Reklama

Polska

Bp Jan Wątroba objął uroczyście rządy w diecezji rzeszowskiej

Bp Jan Wątroba 20 lipca 2013 r. objął uroczyście rządy w diecezji rzeszowskiej. „Niech łagodność i pokora będą zawsze znakiem naszej posługi” – zachęcał nowy ordynariusz podczas Mszy św. w katedrze pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzeszowie. Bp Wątroba ma 59 lat, dotychczas był biskupem pomocniczym archidiecezji częstochowskiej.

[ TEMATY ]

ingres

bp Jan Wątroba

Monika Książek

Ingres bp. Jana Wątroby do katedry rzeszowskiej

ZOBACZ FOTOGALERIĘ

Uroczystości objęcia diecezji przez nowego ordynariusza przewodniczył abp. Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce. Przy drzwiach świątyni biskupa Wątrobę przywitał proboszcz parafii katedralnej, podając mu do ucałowania krzyż.

Zgromadzonych w katedrze powitał biskup senior Kazimierz Górny, pierwszy biskup rzeszowski. „Drogi biskupie Janie, pragnę Cię zapewnić, że spotkasz tu bardzo gorliwych kapłanów, wiernych Chrystusowi Panu i wrażliwych na ubogich i cierpiących a także na potrzeby misji” – mówił bp Górny. Zwrócił uwagę, że także wierni świeccy diecezji rzeszowskiej są prawdziwie zatroskani o los Kościoła i Ojczyzny.

Reklama

Nuncjusz apostolski, na znak przejęcia posługi pasterskiej w diecezji, wręczył bp. Wątrobie pastorał. Nowy ordynariusz rzeszowski zasiadł na katedrze – miejscu, z którego odtąd będzie nauczał i przewodniczył liturgii.

Następnie biskup pomocniczy Edward Białogłowski, przedstawiciele prezbiterium diecezji, osób konsekrowanych i wiernych świeckich złożyli nowemu biskupowi rzeszowskiemu homagium, czyli akt czci, szacunku i chrześcijańskiego posłuszeństwa.

„Niech łagodność i pokora będą zawsze znakiem naszej posługi” – zachęcał w homilii bp Wątroba. Nawiązując do słów Chrystusa, który mówił o sobie, że jest łagodny i pokorny sercem, tłumaczył: „Mamy tak jak On być ulegli Bogu, posłuszni Jego woli, łagodni i pokorni sercem”.

Reklama

Zwrócił uwagę, że bycie łagodnym i pokornego serca jest dla chrześcijanina wielkim programem. „Łagodność, dobroć, pokora, cichość – one okazują się zwycięskie, one są mocą” – przekonywał zachęcając do odrzucania chęci odwetu i gniewu.

Nowy biskup rzeszowski zapowiedział, że chce wszystkim diecezjanom, zwłaszcza tym, którzy „przeżywają różne kryzysy i uginają się po krzyżem bolesnych doświadczeń”, pomagać w naśladowaniu Jezusa łagodnego i pokornego. „Bardzo chcę razem z wami, choć sam słaby ale przecież uzbrojony w Jezusową moc, nieść jarzmo: modlitwą, słowem, posługą, całym trudem codzienności” – mówił bp Wątroba.

W uroczystości uczestniczył m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik, metropolita lwowski obrządku łacińskiego abp Mieczysław Mokrzycki, abp Henryk Hoser - biskup warszawsko-praski, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, rektorzy wyższych uczelni.

Przed zakończeniem Mszy św. gratulacje i życzenia owocnej posługi złożyli bp. Wątrobie m.in. przewodniczący Episkopatu Polski abp Józef Michalik i metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Natomiast o. Izydor Matuszewski - generał zakonu ojców paulinów wręczył mu kopię cudownej ikony Matki Bożej Częstochowskiej.

Wsparcie, modlitwę i wolę współdziałania zadeklarował w swoich gratulacjach dla nowego ordynariusza Władysław Ortyl, marszałek Województwa Podkarpackiego.

Przemawiając w imieniu środowisk akademickich prof. Aleksander Bobko zwrócił uwagę, że ogromny postęp nauki i wiedzy, jakiego jesteśmy świadkami na początku XXI napawa dumą ale niesie też zagrożenia, zwłaszcza jeśli człowiek ulegnie grzechowi pychy. „Historia uczy, że na jednym skrzydle nauki i rozumu ludzkość daleko nie poleci, że do harmonijnego rozwoju człowieka potrzebny jest także komponent ducha i wiary” – podkreślił rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Prof. Bobko ocenił, że potrzebna jest dziś szczególna więź pomiędzy środowiskiem akademickim i Kościołem. Wyraził nadzieję, że taka współpraca oparta na służbie prawdzie będzie służyła człowiekowi. „A to, w ostatecznym wymiarze będzie nas wszystkich przybliżać do Boga” – zaznaczył rektor.

Prezes Zarządu Krajowego Instytut Akcji Katolickiej Halina Szydełko zwróciła uwagę, że zadaniem katolików świeckich jest m.in. obrona Kościoła. Dodała, że zwłaszcza teraz, gdy „nie ma dnia abyśmy nie doświadczali ataków ze strony nieprzyjaciół Kościoła potrzebna jest żywa i autentyczna wiara, która pozwoli nam przezwyciężyć nowe idee, które próbują zniszczyć Kościół i które godzą w człowieka”.

Biskup Jan Wątroba ma 59 lat. Urodził się 4 grudnia 1953 r. w Wieluniu (woj. łódzkie). Święcenia kapłańskie przyjął 27 maja 1979 r. w katedrze częstochowskiej z rąk bp. Stefana Bareły. Pracował jako wikariusz, opiekował się pielgrzymami polskimi w Centro Pastorale „Corda Cordi” w Rzymie. Na Uniwersytecie Laterańskim uzyskał stopień licencjata z zakresu teologii pastoralnej, a na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie – stopień doktora teologii.

Przez kilka lat pełnił obowiązki sekretarza i kapelana biskupa częstochowskiego Stanisława Nowaka, był także sekretarzem wydziału duszpasterskiego oraz rzecznikiem prasowym kurii diecezjalnej.

W roku 1994 został rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie i funkcję tę pełnił do chwili mianowania go przez Jana Pawła II biskupem pomocniczym w Częstochowie. Sakrę biskupią przyjął w archikatedrze częstochowskiej 20 maja 2000 roku. Jego zawołaniem biskupim są słowa: Oto idę, aby spełniać wolę Twoją (Ecce venio).

14 czerwca br. papież Franciszek mianował biskupa Jana Wątrobę biskupem rzeszowskim.

W Konferencji Episkopatu Polski bp Jan Wątroba jest członkiem Komisji Duchowieństwa, przez dwie kadencje był delegatem KEP ds. duszpasterstwa kobiet, a na zebraniu plenarnym KEP w czerwcu 2013 r. został wybrany przewodniczącym Rady ds. Rodziny.

Diecezja Rzeszowska, do której bp Jan Wątroba został posłany, została erygowana 25 marca 1992 r. Przynależy do niej ok. 597,4 tys. katolików, należących do 240 parafii. W diecezji pracuje ok. 700 księży diecezjalnych i ponad 100 księży zakonnych oraz 325 sióstr zakonnych.

2013-07-20 17:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sokołów Podlaski: ingres bp. Piotra Sawczuka do konkatedry

[ TEMATY ]

ingres

bp Piotr Sawczuk

Episkopat.pl

Bp Piotr Sawczuk

- Chcemy pokornie prosić św. Rocha o wstawiennictwo w zmaganiu się z zarazą naszej doby, zatruwającą ludzkie myślenie i próbującą doprowadzić do ruiny rodziny – mówił bp Piotr Sawczuk podczas Mszy św. odprawionej w Sokołowie Podlaskim ku czci św. Rocha, patrona tego miasta. Eucharystia powiązana była z ingresem biskupa do miejscowej konkatedry pw. Niepokalanego Serca NMP.

W symbolicznym geście przekazania kluczy, w progu do świątyni ks. Biskupa powitał miejscowy proboszcz ks. prał. Andrzej Krupa. Słowa powitania skierowali również przedstawiciele parafii, młodzieży oraz władz samorządowych.

W homilii bp Sawczuk nawiązał do postaci św. Rocha. Jak zauważył, w cztery tygodnie po objęciu posługi w diecezji drohiczyńskiej przybywa do Sokołowa Podlaskiego, aby uczcić tak przemożnego Patrona i swoją pasterską posługę powierzyć Bogu przez jego wstawiennictwo.

Przypominając życie św. Rocha zwrócił uwagę na jego cechy i cnoty. Jak zauważył, możemy uczyć się od niego, jak wielkim i wspaniałym cudem są narodziny człowieka. Św. Roch zawstydza nas swoim zapałem apostolskim. Uczy również miłości do bliźnich. „Ilu to ludzi skupia się dzisiaj wyłącznie na sobie, na własnej wygodzie, oddaje się w niewolę złego ducha, w niewolę namiętności, pod władzę pieniądza. Jedyną niewolą św. Rocha byłą miłość miłosierna. Nie wyobrażał sobie życia bez miłości” – stwierdził. Nawiązał do ofiarnej służby św. Rocha na rzecz chorych na dżumę - czarną śmierć, która w czasach Świętego zdziesiątkowała ludność Europy. W tym kontekście odniósł się do niedawnych słów abp. Marka Jędraszewskiego mówiących również o zarazie. Jak wyjaśnił, słowo to było użyte w sensie przenośnym, by podkreślić skalę niebezpieczeństwa, jakie płynie z ideologii komunistycznej – co wiemy, i z ideologii LGBT, czego do końca nie wiemy, bo zjawisko jest dość nowe, jednak oparte o fałszywą i niebezpieczną antropologię. "Chcemy pokornie prosić św. Rocha o wstawiennictwo w zmaganiu się z zarazą naszej doby, zatruwającą ludzkie myślenie i próbującą doprowadzić do ruiny rodziny" – powiedział bp Sawczuk.

Eucharystię zakończyło wystawienie Najświętszego Sakramentu oraz procesja Eucharystyczna. Udano się również pod pomnik św. Rocha. Bp Sawczuk oraz przybyłe delegacje złożyli kwiaty.

Jak przypomniał ks. Prał. Andrzej Krupa, św. Roch jest związany z historią Sokołowa Podlaskiego. Odbierał cześć w nieistniejącym już dziś kościele. Pozostałe po świątyni kolumny stanowią część ufundowanego pomnika ku czci Świętego.

W roku 2015, na prośbę lokalnej społeczności oraz biskupa drohiczyńskiego, Ojciec Święty Franciszek ustanowił św. Rocha patronem miasta Sokołów Podlaski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama w Tygodniku Katolickim „NIEDZIELA”

„Niedziela” to:

• ogólnopolski tygodnik katolicki, istniejący na rynku od 1926 roku

• informacje o życiu Kościoła w Polsce i na świecie, o sprawach społecznych, rodzinnych, gospodarczych i kulturalnych

• obecność w polskich parafiach w kraju i poza granicami (Włochy, USA, Kanada, Niemcy, Wielka Brytania), w sieciach kolporterskich i na Poczcie Polskiej

• szczególna obecność w 19 diecezjach w Polsce, w których ukazują się edycje diecezjalne: warszawska, krakowska, częstochowska, wrocławska, sosnowiecka, podlaska, bielska, świdnicka, szczecińska, toruńska, zamojska, przemyska, legnicka, zielonogórska, rzeszowska, sandomierska, łódzka, kielecka, lubelska

• 68 stron ogólnopolskich i 8 diecezjalnych

• portal www.niedziela.pl

• księgarnia (www.ksiegarnia.niedziela.pl) – ponad 350 publikacji książkowych

• studio radiowe Niedziela FM oraz telewizyjne Niedziela TV z możliwością przygotowania materiałów w jakości HD, własny kanał na YouTube, materiały na portalu www.niedziela.pl, zamówienia realizowane dla TV Trwam, TVP i lokalnej telewizji

• jest obecna w internecie, w rozgłośniach radiowych, w niektórych telewizjach regionalnych

Reklama w naszym Tygodniku jest potwierdzeniem wiarygodności firmy - do tego przyzwyczailiśmy naszych Czytelników.
Wyniki ankiety przeprowadzonej na zlecenie "Niedzieli" przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego pozwoliły ustalić profil Czytelników "Niedzieli":

• wiek - 28 - 65 lat

• wykształcenie - wyższe i średnie

• kobiety i mężczyźni w proporcjach 48% do 52%

• mieszkańcy dużych i średnich miast oraz wsi
Kolportaż - 60% parafie, 40% Poczta Polska, KOLPORTER i inne firmy kolporterskie;

Nakład: zmienny od 85 tys. do 115 tys. w zależności od okoliczności

Kontakt
Zamówienie reklamy lub ogłoszenia można przesłać:

Reklama
   Krzysztof Walaszczyk
   Dział Marketingu Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
   tel. (34) 369 43 49, 603 701 615
   marketing@niedziela.pl

Ogłoszenia
   Barbara Kozyra
   tel. (34) 369 43 65
   tel. na centralę: (34) 365 19 17 w. 365
   ogloszenia@niedziela.pl

drogą pocztową pod adresem:
   Redakcja Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
   ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa


Regulamin przyjmowania zleceń

Regulamin insertowania

Formaty reklam

Cennik reklam

Cennik insertów

Terminarz reklam (2020)

Materiały do pobrania

Publikacje logo o szerokości powyżej 25 mm

Logo „Niedzieli” (Plik PDF)
Logo „Niedzieli” (Plik JPEG)

Publikacje logo o szerokości poniżej 25 mm

Logo „Niedzieli” (Plik PDF)
Logo „Niedzieli” (Plik JPEG)

Reklama internetowa

Krzysztof Walaszczyk
Dział Marketingu Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
tel. (34) 369 43 49, 603 701 615
marketing@niedziela.pl

Cennik reklam internetowych

CZYTAJ DALEJ

Dolnośląskie: Ognisko koronawirusa w Zakładzie Leczniczo-Opiekuńczym w Piszkowicach

2020-08-11 09:38

[ TEMATY ]

pomoc

koronawirus

U 26 osób - w tym u siedmiorga dzieci - potwierdzono dotychczas zakażenie koronawirusem w prowadzonym przez siostry zakonne Zakładzie Leczniczo-Opiekuńczym w Piszkowicach na Dolnym Śląsku. Placówka szuka wolontariuszy, którzy mogą pomóc w opiece nad dziećmi.

Marta Koczwara z Powiatowej Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej w Kłodzku poinformowała PAP, że na początku sierpnia pierwsze wyniki dodatnie w kierunku Covid-19 potwierdzono u pięciu sióstr zakonnych. Od tego czasu siostry przebywają w izolacji domowej.

W związku z tym pod koniec ubiegłego tygodnia przeprowadzono testy wśród wszystkich podopiecznych ośrodka i części personelu, którzy mogli mieć kontakt z siostrami zakażonych koronawirusem. Wynik dodatni potwierdzono wówczas u 14 osób z personelu i siedmiorga dzieci. Wszystkie dzieci, u których wykryto zakażenie przebywają w ośrodku. W poniedziałek materiał do badań został pobrany jeszcze pięciu osobom z personelu.

Ze względu na sytuację, w której znalazł się ośrodek w Piszkowicach, o pomoc dla jego mieszkańców zaapelował m.in. starosta kłodzki Maciej Awiżeń i biskup Świdnicki Marek Mendyk. Potrzebni są wolontariusze z przygotowaniem medycznym do opieki nad niepełnosprawnymi dziećmi.

Od kilku dni kłodzki sanepid szuka także osób, które uczestniczyły w mszach świętych w kościele św. Jana Chrzciciela w Piszkowicach w związku ze stwierdzeniem koronawirusa u miejscowego proboszcza.

Poszukiwane są osoby uczestniczące w mszach odprawianych przez proboszcza od 19 lipca do 2 sierpnia i mające bezpośredni z nim kontakt. Apel skierowany został także do osób, które miały bezpośredni kontakt z księdzem w innych okolicznościach. "Kontakt bezpośredni to kontakt z osobą zakażoną w odległości mniejszej niż dwa metry" – podał w komunikacie kłodzki sanepid.

"Do stacji sanepidu cały czas zgłaszają się osoby, przeprowadzane są wywiady epidemiologiczne i na ich podstawie sanepid występuje z wnioskiem o wykonanie wymazów" - powiedziała Koczwara. Dodała, że ksiądz miał kontakt z siostrami zakonnymi pracującymi w ośrodku w Piszkowicach.(PAP)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję