Reklama

Trwamy w wierze i miłości

Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju to jedyna w Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej katolicka szkoła ponadgimnazjalna. Od kilku lat nauka w niej jest całkowicie bezpłatna. Słowa Papieża Polaka - Patrona szkoły - są stale obecne w życiu i działalności ludzi z nią związanych. Społeczność szkolna podejmuje trud wzrastania w zgodzie z nauczaniem naszego wielkiego Rodaka Jana Pawła II. Nadrzędnym celem pracy szkoły jest kształcenie i wychowanie uczniów, w oparciu o zasadę personalizmu chrześcijańskiego, do odpowiedzialności za siebie i innych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

16 dzień każdego miesiąca jest w szkole niezwykle uroczysty. Wtedy uczniowie i nauczyciele przywołują w pamięci Patrona szkoły, wspominają wartości, o których często przypominał Jan Paweł II, by nie zatracić się w codzienności. Wizualnym akcentem wyjątkowego charakteru tego dnia jest strój galowy uczniów i nauczycieli. Liceum katolickie w Biłgoraju dwa lata temu podjęło inicjatywę zorganizowania Biblioteki Papieskiej. W ciągu tego okresu, dzięki życzliwości licznych instytucji i osób, udało się zgromadzić wiele dzieł Jana Pawła II oraz literaturę, która uczy i wychowuje młodzież w duchu wartości narodowych i chrześcijańskich.
Głównym zadaniem liceum katolickiego jest wykształcenie i wychowanie ludzi ceniących wiedzę, umiejących ją zdobywać i wykorzystywać w sposób wartościowy i właściwy, ludzi pełnych zapału, którzy chcą służyć innym i doskonalić swoją osobowość. To trudne i wymagające wyzwanie, ale uczniowie i nauczyciele pracują nad pogłębieniem wzajemnych więzi, kształtują relacje oparte na życzliwości i szacunku. Sprzyja temu kameralna atmosfera szkoły, w której wszyscy się znają, nie ma nieznajomych twarzy i anonimowości. To daje poczucie bezpieczeństwa i zobowiązuje do pracy nad swoją osobowością.
Uczniowie Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego co roku uczestniczą w zjazdach i spotkaniach młodzieży, które odbywają się na Jasnej Górze. Uczniowie klas pierwszych już od trzech lat biorą udział w Ogólnopolskim Forum Młodzieży Szkół Katolickich, drugoklasiści uczestniczą w Zjeździe Szkół im. Jana Pawła II, natomiast maturzyści - w Diecezjalnym Zjeździe uczniów klas maturalnych.
Dzięki owocnej pracy nauczycieli i uczniów oraz wielu inicjatywom, wspomagającym właściwy kierunek kształcenia, szkole udaje się osiągnąć wysokie wyniki nauczania. W roku szkolnym 2006/2007 osiągnięcia uczniów na egzaminie maturalnym przekroczyły średnie wyniki maturzystów w powiecie biłgorajskim, województwie lubelskim, OKE Kraków oraz w całej Polsce. Wszyscy uczniowie liceum katolickiego zdali maturę i zdecydowana ich większość kontynuuje naukę na interesujących kierunkach studiów w całej Polsce. Powyższe informacje napawają dumą, ale również zobowiązują do systematycznej pracy uczniów i nauczycieli.
Katolickie Liceum Ogólnokształcące bierze czynny udział w życiu środowiska lokalnego. Od kilku lat jest organizatorem Dni Kultury Chrześcijańskiej, w ramach których proponuje mieszkańcom Biłgoraja i okolic spotkania z wartościowymi ludźmi oraz przedsięwzięcia propagujące kulturę chrześcijańską na tle wszechogarniającej komercji oraz kultury masowej. Tych kilka dni jest okazją do tego, by za pomocą słowa, obrazu, sztuki teatralnej pokazać, jak wartości chrześcijańskie budują naszą kulturę i jak je wzbogacają. Do udziału w Dniach Kultury Chrześcijańskiej KLO zaprasza wszystkich, którym bliskie są wartości chrześcijańskie, a szczególnie te związane z wychowaniem i duchowym wspieraniem młodych ludzi, zagubionych często we współczesnym świecie łatwych, ale nie zawsze wartościowych doznań.
Nie brakuje w naszej szkole przejawów entuzjazmu i kreatywności uczniów - wyjątkowych młodych ludzi. Młodzież wydaje gazetkę szkolną „To Tu”, prowadzi sklepik szkolny, działa w Szkolnym Kole Caritas, bierze udział w akcjach charytatywnych, w konkursach szkolnych i pozaszkolnych. Kilkuosobowa grupa uczennic poświęca swój czas uczniom niepełnosprawnym z innych szkół, pomagając im w nauce. Wiele uwagi poświęca się temu, aby uczniowie wzajemnie sobie pomagali, byli wobec siebie życzliwi i otwarci na potrzeby innych. W szkole w kilku klasach uczą się uczniowie niepełnosprawni, którzy bardzo dobrze czują się wśród swoich pełnosprawnych kolegów i koleżanek. Potrzeby uczniów niepełnosprawnych i dostosowanie warunków nauczania do ich oczekiwań są jednym z priorytetów naszej szkoły.
W katolickim liceum ogólnokształcącym współczesność i nowoczesność w wyjątkowy sposób spotykają się i współistnieją z tradycją, a pamięć o patronie - Papieżu Janie Pawle II - jest obecna w wielu działaniach oraz życiu codziennym szkoły.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Nycz: wszyscy możemy robić dużo więcej na rzecz wsparcia kobiet w ciąży

2024-05-20 17:59

[ TEMATY ]

kobieta

kard. Kazimierz Nycz

Karol Porwich/Niedziela

kard. Kazimierz Nycz

kard. Kazimierz Nycz

Wzmocnienie pomocy kobietom, które przeżywają problemy związane z ciążą jest absolutnie niezbędne - powiedział KAI kard. Kazimierz Nycz. “Możemy w tej dziedzinie robić dużo więcej: zarówno społeczeństwo, państwo, samorządy jak i Kościół” - stwierdził metropolita warszawski.

Świetnym przykładem i wzorem takiej pomocy jest, zdaniem kardynała, bł. Edmund Bojanowski, który w XIX wieku założył cztery gałęzie zgromadzenia sióstr służebniczek. “Pochodził z wysoko postawionej rodziny ziemiańskiej, odkrył ducha i potrzeby tamtego czasu. Na szeroką skalę zakładał ochronki, troszczył się nie tylko o dzieci, ale też o kobiety, które nie mogły zapewnić urodzonym dzieciom opieki i wykształcenia” - przypomniał kard. Nycz.

CZYTAJ DALEJ

Katecheci przeciwko zmianom zasad organizacji religii w szkołach

2024-05-21 16:42

[ TEMATY ]

katecheta

Bożena Sztajner/Niedziela

Nauczyciele ze Stowarzyszenia Katechetów Świeckich krytykują propozycję MEN zmian w zasadach organizacji lekcji religii w szkołach. Według nich spowodują one utratę pracy przez część katechetów. Opowiadają się za natomiast za wprowadzeniem obowiązkowych dla uczniów lekcji religii lub etyki.

Pod koniec kwietnia do konsultacji publicznych trafił projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Zaproponowano w nim uelastycznienie możliwość organizacji nauki religii i etyki. Łatwiej niż dotychczas będzie można tworzyć grupy dzieci z różnych roczników i oddziałów klasowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję