Wiceprezes IPN weźmie udział w uroczystościach w znajdującym się na obrzeżach Puszczy Kampinowskiej Cmentarzu Wojennym w Palmirach, w niedzielę, 21 czerwca o godz. 12.00.
80 lat temu w Palmirach okupanci niemieccy dokonali egzekucji m.in. Marszałka Sejmu II RP Macieja Rataja i Mieczysława Niedziałkowskiego, przewodniczącego Związku Parlamentarnego Polskich Socjalistów w II RP.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W Palmirach spoczywa ponad 2 tys. obywateli RP, głównie przedstawicieli inteligencji, zamordowanych przez Niemców w kilkudziesięciu masowych egzekucjach. Największa z nich miała miejsce w dniach 20-21 czerwca 1940 r. Ginęli tu m.in. artyści, działacze społeczni i polityczni, sportowcy, urzędnicy, a potem również duchowni czy nauczyciele. Wielu z nich było mieszkańcami stolicy.
Maciej Rataj, działacz i poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego „Wyzwolenie”, „Piast”, Stronnictwa Ludowego, jeden z twórców konstytucji marcowej w 1921 roku, od 1922 roku marszałek Sejmu, w latach 1931–1939 członek Naczelnego Komitetu Wykonawczego Stronnictwa Ludowego i redaktor „Zielonego Sztandaru”, w latach 1935– 1939 w czasie pobytu Witosa na emigracji pełnił obowiązki prezesa SL, w październiku 1939 roku jeden z inicjatorów ludowej konspiracji i współtwórców Głównej Rady Politycznej przy Związku Walki Zbrojnej, wcześniej zastępca komisarza cywilnego przy Dowództwie Głównym Służby Zwycięstwu Polski. Aresztowany przez gestapo i rozstrzelany w Palmirach 21 czerwca 1940 roku.
Mieczysław Niedziałkowski, polityk, wybitny działacz PPS, poseł na Sejm RP, redaktor naczelnego dziennika „Robotnik”. Jego kariera rozpoczęła się jeszcze w czasach zaborów, kiedy jako uczeń gimnazjum angażował się w działalność socjalistycznych komórek niepodległościowych. Nie pozostał bierny również w warunkach wojennych, oddając swoją energię i talent dziennikarski sprawie obrony Warszawy w 1939 r. Uznawany jest za jednego z głównych organizatorów cywilnej obrony stolicy. Został aresztowany przez Niemców w grudniu 1939 r. i na mocy wyroku sądu polowego rozstrzelany w Palmirach 21 czerwca 1940 r.