Reklama

Wiara i tradycja przekazywane z pokolenia na pokolenie

Nie pominąć żadnego ogniwa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Kotlinie Kłodzkiej są parafie, gdzie zwyczaje i tradycje przekazuje się z pokolenia na pokolenie. Szczególnie widać to przed Wielkanocą: palmy, stroiki i pisanki robią i starsi, i młodsi. Przygotowują też misteria Drogi Krzyżowej, angażując w to całą wieś. Razem przeżywają wyjątkowy czas oczekiwania na zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.
Krosnowice to duża, licząca blisko trzy tysiące mieszkańców wieś w powiecie kłodzkim. Nieopodal leżący Gorzanów jest trzy razy mniejszy, tamtejsza parafia liczy niespełna tysiąc dusz. Obie miejscowości mają jednak w sobie coś wyjątkowego, co zawdzięczają mieszkającym tam ludziom.
- To, co najpierw mnie uderzyło, kiedy w październiku ubiegłego roku obejmowałem probostwo parafii św. Marii Magdaleny w Gorzanowie, to fakt, że wśród wiernych nie ma tu apatii i zobojętnienia - mówi ks. Jan Fecko, który wcześniej przez 30 lat był misjonarzem w Afryce i w Belgii. - Sam cały czas dopiero uczę się swojej parafii, poznaję mieszkańców, ale już widzę, że to bardzo aktywni ludzie. I starsi, i młodsi chętnie włączają się w życie parafii.
Podobnie jest w Krosnowicach. Działa tam jedno z najprężniejszych Kół Gospodyń Wiejskich w regionie, jest Klub Seniora i Towarzystwo Miłośników Krosnowic.
- Oj, dzieje się, dzieje - potwierdza za śmiechem Halina Pik, szefująca Kołu Gospodyń Wiejskich. - Czasami tyle, że nie mamy kiedy w domu siedzieć. Ale to dobrze, bo dzięki temu wieś żyje, a ludzie są sobie życzliwsi, trzymają się razem i pomagają, kiedy jest taka potrzeba.
Siłę takich wspólnot i chęć do działania widać przed świętami: Bożym Narodzeniem i nadchodzącą właśnie Wielkanocą.
- Co roku razem z paniami z Koła Gospodyń oraz młodzieżą przygotowujemy stroiki wielkanocne - opowiada Jolanta Terlecka, sołtys Gorzanowa i jednocześnie szefowa Koła. - Na Niedzielę Palmową, na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy, nie może zabraknąć też palm. Co roku w kościele organizujemy specjalny pokaz połączony z konkursem i wybieramy taką, która zasługuje na miano najładniejszej.
Tradycyjne palmy wielkanocne gospodynie (a często i gospodarze, którzy służą męską siłą przy wnoszeniu palm do kościoła) przygotowują z gałązek wierzby, która w symbolice Kościoła jest znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. Obok wierzby używa się również gałązek malin i porzeczek. Ścina się je w Środę Popielcową i przechowuje w naczyniu z wodą, aby puściły pąki na Niedzielę Palmową. W trzpień palmy wplata się również bukszpan, barwinek, borówkę, cis, widłak.
- Tu nie ma nic sztucznego - pokazuje gotową palmę Elżbieta Froń z Koła Gospodyń Wiejskich w Krosnowicach. - Proszę tylko zobaczyć: bazie, barwinek, suszone kwiaty, które przygotowujemy dużo wcześniej z myślą o tym wyjątkowym dniu. Małą palemkę przygotowujemy w 45 minut. Większe i wyższe wymagają, oczywiście, więcej pracy.
W Wielką Sobotę palmy są palone, a popiół z nich jest używany w następnym roku, kiedy w Środę Popielcową ksiądz znaczy wiernym głowy popiołem. Mieszkańcy Gorzanowa i Krosnowic wierzą, że poświęcona palma chroni ludzi, zwierzęta, domy, pola przed ogniem i wszelkim złem.
- Dlatego właśnie poświęconą palmą należy pokropić rodzinę, co zabezpieczy ją przed chorobami i głodem - mówią.
Gospodynie słyną także z doskonałych potraw, przygotowywanych właśnie z myślą o Wielkanocy.
- Wiadomo, co króluje na polskim tradycyjnym stole w te święta - mówi Krystyna Tambor z Krosnowic. - Przede wszystkim pieczone mięsa, pasztety, kiełbasa. To przecież czas radości, koniec Wielkiego Postu. Nie może zabraknąć smakołyków.
Wcześniej jednak przygotowuje się święconkę. Gospodynie przygotowują pisanki i kraszanki, zdobiąc je farbami i brokatem. Żaden wzór nie może się powtórzyć.
- Pisanki wymagają cierpliwości, ale w zamian efekt jest przepiękny - mówi Jolanta Terlecka.
W święconce - jak podkreślają gospodynie - nie może też zabraknąć chrzanu.
- I każdy musi go zjeść choć troszeczkę, nawet małe dzieci - przekonuje Maryla Kogut z Krosnowic.
- Ma to chronić przed bólem zębów i brzucha, ale przede wszystkim to umartwienie poniesione dla Chrystusa, pojonego przed śmiercią żółcią i octem - dodaje Halina Puk.
Na świątecznym stole zawsze króluje baranek, najczęściej wykonany z ciasta. Wśród innych świątecznych ciast najważniejsze są baby wielkanocne, zwane też babimi kołaczami. Równie sławne, a przy tym bardzo dekoracyjne, są mazurki oraz serniki, niegdyś nazywane przekładańcami. W wykonaniu pań z Krosnowic - palce lizać, podobnie jak specjał z Gorzanowa: suszony biały ser.
- Tak tu sobie opowiadamy o zwyczajach, przygotowywaniu palm i potraw, a najważniejsze w tym wszystkim jest to, że dzięki temu nie siedzimy w domach, tylko jesteśmy wśród ludzi, czujemy się potrzebni - przekonuje Krystyna Sarkowicz z Krosnowic. - Taka integracja jest bardzo ważna. Cieszy też to, że w Kole, do którego należy ponad 20 pań, są osoby na emeryturze i młodsze, które również włączają się w to, co robimy. Także panowie nie trzymają się z boku, wspomagają nas choćby w chórze czy w cięższych pracach.
Młodzi mieszkańcy Krosnowic skupili się też wokół parafii św. Jakuba Apostoła, gdzie posługę pełni ks. wikariusz Adam Łyczkowski. W tym roku po raz pierwszy wspólnie zorganizują misterium pasyjne, odgrywając je podczas uroczystej Drogi Krzyżowej.
Także parafianie z Gorzanowa przejdą przez całą wieś symbolicznie, czcząc w ten sposób drogę Jezusa Chrystusa na śmierć i złożenia Go do grobu. - To już tradycja rozpoczęta przez mojego poprzednika - mówi ks. Jan Fecko. - Z radością ją podtrzymam, bo wiem, jak ważna jest ona dla parafian.
Zarówno mieszkańcy Gorzanowa, jak i Krosnowic podkreślają, jak ważna jest dla nich wiara, tradycja i przekazywanie ich młodemu pokoleniu.
- W naszych różnorodnych działaniach biorą udział przedstawiciele chyba czterech pokoleń - cieszy się Jolanta Terlecka. - To taki łańcuszek, którym przekazujemy to, co najlepsze naszym dzieciom, wnukom i prawnukom. Nie chcemy w tym łańcuszki pominąć żadnego ogniwa. To dla nas bardzo ważne, by kontynuować to, co zaczęli i czego nauczyli nas rodzice. Wiara i tradycja są zaś najlepszym spoiwem dla pokoleń.
- Widzę ogromną różnicę między parafią w Belgii, gdzie byłem przez osiem lat, a tą w Gorzanowie - mówi ksiądz proboszcz Jan Fecko. - W zachodniej Europie ludzie są zagubieni. Zgubili swoją tożsamość, nie mają, na czym oprzeć się w życiu. Z łatwością przyszła im negacja wiary, tradycji, kultury. Tylko teraz mają problem, jeśli chcą zbudować coś trwałego. Bez solidnych podstaw jest to niemożliwe. Dlatego tak cieszy to, że w Gorzanowie jest jeszcze inaczej. Teraz moim zadaniem jest tego nie zepsuć, co więcej - robić wszystko, by jak najbardziej rozwijać działania mieszkańców.
Jak bardzo jest to potrzebne - także w innych krajach - potwierdza fakt, że niedługo do gospodyń z Krosnowic na kilka miesięcy przyjadą goście z zagranicy, by uczyć się od nich tradycji czy gotowania swojskich potraw.
- Jeśli z tego podpatrywania wyjdzie choć - daj Boże - trochę dobrego, to będzie coś - uśmiecha się Halina Puk. - My z radością podzielimy się dobrem ze wszystkimi, którzy tylko zechcą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kijów: przedstawiciele religii z amerykańskimi partnerami o walce z rosyjską dezinformacją

2024-06-21 17:56

[ TEMATY ]

fake newsy

religie

Kijów

XtravaganT/fotolia.com

Kwestia zwalczania dezinformacji uprawianej przez rosyjskie instytucje wyznaniowe na arenie międzynarodowej była jednym z tematów spotkania Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych (WRKiOR) z zespołem Fundacji „Razom” z siedzibą w USA. Odbyło się ono 20 czerwca w Kijowie, a wziął w nim udział między innymi biskup kijowsko-żytomierski Witalij Krywicki SDB, a także inni przedstawiciele ukraińskich Kościołów i organizacji religijnych.

Uczestnicy spotkania omówili szereg kwestii związanych z dalszą współpracą i znaczeniem dalszego wspierania Ukrainy na arenie międzynarodowej, w szczególności w celu dalszego świadczenia o rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie, prześladowaniach religijnych na tymczasowo okupowanych terytoriach Ukrainy, konsekwencjach promowania ideologii „rosyjskiego świata” itp. Strony wymieniły poglądy na temat podjęcia działań mających na celu przeciwdziałanie rozpowszechnianiu przez władze Federacji Rosyjskiej i rosyjskie wyznania (Rosyjską Cerkiew Prawosławną, protestantów, muzułmanów i innych) fałszywych informacji o Ukrainie na świecie.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: ostatnie dni, by zobaczyć Dallego i św. Jana od Krzyża

2024-06-21 20:24

[ TEMATY ]

obraz

obraz

Rzym

Salvador Dalli

www.vaticannews.va/pl

Ekspozycja w kościele św. Marcelego przy Via del Corso

Ekspozycja w kościele św. Marcelego przy Via del Corso

Jeszcze tylko przez trzy dni, do 23 czerwca, można podziwiać w Rzymie jeden z najsłynniejszych obrazów Salvadora Dallego oraz jego mistyczny pierwowzór, czyli szkic nakreślony przez św. Jana od Krzyża. Przedstawia on ukrzyżowanie Jezusa, ale w niespotykanej dotąd perspektywie, z góry, jakby z punktu widzenia Boga Ojca. Oba dzieła po raz pierwszy zostały wystawione razem. Można je zobaczyć bezpłatnie w kościele św. Marcelego na via del Corso.

Mottem tej niezwykłej wystawy są słowa, które usłyszał św. Jan od Krzyża, kiedy szybkimi pociągnięciami pióra szkicował ukrzyżowanie Jezusa: „Jeśli pragniesz słowa nadziei, to utkwij swój wzrok tylko na Nim, a znajdziesz więcej niż pragniesz”. Jak mówi Radiu Watykańskiemu kurator wystawy ks. Alessio Geretti, Salvador Dalí zobaczył ten szkic u karmelitanek w Avili w 1948 r. Był to dla niego wielki duchowy wstrząs, który sprawił, że na nowo odkrył piękno wiary katolickiej. Malując Ukrzyżowanego, nie ośmiela się ukazać Jego piękna, bo wie, że przewyższa wszelkie wyobrażenia. Obraz nie jest owocem artystycznej brawury, ale przedstawia to, co św. Jan widział naprawdę w mistycznym uniesieniu.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski złożył rezygnację z urzędu metropolity krakowskiego w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego

2024-06-22 10:06

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Episkopat Flickr

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas spotkania dotyczącego zmian personalnych w diecezji poinformował, że złożył na ręce papieża Franciszka rezygnację z pełnionego urzędu metropolity krakowskiego w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego. 24 lipca skończy 75 lat.

Zgodnie z przepisami kościelnymi, gdy ordynariusz diecezji osiągnie wiek emerytalny 75 lat, składa na ręce papieża rezygnację z pełnionego urzędu, a na jego miejsce mianowany jest nowy. Papież może też zdecydować o przedłużeniu posługi metropolity pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję