Reklama

Zatrzymani w biegu codzienności

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ojcze Święty!
Jak cicho i delikatnie wchodzisz w nasze życie!
Jak mądrze z okien Domu naszego Ojca spoglądasz i organizujesz nasz czas, naszą wolę tworzenia wspólnego dobra.
Dziękujemy Ci za to!
Nawet medycyna mówi, że człowiek żyje duchem.
Dla nas, wierzących - Duchem Świętym, który burzy bariery między Bogiem a ludźmi.
Ojcze Święty! Twój duch jest obecny wśród nas, nie umarłeś cały!
Pomagaj nam nieustannie w życiu, w drodze do Boga!
Janie Pawle II - ucz nas nieustannie kochać Boga i ludzi - tak, jak Ty kochałeś!
Pomagaj nam łączyć a nie dzielić.
Daj nam wyczucie słowa, jakie Ty miałeś!
Naucz nas akceptacji inności człowieka, tego najbliższego z naszego otoczenia, z którym jesteśmy codziennie!
Pozwól, aby w naszej obecności ludzie wzrastali, poczuli się wielcy, ważni, potrzebni!
Pozwól nam do końca uwierzyć, że Panem tego świata jest Bóg, Jego Miłosierne Prawo, my tylko dzierżawcami tej ziemi!
Pomóż uwierzyć, że warto żyć prosto i uczciwie, czynić dobro i pomnażać je nieustannie!
Jadwiga Mazur

Rodzina Szkół im. Jana Pawła II od kilku już lat podejmuje różne formy pracy, integrując swoje szkolne środowiska. Zapał i siły w swoich przedsięwzięciach czerpie z nauczania Papieża Polaka - Patrona szkół. Jan Paweł II - nauczyciel, katecheta, duszpasterz, wychowawca pokoleń młodych ludzi, wiedział jak wychowywać, wiedział czego potrzebuje młodzież, wiedział jakich słów oczekują od niego nauczyciele i w czym należy ich umocnić.
„Kształtowaniu umysłu musi koniecznie towarzyszyć formacja sumienia i rozwój życia moralnego poprzez praktykę cnót. Nauczyciele i wychowawcy mają nie tylko zapewnić uczniom wysokie jakości kształcenia, ale winni im wpajać wartości moralne i duchowe, a także być świadkami Chrystusa jako źródła i centrum wszelkiego życia” - mówił Papież do nauczycieli podczas pielgrzymki do Ojczyzny w 1999 r. Skupieni w szkołach wokół naszego Patrona, po organizacji konkursów, zjazdów, pielgrzymek, festiwali, uznaliśmy, że przyszedł czas, aby oderwać się od codziennych zajęć, swoich rodzin, środowisk szkolnych i wyciszyć się, przemyśleć, jakimi wartościami mamy się kierować, by na nowo odnaleźć w sobie zachwyt nad naszym nauczycielskim powołaniem. Okazją ku temu stał się Wielki Post, szczególny czas refleksji nad życiem.
W dniach od 7 do 9 lutego br. Dom Rekolekcyjny Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi w Łabuniach gościł uczestników pierwszych rekolekcji dla nauczycieli Zamojsko-Lubaczowskiej Rodziny Szkół, którym patronuje Jana Paweł II. W 41-osobowej grupie z 16 szkół byli dyrektorzy, nauczyciele i katecheci. Rekolekcjom przewodniczył ks. dr hab. Krzysztof Guzowski. Uczestnicząc w Mszach św., nabożeństwie Drogi Krzyżowej, adoracji Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie, mogliśmy zastanawiać się nad istotą uwielbienia Pana Jezusa w Eucharystii, nabierać sił, umacniać się w wierze i rozeznawać Boże zamiary wobec każdego z nas.
W rozważaniach konferencyjnych rekolekcjonista prowadził nas do zrozumienia istoty chrześcijanina, czyli Oblicza, Osoby Jezusa Chrystusa - Drogi, Prawdy i Życia. To On nadaje życiu sens. Ksiądz Profesor wyraził też radość, że Rodzina istnieje, że angażuje się społecznie. Zachęcał do dalszej pracy: „Wasz Patron Jan Paweł II był człowiekiem zaangażowanym. Miał wielką miłość, by dawać nadzieję, wszystko scalać. Treści do rozważań zostawił nam bardzo dużo. Wasze szkoły niech będą środowiskami, gdzie odważnie czyni się Prawdę w miłości, środowiskami, które przenika pasja tworzenia i jednoczenia”.
Podczas tych rekolekcji doświadczyliśmy również wspaniałych spotkań. Odwiedził nas bp Wacław Depo, któremu dziękujemy jeszcze raz za przychylność dla naszych pomysłów, poświęcany Rodzinie Szkół czas i modlitwę. Drugiego dnia rekolekcji gościliśmy posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Wojciecha Żukowskiego i dyrektora Delegatury Kuratorium Oświaty w Zamościu - Tomasza Zielińskiego. Obaj podkreślili, że imię szkoły zobowiązuje, i wyrazili radość, że Rodzina istnieje i rozrasta się. Pan Poseł podkreślił również, że na szkołach im. Jana Pawła II spoczywa obowiązek dawania świadectwa innym szkołom.
Myślę, że te pierwsze przeżywane przez nas, uczących w szkołach, którym patronuje Największy z Rodu Polaków rekolekcje, przywróciły pokój w sercach i otworzyły na Boga. Dały też siły do cierpliwego i mądrego rozwiązywania codziennych spraw rodzinnych, zawodowych i wychowawczych.
Bogu niech więc będą dzięki za czas tych rekolekcji. Siostrom Franciszkankom za gościnę i serdeczność. Szczególne podziękowania kierujemy do ks. kan. Wiesława Galanta, Kapelana naszej diecezjalnej Rodziny, dziękując za zorganizowanie spotkania i towarzyszenie nam w czasie tych rekolekcyjnych dni.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Ryś o Jacku Zielińskim: artysta tej miary stawał przed Bogiem i śpiewał o Bogu

2024-05-20 13:06

[ TEMATY ]

Skaldowie

Kard. Grzegorz Ryś

PAP/Łukasz Gągulski

Dziś odbyły się uroczystości pogrzebowe Jacka Zielińskiego ze Skaldów. Homilię wygłosił kard. Grzegorz Ryś. „O bardzo trudnych rzeczach potraficie śpiewać w sposób prosty. To wielkość Skaldów, że o wielkich rzeczach w sposób bardzo prosty potraficie mówić” – mówił zwracając się do biorących udział we Mszy św. artystów. Zdaniem kardynała Skaldowie, odkąd istnieją, czyli blisko 60 lat, potrafią poprzez swoją twórczość rozmawiać z ludźmi, dlatego, że sami potrafią ich słuchać.

Prezydent RP odznaczył pośmiertnie Jacka Zielińskiego ze Skaldów Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury polskiej. Wyróżnienie z rąk Andrzeja Dudy odebrał syn muzyka Bogumił Zieliński podczas uroczystości pogrzebowych w poniedziałek w Krakowie.

CZYTAJ DALEJ

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Zaproszenie na Dzień Świętości Małżeństw i Rodzin

2024-05-21 01:20

Archiwum parafii

plakat z zaproszeniem

plakat z zaproszeniem

Uroczystość rozpocznie się o godzinie 15:00 w Katedrze Rzeszowskiej, gdzie podczas Mszy Świętej będziemy mieli okazję uhonorować Złotych Jubilatów sakramentu małżeństwa, którzy razem spędzili już 50 lat. Wszystkie małżeństwa będą miały możliwość odnowienia swoich przyrzeczeń małżeńskich, a także pobłogosławienia dzieci oraz kobiet w stanie błogosławionym.

Po uroczystości religijnej organizatorzy zapraszają wszystkie rodziny na wielkie rodzinne świętowanie do Parku Papieskiego, gdzie czekają liczne atrakcje dla wszystkich uczestników. Pneumatyczne place zabaw dla najmłodszych, strefa zabaw dla dzieci, pokaz i warsztaty ratowania życia oraz koncert zespołu uwielbienia "Gracja" to tylko niektóre z atrakcji, które zaplanowali organizatorzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję