Odpowiadając na zaproszenie Pasterza diecezji, rolnicy licznie stawili się w Sanktuarium Maryjnym w Krasnobrodzie, w niedzielę 9 września. Zbiórka miała miejsce przy Kaplicy na Wodzie już o godz. 10. Przy akompaniamencie Orkiestry Krasnobrodzkiej delegacje z poszczególnych parafii przyszły na plac przy kościele. Oczekiwanie na uroczystą Sumę wypełnił koncert zespołu „Wójtowianie” z Krasnobrodu. Pogoda nie sprzyjała. Padał deszcz, czasem dość obfity. Ale czy deszcz może przestraszyć rolnika?
W samo południe wybrzmiał hejnał maryjny i rozpoczęły się uroczystości dożynkowe. Zebranych powitał kustosz sanktuarium - ks. prał. Roman Marszalec. Chór parafialny odśpiewał pieśń „Plon niesiemy, plon”, a powitania dopełnili starostowie dożynek: Dariusz Zaśko i Małgorzata Berdzik - oboje z parafii w Józefowie. Przekazując chleb z tegorocznych zbiorów gospodarzowi - bp. Wacławowi Depo, złożyli gorące życzenia. Właśnie 9 września minęła pierwsza rocznica konsekracji biskupiej naszego Biskupa diecezjalnego.
Mszy św. przewodniczył Pasterz Diecezji. On też wygłosił słowo Boże. Nawiązując do przeżywanego Roku Rodziny, Ksiądz Biskup w homilii podkreślił z mocą, że odnowę społeczną i religijną należy zacząć od rodziny. Wychowanie oparte na Bogu, na trwałych wartościach jest kluczem do radości i udanej przyszłości. Po wyznaniu wiary miało miejsce poświęcenie wieńców dożynkowych. Każda delegacja, a było ich 59, otrzymała pamiątkowy dyplom przygotowany przez duszpasterstwo rolników naszej diecezji. W procesji z darami wiele delegacji przyniosło przed tron Pani Roztocza chleb z tegorocznego ziarna, owoce i warzywa, a nawet miód z tegorocznych zbiorów. Na zakończenie, po słowach podziękowania duszpasterza rolników ks. Grzegorza Świtalskiego, miała miejsce procesja eucharystyczna. Odbywała się ona już w strugach mocnego deszczu.
Imprezą towarzyszącą była wystawa rolnicza przygotowana przez LODR w Sitańcu. Był też czas na przyśpiewki ludowe i występy śpiewaków. Wiele wieńców pozostało w Krasnobrodzie. Przy sanktuarium istnieje od wielu lat muzeum wieńców. Pielgrzymi i turyści chętnie je oglądają.
Wdzięczni Bogu za tegoroczne plony, pokrzepieni Słowem Bożym i Ciałem Pana, od Pani Krasnobrodzkiej powróciliśmy do swoich domów.
Pomóż w rozwoju naszego portalu