Reklama

Umiem, wiem, potrafię

22 stycznia w godzinach popołudniowych w Zespole Szkół im. Bohaterów Akcji V2 w Sarnakach miało miejsce niecodzienne zdarzenie - wernisaż prac plastycznych uczniów szkoły podstawowej. Na uroczystość przybyli: wicestarosta powiatu łosickiego Andrzej Lipka, artysta plastyk z Janowa Podlaskiego Maciej Falkiewicz, prefekt ks. Grzegorz Wierzbicki, rodzice, nauczyciele i uczniowie szkoły. Spotkanie uświetnił zespół śpiewaczy „Aura” z miejscowego domu kultury prowadzony przez Tadeusza Gosia.

Niedziela podlaska 8/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wernisaż odbył się pod hasłem: „Ocalić od zapomnienia - kapliczki i figury w naszej gminie na szkle malowane”. Na wystawie znalazły się malowane na szkle kompozycje kwiatowe, elementy dekoracyjne, ale przede wszystkim kapliczki oraz ich fotografie z natury, ozdabiane techniką scrapbookingu.
Uczniowie jeszcze przed wakacjami odbyli krajoznawczą wycieczkę po gminie Sarnaki, sfotografowali liczne kapliczki i figury przydrożne, zdobywając przy okazji informacje na ich temat. Potem ozdabiali zdjęcia techniką scrapbookingu i wybierali spośród nich obiekty do malowania. Zaczynali jednak od nauki malowania na szkle farbkami witrażowymi prostych kompozycji, aby na koniec przejść aż do krajobrazów z kapliczkami w formie witraży. W efekcie powstały piękne witraże, które znajdą się w szkolnej galerii.
Zajęcia plastyczne były jednym z siedmiu działań składających się na projekt „Umiem, wiem, potrafię” w ramach programu „Szkoła Równych Szans”. Projekt realizowano od czerwca 2007 do końca stycznia 2008 r. Wszystkie zajęcia cieszyły się ogromnym powodzeniem wśród dzieci i młodzieży. Wzięło w nich udział 230 uczniów, a wielu z nich uczestniczyło w kilku działaniach jednocześnie. Pomysłodawczynią i zarazem koordynatorem całego przedsięwzięcia jest dyrektor Zespołu Szkół Barbara Michoń. Napisany przez nią projekt zyskał akceptację komisji, w związku z czym można było zaproponować uczniom wiele interesujących pomysłów na spędzanie wolnego czasu oraz rozwój i doskonalenie własnych zainteresowań i umiejętności.
Innym z realizowanych zadań była nauka pływania. Jak bardzo ważna jest to umiejętność, nie trzeba nikogo przekonywać. Wiele miejscowości naszej gminy leży nad Bugiem, często więc uczniowie swoje pierwsze doświadczenia w pływaniu zdobywają bez nadzoru dorosłych w tej niebezpiecznej rzece, która pochłonęła już sporo ofiar. Nie do przecenienia jest również problem zdrowia, właściwego rozwoju fizycznego. Dlatego też zadbano o to, aby pływackie umiejętności były nabywane i doskonalone pod okiem fachowców - instruktorów pracujących na basenie w Sokołowie Podlaskim. Łącznie w ciągu pół roku z zajęć na pływalni skorzystało 97 uczniów.
Na ogół sport, zajęcia ruchowe to bardzo lubiana przez dzieci i młodzież forma spędzania czasu. Aby więc połączyć przyjemne z pożytecznym, zaproponowano uczniom poranne zajęcia na hali sportowej. W myśl hasła: „Działaj aktywnie - wykorzystaj wolny czas” codziennie od godz. 7 do godz. 8 uczniowie dojeżdżający, których spora gromadka pojawia się w szkole już o godz. 7, mogli aktywnie spędzić czas pod okiem wuefisty albo wychowawczyni świetlicy. Największe powodzenie miała piłka nożna i koszykówka - a cieszyły się one dużą popularnością nie tylko wśród chłopców.
Z kolei „Młodzi odkrywcy świata” to kryptonim zajęć koła chemicznego dla zdolnych uczniów naszego gimnazjum. Ambitna grupa miłośników tego przedmiotu, przebrana w białe fartuchy, zaopatrzona w liczne menzurki i preparaty, przeprowadzała różne doświadczenia (mniej i bardziej skomplikowane), które wykraczają poza program nauczania, a przez to poznawała tajemnice świata. Wymiernym efektem tych działań były wysokie wyniki uczniów w konkursie chemicznym, zaś uwieńczeniem pracy - pokazy chemiczne dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum.
We współczesnym czasach świat znalazł się w zasięgu ręki, ale tylko dla tych, którzy znają języki obce. W naszym gimnazjum uczniowie mają do wyboru języki: angielski, niemiecki, francuski i rosyjski. Aby pomóc młodzieży pokonywać pewne bariery i ograniczenia, organizujemy tzw. wymianę młodzieży. W ubiegłych latach prowadziliśmy wymianę ze szkołą w Nitro we Francji. Obecnie skupiliśmy się na naszych najbliższych sąsiadach z Zachodu.
Zajęcia z języka niemieckiego zostały skorelowane z projektem historycznym „Jeden władca - dwie kultury”, dotyczącym Augusta III Sasa, zasłużonego dla Sarnak z racji nadania im praw miejskich w 1754 r. Uczniowie poznawali język w szerszym zakresie niż na lekcjach, gdyż przygotowywali się do szkolnej wymiany z uczniami z Berlina, z Gimnazjum Humboldta.
Grupa niemieckich kolegów przyjechała do Sarnak w listopadzie i gościła tu przez dziesięć dni. Jak to bywa w tego typu wymianach, młodzi Niemcy mieszkali w rodzinach tych uczniów, którzy na początku grudnia pojechali do Berlina. Mogli się zapoznać nie tylko z działalnością szkoły, ale również ze stylem życia polskich rówieśników. W tym czasie wspólnie pracowali m.in. nad projektem historycznym, zwiedzili muzeum przyrodnicze w Białowieży i stadninę koni w Janowie Podlaskim, brali udział w niektórych lekcjach i zajęciach pozalekcyjnych.
Z kolei uczniowie klas początkowych szkoły podstawowej uczestniczyli w zajęciach języka angielskiego. Uczniowie otrzymali bezpłatnie podręczniki do nauki tego języka, a poznawali go głównie przez zabawę, inscenizowanie bajek, piosenki. Efekty są już widoczne. W rezultacie wszystkie klasy szkoły podstawowej objęte są nauką języka angielskiego, który jest wiodącym językiem obcym w naszym gimnazjum. Również dla tych uczniów przewidziana była edukacja filmowa. Jeździli oni do kina w Białej Podlaskiej, a przeżycia związane z obejrzanymi filmami będą wykorzystywać w codziennej pracy lekcyjnej.
Warto dodać, że chociaż projekt został zakończony, większość podjętych działań jest kontynuowanych społecznie przez naszych nauczycieli. Z pożytkiem dla uczniów i szkoły.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

[ TEMATY ]

litania loretańska

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

KRÓLOWO ANIOŁÓW

CZYTAJ DALEJ

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki: kapłaństwo to nie jest fach, który można rzucić i zamienić na inny

2024-05-21 14:42

[ TEMATY ]

kapłaństwo

abp Stanisław Gądecki

Karol Porwich / Niedziela

„Niech nad waszą kapłańską służbą pośród Polonii i nie tylko czuwają słudzy Boży kard. August Hlond i ks. Ignacy Posadzy. Traktujcie poważnie wasze kapłaństwo, bo kapłaństwo to nie jest fach, który można rzucić i w każdej chwili zamienić na inny. Kapłaństwo jest wieczne” - mówił abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański przewodniczył w poznańskiej katedrze uroczystej Mszy św., połączonej z udzieleniem święceń diakonatu czterem alumnom i święceń prezbiteratu trzem diakonom Towarzystwa Chrystusowego.

W Eucharystii uczestniczyli generał księży chrystusowców ks. Krzysztof Olejnik TChr, prowincjałowie z Australii, Brazylii, USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Francji, krajów, gdzie posługują chrystusowcy, rektor ks. dr Jan Hadalski i wychowawcy seminaryjni, siostry misjonarki, kapłani diecezjalni i zakonni oraz rodzice, krewni i przyjaciele alumnów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję