Reklama

Łącząc tradycję z nowością

Niedziela szczecińsko-kamieńska 51/2011

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak każdy festiwal Cecyliada w Trzebiatowie rozwija się. W tym roku pojawiło się wiele nowego, jak choćby nowa nazwa i formuła, ale nie zmieniło się jedno: 19 listopada 2011 r. dzieci i młodzież ponownie spotkały się, aby pieśnią i modlitwą wysławiać Pana Boga, bo taki był przecież najważniejszy cel i sens VII Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Chrześcijańskiej Trzebiatowska Cecyliada 2011. O tym celu przypomniał główny organizator ks. dr Andrzej Dowal, proboszcz parafii pw. Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Trzebiatowie, witając wszystkich uczestników: „Serdecznie wyrażam swoją wdzięczność za waszą obecność, za trud dotarcia. Najważniejsze jest to, że to tutaj, z tego miejsca, uwielbicie Pana i swoją osobą sprawicie, że w świecie szybkim - takim, jakim jest, zabłyśnie iskierka radości i piękna”.
Pod wieloma względami VII Trzebiatowska Cecyliada była wyjątkowa. Przede wszystkim uzyskała miano festiwalu ogólnopolskiego, co niosło za sobą konieczność ograniczenia w jakiś sposób liczby uczestników, aby mogli przyjechać z liczniejszych regionów kraju. Dlatego festiwal odbył się w trzech etapach: pierwszym było przesyłanie zgłoszeń z nagraniami, drugim - ocenianie nagrań przez profesjonalne jury w Szczecinie i dopiero zespoły i soliści, których nagrania przeszły surową eliminację, mogły pojawić się na finale festiwalu 19 listopada.
Finał odbył się pod hasłem „…i tłumy, tłumy serc, zagarnięte przez Jedno Serce…” i prawdziwie, tłumy - bo aż 42 podmioty (około 400 młodych artystów!) chwaliło pod patronatem św. Cecylii Jedno Serce Jezusa Chrystusa. Na nasze zaproszenie do uczestnictwa w festiwalu odpowiedzieli młodzi artyści z czterech diecezji: archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, archidiecezji gdańskiej, diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej oraz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Jesteśmy szczęśliwi, że mimo ogromnej odległości zaszczycili nas uczestnicy z Gdańska, Ustki, Chwaszczyna, Żukowa, Bogdańca. Cieszymy się również niesłabnącym powodzeniem wśród uczestników z bliższych miast naszego województwa: ze Szczecina, Kamienia Pomorskiego, Kołobrzegu, Koszalina, Łobza, Górzycy, Trzcińska-Zdroju, Barlinka, Dolic oraz Maszewa. Serdecznie wszystkim jesteśmy wdzięczni. Pieśni w swojej ewangelicznej treści i różnorodnej tematyce były wykonywane w sposób bardzo profesjonalny, a jednocześnie wprowadziły nastrój modlitewny festiwalu. Aby pogłębić ten modlitewny aspekt Cecyliady, wspólnie chwaliliśmy Boga w południowej godzinie modlitwą „Anioł Pański”. Modlitewnie też zakończyliśmy festiwal poprzez wspólny śpiew pieśni „Będę śpiewał, Tobie, Mocy moja”, którą najpierw zaśpiewało w czterogłosie szacowne jury, a potem włączyły się w nią „tłumy serc” wszystkich uczestników.
Cecyliada jest konkursem, więc wszyscy uczestnicy byli oceniani przez jury, tym razem w składzie: przewodnicząca - adiunkt Akademii Sztuki w Szczecinie oraz dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Szczecinie dr Anna Tarnowska, dyrektor artystyczny i dyrygent Chóru Akademickiego im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie mgr Szymon Wyrzykowski, duszpasterz Akademii Sztuki w Szczecinie ks. mgr Piotr Leśniak, znany i ceniony szczeciński aktor i śpiewak, solista i instruktor Chóru Akademickiego im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie mgr Adam Kuliś.
Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby festiwal mógł się odbyć: współogranizatorom i sponsorom. Dziękujemy osobom oceniającym młodych wykonawców, za ich profesjonalizm, za wytrwałość, a przede wszystkim za bezinteresowne poświęcenie swojego czasu, którego w dzisiejszym świecie każdemu brakuje. Dziękujemy zwłaszcza wykonawcom i ich opiekunom za to, że chcieli zaszczycić nas swoją obecnością. Niech wszystkim Pan Bóg błogosławi!

Reklama

Wyniki konkursu

I kategoria: szkoła podstawowa - soliści
I miejsce - Wiktoria Koralewska - parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Kołobrzegu
II miejsce - Deboria Tomza - parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Kołobrzegu
III miejsce - Aleksandra Rydzyńska - parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Kołobrzegu
Wyróżnienie - Julia Berezowska - parafia pw. św. Andrzeja Boboli w Golczewie
Wyróżnienie - Wiktoria Kiełbasa - parafia pw. św. Andrzeja Boboli w Golczewie
Wyróżnienie - Dawid Olczak - Studio Wokalne Klubu Garnizonowego w Kołobrzegu

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

I kategoria: szkoła podstawowa - zespoły
I miejsce - schola „Armia Pana” - parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Żukowie
II miejsce - zespół „Do, Re, Mi” - parafia pw. bł. Doroty z Mątów w Gdańsku
III miejsce - Schola im. św. Marii Magdaleny - parafia pw. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Chwaszczynie
Wyróżnienie - zespół „Promyczki Duszy Chrystusowej” - parafia pw. św. Ottona w Kamieniu Pomorskim
Wyróżnienie - chór „Laetitia” - parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Trzecińsku-Zdroju
Wyróżnienie - Schola parafii pw. św. Kazimierza w Szczecinie

II kategoria: ponadpodstawowa - soliści
I miejsce - Iwona Wall - parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Kołobrzegu
II miejsce - Katarzyna Woźniak - parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Kołobrzegu
III miejsce - Natalia Bogusz - parafia pw. Ducha Świętego w Koszalinie
Wyróżnienie - Monika Schaumkessel - parafia pw. NMP Wspomożenia Wiernych w Pile
Wyróżnienie - Nastazja Bloch - Studio Wokalne Klubu Garnizonowego w Kołobrzegu

II kategoria: ponadpodstawowa - zespoły
I miejsce - zespół „Po prostu” - parafia pw. św. Katarzyny w Goleniowie
II miejsce - tercet „Slytherin” - Studio Wokalne Klubu Garnizonowego w Kołobrzegu
III miejsce - zespół „Majol” - Studio Wokalne Klubu Garnizonowego w Kołobrzegu

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Papież: chińscy katolicy wnoszą wkład w dobro swej ojczyzny

2024-05-21 11:34

[ TEMATY ]

Chiny

papież Franciszek

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Chińscy katolicy, w komunii z Biskupem Rzymu swoim świadectwem wnoszą realny wkład w harmonię współżycia społecznego, w budowanie wspólnego domu - stwierdził papież Franciszek w wiedoprzesłaniu skierowanym do uczestników odbywającej się na Papieskim Uniwersytecie Urbaniana konferencji poświęconej setnej rocznicy Synodu w Szanghaju.

Drodzy bracia, drogie siostry!

CZYTAJ DALEJ

Siostry duchaczki: Gwidon z Montpellier – nowy błogosławiony w duchu Franciszka

2024-05-21 17:37

[ TEMATY ]

błogosławiony

Przemysław Radzyński

Bł. Gwidon z Montpellier

Bł. Gwidon z Montpellier

Na ogłoszenie Gwidona błogosławionym trzeba było czekać 800 lat, ale to wydarzenie opatrznościowe, bo to człowiek na nasze czasy - mówią siostry kanoniczki Ducha Świętego de Saxia z Krakowa, duchowe córki nowego błogosławionego - Gwidona z Montpellier, założyciela Zakonu Ducha Świętego.

Gwidon urodził się w drugiej połowie XII wieku we francuskim mieście Montpellier w zamożnej rodzinie. Przed rokiem 1190 zaczął służyć ubogim i potrzebującym, zakładając dla nich dom, szpital na obrzeżach Montpellier. Od samego początku to dzieło powierzył Duchowi Świętemu. W krótkim czasie znalazł wielu naśladowców, którzy zainspirowali się jego przykładem i zapragnęli służyć ubogim i potrzebującym. I w ten sposób narodziła się wspólnota, której członkami byli mężczyźni i kobiety, ludzie świeccy i duchowni.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję