Reklama

Solidarni z Kościołem prześladowanym

Świat milczy, TY DZIAŁAJ!

Niedziela lubelska 48/2010

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

Czuwanie modlitewne, happening i akcja informacyjna - tak wyglądały zorganizowane przez braci kapucynów lubelskie obchody II Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym. - Nasza akcja nie jest protestem ani demonstracją, ale wyrażeniem modlitewnej solidarności z tymi, którzy doświadczają prześladowań oraz formą zwrócenia uwagi na skalę tego problemu - mówi br. Piotr Anusiewicz OFM Cap.
Sobota, 13 listopada, kilka minut po godz. 12.00, ul. Krakowskie Przedmieście. Trzej bracia kapucyni zaczepiają przechodniów. Wręczają im ulotki informacyjne o sytuacji chrześcijan na świecie. Proszą, by nie być obojętnym. Niektórzy przechodnie chowają ręce w kieszeniach. Burcząc pod nosem „nie mam drobnych”, odchodzą, nie zwracając uwagi na zawieszone na bramie klasztornej plakaty. Inni chowają ulotki do kieszeni, rzucając na nie tylko pobieżnie okiem. Jest jednak wielu takich, którzy zwalniają. Przystają. Pytają o szczegóły. - W życiu nie pomyślałabym, że w XXI wieku chrześcijanie mogą być dyskryminowani, czy wręcz prześladowani - przyznaje Aleksandra Krupa. - Wydawało mi się, że ponieważ jesteśmy cichymi ludźmi, nie narzucającymi nikomu swej religii, jesteśmy szanowani. - Prześladowania kojarzą się raczej z innymi religiami - dodaje Stanisław Krupa. - Chyba wszystko dlatego, że media o tym milczą. Ciągle słychać natomiast o prześladowaniu przedstawicieli innych wyznań. Na przykład, o kontrowersjach wokół budowy meczetu w Warszawie. - Dlaczego w telewizji o tym nie mówią? - denerwuje się pani Teresa. - Przecież to trzeba nagłośnić! Musimy się nawzajem wspierać i bronić.

Solidarni z chrześcijanami w Iraku

Kapucyni proszą o to, by nie być obojętnymi i modlić się za naszych braci. Uczą słów modlitwy za prześladowany Kościół. - Modlitwa ma wielką moc. Nasze wspólne trwanie w solidarnej modlitwie jest najlepszym darem dla prześladowanych - mówi br. Tomasz Mantyk. - W tym roku szczególnym wspomnieniem obejmujemy cierpiących za wiarę chrześcijan mieszkających w Iraku.
Od 2005 r., kiedy Irak przyjął nową konstytucję, która ogłasza islam „religią urzędową” oraz stanowi, że „żadna ustawa nie będzie mogła być uchwalona, jeśli pozostaje w sprzeczności z islamskim prawem”, mimo deklarowanej swobody religijnej, innowiercy są prześladowani za wiarę. Na chrześcijanach dokonuje się egzekucji, są ofiarami porwań, zamachów bombowych w kościołach. Są zastraszani i zmuszani do przejścia na islam. 2 maja br., podczas zamachu bombowego na jadących w konwoju autobusowym chrześcijańskich studentów w pobliżu Mosulu, zabite zostały 4 osoby, a ponad 160 zostało ciężko rannych. Młodzi ludzie odnieśli groźne obrażenia twarzy. Syryjskokatolicki arcybiskup Basile Georges Casmoussa zażądał po tym ataku interwencji Organizacji Narodów Zjednoczonych dla ochrony chrześcijan w Iraku. Tymczasem pod koniec października doszło do kolejnego brutalnego aktu terroru. W ataku na syrokatolicką świątynię w Bagdadzie zginęło 58 osób, a 78 zostało rannych.
W latach 2003-2010 liczba chrześcijan w Iraku zmniejszyła się z 1,4 miliona do 200 tys. Milion chrześcijan musiało opuścić swoje domy, pół miliona przebywało w obozach dla uchodźców. W tym czasie zamordowano 50 duchownych, zaatakowano 76 kościołów. W ciągu jednego tygodnia (20-27 luty 2010) ponad 4 tys. chrześcijan (683 rodziny) zostało wysiedlonych z Mosulu (północny Irak). - Kościół w Polsce, który w minionych wiekach często doświadczał prześladowań, czego symbolem jest męczeństwo ks. Jerzego Popiełuszki, ma szczególny obowiązek okazania solidarności tym, którzy nie mogą swobodnie wyznawać swojej wiary ani uczestniczyć w dobru wspólnym społeczeństwa, do którego należą - podkreślają bracia kapucyni.

Modlitwa za prześladowanych

Boże, poprzez tajemnicze zrządzenie Twej Miłości pozwoliłeś swemu Kościołowi uczestniczyć w cierpieniu Twego Syna. Wzmacniaj nasze Siostry i Braci, którzy z powodu swej wiary są prześladowani. Daj im swoją siłę i wytrwanie, aby w każdej opresji złożyli w Tobie całą swą ufność i okazali się wiernymi świadkami. Podaruj im radość z uczestnictwa w ofierze Chrystusa i obdarz pewnością, że ich imiona zostały zapisane w Księdze Życia. Daj im siłę w naśladowaniu Chrystusa, która wesprze ich w dźwiganiu Jego Krzyża, a w utrapieniu ustrzeże ich chrześcijańską wiarę. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Janowicz: projekt „Tak dla religii i etyki w szkole” to wyraz demokracji

Przewodniczący Stowarzyszenia Katechetów Świeckich Piotr Janowicz podczas pierwszego czytania projektu ustawy „Tak dla religii i etyki w szkole” ocenił, że jest on wyrazem demokracji i wpływu obywateli na ważne dla społeczeństwa decyzje. Projekt zakłada m.in. przywrócenie w szkołach dwóch godzin lekcji religii lub etyki tygodniowo.

Przewodniczący Stowarzyszenia Katechetów Świeckich Piotr Janowicz przedstawił w piątek w Sejmie projekt o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz ustawy – Prawo oświatowe, czyli tzw. projekt „Tak dla religii i etyki w szkole”. Zakłada on przywrócenie dwóch lekcji etyki lub religii tygodniowo. Ocena z tych przedmiotów będzie umieszczana na świadectwie szkolnym, uwzględniana przy promocji do następnej klasy i wliczana do średniej ocen.
CZYTAJ DALEJ

Ksiądz zmarł na zawał serca podczas Mszy św.

2025-09-24 08:52

[ TEMATY ]

ksiądz

Meksyk

Źródło: Parafia Jezusa z Nazaretu

Ojciec José de Luz Rosales Castañeda

Ojciec José de Luz Rosales Castañeda

Meksyk: w trakcie celebracji Eucharystii, tuż po udzieleniu Komunii Świętej, w niedzielę 21 września w wieku 62 lat zmarł na zawał serca ojciec José de Luz Rosales Castañeda.

Według informacji udostępnionych przez ACI Prensa, diecezja Gómez Palacio, gdzie pełnił posługę ksiądz, poinformowała, że ​​„zmarł po udzieleniu Komunii. Puryfikował już kielich, gdy upadł”. Odnośnie do przyczyny śmierci, sprecyzowano, że „była to śmierć naturalna, zawał serca”.
CZYTAJ DALEJ

Kapelan wojskowy: obecność jest pierwszym „sakramentem”

2025-09-26 20:48

[ TEMATY ]

kapelan

wojsko

Adobe Stock

Z końcem sierpnia po roku służby na Sycylii wrócił do Polski ks. ppłk Maksymilian Jezierski. Kapelan żołnierzy Polskiego Kontyngentu IRINI opowiedział o zadaniach, życiu religijnym żołnierzy na misji i potrzebie obecności w rozmowie.

Krzysztof Stępkowski (KAI): Jak doszło do tego, że został ksiądz kapelanem misji PKW IRINI?
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję