Reklama

Św. Anna Prostyńska - opiekunka małżeństw i rodzin

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Święta Anna, ukazując się w Prostyni pierwszy raz w 1510 r., poleciła wybudować we wskazanym miejscu kościół pw. Trójcy Przenajświętszej. Na znak prawdziwości swych słów zostawiła cztery wieńce bylicowe: trzy złączone ze sobą - jako symbol Trójcy Przenajświętszej i jeden na swoją pamiątkę. Objawienie to jest udokumentowane, a jego autentyczność potwierdził Synod Diecezji Łuckiej w 1589 r. W niedługim czasie św. Anna ukazała się pewnemu człowiekowi w pobliskiej wsi Złotki, skąd kazała się przewieźć przez bagna do Prostyni. Po szczęśliwym dotarciu do celu wyjawiła, kim jest, i wyjaśniła, że przybyła tu, aby oddać cześć Trójcy Przenajświętszej. Drugie objawienie się św. Anny przekazywane było przez pokolenia w formie ustnej, oficjalnie spisane zostało przez ks. Stefana Obłozę w 1904 r. Przez długi czas w Prostyni funkcjonowały dwa kościoły: jeden ku czci Trójcy Świętej, drugi ku czci św. Anny. Obecnie w miejscowości jest jedna świątynia - sanktuarium pw. Trójcy Przenajświętszej i św. Anny. W ołtarzu głównym znajduje się Cudowna Statua Trójcy Przenajświętszej, tzw. Tron Łaski wykonana z drzewa lipowego, pochodząca prawdopodobnie z otoczenia Wita Stwosza. Podarowana została przez biskupa łuckiego Pawła Holszańskiego po objawieniu się św. Anny. Powyżej statuy znajduje się lipowa rzeźba św. Anny nauczającej Maryję wykonana przez H. Bąkowskiego w 1914 r. Wcześniej figura ta znajdowała się w kapliczce naprzeciwko kościoła, w miejscu drugiego objawienia Świętej. W połowie lat 90. po renowacji znalazła miejsce w ołtarzu głównym w kościele. W kapliczce pozostawiono jej wierną kopie. Od dwóch lat w odpust św. Anny w Prostyni organizowana jest Diecezjalna Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. W tym roku odpust ubogacony został o uroczystą koronację figury św. Anny.

Maryja i św. Anna - wzór dla rodziny

Tegoroczny odpust miał miejsce w niedzielę 24 lipca. Głównym punktem uroczystości była Msza św. o godz. 12 celebrowana przez biskupa drohiczyńskiego Antoniego Pacyfika Dydycza. Na tę uroczystość przybyły dwie piesze pielgrzymki - z Kosowa Lackiego i Rytel Olechnych, obecnych było wielu księży z bliższych i całkiem dalekich parafii, także z zagranicy, oraz kilkutysięczna rzesza pielgrzymów zmotoryzowanych i parafian prostyńskich. Przed Mszą św. prelekcję dotyczącą małżeństwa i rodziny wygłosił ks. dr Piotr Arbaszewski, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin. Poruszył wiele ciekawych i trudnych tematów, przede wszystkim wskazywał na postać Maryi i Jej matki - Anny jako wzór tradycyjnej rodziny wielopokoleniowej, w której każdy ma swoje miejsce. Msza św. rozpoczęła się uroczystą koronką do Trójcy Przenajświętszej. Następnie kustosz sanktuarium prostyńskiego ks. kan. Krzysztof Maksimiuk przywitał przybyłych gości, przedstawił przebieg uroczystości i poprosił Księdza Biskupa o sprawowanie uroczystej Mszy św. i wygłoszenie homilii. Ksiądz Biskup wyraził wielką radość ze spotkania z rodzinami drohiczyńskimi w sanktuarium Babci Pana Jezusa. Homilia dotyczyła prawidłowego funkcjonowania rodziny, w której wszyscy są ważni i podążają wytartymi ścieżkami Bożych przykazań. Wyraził również zaniepokojenie przedstawicielami władz różnych szczebli, którym najbardziej zależy na swoich dobrach materialnych, podczas gdy sakramentalne małżeństwo staje się celem ataków ateistycznych środowisk i jest wypierane przez „nowoczesne” związki partnerskie. Zwrócił również uwagę na polską ziemię, która dawniej stanowiła główne źródło utrzymania dla całych rodzin, a dziś nieuprawiana dziczeje, przestaje być symbolem Ojczyzny, o której niegdyś marzyli polscy wygnańcy. Dla dzisiejszych emigrantów jest tylko skibą niewartościowego piachu. Po kazaniu ks. Paweł Rytel-Andrianik odczytał dekret sporządzony na okoliczność koronacji na prawie diecezjalnym figury św. Anny i Maryi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dar na 500-lecie parafii

Przepiękne korony wykonane ze srebra próby 925, pokryte podwójną warstwą złota, powstały w pracowni mistrza złotnictwa Aleksandra Prafianowicza w Bielsku Podlaskim w dniach od 8 marca do 11 czerwca 2011 r., według projektu Magdaleny Moniki Abramowskiej z Warszawy. Korona św. Anny zdobiona jest 5 syntetycznymi rubinami, a Maryi 5 syntetycznymi szmaragdami. Rubiny i szmaragdy w koronach są darem małżeństwa Danuty i Andrzeja Wudkiewiczów z Warszawy. Korony ufundowane zostały przez parafian prostyńskich z okazji 500-lecia utworzenia parafii Prostyń. Dekret został podpisany 24 lipca 2011 r. przez bp. Dydycza, kanclerza Kurii, dziekana, proboszcza, przedstawicieli kapituł, kapłanów, samorządów, ofiarodawców, projektanta i koordynatora prac oraz wykonawcę koron. Uroczystego poświęcenia i nałożenia koron dokonał Pasterz diecezji. Po nałożeniu koron kwiaty pod ukoronowaną figurą złożyło małżeństwo z Prostyni, które było również fundatorem wszystkich kwiatów ozdabiających tego dnia świątynię. Pod koniec Mszy św. odbyło się odnowienie przyrzeczeń przez wszystkich małżonków znajdujących się w kościele. Było to wielkie przeżycie dla rodzin obecnych w sanktuarium. Po Mszy św. odbyła się procesja eucharystyczna wokół kościoła. Nabożeństwo zakończyło się uroczystym „Te Deum”. Następnie wszyscy przybyli goście mieli okazję adorować ołtarz i uczestniczyć w tradycyjnej koronacji koronami św. Anny - wianki, które zostawiła św. Anna w 1514 r. zamknięte zostały w srebrnej koronie, którą kapłan dotyka głów wiernych. Przy kościele można było zaopatrzyć się w wydawnictwa i pamiątki związane z Prostynią oraz książki poświęcone rodzinie przywiezione przez ks. Piotra Arbaszewskiego.

Coś dla ciała

Następnie licznie przybyli pielgrzymi udali się na agapę zorganizowaną i przygotowaną przez Księdza Proboszcza, parafialną Akcję Katolicką i mieszkańców parafii prostyńskiej. Poczęstunek odbył się na podwórku przy plebanii. Były bigos, kiełbaski z grilla, smalec, ogórki, pomidory, niezliczona ilość ciasta i napoje. Nikt z przybyłych nie odszedł głodny. Po posiłku na prostyńskim wzgórzu ks. Arbaszewski odprawił Drogę Krzyżową wokół kościoła, podczas której rozważane były zagadnienia z życia rodziny.
II Diecezjalna Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin zbiegła się cudownie z koronacją figury św. Anny i Maryi. Św. Anna (hebr. „Hanna” - łaska; jest patronką rodziny, małżeństwa i dzieciństwa) w Prostyni przedstawiona jest z Maryją - nauczająca Córkę. Razem tworzą wspaniałą, kochającą się rodzinę, wzór dla minionych, współczesnych i przyszłych pokoleń. Babcia i Matka Jezusa. Rodzina. Coś stałego, niezmiennego, bezinteresownego, czysta miłość i zrozumienie. Dekret koronacyjny kończy się wymownymi słowami: „Niech te korony, które są wyrazem czci i wdzięczności za otrzymane łaski, przyczyniają się do rozwoju kultu św. Anny w Prostyni i całej okolicy; niech przypominają wszystkim tutaj przybywającym o wielkiej roli rodziny w przekazywaniu prawd wiary, tradycji i wartości chrześcijańskich”.

2011-12-31 00:00

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: profesorowie Weigel i Weiler o prawach człowieka

2024-05-15 08:47

[ TEMATY ]

George Weigel

Ks. Tomasz Podlewski

W dawnej Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się dziś debata pt. „Między religią a liberalizmem. Prawa człowieka wobec konfliktu światopoglądów”. Prelegentami byli wybitny amerykański filozof i teolog katolicki, prof. George Weigel oraz uznany specjalista od prawa międzynarodowego prof. Joseph H.H. Weiler, wykładowca na New York University School of Law.

Podczas debaty prelegenci próbowali odpowiedzieć na pytania: Czy prawa człowieka stały się narzędziem do walki o realizację postulatów politycznych różnych grup? Czy da się połączyć ideę świeckości państwa z prawem do wolności wyznania? Gdzie są granice wolności słowa?

CZYTAJ DALEJ

Święty oracz

Niedziela przemyska 20/2012

W miesiącu maju częściej niż w innych miesiącach zwracamy uwagę „na łąki umajone” i całe piękno przyrody. Gromadzimy się także przy przydrożnych kapliczkach, aby czcić Maryję i śpiewać majówki. W tym pięknym miesiącu wspominamy również bardzo ważną postać w historii Kościoła, jaką niewątpliwie jest św. Izydor zwany Oraczem, patron rolników.
Ten Hiszpan z dwunastego stulecia (zmarł 15 maja w 1130 r.) dał przykład świętości życia już od najmłodszych lat. Wychowywany został w pobożnej atmosferze swojego rodzinnego domu, w którym panowało ubóstwo. Jako spadek po swoich rodzicach otrzymać miał jedynie pług. Zapamiętał również słowa, które powtarzano w domu: „Módl się i pracuj, a dopomoże ci Bóg”. Przekazy o życiu Świętego wspominają, iż dom rodzinny świętego Oracza padł ofiarą najazdu Maurów i Izydor zmuszony był przenieść się na wieś. Tu, aby zarobić na chleb, pracował u sąsiada. Ktoś „życzliwy” doniósł, że nie wypełnia on należycie swoich obowiązków, oddając się za to „nadmiernym” modlitwom i „próżnej” medytacji. Jakież było zdumienie chlebodawcy Izydora, gdy ujrzał go pogrążonego w modlitwie, podczas gdy pracę wykonywały za niego tajemnicze postaci - mówiono, iż były to anioły. Po zakończonej modlitwie Izydor pracowicie orał i w tajemniczy sposób zawsze wykonywał zaplanowane na dzień prace polowe. Pobożna postawa świętego rolnika i jego gorliwa praca powodowały zawiść u innych pracowników. Jednak z czasem, będąc świadkami jego świętego życia, zmienili nastawienie i obdarzyli go szacunkiem. Ta postawa świętości wzbudziła również u Juana Vargasa (gospodarza, u którego Izydor pracował) podziw. Przyszły święty ożenił się ze świątobliwą Marią Torribą, która po śmierci (ok. 1175 r.) cieszyła się wielkim kultem u Hiszpanów. Po śmierci męża Maria oddawała się praktykom ascetycznym jako pustelnica; miała wielkie nabożeństwo do Najświętszej Marii Panny. W 1615 r. jej doczesne szczątki przeniesiono do Torrelaguna. Św. Izydor po swojej śmierci ukazać się miał hiszpańskiemu władcy Alfonsowi Kastylijskiemu, który dzięki jego pomocy zwyciężył Maurów w 1212 r. pod Las Navas de Tolosa. Kiedy król, wracając z wojennej wyprawy, zapragnął oddać cześć relikwiom Świętego, otworzono przed nim sarkofag Izydora, a król zdumiony oznajmił, że właśnie tego ubogiego rolnika widział, jak wskazuje jego wojskom drogę...
Izydor znany był z wielu różnych cudów, których dokonywać miał mocą swojej modlitwy. Po śmierci Izydora, po upływie czterdziestu lat, kiedy otwarto jego grób, okazało się, że jego zwłoki są w stanie nienaruszonym. Przeniesiono je wówczas do madryckiego kościoła. W siedemnastym stuleciu jezuici wybudowali w Madrycie barokową bazylikę pod jego wezwaniem, mieszczącą jego relikwie. Wśród licznych legend pojawiają się przekazy mówiące o uratowaniu barana porwanego przez wilka, oraz o powstrzymaniu suszy. Izydor miał niezwykły dar godzenia zwaśnionych sąsiadów; z ubogimi dzielił się nawet najskromniejszym posiłkiem. Dzięki modlitwom Izydora i jego żony uratował się ich syn, który nieszczęśliwie wpadł do studni, a którego nadzwyczajny strumień wody wyrzucił ponownie na powierzchnię. Piękna i nostalgiczna legenda, mówiąca o tragedii Vargasa, któremu umarła córeczka, wspomina, iż dzięki modlitwie wzruszonego tragedią Izydora, dziewczyna odzyskała życie, a świadkami tego niezwykłego wydarzenia było wielu ludzi. Za sprawą św. Izydora zdrowie odzyskać miał król hiszpański Filip III, który w dowód wdzięczności ufundował nowy relikwiarz na szczątki Świętego.
W Polsce kult św. Izydora rozprzestrzenił się na dobre w siedemnastym stuleciu. Szerzyli go głównie jezuici, mający przecież hiszpańskie korzenie. Izydor został obrany patronem rolników. W Polsce powstawały również liczne bractwa - konfraternie, którym patronował, np. w Kłobucku - obdarzone w siedemnastym stuleciu przez papieża Urbana VIII szeregiem odpustów. To właśnie dzięki jezuitom do Łańcuta dotarł kult Izydora, czego materialnym śladem jest dzisiaj piękny, zabytkowy witraż z dziewiętnastego stulecia z Wiednia, przedstawiający modlącego się podczas prac polowych Izydora. Do łańcuckiego kościoła farnego przychodzili więc przed wojną rolnicy z okolicznych miejscowości (które nie miały wówczas swoich kościołów parafialnych), modląc się do św. Izydora o pomyślność podczas prac polowych i o obfite plony. Ciekawą figurę św. Izydora wspierającego się na łopacie znajdziemy w Bazylice Kolegiackiej w Przeworsku w jednym z bocznych ołtarzy (narzędzia rolnicze to najczęstsze atrybuty św. Izydora, przedstawianego również podczas modlitwy do krucyfiksu i z orzącymi aniołami). W 1848 r. w Wielkopolsce o wolność z pruskim zaborcą walczyli chłopi, niosąc jego podobiznę na sztandarach. W 1622 r. papież Grzegorz XV wyniósł go na ołtarze jako świętego.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Sarah do alumnów WSD: niech wasze życie budują trzy filary: krzyż, Eucharystia i Maryja

2024-05-15 19:25

[ TEMATY ]

kard. Robert Sarah

Włodzimierz Rędzioch

Kard. Robert Sarah

Kard. Robert Sarah

- Módlcie się cały czas, bo bez Jezusa nie możecie nic uczynić - mówił kard. Robert Sarah podczas Mszy św. sprawowanej w kościele seminaryjnym św. Witalisa we Włocławku. Były prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przybył do Polski w związku z diecezjalną pielgrzymką kapłanów diecezji włocławskiej do sanktuarium św. Józefa, patrona diecezji, w Sieradzu. - Niech wasze życie budują trzy filary: krzyż, Eucharystia i Maryja - zwrócił się do alumnów.

W pierwszym dniu wizyty, 15 maja, gwinejski purpurat spotkał się z alumnami, moderatorami i wykładowcami włocławskiego WSD. Dzień rozpoczął się Mszą św. w seminaryjnym kościele, której przewodniczył kard. Sarah, a koncelebrowali m.in. biskup włocławski Krzysztof Wętkowski oraz biskup senior Stanisław Gębicki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję