w kościele pw. Chrystusa Króla we Wrocławiu. Przewodniczył jej ks. Piotr Lorek, wikariusz Inspektora Prowincji Wrocławskiej, a homilię wygłosił ks. Bolesław Kaźmierczak, proboszcz parafii św. Jana Bosko w Poznaniu. Podczas Eucharystii czytana była Ewangelia ukazująca uczniów idących z Jerozolimy do Emaus, którzy w drodze spotkali Jezusa. Do tych słów nawiązał także ks. Kaźmierczak podkreślając, że uczniowie pełnili ważną misję w przekazaniu prawdy o zmartwychwstaniu. Kaznodzieja nawiązał także do osoby zmarłego kapłana. - W naszych sercach jest wiele wspomnień po nieżyjącym już ks. Jerzy, który posługiwał tutaj przez wiele lat. Wspominamy jego piękną pracę w Lubinie, w Twardogórze, posługę pośród młodzieży i studentów w kościele pw. św. Michała Archanioła we Wrocławiu. Organizował koncerty, na które przychodzili ludzie. Będąc proboszczem u św. Michała Archanioła zapoznał się z życiem św. Teresy Benedykty od Krzyża. Bardzo się zaangażował i to on przyczynił się do tego, że powstała kaplica Edyty Stein w kościele na Ołbinie – zaznaczył ks. Kaźmierczak dodając: - Ksiądz Jerzy założył Towarzystwo im. Edyty Stein. Zabiegał o to, aby dom Edyty Stein przy ul. Nowowiejskiej był otwartym miejscem spotkań. Organizował tam wykłady.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję