W minioną sobotę w kościołach odbyła się modlitwa różańcowa, która została ofiarowana w intencji wynagradzającej za wykroczenia przeciwko prawu Bożemu i profanacje, które obecnie dokonują się w kraju.
W liście do księży bp Tomasik napisał, że "5 listopada, o godzinie 20.30, zjednoczymy się w naszych świątyniach na kapłańskiej adoracji Najświętszego Sakramentu". W trakcie nabożeństwa księża będą się modlić za wszystkich kapłanów. Adorację zakończą Litanią do Chrystusa Kapłana oraz Apelem Jasnogórskim.
Wcześniej bp Henryk Tomasik w liście do wiernych dołączył specjalną odezwę do diecezjan w związku z profanacjami kościołów. - Święty jest każdy sakrament, krzyż, figury i obrazy świętych. Święta jest, jak sama nazwa wskazuje, każda świątynia - dlatego protestujemy przeciwko profanacjom naszych świątyń - napisał ordynariusz radomski.
Dodał, że wydarzenia ostatnich dni pokazują, jak bardzo ważna jest kultura kontaktu, rozmowy, dialogu i dyskusji. - Bardzo bolesne jest to, że w ważnych sprawach posługujemy się agresją, wulgaryzmami i "językiem nienawiści" - napisał ksiądz biskup.
USA: kościół spłonął, ale Najświętszy Sakrament przetrwał! Trwa przed nim adoracja
Parafianie z Orlando na Florydzie nazywają to niezwykłym zrządzeniem Bożej Opatrzności. W wyniku pożaru ogień strawił w ich kościele zarówno ołtarz jak i tabernakulum. Przetrwał jednak Najświętszy Sakrament znajdujący się w kryształowym pudełku, zwanym luną, używanym do wkładania Hostii do monstrancji.
Henry i Paula Konesowie wyznali, że byli zdruzgotani pożarem swego parafialnego kościoła, jednak fakt, że z pożogi ocalał Najświętszy Sakrament dał im poczucie nadziei. Kościół pw. Wcielenia Pańskiego spłonął w ubiegłym roku. Powody tragedii wciąż są nieznane. Parafianie od początku podkreślali, że po tym pożarze otrzymali pocieszenie od Boga. „Wielu z nas wierzy, że Eucharystia była tą łaską pocieszenia” – wyznał 59-letni Henry w rozmowie z „National Catholic Register”. Dla 50-letniej Pauli, odnalezienie Hostii było przesłaniem od Pana pośród smutku. „Wciąż tu jestem i nigdzie się nie wybieram” – dodała kobieta zaangażowana w zbiórkę środków na odbudowę kościoła.
CZYTAJ DALEJ
Kielce: spotkanie z Alicją Groszek-Rydzek – przewodniczącą strajku szkolnego we Włoszczowie w obronie krzyży
„Świadoma konsekwencji, jako przewodnicząca razem z całą społecznością uczniowską, co istotne, bo w jedności siła - stanęliśmy w tamtych dniach w obronie symboli i wartości wiary” - mówi KAI Alicja Groszek-Rydzek, która 40 lat temu w grudniu 1984 r. w Zespole Szkół Zawodowych we Włoszczowie stanęła na czele strajku uczniowskiego w proteście przeciw usuwaniu krzyży ze szkolnych sal. Będzie ona gościem spotkania w Muzeum Diecezjalnym, które odbędzie się 5 grudnia (czwartek) o godz. 17.
- W związku z tym ważnym w historii diecezji wydarzeniem, Akademia Wiara-Kultura-Nauka działająca przy Muzeum Diecezjalnym w Kielcach we współpracy z Archiwum Diecezjalnym zaprasza na wyjątkowe spotkanie z przewodniczącą tego strajku Panią Alicją Groszek - zachęcają organizatorzy. Dodatkowo w Muzeum Diecezjalnym można obejrzeć wystawę nawiązującą do grudniowego strajku i obecności krzyża w przestrzeni publicznej.
CZYTAJ DALEJ