Według portalu „nedjela.ba” przemawiając podczas uroczystości 11 lipca nuncjusz powiedział, że papież “jest duchem z tymi wszystkimi, którzy noszą blizny tej przerażającej tragedii”. Zapewnił, że papież modli się za ofiary ludobójstwa i ma nadzieję, że w Bośni i Hercegowinie w dalszym ciągu będzie zachowana pamięć o tym dramacie.
“Niestety, nienawiść, która doprowadziła do tego przelewu krwi, jest nadal obecna w wielu częściach świata. Ufamy, że zostanie zwyciężona przez zaangażowanie ludzi, dążących do lepszej przyszłości, ludzi, którzy pragną świata pokoju dla przyszłych pokoleń”, stwierdził dyplomata watykański i przypomniał, że droga do tego prowadzi tylko przez pełen poszanowania oraz zrozumienia dialog .
W uroczystościach 25. rocznicy Srebrenicy uczestniczył także katolicki arcybiskup Sarajewa, kard. Vinko Puljić. Przewodniczący Konferencji Biskupów Bośni i Hercegowiny w rozmowie z mediami oświadczył, że swoją obecnością pragnie wyrazić głęboki szacunek dla ofiar masakry oraz przyczynić się do budowania zaufania między narodami Bośni i Hercegowiny.
Ludobójstwo w Srebrenicy przed 25 laty uważane jest za największą zbrodnię przeciwko ludzkości od zakończenia drugiej wojny światowej. W czasie wojny domowej w Bośni w akcji militarnej, dowodzonej przez serbskie formacje wojskowe pod wodzą Radko Mladicia, w dniach 13- 17 lipca 1995 zamordowano ponad 8 100 bośniackich muzułmanów.
Więcej święceń kapłańskich w Chorwacji oraz Bośni i Hercegowinie
Kościół katolicki w Chorwacji oraz Bośni i Hercegowinie odnotował w tym roku łącznie 63 święcenia kapłańskie - czyli o 18 nowych księży więcej niż w roku poprzednim. Statystyki nowych święceń opublikowały chorwackie media kościelne: agencja IKA i tygodnik Glas Koncila. Tradycyjnie już dane dotyczące Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny publikuje się łącznie, ponieważ wielu nowych księży jest powiązanych z obydwoma krajami poprzez swoje miejsca urodzenia i pracy. W 2023 r. w obu krajach odbyło się 45 święceń kapłańskich.
Wśród diakonów, którzy przyjęli święcenia kapłańskie, jest 18 zakonników: 12 z Chorwacji i 6 z Bośni i Hercegowiny. Tradycyjnie najliczniej reprezentowany jest zakon franciszkański, ale wśród nowych księży jest także czterech salezjanów.
CZYTAJ DALEJ
Lourdes: uznano kolejny cud
Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes we Francji ogłosiło w środę 16 kwietnia uznanie 72. cud, który dotyczy Włoszki wyleczonej z rzadkiej choroby nerwowo-mięśniowej ponad 15 lat temu. Ks. Michel Daubanes, rektor sanktuarium, ogłosił to w środę po zakończeniu różańca we francuskim sanktuarium.
Włoszka Antonietta Raco, która „cierpiała na pierwotne stwardnienie boczne” została „uzdrowiona w 2009 roku podczas pielgrzymki do Lourdes” - czytamy w tweecie. Biskup Vincenzo Carmine Orofino z Tursi-Lagonegro we Włoszech, gdzie mieszka Raco, również ogłosił uznanie cudu w środę.
CZYTAJ DALEJ