Reklama

Pielgrzymowanie z Janem Pawłem II po Rzeszowie, 8-10 X 2010 r.

Odwaga świętości

Niedziela rzeszowska 40/2010

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymowanie do miejsc zachowujących ślady obecności Świętych (np. grób, relikwie, miejsce męczeństwa, itp.) zawsze było wydarzeniem nadzwyczajnym i wzbudzającym głębokie przeżycia duchowe we wnętrzu pobożnego pielgrzyma. Podtrzymanie i wzmocnienie wiary, urzeczenie atmosferą nawiedzanego miejsca, przeniknięcie żarem religijnym Świętego w nim czczonego, to tylko niektóre owoce religijnego wędrowania. Można obrazowo powiedzieć, że rodziła się wtedy miłosna więź pomiędzy „Kościołem tryumfującym” - symbolizowanym przez Świętego i „Kościołem walczącym” mającym w pielgrzymie swojego skromnego reprezentanta.

Pielgrzymowanie z Janem Pawłem II rzeszowskim „szlakiem Świętych”

Reklama

Papieżem-pielgrzymem był Jan Paweł II. Podczas swoich podróży apostolskich nie tylko nawiedzał istniejące miejsca naznaczone obecnością Świętych Pańskich, ale stwarzał nowe poprzez dokonywane beatyfikacje. Także Rzeszów posiada kilka takich nowych miejsc. Są to głównie kościoły rzeszowskie związane w różny sposób z osobami, które przez Jana Pawła II, albo dzięki niemu, zostały beatyfikowane lub kanonizowane: św. Jadwiga Królowa, św. Jan z Dukli, św. Józef Sebastian Pelczar, bł. Jan Balicki, bł. Władysław Findysz, bł. Karolina Kózkówna, bł. Stanisław Papczyński i bł. Natalia Tułasiewicz.
Pielgrzymowanie, do którego zapraszamy, wpisuje się w ogólnopolski program duchowych przygotowań do wyniesienia na ołtarze Jana Pawła II i jest centralnym elementem rzeszowskich obchodów Dnia Papieskiego 2010, który w całej Polsce przeżywamy pod hasłem: Jan Paweł II - odwaga świętości. Zapraszamy Cię zatem do pielgrzymowania rzeszowskim „szlakiem Świętych” w duchu dziękczynienia Panu Bogu za dar Jana Pawła II, który odznaczał się „odwagą świętości”. Na pielgrzymim szlaku będziesz i Ty miał okazję, aby w zażyłej modlitwie przedstawiać Świętemu Bogu różne, często tylko Tobie wiadome, sprawy osobiste i rodzinne, sąsiedzkie, zawodowe i narodowe.
Na rzeszowski „szlak Świętych” składają się stacje obowiązkowe (6) i stacje „do wyboru” (4). Aby uzyskać potwierdzenie odbycia pielgrzymki, należy nawiedzić wszystkie stacje obowiązkowe i przynajmniej jedną stację spośród tych „do wyboru”. Przy każdej stacji napotkasz wolontariuszy papieskich, którzy udzielą Ci koniecznych wyjaśnień.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Stacje obowiązkowe (kolejność dowolna z wyjątkiem stacji nr 6):
1. Bazylika - Ojcowie Bernardyni
2. Fara Rzeszowska
3. Katedra i Park Papieski
4. Krzyż-pomnik ofiar komunizmu przy Zamku
5. Ratusz Rzeszowski
6. Kościół Świętego Krzyża (koniec)

Stacje do wyboru (należy nawiedzić przynajmniej 1 punkt):
7. Kościół św. Józefa
8. Kościół św. Jadwigi Królowej
9. Kościół bł. Karoliny
10. Kościół św. J. S. Pelczara

Jak pielgrzymować?

Reklama

1. Pielgrzymowanie z Janem Pawłem II po Rzeszowie możesz rozpocząć już w piątek (8 X) o godz. 14 albo w sobotę (9 X) lub w niedzielę (10 X). Pielgrzymować możesz indywidualnie, rodzinnie, w grupach klasowych, koleżeńskich, itp.
2. Swoje pielgrzymowanie dokumentuj w specjalnej KARCIE PIELGRZYMA PAPIESKIEGO prosząc przy nawiedzanych stacjach o potwierdzenie Twojej pielgrzymiej obecności poprzez wbicie pamiątkowych pieczątek. KARTĘ będziesz mógł odebrać na specjalnym stanowisku przy każdej z 10 wyznaczonych stacji.
3. Ze względów organizacyjnych pielgrzymuj w następujących godzinach: 8 X: 14-19; 9 X: 8-19; 10 X: 8-19.
4. Jako pielgrzym papieski módl się wykonując w duchu wiary i z pobożnością praktyki religijne zaproponowane przy poszczególnych stacjach.
5. Jeśli Twoja pielgrzymka będzie odbywała się także w niedzielę, to sam/a, w dodatkowej rubryce, wpisz kościół, w którym uczestniczyłeś/aś we Mszy św.
6. Zakończ pielgrzymkę w kościele Świętego Krzyża przy ul. 3-go Maja (najpóźniej jednak 10 X do godz. 19), gdzie zostanie zweryfikowana Twoja KARTA, a następnie potwierdzone odprawienie pielgrzymki poprzez wpis do Rzeszowskiej Księgi Pielgrzyma Papieskiego - 2010.
7. Raport z pielgrzymowania będzie przedstawiony 10 X ok. godz. 21.15 podczas Koncertu Papieskiego na Rynku rzeszowskim.

KOŚCIÓŁ I KLASZTOR OJCÓW BERNARDYNÓW
- powstał w latach 1610-1629 z fundacji Mikołaja Spytka Ligęzy i jego żony
- do 1974 r. miejsce przechowywania relikwii św. Jana z Dukli (1414-1484), po sprowadzeniu ich ze Lwowa; kanonizowany 10 VI 1997 r. w Krośnie
- obraz św. Jana z Dukli w prawym bocznym ołtarzu
- przed wejściem do bazyliki figura Świętego na cokole
Ćwiczenie: 1 dziesiątek różańca w intencji rodziny

FARA RZESZOWSKA
- należy do najstarszych obiektów sakralnych w Rzeszowie i okolicy
- zbudowana w latach 1354-1363
- tu została ochrzczona Natalia Tułasiewicz (1906-1945); beatyfikowana 13 VI 1999 r. w Warszawie
- w świątyni portret Błogosławionej
Ćwiczenie: odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych

KATEDRA
- budowę świątyni rozpoczęto w 1977 r., a konsekrował ją Jan Paweł II 2 VI 1991 r.; od 25 III 1992 r. katedra diecezji rzeszowskiej
- 2 VI 1991 r. Jan Paweł II odprawił Mszę św. na Błoniach przed katedrą
Ćwiczenie: lektura Ewangelii wg św. Mateusza 7, 21-29; zapamiętanie jednego z przesłań papieskich wyrytych na stacjach drogi krzyżowej w Parku Papieskim

Reklama

KRZYŻ-POMNIK OFIAR KOMUNIZMU KOŁO ZAMKU
- zamek był miejscem kaźni w czasach okupacji i miejscem tortur i egzekucji działaczy antykomunistycznych w czasach PRL-u
- krzyż wzniesiono w 1990 r. w pobliżu Zamku dla upamiętnienia ofiar komunizmu
- w zamku był więziony także ks. Władysław Findysz (1907-1964); beatyfikowany 19 czerwca 2005 r. w Warszawie
Ćwiczenie: modlitwa za Ojczyznę

RATUSZ
- w klatce schodowej tablice upamiętniające pobyt Ojca Świętego Jana Pawła II w Rzeszowie (2 VI 1991 r.) oraz nadanie Papieżowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta (16 X 1998 r.)
Ćwiczenie: zwiedzanie Ratusza

KOŚCIÓŁ ŚW. JADWIGI KRÓLOWEJ
- w 2002 r. ustawiono przy Al. Rejtana drewnianą kaplicę
- w 2006 r. bp Kazimierz Górny erygował tu parafię pw. św. Jadwigi Królowej
- w kościele relikwie i obraz św. Jadwigi Królowej (1374-1399); kanonizowana 8 VI 1997 r. w Krakowie
Ćwiczenie: modlitwa osobista w świątyni

KOŚCIÓŁ ŚWIĘTEGO KRZYŻA
- kościół i klasztor wybudowane w 1645 r.
- król Władysław IV osadził tu Ojców Pijarów
- od 1658 r. rozpoczęto naukę w nowej szkole
- tutaj jako nauczyciel gimnazjum modlił się bł. ks. Stanisław Papczyński (1631-1701), tu jako uczniowie gimnazjum modlili się: św. J. S. Pelczar (1842-1924), bł. ks. Roman Sitko (1880-1942), bł. ks. Jan Balicki (1869-1948)
Ćwiczenie: adoracja krzyża w bocznej kaplicy

KOŚCIÓŁ ŚW. JÓZEFA
- kościół i parafię w Staromieściu ufundował ok. 1341 r. Jan Pakosławic
- parafia chrztu ks. Jana Wojciecha Balickiego (1869-1948); beatyfikowany 18 sierpnia 2002 r. w Krakowie
- obecny kościół pochodzi z 1900 r.
Ćwiczenie: modlitwa osobista w świątyni

KOŚCIÓŁ BŁ. KAROLINY
- w 1995 r. bp Kazimierz Górny erygował parafię pw. bł. Karoliny Kózkówny w Rzeszowie, w 1998 r. poświęcił tymczasową kaplicę, a w 2007 r. obecny kościół
- w kościele relikwie i obraz bł. Karoliny (1898-1914); beatyfikowana 10 VI 1987 r. w Tarnowie
Ćwiczenie: modlitwa osobista w świątyni

KOŚCIÓŁ ŚW. J. S. PELCZARA
- w 1994 r. poświęcenie tymczasowej kaplicy (barak blaszany)
- w 1995 r. bp Kazimierz Górny erygował tu parafię pw. bł. J. S. Pelczara
- w 1999 r. rozpoczęto budowę nowej świątyni
- w kościele relikwie i obraz św. Józefa Sebastiana Pelczara (1842-1924); Jan Paweł II w 1991 r. (w Rzeszowie) zaliczył go w poczet błogosławionych, a 18 V 2003 r. w Rzymie ogłosił go świętym Kościoła powszechnego
Ćwiczenie: modlitwa osobista w świątyni

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież Franciszek: zaufać temu spojrzeniu miłości

2025-04-18 21:01

[ TEMATY ]

Watykan

Droga Krzyżowa

papież Franciszek

PAP/MASSIMO PERCOSSI

Droga Krzyżowa jest modlitwą tych, którzy są w drodze. Przecina nasze zwykłe ścieżki, abyśmy przeszli ze znużenia ku radości - napisał Ojciec Święty w rozważaniach, które dziś zostaną odczytane przy poszczególnych stacjach Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum.

Franciszek we wstępie wskazał, że droga Zbawiciela „nas kosztuje”. W świecie, który wszystko kalkuluje, bezinteresowność ma wysoką cenę. „W darze, natomiast, wszystko rozkwita na nowo: miasto podzielone na różne ugrupowania i rozdarte konfliktami zmierza ku pojednaniu; wypalona religijność odkrywa na nowo płodność Bożych obietnic; nawet serce z kamienia może przemienić się w serce z ciała” - napisał Papież.
CZYTAJ DALEJ

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

2025-04-16 14:06

[ TEMATY ]

odpust

odpusty

odpust zupełny

Graziako

Warunki konieczne do uzyskania odpustu zupełnego są następujące:
CZYTAJ DALEJ

Wielkanoc to cząstka wieczności – mówił ks. Jan Twardowski

2025-04-19 13:07

[ TEMATY ]

Wielkanoc

Milena Kindziuk

Red

Nie umiem / być srebrnym aniołem / ni gorejącym krzakiem / tyle Zmartwychwstań już przeszło / a serce mam byle jakie. / Tyle procesji z dzwonami / tyle już alleluja / a moja świętość dziurawa / na ćwiartce włoska się buja – pisał ksiądz poeta Jan Twardowski w wierszu pt. „Wielkanocny pacierz”. Gdy zapytałam go kiedyś, na czym według niego polega zmartwychwstanie Chrystusa, odpowiedział: „na tym, że Chrystus, który umarł, żyje!”.

Była to dla niego „prawda porażająca”. Bo przecież Pan Jezus po zmartwychwstaniu był niby ten sam, ale już zupełnie inny. Nawet Apostołowie nie mogli Go poznać. Wskrzeszona dziewczynka czy Łazarz z Ewangelii pozostali tacy sami. Po wskrzeszeniu - wrócili do normalnego życia, kiedyś potem znów poumierali. Natomiast Pan Jezus po zmartwychwstaniu był zupełnie inny – tłumaczył ks. Twardowski, dodając że właśnie dlatego w Komunii świętej przyjmujemy Zmartwychwstałego Pana Jezusa, a więc przemienionego przez śmierć i zmartwychwstanie. Ktoś, kto przechodzi przez śmierć, już jest inny – to bardzo ważna prawda wiary”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję