Reklama

Świat

Światowi przywódcy religijni potępili ostatnie zamachy terrorystyczne

Światowa Konferencja Religie dla Pokoju potępiła stanowczo zamachy terrorystyczne, do których doszło 30 października w Nicei i 2 listopada w Wiedniu. W oświadczeniu, ogłoszonym 4 bm. na swej stronie internetowej, wezwała ona wszystkich do posługiwania się językiem, który będzie sprzyjał szacunkowi i spójności społecznej a nie wzmagał podziały.

[ TEMATY ]

terroryzm

fotolia.com

Organizacja przypomniała, że wolność słowa jest prawem człowieka, do którego „trzeba wychowywać“, a na równi z tym "należy szanować godność wszystkich istot ludzkich“.

Reklama

Dokument światowych przywódców religijnych powstał po niedawnych atakach terrorystycznych we Francji i w Austrii. „Naszym obowiązkiem jako liderów religijnych jest znalezienie odpowiedzi raczej pełnych godności, ludzkich i miłosiernych niż pełnych zemsty“, zemsta bowiem oznacza „rozkręcenie łańcucha niszczenia i ruiny nas samych i innych“ – napisali autorzy oświadczenia. Podkreślili, że wszyscy oni ponoszą wspólną odpowiedzialność za „odrzucenie wszelkiego języka politycznego, który marginalizuje lub wyobcowuje wierzących każdej religii“. „Musimy chcieć nalegać na budowanie mostów w duchu miłości“ – stwierdzili liderzy religijni z całego świata.

Znajdujący się w tym gronie przywódcy muzułmańscy z różnych krajów sprzeciwili się kategorycznie temu, aby tego rodzaju odrażające czyny były popełniane w imię islamu. Światowa Konferencja Religie dla Pokoju wyraziła przekonanie, że muzułmanie „doświadczają bólu, gdy ich prorok jest otwarcie obrażany“, co jednak – według nich – „nie usprawiedliwia łamania tych samych zasad islamu i innych wierzeń“. Toteż w świetle tego, co się wydarzyło, wyrażając głęboką solidarność i modląc się za rodziny ofiar czynów terrorystycznych, przywódcy religijni podkreślili swe zobowiązanie do „mówienia i działania w sposób międzyreligijny i pełen szacunku, aby uzdrawiać rany i wspierać pokój wraz ze sprawiedliwością“.

2020-11-07 19:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Metropolita Rouen wraca do Francji ze ŚDM

[ TEMATY ]

Francja

terroryzm

wpolityce.pl

Metropolita Rouen w Normandii abp Dominique Lebrun

Metropolita Rouen w Normandii abp Dominique Lebrun

Na konferencji prasowej w trakcie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, uczestniczący w nich Ribadeau Dumas relacjonował, że metropolita Rouen w Normandii abp Dominique Lebrun wezwał, by wierni nie poddawali się klimatowi przemocy i nienawiści. Jak dodał, biskup przed powrotem do Francji zachęcał młodych ze swojej diecezji, którzy przyjechali na Światowe Dni Młodzieży, do budowania "cywilizacji miłości". Lebrun już wcześniej zapowiedział, że skróci swój pobyt w Krakowie.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bronakowski: Naród, który rozpija własne dzieci, jest pozbawiony przyszłości

2021-07-29 19:42

[ TEMATY ]

naród

przyszłość

piwo

Eliza Bartkiewicz / BP KEP

Bp Tadeusz Bronakowski

Bp Tadeusz Bronakowski

Naród, który rozpija własne dzieci, jest pozbawiony przyszłości – przestrzega bp Tadeusz Bronakowski komentując dla KAI ogłoszony wczoraj raport Instytutu Jagiellońskiego “Polska zalana piwem”. “Od wielu lat protestujemy przed pobłażliwym, nieodpowiedzialnym i niewrażliwym na konsekwencje, traktowaniem piwa, jako zwykłego napoju” – zaznaczył przewodniczący Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

Bp Bronakowski przypomniał, że kierowany przez niego Zespół od wielu lat sprzeciwia się tym zmianom w prawie, które niosą wiele negatywnych konsekwencji dla społeczeństwa borykającego się z problemami uzależnień. “Do tych najważniejszych zmian należy zaliczyć zwiększanie promocji, reklama piwa i ściślejsze powiązanie alkoholu ze sferą wypoczynku oraz sportu i rekreacji” – zaznacza duchowny. Dodaje, że jest to szczególnie niebezpieczne dla młodych ludzi, którzy są najczęstszymi i najliczniejszymi odbiorcami reklam i uczestnikami imprez masowych, w tym sportowych.

CZYTAJ DALEJ

Ruch Laudato sì i odpowiedzialność katolików za wspólny dom

2021-07-29 20:39

[ TEMATY ]

ekologia

ruch

katolicki

Vatican News

Chcemy zainspirować wspólnotę katolicką do większej troski o wspólny dom i wdrażania sprawiedliwości klimatycznej i ekologicznej. Taki cel stawiają sobie członkowie największej katolickiej organizacji klimatycznej na świecie Global Catholic Climate Movement. Powstała ona w 2015 roku na kanwie papieskiej encykliki ekologicznej i za aprobatą Papieża Franciszka właśnie zmieniła nazwę na Ruch Laudato sì.

„Ta nowa nazwa lepiej oddaje misję nawrócenia ekologicznego, która charakteryzuje nasz ruch i jest czymś więcej niż tylko walką ze zmianami klimatycznymi” – mówi Radiu Watykańskiemu Tomás Insua. Jest on założycielem i dyrektorem wykonawczym Ruchu Laudato sì, który zrzesza ponad 800 organizacji na całym świecie, w tym także w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję