Reklama

Przywołać uśmiech

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Brak uśmiechu, nieutrzymywanie kontaktu wzrokowego, słabe zdolności naśladowania, przejawianie stereotypowych ruchów, słabe zdolności werbalne, brak zainteresowania zabawą - to tylko niektóre objawy, jakie wykazuje dziecko dotknięte autyzmem. Zetknięcie się z tym zaburzeniem to trudna sprawa. Do kogo się wówczas zwrócić, gdzie uzyskać konieczne informacje? Takie pytania zapewne pojawiają się w świadomości rodziców. Warto więc wiedzieć, że w Lublinie istnieje oddział Krajowego Towarzystwa Autyzmu, w którym można uzyskać profesjonalną pomoc.
Dzieci z autyzmem pozostają wciąż wielką tajemnicą. Badania przeprowadzone w 2000 r. szacują, że na terenie województwa lubelskiego może być ponad 300 dzieci dotkniętych tym problemem. Autyzm, jedno z zaburzeń rozwojowych wieku dziecięcego, budzi zainteresowanie wielu specjalistów. Nadal jednak nie udało się uzyskać odpowiedzi na wiele nurtujących pytań. Zaburzenia, z jakimi stykamy się w autyzmie, obejmują trzy obszary: komunikację z innymi, nawiązywanie relacji z innymi oraz przejawianą aktywność. Dzieci różnią się głębokością zaburzeń i prezentują zwykle indywidualny obraz nietypowych zachowań i cech. Z tego powodu istnieje konieczność zindywidualizowanego prowadzenia terapii osób z autyzmem. Zarówno metoda, jak i forma pracy musi być dobrana do możliwości dzieci oraz stopnia zaburzenia.
Doświadczenia rodziców pokazały, że zjawisko autyzmu jest skomplikowane i słabo rozpoznane. Z tego powodu zaistniała potrzeba wspólnego działania. W 1993 r. powołano do istnienia Krajowe Towarzystwo Autyzmu, które skupia rodziców i terapeutów działających na rzecz osób z autyzmem i pokrewnymi zaburzeniami. Jego zadaniem jest udzielanie pomocy psychologicznej rodzinie oraz terapeutycznej dzieciom. W całej Polsce istnieje siedemnaście oddziałów KTA. W lubelskim oddziale pod okiem czterech terapeutów prowadzone są zajęcia, na które uczęszcza ok. 60 dzieci z regionu lubelskiego. Terapia polega na indywidualnej pracy z dzieckiem i obejmuje dwa elementy: zajęcia behawioralne oraz logopedyczne. Ćwiczenia logopedyczne służą przełamaniu bariery komunikacyjnej, rozwojowi rozumienia mowy oraz stymulowaniu mowy czynnej. Zadaniem terapii behawioralnej jest kształtowanie jak największej liczby zachowań, które rozwiną niezależność i umożliwią efektywne funkcjonowanie w środowisku. W terapię aktywnie włączają się rodzice, którzy charytatywnie angażują się w działania ośrodka.
Ośrodek w ramach szeroko rozumianej terapii organizuje także zabawy integracyjne oraz turnusy rehabilitacyjne. Różne formy zabawy, jak ogniska czy przejażdżki kolejką wąskotorową, dają możliwość zetknięcia się z nową rzeczywistością i nabrania doświadczenia w kontaktach z innymi. Duże znaczenie mają organizowane szkolenia specjalistów i konferencje naukowe, pozwalające poszerzyć wiedzę na temat autyzmu. Akcje informacyjne oraz kwesty zasilające fundusz przeznaczony na terapię, to kolejna płaszczyzna działań ośrodka. Program terapeutyczny wymaga określonego nakładu finansowego; zajęcia prowadzone w ośrodku są częściowo odpłatne. Każdy może wspomóc działania lubelskiego oddziału KTA, przekazując darowizny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niedziela Słowa Bożego przypada 25 stycznia. Zobacz materiały

2026-01-08 14:52

BP KEP

Niedziela Słowa Bożego

Niedziela Słowa Bożego

Z ustanowienia papieża Franciszka, III niedziela zwykła obchodzona jest w całym Kościele jako Niedziela Słowa Bożego. W tym roku przypada ona 25 stycznia i będzie przeżywana pod hasłem „Słowo Chrystusa niech mieszka w was” (Kol 3,16). Inicjatywa ta ma sprawić, aby w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego.

W odpowiedzi na decyzję papieża Franciszka, zespół Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II w Polsce, pod kierownictwem ks. prof. dr. hab. Henryka Witczyka, przygotował na najbliższą Niedzielę Słowa Bożego komentarze egzegetyczne do czytań z liturgii Słowa oraz adorację Najświętszego Sakramentu „w rytmie Słowa Bożego”. Materiały mogą być wykorzystane do osobistej medytacji, a także mogą służyć jako pomoc do przeprowadzenia kręgów biblijnych i spotkań w dynamice lectio divina w grupach parafialnych, w klasach szkolnych lub innych wspólnotach. Materiały znajdują się na stronie internetowej Dzieła Biblijnego www.biblista.pl.
CZYTAJ DALEJ

Nieoficjalnie: jest już godzina spotkania prezydenta z premierem. O czym będą rozmawiać?

2026-01-08 15:39

[ TEMATY ]

spotkanie

Prezydent Karol Nawrocki

Premier Donald Tusk

godzina

PAP

Prezydent Karol Nawrocki

Prezydent Karol Nawrocki

W piątek ma dojść do spotkania prezydenta Karola Nawrockiego i premiera Donalda Tuska. Według nieoficjalnych informacji PAP rozmowy mają rozpocząć się o godz. 13.30 i dotyczyć m.in. koordynacji zadań obu ośrodków władzy w kwestiach bezpieczeństwa i prowadzenia polityki zagranicznej.

Premier Donald Tusk informował po wtorkowym szczycie „koalicji chętnych” w Paryżu, że jeszcze w tym tygodniu porozmawia z prezydentem Karolem Nawrockim „o tym, jaka jest rola dla prezydenta, a jaka dla rządu w procesie mającym zapewnić Ukrainie gwarancje bezpieczeństwa po zawieszeniu broni”.
CZYTAJ DALEJ

Karol Nawrocki weźmie udział w XVIII Ogólnopolskiej Patriotycznej Pielgrzymce Kibiców na Jasną Górę

2026-01-08 20:01

[ TEMATY ]

kibice

Karol Nawrocki

Prezydent Karol Nawrocki

Pielgrzymka Kibiców na Jasną Górę

Karol Porwich/Niedziela

Karol Nawrocki

Karol Nawrocki

Pielgrzymka Kibiców odbędzie się na Jasnej Górze w sobotę, 10 stycznia. Tegoroczne wydarzenie przebiegać będzie pod hasłem „Ciebie Boga Wysławiajmy”. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Karol Nawrocki weźmie udział w XVIII Ogólnopolskiej Patriotycznej Pielgrzymce Kibiców.

Na program pielgrzymki złoży się Msza św. o godz.12.00 w Kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem ks. Jarosława Wąsowicza. Podczas Eucharystii planowane jest poświęcenie zgromadzonych przez kibiców z całej polski barw klubowych. O godz. 14:00 w Sali o. Kordeckiego zaplanowano emisję filmu Mariusza Pilisa „Bunt Stadionów”. Planowane jest również wystąpienie Prezydenta RP.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję